|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
29.5.2012 12:02:34   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: yasemin

meni taj OGTT nije ginekolog nikad predložio do sad mi je ŠUk bio 3, 9 , 4 , a sad u 34 nedelji sam ga radila bio je 6, 4 , uzorak je uzet nakon doručka i jedne čokoladice , ginekolog kaže da je to OK ?šta vi mislite?



vrlo, ok, dobro ti nijei bio veći šećer nakon jela i slatka,

da ima potrebe uputili bi te

(odgovor članu yasemin)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
30.5.2012 11:45:14   
yasemin
hvala ti Mama Alma na odgovoru :)

_____________________________

yasemin

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
15.6.2012 8:45:48   
novi kolacic
Pitanjce za trudnice sa inzulinskom rezistencijom koje piju Siofor (Gluformin, Metformin)...

Na zadnjem nalazu krvi mi se "misteriozno" pojavise visoki trigliceridi i holesterol. ima li to kakve veze, ako znate, sa trudnocom i dijagnozom ili sam ja ipak ishranom zeznula?

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
19.6.2012 10:31:22   
palma
Pozdrav. I ja sam imala povišenu inzulinsku rezistenciju pa pijem 4 godine siofor 2x500 mg, i liječila sam sterilitet pa sam išla na IVF i sada sam trudna hvala Bogu 10 sedmica ali mi je ginekolog tražio da ponovo sada uradim inzulinemiju i OGTT pa nakon nalaza rekao da nastavim piti siofor i da potražim mišljenje dijabetologa, ima li neko da se razumije u ove vrijednosi i zna li da li je ovo opasno:

Rezultati za inzulinemiju:

Vrsta pretrage: Rezultat: Ref. Vrijednost:

(S)Insulin natašte: 19,5* 3- 17

(S) Insulin nakon 30 min 69,1 --

(S) Insulin nakon 60 min 117,6 --

(S) Insulin nakon 90 min 122,0 --

(S) Insulin nakon120 min 135,1 --



OGTT TEST REZULTAT: REF. VRIJEDNOST:

Glukoza nakon 0 min 4,9 4,2-6,1 mmol/l

Glukoza nakon 30 min 11,6

Glukoza nakon 60 min 11,5

Glukoza nakon 90 min 13,9

Glukoza nakon 120 min 11,3

Glukoza nakon 150 min 6,7

(odgovor članu novi kolacic)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
19.6.2012 10:58:43   
mallena09
Ovo su tvoje vrijednosti uradjenih testova?

Po mom misljenju ako imas problema sa inyulinskom reyistencijom, i pored odgovora na forumu bili bi ti najbolje da potrayis misljenje dr. dijabetologa, moja preporuka ti je dr. Zelija Velija Asimi, ako do nje ne moyes doci na dijabetoloskom savjetovalisti jer se ceka 3/4 sedmice, moyda ya prvi put da odes privatno (ako si u mogucnosti) radi u poliklinici AlTawil u Importane centru ... Naravno ovo sve ukoliko si iz Sa.
Glukoza kod svih zdravih ljudi 2 sata nakon jela/ ili u ovom slucaju glukoye koju si popila na taste bi trebao biti ispod 6.8mmol. Visok secer za bebu je stetan, ne preporucuje se da prelazi 8 sat i pol nakon obroka. Medjutim ovo ne treba da te plasi, jer ja znam toliko trudnica sa secerima koje ni blizu nisu bile dobro regulisane pa su na kraju rodile zive i zdrave bebe. U svakom slucaju bilo bi lijepo da pripazis i zatrazis strucno pomoc, a u medjuvremenu dijeta sa niskim glikemijskim indexom ce ti mnogo pomoci da nemas visoke skokove secera. Umjesto bijelog hljeba uzmi crni, vise povrca i voca bez slatkisa, meso. Pogledaj malo na internetu o hrani sa niskim GI.

(odgovor članu palma)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
16.11.2012 13:19:41   
dina1111
Pozz imam 34 god i u 7-oj sam nedjelji trudnoce, Šuk mi je povisen 6,7 za nedjelju dana trebam na kontrolu s nalazima.. ostalo je u granici normale i naravno iako sam niskotlakas cak mi je i pritisak s vremena na vrijeme povisen.. jeli to normalno u trudnoci ili trebam biti zabrinuta...???

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
16.11.2012 17:22:37   
M kao Mama
dina, 6,7 je malkice povišen, ništa strašno, čak ga neki dr. tolerišu kao normalan, da li piješ nešto od terapije za trudnoću, neki lijekovi znaju podići nivo šećera u krvi

(odgovor članu dina1111)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
19.11.2012 14:07:57   
dina1111
Pored flocalina koristim samo utrogestan za vaginalnu primjenu... ne znam moze li imati uticaj na nivo Suk-a ..

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
19.11.2012 14:27:21   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: dina1111

Pored flocalina koristim samo utrogestan za vaginalnu primjenu... ne znam moze li imati uticaj na nivo Suk-a ..




e, to provjeri vidi u upustu, ja znam da je meni ginipral podizao nivo ŠUK-a,

(odgovor članu dina1111)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
25.11.2012 15:22:26   
Berinka
Je li neka pd vas bila dijabetičar prije trudnoće? Sa kolikim HbA1c ste zatrudnile?
Dijabetičar sam preko 10 godina, na insulinu - 80 jedinica dnevno. Ne mogu se pohvaliti da imam dobro regulisan šećer. Prošle sedmice, čim sam saznala da sam trudna, uradila sam HbA1c nalaz i vrijednost je 9,9 - što je užasno. Sada sam već malo prepadnuta. Bojim se kakve posljedice to može imati na bebu? Šta da radim? Ako ste imale slično iskustvo, bila bih vam zahvalna da ga podijelite...

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
25.11.2012 17:49:45   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: Berinka

Je li neka pd vas bila dijabetičar prije trudnoće? Sa kolikim HbA1c ste zatrudnile?
Dijabetičar sam preko 10 godina, na insulinu - 80 jedinica dnevno. Ne mogu se pohvaliti da imam dobro regulisan šećer. Prošle sedmice, čim sam saznala da sam trudna, uradila sam HbA1c nalaz i vrijednost je 9,9 - što je užasno. Sada sam već malo prepadnuta. Bojim se kakve posljedice to može imati na bebu? Šta da radim? Ako ste imale slično iskustvo, bila bih vam zahvalna da ga podijelite...



nemoj se sikirati, samo polako, bez stresa i sikiracije, znaš da je stres i okudać za šećer gore,što prije dobrom dr. i da te vodi kroz trudnoću,

odakle si,

(odgovor članu Berinka)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
25.11.2012 18:12:06   
Berinka
Iz Sarajeva,
Ovo mi je druga trudnoća. Prva je, nažalost, okončana u 12. sedmici. Bebi je prestalo kucati srce i javile su se neke anomalije na fetusu. ginekolog mi je tada rekao je je velika mogućnost da je uzrok tome visok šećer prije i za vrijeme trudnoće.
Moj dijabetolog mi je na početku trudnoće promijenio insulin i br. jedinica. Međutim, kada sam s čula s dr. Filipović sa GAK-a, ona je bila iznenađena da mi je doktorica dala lošiji insulin od onog koji sam prije trudnoće primala.
Sad baš strepim, ne daj Bože, da se nešto slično ne dogodi zbog loše regulisanog šećera. Znam da nije potpuna moja krivica, ali ne vjerujem da bih sebi mogla oprostiti...

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
24.12.2012 11:07:43   
mallena09
Nemoj panicariti, ja imam dijabetes melitus tip 1 i imala sam vec jednu trudnocu koja je yavrsila spontanim, ali isto tako ynam jako puno djevojaka/ zena koje imaju dijabetes i rodile su zdrave bebe.
Tvoj jedini zadatak sada je da drzis secer pod kontrolom, odnosno naoruzaj se trakicama i mjerenje 8-10 puta dnevno ce ti pomoci da ga drzis pod kontrolom. 2 h nakon jela ti ne bi smio prelaziti 6.8, a preko 8 ne bi nikako smio biti. HBA1C ti pokayuje regulaciju secera u protekla tri mjeseca, i stvarno ti je bila losa regulacija bez obzira na trudnocu, ali na to gledaj kao na nesto sto je bilo, sada se fokusiraj da sada drzis secere pod kontrolom i sve ce biti ok.
Sto se tice promjene terapije, ako si bila na Lantusu normalno je da su ti ga promijenili na neki drugi inzulin, lantus nije odobren za koristenje u trudnoci, umjesto toga su ti mogli dati Levemir. Moja dr. je recimo vise bila za "stare" inzuline tipa Humulin N i R....
Ne znam na kojoj si terapiji, ali svakako sa svojim endokrinologom mozes razgovarati i o inzulinima. Ja sam bila na Lantusu, ali kako je trudnoca bila planirana, uradila sam sve nalaze prije i zamjenila Lantus.
Samo nemoj panicariti i sve ce biti ok. Hrana sa niskim GI ti moze pomoci da ga drzis pod kontrolom, kao i izbacivanje svih slatkisa i hljeba iz ishrane (barem kod mene to funkcionise)....

(odgovor članu Berinka)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
27.4.2013 17:30:14   
Medić*
Poz :)

Dr mi predlozila da radim preventivno ovaj test, eto kao trebalo bi ga raditi svaka trudnica u periodu izmedju 24 i 28 sedmice. Inace mi je secer uvijek u redu ali eto preventivno. Ja ga uradih i evo rezultata :

Na taste 4,5

Nakon opterecenja glukozom 2h 6,6

Laboranti mi rekose da vrijednosti u trudnoci ne smiju prelaziti 8.

Nadam se da je ovo ok :)



< Poruku je uredio medic slatki -- 27.4.2013 17:33:13 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu mallena09)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
27.4.2013 23:54:45   
M kao Mama
medić, ne da je ok, nego je idealno,

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
28.4.2013 9:16:46   
Medić*

IZVORNA PORUKA: mama_alma

medić, ne da je ok, nego je idealno,


Hvala ti Alma, ljubim te.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
21.5.2013 14:48:59   
emirita
medic mozes li mi molim te objasniti kako se radi taj nalaz, koliko puta te bockaju i zakolko bude nalaz? gdje si radila i koliko kosta?

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
21.5.2013 14:54:06   
Medić*
Emirita ja sam ga radila u 28 sedmici, tada je preporuceno kazu. U eurofarmu sam radila jer mi je laboratorij u zgradi u kojoj zivim. Sve mi se cini 3o km.

Na taste ides vaditi krv. Izvadis krv i daju ti da popijes glukozu ( kao serbet jak ). Nista u medjuvremenu ne jedes i ne pijes dva sata. Opet ides vadis krv nakon ta dva sata. nakon toga smijes jesti. Dakle mene su bocnuli dva puta prije i poslije glukoze.

Inace mi je secera uvije dobar ali eto radili smo taj nalaz onako iz predostroznosti neke.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu emirita)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
21.5.2013 15:20:12   
emirita
izvini za koliko bude gotov nalaz? i meni je secer kad sam radila ove regularne nalaze bio uredu, al mi je beba naprednija, pa zato dr insistira da uradim taj ogtt.

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
21.5.2013 15:22:22   
Medić*

IZVORNA PORUKA: emirita

izvini za koliko bude gotov nalaz? i meni je secer kad sam radila ove regularne nalaze bio uredu, al mi je beba naprednija, pa zato dr insistira da uradim taj ogtt.


Nalaz u eurofarmu mi bio gotov oko 13h a radila sam u 8 prvo vadjenje u 10 drugo vadjenje krvi :)

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu emirita)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
21.5.2013 15:32:05   
emirita
aha, ja kontala to se nesto ceka. hvala ti puno.

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
22.5.2013 15:55:32   
ena0002
Moze se nalaz raditi i na Jezeru...treba uputnica i prije toga nazoves na Jezero da pitas kakva je procedura....dolazi se gore rano ujutro oko pola 7 cini mi se

_____________________________

Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi vise od onoga sto misli da moze

(odgovor članu emirita)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
22.6.2013 9:34:47   
Lilitu
ja sam radila u Omer Maslic,

na taste je 5,6

30 min 10,9
60 min 8,6
90 min 7,4
120 5,3

nalaz odmah bude gotov.

_____________________________

Napokon trudna :D

(odgovor članu ena0002)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.10.2013 15:17:50   
Bebica11
Mozel mi neko protumaciti nalaz ogtt testauser posted image

Beba krupnija pa me uputili da radim taj test(34.nedjelja trudnoce). Eh ovakvi su rezultati:

jutarnji secer 4,56 (3,9-6,2) i nema glukoze u urinu
nakon opterecenja glukozom secer za 2 h bio 7,31* (3,9-6,2) znaci malko veci, opet nema glukoze u urinu

???

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu Lilitu)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.10.2013 15:51:58   
Medić*

IZVORNA PORUKA: Bebica11

Mozel mi neko protumaciti nalaz ogtt testauser posted image

Beba krupnija pa me uputili da radim taj test(34.nedjelja trudnoce). Eh ovakvi su rezultati:

jutarnji secer 4,56 (3,9-6,2) i nema glukoze u urinu
nakon opterecenja glukozom secer za 2 h bio 7,31* (3,9-6,2) znaci malko veci, opet nema glukoze u urinu

???


Kod zdrave trudnice nakon opterecenja glukozom secer ne smije prelaziti 7, 8 mmola a meni moja dr rece tolerise se do 8 u trudnoci, tako meni rekose. Dobri su ti nalazi, po meni. user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *