|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.10.2013 16:17:41   
Bebica11

IZVORNA PORUKA: medic slatki


IZVORNA PORUKA: Bebica11

Mozel mi neko protumaciti nalaz ogtt testauser posted image

Beba krupnija pa me uputili da radim taj test(34.nedjelja trudnoce). Eh ovakvi su rezultati:

jutarnji secer 4,56 (3,9-6,2) i nema glukoze u urinu
nakon opterecenja glukozom secer za 2 h bio 7,31* (3,9-6,2) znaci malko veci, opet nema glukoze u urinu

???


Kod zdrave trudnice nakon opterecenja glukozom secer ne smije prelaziti 7, 8 mmola a meni moja dr rece tolerise se do 8 u trudnoci, tako meni rekose. Dobri su ti nalazi, po meni. user posted image


medic hvala ti na odg, posto je u tim intervalima valjda je okiuser posted image

jesul tebi bebine mjere puno vece bile pred kraj i koliko? Meni jucer kao za punu 37.sedmicu bileuser posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.10.2013 18:11:33   
Medić*

IZVORNA PORUKA: Bebica11


IZVORNA PORUKA: medic slatki


IZVORNA PORUKA: Bebica11

Mozel mi neko protumaciti nalaz ogtt testauser posted image

Beba krupnija pa me uputili da radim taj test(34.nedjelja trudnoce). Eh ovakvi su rezultati:

jutarnji secer 4,56 (3,9-6,2) i nema glukoze u urinu
nakon opterecenja glukozom secer za 2 h bio 7,31* (3,9-6,2) znaci malko veci, opet nema glukoze u urinu

???


Kod zdrave trudnice nakon opterecenja glukozom secer ne smije prelaziti 7, 8 mmola a meni moja dr rece tolerise se do 8 u trudnoci, tako meni rekose. Dobri su ti nalazi, po meni. user posted image


medic hvala ti na odg, posto je u tim intervalima valjda je okiuser posted image

jesul tebi bebine mjere puno vece bile pred kraj i koliko? Meni jucer kao za punu 37.sedmicu bileuser posted image



Bilo je odstupanja nekih sedam dana, inace su govorili krupn beba i to nakon 33 sedmice. Tolesrisu se ta neka odstupanja -+2 sedmice tako oni kazu. Moguce da je deckic u pupi krupniji user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.10.2013 22:52:03   
zagy
I meni je beba bila krupnija za tri sedmice i gotovo isti nalazi kao tvoji u 6 mjesecu trudnoce, doktor me stavio na laganu dijetu, nema bjelog brasna, bijele tjestenine i kolaca i cokolada(tugo moja). Samo sad pripazi na ishranu i bice to okuser posted image

_____________________________

21.04.2009. - mamina princeza
21.01.2013.- mamin princ

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
10.10.2013 12:50:38   
Bebica11

IZVORNA PORUKA: zagy

I meni je beba bila krupnija za tri sedmice i gotovo isti nalazi kao tvoji u 6 mjesecu trudnoce, doktor me stavio na laganu dijetu, nema bjelog brasna, bijele tjestenine i kolaca i cokolada(tugo moja). Samo sad pripazi na ishranu i bice to okuser posted image


ma meni haman sve zabranili...UH, zivotinjske masnoce, cak i voce

jedem hljeb a ostalo se pridrzavam bez kolaca, slatka, voca, cak i bez sireva, vrhnja, nemasno, ni meso ne jedem cesto


Koliku si bebaru na kraju rodila? I jesil u terminu?

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu zagy)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
10.10.2013 13:00:51   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: Bebica11


IZVORNA PORUKA: zagy

I meni je beba bila krupnija za tri sedmice i gotovo isti nalazi kao tvoji u 6 mjesecu trudnoce, doktor me stavio na laganu dijetu, nema bjelog brasna, bijele tjestenine i kolaca i cokolada(tugo moja). Samo sad pripazi na ishranu i bice to okuser posted image


ma meni haman sve zabranili...UH, zivotinjske masnoce, cak i voce

jedem hljeb a ostalo se pridrzavam bez kolaca, slatka, voca, cak i bez sireva, vrhnja, nemasno, ni meso ne jedem cesto


Koliku si bebaru na kraju rodila? I jesil u terminu?



nalaz su ti sasvim OK, niš se ne sikiraj, njihovi UZ naju podobro i prolupati, samo ti uživaj

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
10.10.2013 13:30:11   
Sandrich
Bebice i nasi nalazi sa posljednjeg UZ pokazuju da je beba po nekim mjerama naprednija za 2 sedmica a po nekim cak za 3 sedmice...pa sam i ja kontala uradit taj nalaz..mada mi dr kaze samo dijeta i to je to...nema slatka,hljeba i tih stvari user posted image

_____________________________

Nas mali princ dosao na svijet 9.2.2012.
Carko broj dva nas obradovao 29.11.2013.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
16.12.2013 11:26:04   
Maya_K
Pozdrav drage,

jel` meni može netko protumačiti moj nalaz, tek sam jutros vadila, nisam još ni stigla do doc.:

na tašte: 6
poslije 100ml glukoze i pola sata: 11,2
poslije 60 min.: 9
poslije 90 min.: 8,1
poslije 120 min.: 5,8

Sad meni gore doc reče kao povišeno, nije dobro, dijetalna ishrana, jesti svaka 2-3 sata pomalo, ne prejedati se itd... (a kod njega radim i zna on kako je ovo stresan posao, nekad ne stignem ni jesti).

Šta vi mislite? user posted image

_____________________________

Eman 24.11.2009
Elvin 08.03.2014
Ne mogu oni mene malo platiti koliko ja mogu malo raditi :)

(odgovor članu Sandrich)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
16.12.2013 11:55:22   
magbi
Bebe budu naprednijei zbog.povecanog secera u startu to je bio visok 6 sto.vise lagane setnja, oprez sa vocem.jer i ono u sebi sadrzi secer pozes npr.danas jednu jabuku jednu narandzu sutra par klemetina ne prejedati se vocem grozde skroz zaboraviti

(odgovor članu Maya_K)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
16.12.2013 12:07:06   
Maya_K
Hvala ti magbi, pa rekla mi je doc na prošloj kontroli pošto mi je beba 2 sedmice naprednija po mjerama, da bi to moglo biti uzrok user posted image
Ja se nadam da nema neke druge opasnosti po bebu, ili user posted image totalno sam zbunjena user posted image

_____________________________

Eman 24.11.2009
Elvin 08.03.2014
Ne mogu oni mene malo platiti koliko ja mogu malo raditi :)

(odgovor članu magbi)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
17.12.2013 0:01:20   
magbi
koja rece da si sedmica moras se bas bas pazit ponajprije prerahnom izbaci i ness kafu ja je obozavam a ona je bas puna nezdravog secera moj savjet je povrce ni ja ga nevolim ali eto nakanim se ja se lose osjecam ako ne pojedem nesto slatko

(odgovor članu Maya_K)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
17.12.2013 7:30:37   
Maya_K
Meni ness toliko smrdi od kako sam trudna, nemogu je ni pomirisati...
Moram poraditi na prehrani...sve za moju bebicu user posted image


_____________________________

Eman 24.11.2009
Elvin 08.03.2014
Ne mogu oni mene malo platiti koliko ja mogu malo raditi :)

(odgovor članu magbi)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.1.2014 20:44:39   
ajla86
Molim vas da me uputite mozak mi je zatrokiro..

Naime zbog inz.rez i pcos mi je ordiniran gluformin.zajvaljujuci tone sam zanjela i u trudnoci pola gluformin
Opet sam trudna i grpzmo se oskecam....cesto kao da mi opadne secer zadrhtin i jedva se povratim.na pocetku sam pripisovalaucninama i slabpm i ogranicenom hranom al sad sam 15 sedmica jefem super nemam mucnine.danas sam jedvva dan prezivila sva se preznojila.vrtoglavica.malaksalost.odem dr sve ok.pritisak skolski i da urafim nalaze standardnem...jel moguce da se ta rezistencija regulisala.....bas sam se prepala
Koji je br dr mire da sutra zovem....kako se rafi ogtt na gaku ja sam radila na jezetu

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.1.2014 20:51:48   
Mia
ajla OGTT se vise ne radi na GAK-u. Oni sada pacijente salju u Dom zdravlja na Ilidzi jer se to sada dole radi. Treba ti samo uputnica za Ilidzu i ne trebas se narucivati. Samo dodji ujutru ranije i kupi glukozu. A te simptome koje opisujes bas lice kao kad padne seceruser posted image Moguce da ti sada treba manja terapija. Ali ja opet mislim da sam OGTT nece mozda puno pokazati. Treba uraditi OGTT sa inzulinemijama ... ovo ja kao laik govorim. I ja imam inzul.rez. pa sam ponesto procitala o tome.

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.1.2014 20:57:11   
ajla86
Pa mene je vodi dr velija zeliha mada kako sam se porodila nisam se kontrolusala....nisam vise mogla hodat po dr stvarno.sad neznam dal da pijem ili ne gluformin.nam da gluformin cuva trudnocu od pobacaja aeni je svakako prijeteci spontani..a ovo sebi nenogu dppustit obziron da je beba od 15 mj samnon..

(odgovor članu Mia)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.1.2014 21:07:42   
Mia
I mene vodi dr. Velija Zelija i ona mi je od 12 sedmice smanjila dozu Siofora na 2x1/2 ili 3x1/2 od 500 mg, u zavisnosti koliko imam glavnih obroka. Ja sam planirala da uskoro odem na kontrolu da vidim da li da ovu dozu pijem do kraja trudnoce, jer sam sada 30 sedmica. Ti svakako uradi OGTT. Mislim da ce ti to ginekolog i traziti da uradis u 18. sedmici. Ako ti secer bas bude prenizak, pokusaj doci do dr. Velije da vidis sta ces dalje.

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.1.2014 21:26:23   
ajla86
Uzgubila aam njen br mozes li mi dati ako nije frka.ja sam proalu trudnocu do poroda pila smanjivala mi sve dozu....

(odgovor članu Mia)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.1.2014 21:42:54   
Mia
ajla imas PP.

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
9.1.2014 21:56:46   
ajla86
Hvalaaaa

(odgovor članu Mia)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
12.3.2014 14:34:23   
ajla86
Treba da radim ogtt nalaz u vrazovoj zvala kazu da dodzem oko 9...zar nije kasno to?i da kupim ili 75% „ili 100% glukozu....neigra kao ulogu.....koju ste vi uzimale 23 sam sedmixa trudnoce

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
12.3.2014 14:35:08   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: ajla86

Treba da radim ogtt nalaz u vrazovoj zvala kazu da dodzem oko 9...zar nije kasno to?i da kupim ili 75% „ili 100% glukozu....neigra kao ulogu.....koju ste vi uzimale 23 sam sedmixa trudnoce



e, šta ću ja sa tebe, moja ajla

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
28.3.2014 19:05:48   
ame_tare
Zdravo drage mamice,ovako u 34 sam radila OGTT (jer je beba krupna i nena mi je imala dijabetes) i imala sljedece rezultate
na taste 4,2
nakon 60 min 7,8
120 min 5,3
zbog tog skoka od 7,8 moj ginekolog je rekao da imam intoleranciju na glukozu i da naravno pripazim na ishranu,sad sam 37 sedmica i dosad sam dobila 10kg,sada opet moram kontrolisati secer i kaze da ako bude bilo potrebe 7 dana prije termina trebala bih ici u bolnicu da planiraju porod,sto je mene jako zabrinulo,iako se ja dobro osjecam ginic kaze da je sve uredu ali mora se malo vise pratiti trudnoca zbog mogucih komplikacija.Drage mamice koje su bile u istoj situaciji sta ste radile,kako ste se porodile,jeste imale komplikacija......

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
31.3.2014 15:32:22   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: ame_tare

Zdravo drage mamice,ovako u 34 sam radila OGTT (jer je beba krupna i nena mi je imala dijabetes) i imala sljedece rezultate
na taste 4,2
nakon 60 min 7,8
120 min 5,3
zbog tog skoka od 7,8 moj ginekolog je rekao da imam intoleranciju na glukozu i da naravno pripazim na ishranu,sad sam 37 sedmica i dosad sam dobila 10kg,sada opet moram kontrolisati secer i kaze da ako bude bilo potrebe 7 dana prije termina trebala bih ici u bolnicu da planiraju porod,sto je mene jako zabrinulo,iako se ja dobro osjecam ginic kaze da je sve uredu ali mora se malo vise pratiti trudnoca zbog mogucih komplikacija.Drage mamice koje su bile u istoj situaciji sta ste radile,kako ste se porodile,jeste imale komplikacija......




ja sad onako čitam i laički razmišljam, 37 nedjelja 10 kg, to je idealno, po ovim nalazima ovo malo odstupanje 7,8,ali to nije ništa strašno, čak šta više i to se može reči da je u normali, jer si trudnica,

žao mi što ti se niko nije javio da da odgovor, kod mene je bio problem niskog šećera, takoda ti ja ne mogu pomoći, ali opet po ovome mislim da je ovo ok

(odgovor članu ame_tare)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
18.4.2014 17:06:40   
lejan
Danas radila ogtt na na prvom nalazu secer 4,2 a nakon glukoze i 2h secer 3,5??? Da li je neko imao iskustva sa ovakvim nalazima user posted image user posted image

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
18.4.2014 20:00:43   
Isha
Gdje se moze ovaj nalaz uraditi privatno? Dr mi nije htjela dati uputnicu na osnovu nalazu privatnog ginekologa?

(odgovor članu lejan)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Ogtt, povišeni šećer u trudnoći
18.4.2014 20:30:09   
AAvalon
lejan, ovaj nalaz nije bas najuredniji, jer si upala vec u blagu hipoglikemiju nakon 2h, sto moze a i ne mora znaciti da imas problem. jako je tesko na osnovu samo ova dva broja reci bilo sta, bitno je sta se desava sa secerom i inzulinom u medjuvremenu. mada, iskreno, i meni se ovo prije desavalo, ja to nisam shvatala ozbiljno, a moze biti da je bio pocetni znak dijabetesa. sad mi je rezistencija uznapredovala i vise se ne desava. ne kazem da je kod tebe takav slucaj, vjerovatno i nije, ali uprati malo u buducnosti, da nije slucajno reaktivna hipoglikemija...

isha, jel mislis na OGTT ili na IRI? OGTT ti moze uraditi svaka iole pristojna privatna laboratorija ili ordinacija, jer ne zahtijeva nista osim mjerenje SUK-a. IRI se radi uglavnom na klinickim centrima, ali postoje i pojedine privatne laboratorije. u kojem si gradu? i svasta da ti doktorica nije dala uputnicu, hem se jadni snalazimo pa idemo privatnim ginekolozima jer ovi drzavnu nista ne valjaju, stedimo fondovima pare na tome, i jos nam ne daju uputnice... cccuser posted image

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu Isha)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *