|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
25.8.2014 23:31:56   
pupica21
nak

< Poruku je uredio pupica21 -- 25.8.2014 23:40:11 >

(odgovor članu pihtija)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
25.8.2014 23:39:04   
pupica21
posle 3 spontana saznala sam da imam trombofiliju da moram primat inekcija trudnocu sam otkrila danas pomocu testa ,,zvala svoju doktoricu rekla je sldec sedmc ultrazvuk da bi odma mogla pocet primat inekcije punoo srece cure moje da uspijemo :*

(odgovor članu pihtija)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
26.8.2014 12:12:30   
AAvalon
pupice cestitke na user posted image
Ne znam u kojem stadiju si gubila prijasnje trudnoce, mozda bi trebala i ranije poceti primati clexane. Ja sam imala spontane prije nego li bi srce i prokucalo, pa mi je ovaj put doktorica ukljucila clexane od prve pozitivne bete, prije nego smo i vidjeli trudnocu. Ako su ti spontani bili kasnije, onda mozes sacekati verifikaciju intrauterine trudnoce

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu pupica21)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
28.8.2014 20:05:43   
pupica21
dotkorica mi je rekla da dodem u ponedljak kod nje na ultrz vecinom su spontani bili 6-7 tijedan 7-8 prije trudnoce pila sam aspirnin..kad ti primas te inekcije zanima me nemg da cekam 5 dana izvni ... koja je njihova cijena ja sam cula da neprima svaka zena svki dan nego svki drugi sve zavisi koliki je poremecaj :*

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
28.8.2014 21:24:30   
AAvalon
I moji spontani su bili u 6-8 sedmici, i pocela sam clexane primati jos prije nego sto mi je izostala menstruacija. Dva dana prije ocekivanog menzesa izvadila betu, ona bila 58 i pocela sam primati Clexane 40 svaki dan. Nikad nisam cula niti u jednom protokolu procitala da neko uopste moze primati clexane svaki drugi dan user posted image s obzirom na njegovo djelovanje i vrijeme eliminacije iz organizma, mislim da to nije optimalno doziranje i da nisi potpuno pokrivena u tom slucaju. Znam da se spram tezine poremecaja mogu primati i manje doze clexana, recimo 20. Ja imam 4 mutacije, pa primam 40. Moji Clexani koje ja primam su 10 KM komad. Znam, strahota skupo, izadje me preko 300KM mjesecno, ali radije necu jesti nego dozivjeti jos jedan spontani koji sam mogla sprijeciti. Sretno mila, nadam se da ce sve biti u redu user posted image

< Poruku je uredio AAvalon -- 28.8.2014 21:25:36 >


_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu pupica21)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
28.8.2014 21:49:11   
mimi_2in1
Avalon,jesi primala clexan cijelu trudnocu? Onako me zanima. Ja sam dobila trombozu nakon poroda, trazila nedavno od dr sa uradim test na trombofiliju, nije mi htio dati, kaze bila samo jednom tromboza pa ne treba user posted image valjda treba da dozivim tako spontane ne daj boze ili da platim drugi put glavom, i ovu su jedva ustanovili...elem rece mi da cu u slucaju trudnoce dolazit gore na pregled i primit neke inekcije...valjda je to to...
Ja du svakako uraditi na trombofiliju test privatno..sta cu, jos ne planiram drugu trudnocu, i nadam se da se nece ni desit...pa imam vremena da skupim pare :)

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
29.8.2014 6:47:04   
AAvalon
mimi jos sam trudna user posted image ali plan je da primam Clexane 40 cijelu trudnocu i 40 dana iza poroda, jer je tad rizik od tromboza najveci

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu mimi_2in1)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
29.8.2014 12:48:23   
mimi_2in1
ahaa ja mislila da si se porodila..ne znam sto heheheh sa srecom draga da se hairli porodis i da sve bude iza tebe sto prijeuser posted image hvala ti na odgovoru, pretpostavila sam da ide cijelu trudnocu, i nesto poslije...jer ja sam 20-ti dan nakon poroda dobila trombozu..to je u tom bas periodu. a klexan da je skup jeste. ja sam u bolnici primala 2xdnevno po 0,8 (oni su ih dijelili na 0,2; 0,4 i 0,8)...mislim da je tako bilo, to je kao najveca doza rece dr..i zna da je bas jednom rekao kako su skupe inekcije...18 ili 20 kmmislim da je jedna user posted image uglavnom uzas jedan..i strasno je sto iz osiguranje ne pokriva...

uglavnom sretno user posted image

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
29.8.2014 14:49:08   
idas
je li imate vi preporuku od hematologa ili genekolaga za clexan?
Ne znam u kojem ste kantonu (ja sam u KS), ali ja celxan uzimam u ambulanti u kojoj imam karton. Odem kod dr. opce prakse sa nalazom i oni mi daju kutuju po kutiji...


(odgovor članu mimi_2in1)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
29.8.2014 20:50:06   
AAvalon
mimi pa nisi puno pogrijesila, jednom sam se porodila hB, al to je bilo davno. A clexan 40 iliti 0,4 (ista stvar) je preventivna doza, 0,8 ide kod teapije vec postojeceg tromboembolijskog dogadjaja, sto je kod tebe bio slucaj. Ja se nadam da ce uz Boziju pomoc ova doza biti dovoljna da sprijeci ikakve komplikacije. Moj Clexane od 40 je 10-11 KM komad. Skupo brate bas, al opet hB pa ga mogu priustiti, cesto pomislim na zenice koje nemaju sredstava ni za testiranje mutacija, a kamoli za redovnu terapiju Clexanima, pa nemaju izbora vec ici na srecu

idas u KS je Clexane na listi, u mom TK nije. Naravno da imam preporuku i hematologa i ginekologa, ali dzaba mi user posted image ali hvala u svakom slucaju sto si pokusala pomoci...

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu idas)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
30.8.2014 22:13:08   
pihtija
U ponedjeljak idem raditi nalaz za gen. mutaciju na trombofiliju
Samo to stoji na uputnici...a kada sam zvala privatno pitali su me koje faktore
Moja dok opste prakse nije znala pa je napisala tako uopćeno
Znate li hoće li mi htjeti uraditi nalaz tako uopćeno napisan, ili da tražim da mi se dopise na uputnicu koje faktore/testove ...i ako da, sta??
Bojim se da me ne vrate samo pa moram sve opet

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
30.8.2014 22:48:15   
pupica21
evo drugi dan primam clexan u noge medutim ostaju mi sve fleke plavo crvene koje uzas bole sta da radim cime mazatz da ovo nebi ostalo helpp cureee

(odgovor članu pihtija)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
30.8.2014 22:51:27   
pupica21

IZVORNA PORUKA: pupica21

evo drugi dan primam clexan u noge medutim ostaju mi sve fleke plavo crvene koje uzas bole sta da radim cime mazatz da ovo nebi ostalo helpp cureee

ja sam mila isla radila taj nalaz medutim samo su naveli test na trombofiliju bez ikakvih faktora radili su na sve faktore koji daju mutaciju da bi postojala mogucnost na tu bolest nisu me nis vratili jer sam privatno radila ..pitali su me koliko sam spontanih imala..dal je neko u porodici tu bolest imao ,,, a sad kod tebe kakav je slucaj pa su te uputili na taj nalaz

(odgovor članu pupica21)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
31.8.2014 7:45:23   
AAvalon

IZVORNA PORUKA: pihtija

U ponedjeljak idem raditi nalaz za gen. mutaciju na trombofiliju
Samo to stoji na uputnici...a kada sam zvala privatno pitali su me koje faktore
Moja dok opste prakse nije znala pa je napisala tako uopćeno
Znate li hoće li mi htjeti uraditi nalaz tako uopćeno napisan, ili da tražim da mi se dopise na uputnicu koje faktore/testove ...i ako da, sta??
Bojim se da me ne vrate samo pa moram sve opet

Ako hoces najkompletnije moguce nalaze, trebas uraditi genetske mutacije na MTHFR, Faktor II, Faktor V Leiden, ACE i PAI. Samo to user posted image e sad, imas dodatne stvari ali koje nisu genetske mutacije (protein S i C i sl.) al ja to nisam radila jer su mi vec mutacije bile pozitivne

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu pihtija)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
31.8.2014 7:54:06   
AAvalon

IZVORNA PORUKA: pupica21

evo drugi dan primam clexan u noge medutim ostaju mi sve fleke plavo crvene koje uzas bole sta da radim cime mazatz da ovo nebi ostalo helpp cureee

pupice kako dajes clexane? Nemoj ni slucajno u misic jer ce ti ostajati fleke, moras ih dati supkutano. Ono, nafatas sala i tu sebi das (imas na internetu video klipove za dijabeticare pa cak i za clexane korisnike, pa mozes njih pogledati). Na uputstvu za clexane pise da se daju u stomak, ja licno sam probala sve supkutane lokacije (noge, ruke, stomak) i najbolje mi pase stomak. Najteze mi je bilo prihvatiti psihicki, ali tu imam najvise supkutanog tkiva i najmanje boli. Nekad ces pogoditi neku krvnu zilicu u kozi i nastace hematom, i to je ok, ali ne smijes ga davati intramuskularno. Ja sam sebi evo dala preko 100 clexana do sad (i nadam se aBd da cu jos jedno 200 aBd), i samo sam jednom ili dvaput imala malu sljivicu, samo mi ponekad ostanu male crvene tackice inace nema ama bas nista. Kad se ispraksas i nadjes lokacije koje ti odgovaraju, vise ih nece biti. I ja svoju sljivicu nisam smjela nicim mazati, proci ce svakako za nekoliko dana.

Eh da, jos nesto, prije davanja obavezno malo iscvokaj inekciju da onaj baloncic zraka ode na vrh (suprotno od igle), i niposto ga ne istiskuj. Taj baloncic TREBA da ubrizgas na kraju inekcije, jer on takoreci pogura clexane dole da ne bude pri povrsini koze i ne stvara hematome. Ali je zato jako bitno da dajes bas supkutano, a ne u misic, jer supkutano smije i cak treba da se ubrizga taj baloncic. Eto, nadam se da sam ti malo narem pomogla, tu sam ako sta jos treba :)

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu pupica21)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
31.8.2014 9:00:19   
pupica21
meni njih daju na hitnoj svki dan al odlucila sam juce zbog tog kako daju da me totalno boli da danas gledam kako rade pa da pocnem sama sebi davat ..jer doktorica mi je rekla u nogu u misic al stvar ostaju fleke da nije normalno ko ce to trpit narednih 9 mjeseci u noge ,,, pa cu danas rec u stomak pa da vidim kak ce dat pa da pocenm sama sebi hvala ti punooo

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
31.8.2014 9:08:54   
AAvalon
Ne znam ko ti je reko u misic, pogledaj uputstvo za Clexane, na njemu lijepo pise ne davati intramuskularno user posted image kao prvo, pravis sebi te fleke i otoke, a kao drugo lijek se ne distribuira u organizam onako kako treba. Lijek je napravljen sa supkutanu primjenu, i tako ga i treba koristiti. Stvarno mi nije jasno zasto tako doktori kazu. I meni su poslije prvog carskog gore na ginekologiji davali u nogu u misic, a ja nisam znala bolje pa pustila. Nemas isti efekat lijeka, i maltene je kao da dajes pola doze. Da li zbog toga ili neceg drugog, dobila sam tromboflebitis u lijevoj ruci. Pitala sam poslije na obicnoj hirurgiji kako,oni daju, i rekli su striktno supkutano u stomak, jer su imali previse tromboza ako su davali u misic na nozi kao na ginekologiji. Pa ti gledaj...

Ja na tvom mjestu bih pogledala video na netu, i davala sebi supkutano kako je propisano. Ja ne bih rizikovala, a ti eto odluci. Sretno!

< Poruku je uredio AAvalon -- 31.8.2014 9:14:44 >


_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu pupica21)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
31.8.2014 9:11:11   
AAvalon
www.youtube.com/watch?v=xMc07BpYqJc

Evo ti link za davanje Clexana. Ja sam ovaj gledala, i ovako su mi pokazale sestre u mojoj ginekoloskoj ordinaciji, a i upute su od proizvodjaca. Malo jeste drugaciji oblik inekcije od ove nase, ali isto ti ga dodje...

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
31.8.2014 9:13:48   
mimi_2in1
Pupice, isto bih ti rekla kao i avalon. Meni su davali u ruku prvo, i sve mi fleke ostajale. Nakon tiga pocese mi davat u stomak, vjeruj mi da me puno manje boljelo. E sad bila je jedna sestrica koja je tako davala da ja nista osjetila nisam. Ona nekako uzme tkivo izmedju dva prsta, kao da me ustine...al naravno veci dio tkiva, i tu da inekciju. Ja koliko sam ih upratila uglavnom su mi davale okompupka umkruznomnraspiredu odmaknuto za neka 3-4 prsta od pupka. Do duse meni nisu na desnu stranu mogle jer sam imala rez od slijepog crijeva...al tako je meni se cini princip. Pokusaj u stomak, jest malo zastrasujuce. A ovo sto kazes da imas na misicu, meni je nestalo s vremenom to po ruci.

Pihtija meni dr opce prakse rekla ona ne daje uputnicu za to..ja sam kontala otic privatno pa rec da mi urade na sve ...aBd...

(odgovor članu pupica21)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
31.8.2014 9:48:14   
pihtija
Mimi trazi uputnicu za transfuziologiju
Gore to rade besplatno!
Privatno se placa od 250km pa dalje, zvala sam sve privatne
Mehmedbasic je 250....ostali 300 ili vise
Sretno!

(odgovor članu mimi_2in1)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
31.8.2014 10:02:41   
mimi_2in1
Znaci moze tako, ja putala a ova moja izgleda pojma nema. Rekla ki da moram traziti od dr sa angiologije, on mi kaze ne treba vadit nalaze jer je bila samo jedna tromboza....nigdje veze. Hvala, trazit cu za transfuziologiju pa cu dalje. Mislim nije mi hica, svakako ne smijem planirat user posted image naredne 2-3 godine, tako mi rekose. Al eto htjela bih svakao uraditi to pa da znam. Mozda stvarno nema nista, mozda jednostavno losa sreca i desila se DVT...ko zna...al opet ne bih da rizikujem ponovo.
Hvala ti user posted image

(odgovor članu pihtija)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
31.8.2014 11:07:34   
animagical
samo jedan savjet iz prakse s kleksanom, nemojte pritiskati ni trljati mjesto uboda nakon bockanja, jer ostavi fleku.

(odgovor članu mimi_2in1)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
1.9.2014 10:07:42   
djudrdjica
Pihtija, mimi, sto se tice ovih genetskih mutacija, treba uraditi 5 nalaza, kao sto Aavalon pise - MTHFR, Faktor II, Faktor V Leiden, ACE i PAI. Ja sam prosli mjesec u Zavodu za transfuziologiju u Sarajevu uradila MTHFR, Faktor II i faktor V. Oni ACE i PAI ne rade, njih moras privatno.
Ja sam otisla kod dr u dom zdravlja sa nalazima ginekologa da sam imala tri spontana i trazila tu uoutnicu i ona mi je dala za Zavod.
Sto se tice PAI rade ga na nekoliko mjesta - Prolab 180 KM, na Ilidzi u BH laboratoriji 286 KM i Ingeb-u 200 KM.
ACE po mojim informacijama do sada rade samo u Ingebu - 200 KM.
Tako da cu ja otici sljedece sedmice u Ingeb i uraditi tamo PAI i ACE, da ne idem dva puta vaditi krv. Iz Prolaba su mi rekli javiti da li rade ACE ali nisu, tako da ti ostaje ta mala rezerva.
Takodjer, protein S i C rade u Zavodu, moze na uputnicu, mada za protein S nemaju reagensa od nove godine! Ali zato ovaj C bas urade dobro - i trenutnu razinu i nekakvu reakciju, imaju dva parametra.
Zato protein S mozete uraditi na DIP-u, takodjer na uputnicu.
Eto, pa sretno :)

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
1.9.2014 10:22:34   
kokouli
Znaci kad ides u Zavod s uputnicom za te mutacije ne platis nista je li...Protein S stvarno nemaju ja sam u martu radila i pise nema reagensa ....znaci jos nisu dobili ....al eto moze se na DIP s uputnicom ,i to je nesto .user posted image

< Poruku je uredio kokouli -- 1.9.2014 10:24:22 >

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
1.9.2014 10:38:17   
djudrdjica
Tacno, ne placas u Zavodu sa uputnicom.
Ja sam gore jos od tih pretraga u vezi sa zgrusavanjame radila veliki koagulogram, Lupus antikoagulant, antitrombin i protein C.
A na DIP-u antitijela za antifosfolipidni sindrom - kardiolipinska i beta.
Nije tema, ali zna li neko rade li se negdje ova kardiolipinska antitijela privatno? Meni bila pozitivna i kad sam isla da ih ponovim, kaze mi sestra da im reganeski ne valjaju!? Mislim!
Kazem uradicu privtano, kaze ona - ne radi se to nigdje privatno?

(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *