|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:32:10   
pepika
breskvice mila user posted image potpuno te razumijem,jer se borim sa neplodnoscu. Lako je svima pricat koji imaju djecu i bez problema dosli do njih,oni nikad ne mogu razumijet kako je prolazit kroz to sve i hvala Bogu da ne znaju.

_____________________________

Covjek snuje ,Bog odredjuje.

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:32:19   
breskvicaa
animiagical ja postujem svacije misljenje sve do te mjere dok se ne ponizava ono moje naravno da samo takve osobe se mogu međusobno razumijeti kao sto rekoh svako ima pravo na svoje misljenje i to mu se ne moze zabraniti nikako ali ama bas nikako

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:34:35   
breskvicaa
pepika to sam i ja rekla hvala bogu na tome legnes navece razmisljas ustanes razmisljes pogledas drugu majku kako gura kolica bebe i zamisljas sebe u toj poziciji jako ruzan osijecaj jako ruzan user posted image to je priroda zato se i stavraju porodice i uzimaju se parovi i voli se da se stvaraju porodice i to je jace od nas samih user posted image

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:34:41   
animagical
a kako vi znate da sam ja npr svoje dijete lako dobilauser posted image predrasude na svakom cosku...licno, nista vam ne osporavam, samo ne bih mogla nepoznatome takvo nesto dati i ne razmisljati vise o tome... ni na koji nacin nisam nikoga uvrijedila, adruge postove nisam previse detaljno ni citala, pa za tudja misljenja ne mogu nist areci

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:38:38   
Hanady RR
Evo ja bih donirala.
a nemam probleme do sada nabrojane da bih sa toga aspekta pružila razumjevanje...

donirala bih i koštanu srž neznancu...i dio jetre...


donirala bih je i molila Boga da ode i pomogne onome kome pomoć potreba jeste ko će osjetiti ono što ja jesam čak dva puta, aBd i tri...

i neka odgaja...i voli...

ja i da sam morala usvojiti dijete voljela bih ga isto grantujem kao ove moje dvije...100% al naravno prije usvojenja porbala sve mogućnosti da postanem majkom na način drugačiji...borila se godinama...

i da dodoam...o dosta toga čula i vdijela i porčitala na ovom forumu...i njemu/njima hvala što shvatam i one koje su čekale na usvajanje do svih opcija i one koje se bore da postanu majkom i one koje to tako solno žele a zakon im neomogućava...

drago mi je da prijedlog zakona i ovo područje tretira...








_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:39:16   
breskvicaa
Pa neznam nisam direktno nikom uputila nista sam sam rekla za mame koje nemaju problema sa sterilitetom hvala bogu na tome al vjerujte hvala bogu na tome ja bih voljela da niti jedan par na svijetu ne osijeti sta znaci boriti se u svemu ovom

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:39:40   
jedinstvena
hvalauser posted image ja tebi rekoh cinjenicu,a ti meni svoj subjektivni stav....ne znam po cemu bi moj stav mogao vrijedjati osjecanja drugih, ja se ne osjecam u moralnoj obavezi da darujem svoje jajne stanice, kao sto osjecam obavezu da koji put godisnje darujem krv. nisam ni rekla da sam generalno protiv takvog darovanja, samo da ja jajnu stanicu ne bih ustupila nikome do svojoj sestri, da joj se ukaze potreba. po cemu ja ne tolerisem misljenje drugih? uprati da nikakvo misljenje nisam iznijela za druge ljude, do svog licnog...


a oaj odgovor od tebe nije uopce subjektivan!!!
pratim ja dosta toga vjerujme i te konstatacije hipoteticke kao pitanje geni, uostalom radi se ovde vise o pomoci i svacanju u ovom forumu ljudima koje nisu u mogucnosti to omuguciti sebi kao i ostali, a ne o sufliranju ja zelim samo dati to svojo sestri, to je meni i nama svima jasno, da sigurno vecina mozda tako misli, ali se radi ovde o podrsci dati drugima onaj koje nema i to svatiti zbog cega i koji oni putem prolaze..ja uvjek kazem ako nekome nemogu pomoci onda mu necu sjedati jos na muku iako je to moje misljenje...
neradi se o nekim nebitnim stvarima...

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:44:10   
animagical

IZVORNA PORUKA: jedinstvena

hvalauser posted image ja tebi rekoh cinjenicu,a ti meni svoj subjektivni stav....ne znam po cemu bi moj stav mogao vrijedjati osjecanja drugih, ja se ne osjecam u moralnoj obavezi da darujem svoje jajne stanice, kao sto osjecam obavezu da koji put godisnje darujem krv. nisam ni rekla da sam generalno protiv takvog darovanja, samo da ja jajnu stanicu ne bih ustupila nikome do svojoj sestri, da joj se ukaze potreba. po cemu ja ne tolerisem misljenje drugih? uprati da nikakvo misljenje nisam iznijela za druge ljude, do svog licnog...


a oaj odgovor od tebe nije uopce subjektivan!!!
pratim ja dosta toga vjerujme i te konstatacije hipoteticke kao pitanje geni, uostalom radi se ovde vise o pomoci i svacanju u ovom forumu ljudima koje nisu u mogucnosti to omuguciti sebi kao i ostali, a ne o sufliranju ja zelim samo dati to svojo sestri, to je meni i nama svima jasno, da sigurno vecina mozda tako misli, ali se radi ovde o podrsci dati drugima onaj koje nema i to svatiti zbog cega i koji oni putem prolaze..ja uvjek kazem ako nekome nemogu pomoci onda mu necu sjedati jos na muku iako je to moje misljenje...
neradi se o nekim nebitnim stvarima...

komsija ti nema televizor...hoces svoj na rame pa mu odnijeti? lako je na forumu biti dobrocinjitelj, posebno u ovako hipotetickim situcaijama. moje misljenje je naravno subjektivno, jer je MOJEuser posted image nisam uopste subjektivno razmiljala o tebi, nego sam samo primjetila da ne poznajes osnove humane genetikeuser posted image slazem se da bi zakon trebao dozvoliti doniranje i zamrzavanje jajnih stanica i na taj nacin dao nasim zenama koej su potrebi da postupan obave u svojoj drzavi i budu u manjem trosku nego kao sto je bilo do sada. ako bi se mozda potpisivala peticija da stavljanje prijedloga zakona u parlamentarnu proceduru, podrzala bih jednako kao sto sam se i potpisala za zakon o med. potpomognutoj oplodnji.

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:44:12   
breskvicaa

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Evo ja bih donirala.
a nemam probleme do sada nabrojane da bih sa toga aspekta pružila razumjevanje...

donirala bih i koštanu srž neznancu...i dio jetre...


donirala bih je i molila Boga da ode i pomogne onome kome pomoć potreba jeste ko će osjetiti ono što ja jesam čak dva puta, aBd i tri...

i neka odgaja...i voli...

ja i da sam morala usvojiti dijete voljela bih ga isto grantujem kao ove moje dvije...100% al naravno prije usvojenja porbala sve mogućnosti da postanem majkom na način drugačiji...borila se godinama...

i da dodoam...o dosta toga čula i vdijela i porčitala na ovom forumu...i njemu/njima hvala što shvatam i one koje su čekale na usvajanje do svih opcija i one koje se bore da postanu majkom i one koje to tako solno žele a zakon im neomogućava...

drago mi je da prijedlog zakona i ovo područje tretira...








i ja isto i sutra bi otisla u bolnicu potpisati papire u slucaju da mi sta bude da doniram organe ako je meni bog skratio zivotni vijek neka u zivotu uzivaju oni koji ne mogu i donirala bi kao sto je hanady navela

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:53:19   
jedinstvena
komsija ti nema televizor...hoces svoj na rame pa mu odnijeti? lako je na forumu biti dobrocinjitelj, posebno u ovako hipotetickim situcaijama. moje misljenje je naravno subjektivno, jer je MOJEuser posted image nisam uopste subjektivno razmiljala o tebi, nego sam samo primjetila da ne poznajes osnove humane genetikeuser posted image slazem se da bi zakon trebao dozvoliti doniranje i zamrzavanje jajnih stanica i na taj nacin dao nasim zenama koej su potrebi da postupan obave u svojoj drzavi i budu u manjem trosku nego kao sto je bilo do sada. ako bi se mozda potpisivala peticija da stavljanje prijedloga zakona u parlamentarnu proceduru, podrzala bih jednako kao sto sam se i potpisala za zakon o med. potpomognutoj oplodnji.


imam komsiju, nema TV, mozda manje vremena nego ti, a te osnove humane gentike sprovodim svaki dan na djelu u klinici za rak i parkisonove bolesti i uspored se jos uz to ovde se tacno zove logo"zelje majke i djece"!!! ako to nije dovoljno onda sam zaista promasila forum!!!

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:55:18   
Galicia
Breskvice, samo naprijed i da uspijes u svojim zeljama i ciljevima.

Da se opet ponovim. Iz ovih stopa bih donirala jajca i ne bih se ni okrenila za njima, tj ne bih se pitala sta je postalo od njih.


_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:58:04   
MicoTico
Davalac sam krvi, darovala bi i organe, ali jajne ćelije nepoznatoj osobi ne bi. Moja sestra nema djece i u slučaju da ih , ne daj Bože, ne bude mogla imati, naravno da bih pristala njoj darovati jajne ćelije. Da mm ima sestru , i njoj bi sigurno. Nekom drugom - ne.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 18:58:12   
jedinstvena
Da se opet ponovim. Iz ovih stopa bih donirala jajca i ne bih se ni okrenila za njima, tj ne bih se pitala sta je postalo od njih.


zaista si super, i ja bi isto rado jos jedno!!!

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 19:01:52   
jedinstvena
Breskvice, sve sto te u vezi donacije i ostalog intresuje, rado sam tu ti pomoci!!!

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 19:07:36   
breskvicaa
hvala vam puno objema user posted image user posted image

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 19:14:05   
jedinstvena
moja radna kolegica je dobila donacijom jajne celije prije 2 mjeseca presltkog sina, djecacic je zdrav i sve je bilo u trudnoci ok, normalna porod, sretno

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 19:20:14   
breskvicaa
da imam mogucnosti sutra bi otisla na donaciju nebi se razmisljala niti sekunde jedne drago mi je za tvoju prijateljicu user posted image

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 19:44:46   
vjestica
IZVORNA PORUKA: malena sharena

Pa ti si napisala da nam je to asvima poznato, a ne pisemo svi diplomske radove iz medicine, genetike. Meni i dalje nije jasno da je priroda u stanju preskociti gene ljudi cijih spolnih celija spajanjem sam nastala. Mozda neke gene, ali sve, meni je to nepoznanica i ako je to zaista moguce, voljela bih znati nesto vise o tome user posted image

svi smo iz biologije učili o dominantnim i recesvnim genenima, pretpostavljam da je zato forumašica rekla da je svima poznato
drug je stvar što je ona to detaljno obradila u svom diplomskom radu
ali i ja se sjećam te lekcije iz biologije

< Poruku je uredio vjestica -- 5.4.2013 19:48:29 >


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 19:45:55   
vjestica

IZVORNA PORUKA: sporty mamaa


IZVORNA PORUKA: jedinstvena

da li ste vi vasu majku pitali kojim ste putem dosli, zbog cega i cije vi gene nosite? i molim vas odgovirite ako zelite sta vam je ona na to rekla?
zbog cega bi postavljala ta pitanja...
ja te teme nikad nisam vodila sa svojom majkom. Sasvim mi je dovoljno da mi je sve pruzila sve u zivotu, najbitnije mi dala ljubavi,energiju i uvjek bila uz mene !!!!!pored svoga djeteta je moju mamu volim najvise na svjetu i uvjek cu je voliti i postovati!!!!Ja sam sigurna da je to genetski moja majka i moj otac ali vjerujte to me uopce nezanima!!! To su moji roditelji i sa njima sam citav zivot provela, divni ljudi...



Ali draga uzmimo primjer ti imas djecaka. Sutra neka zene iz tvoje jajne stanice rodi curicu. Oni se upoznaju zaljube i vjencaju, je li to tebi normalno? Statisticki gledano sanse su male, ali postoje. I tako sto je vise doniranih stanica, sanse se vjerujem i povecavaju....

ovo je argument koji nema veze s vezoim
sve se to dešava i bez donacija, odnosno sa donacijama ali na starinski način user posted image
koliko muškarac posije dijete koje ne prizna, ne zna i sl

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 19:47:16   
vjestica

IZVORNA PORUKA: animagical

breskvice smatras li ti losim osobe koje ti ne bi darovale jajnu stanicu? naravno da samo nepolodni parovi kako im je i kroz sta prolaze, to niko ne osporava, jedanko sto samo, lupam, epilepticari znaju kako je njima, ili roditelji bolesnog djeteta kako je njima...ne moze se tuga cijelog svijeta razumijeti... niko ne osporava da sbakome treba pomoci, ali na dobrovoljno bazi i ne moze se nametati kao moralni standard darovanje genetskog materijala

ma ne pali se bezveze
svi zanmao da je svaka donacija na dobrovoljnoj bazi
niko te ne osuđuje ako nećeš donirati novac, krv, jajnu ćeliju, organ i sl
žena se referisala na osuđivačke stavove protiv donacije koji su izneseni od strane nekih forumašica

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 20:12:34   
malena sharena

IZVORNA PORUKA: vjestica

IZVORNA PORUKA: malena sharena

Pa ti si napisala da nam je to asvima poznato, a ne pisemo svi diplomske radove iz medicine, genetike. Meni i dalje nije jasno da je priroda u stanju preskociti gene ljudi cijih spolnih celija spajanjem sam nastala. Mozda neke gene, ali sve, meni je to nepoznanica i ako je to zaista moguce, voljela bih znati nesto vise o tome user posted image

svi smo iz biologije učili o dominantnim i recesvnim genenima, pretpostavljam da je zato forumašica rekla da je svima poznato
drug je stvar što je ona to detaljno obradila u svom diplomskom radu
ali i ja se sjećam te lekcije iz biologije


Naravno da znam sta su recesivni i dominantni geni. Ja sam zenu shvatila da govori kako je moguce da nista od roditelja ne naslijedimo, sto je apsurdno samo po sebi, zato sam ovo napisala. Da je malo nejasno to napisala, jeste, u zelji da dokaze i "odbrani" svoj stav.
Vezano za osudjivanje, ja uvijek kad su u pitanju ovakve teme biram rijeci i pokusavsm stvari sagledati i iz tudje perspektive. Kao neko ko je godinama vodio borbu s drugom vrstom oboljenja, mogu na neki nacin shvatiti i trudlice. Zato sam u svakom poslu naglasila da JA to ne bih uradila, da je MENI to neprihvatljivo jer bih JA imala nerjesive dileme i nedoumice. Ispricavam se ako je nekoga moj nacin razmisljanja i donosenja zivotnih odluka vrijedja.

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 22:01:33   
jedinstvena
Poukusacu ponovo mnogo opsirnije i mnogo jednostavnije o genetici...koga intersuje neka izvoli!!!citala sam davno i stim se referato potpuno slazem!!!

Porodična genetika



1! Iako je zakon nasljeđivanja postojan i općenit princip i u pravilu djeca nasljeđuju osobine svojih roditelja, ipak se nekada dogodi da se ovaj zakon zaustavi kod nekih osobina i djeca na svijet dođu sa novim osobinama. U skladu sa novim istraživanjima, ova mutacija i promjena formi unutar strukture uočena je kod gljiva, biljaka, cvjetova, drveća, insekata i životinja, kako kopnenih tako i vodenih, kao i kod nekih ptica, pa čak i kod ljudi.

U nekim slučajevima nove osobine se ustaljuju kod potomaka i preko mutirane osobe u formi naslijeđa se prenose na buduće potomke te se ovom mutacijom stvara nova osobina, a ponekad se ona zaustavi i bude nepostojana pa je buduća pokoljenja ne nose u sebi.

Po mišljenju učenjaka, ova iznenadna promjena oblika i pojava novih osobina temelji se na dva načela:

a) Promjena stanja gena i hromozoma ćelije jedne generacije;

b) Nasljeđivanje osobina davnih predaka i pojava nekih skrivenih i recesivnih osobina.

Prije dvije godine na ovom skupu nekih dvanaest dana govorili smo o čistoti generacija te smo sa islamskog i naučnog aspekta govorili i raspravljali o nasljeđivanju, mutaciji i promjenama s kojima se naši potomci mogu suočiti. Danas ću samo u sažetoj formi osvježiti vaše sjećanje o načelima nasljeđivanja i njihovom uticaju na odgoj djeteta, da bi vam bilo jasno šta znači djetetova sreća i nesreća dok je ono još u majčinoj materici.


Treba imati u vidu da je s obzirom na okolnosti okruženja moguće da se najednom neočekivano pojavi neka nasljedna osobina, ili obrnuto, da se neke osobine ne pojave i zaustave u nekoj generaciji. Osobine koje se na ovaj način formiraju ponekada se prenesu i na druge generacije. Ovaj proces naziva se mutacijom i on još nije naučno zaokružen niti su ustanovljeni njegovi uzroci. Prema tome, jedna od glavnih osobina iznenadnih promjena odnosno mutacije jeste nasljednost. Stoga se može doći do zaključka da kada god se jedan od gena pokvari ili nekoliko hromozoma polnih ćelija propadne, kod narednih pokoljenja nastaju promjene u tjelesnoj konstrukciji. Nekada je bila poznata samo spontana mutacija, ali posredstvom uticaja x-zraka na polne ćelije Müler je 1927. eksperimentalno proizveo mutaciju i nakon toga je sa x-zrakama radija ponovio eksperiment i dobio zadovoljavajuće rezultate.

Često se događa da se ocu i majci koji imaju npr. crne oči i crnu kosu, taman ten i tamne usne – koji, u najkraćem, imaju izgled istočnjaka – rodi dijete sa plavim očima, plavom kosom te bijelom kožom i izgledom zapadnjaka. Ova vrsta promjene, koja je u suprotnosti sa klasičnim zakonom nasljeđivanja, moguća je i utemeljena je na iznenadnoj promjeni gena, dakle promjeni u činiocima naslijeđa. Bez sumnje, ovakve vrste promjena u prirodi se događaju kod svih živih bića počev od biljki, životinja pa sve do ljudi.


Rasne razlike počivaju upravo na ovom principu mutacije. Međutim, današnja nauka još uvijek nije ustanovila stvarne uzroke i povode ovim mutacijama i ne zna šta stoji u pozadini ovih promjena. U vezi s tim postoje samo teorije i pretpostavke.

Za objašnjenje spontanih mutacija koje se iznenada, bez jasnog razloga, pojavljuju navodi se da se ovo događa zbog nekog prirodnog zračenja kao što je zračenje zemlje, koje se odnosi na radioaktivnost tla, ili zračenje iz zraka, koje se odnosi na Sunce ili nepoznate kosmičke zrake.


Moguće je da neke iznenadne promjene svoje korijene nalaze u nekoj dalekoj karici i pretku čiji su nasljedni geni ostali prikriveni u ćeliji a pojavljuju se u pogodnim uvjetima. Drugim riječima, prva pretpostavka je bila da neki prirodni uzročnici izazivaju prvobitne promjene u genima te da tako prenose nove osobine na djecu bez prethodne genetske uvjetovanosti. Druga je pretpostavka da su gradivni geni novih osobina počivali skriveni u ćelijama dalekih predaka, ali se u dugom vremenskom roku nisu pojavljivale povoljne okolnosti za njihovo pojavljivanje. Onoga trenutka kada su im se stvorile povoljne okolnosti, oni su iskočili iza zavjese i kreirali nove osobine.

Ukoliko se ukrste dva miša, jedan bijeli i drugi sivi, potomci iz prve generacije će svi biti mješanci sive boje. Zato se može kazati da prisustvo jedne boje predstavlja dominantnost jedne osobine, a njeno odsustvo recesivnost osobine. Ukoliko se, nadalje, ukrste miševi iz prve generacije, njihovi potomci će pripadati jednoj od tri sljedeće kategorije:

(1) jedna četvrtina njih bit će čisto sive dominantne boje;

(2) jedna polovina njih će imati miješanu sivu boju,

(3) posljednja četvrtina bit će recesivno bijele boje.

Prema tome, bijela boja koja se ne pojavljuje u jednoj generaciji neće potpuno nestati i uvijek će se, kada se miševi mješanci sive boje ukrste, jedna četvrtina bijelih miševa ponovo pojavljivati.

Rođeni zločinac, sa aspekta psihologije, liči na praljude. Ova skupina ljudi ima nesimetrično lice ili lobanju, istureno čelo, oštre i klempave uši. Pojava ovakvih osobina odnosi se na naslijeđe i neku vrstu vraćanja korijenima, odnosno dalekim precima. Kod ovakvih osoba moguće je uočiti nagone prvotnih ljudi. Isto tako se među životinjama mogu uočiti osobine iskorijenjenih životinja iz prošlih vremena.


Iz ove dvije rečenice jasno se vidi da su neke osobine od bližih očeva i majki ili od dalekih predaka kod ljudi i životinja bile skrivene i da su se pojavile u pogodnoj sredini i odgovarajućim okolnostima. Po mišljenju današnjih naučnika, između današnjeg čovjeka i njegovih minulih predaka posredstvom nasljednih činilaca uspostavlja se čudna i komplikovana veza.

Čovjek prevazilazi granice svoga tijela. Njegova vremenska granica, poput prostorne granice, neodređena je i neograničena, te nezavisno od toga bio on prisutan ili ne – ona se veže za njegovu prošlost i njegovu budućnost. Znamo da se naša ličnost formira od trenutka oplođavanja ženskog jajašceta s muškom jajnom ćelijom u materici, ali su se gradivni elementi ovih ćelija nalazili u tkivu naših očeva, djedova i pradjedova. Ćelijske materije majke i oca sudjeluju u našoj strukturi i bez prekida tjelesno nas vezuju za prošlost. A budući da u sebi posjedujemo mnoštvo nasljednih čestica činilaca naslijeđa naših predaka, naše osobine će biti izvedene iz njihovih osobina.

Nasljedna struktura tkiva ni u kojem aspektu još nije posve upoznata. Još uvijek ne znamo na kakav način se odvija objedinjavanje genetskih osobina majke, oca ili dalekih predaka u majčinom jajašcetu od kojeg se stvara fetus i da li su dijelovi jezgra ćelija dalekih predaka prodrli u njega ili ne. Ponekada se dešava da se kod nasljednika osoba čije osobine poznajemo pojavi dijete sa novim osobinama.

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 22:31:25   
animagical
ponekad se desi i da dijete jako lici na postarauser posted image moje dijete ima izrazito tople, plave oci...ja ne bih mogla podnijeti da tamo negdje ima polubrata/polusestru s takvim okama, a koje nije u mom zagrljaju... iz tog razloga sam rekla-iznimno, samo sestri...a ona vec ima dijete, tako da eto ni njoj ne treba. jednako tako ne bih ocekivala da mi iko nepoznat sutra ne daj Boze potrebe pokloni bubreg, to bih ipak ocekivala samo od blize porodice... niti bih koga osudjivala sto mi ne da organuser posted image

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 22:40:45   
breskvicaa
IZVORNA PORUKA: vjestica
žena se referisala na osuđivačke stavove protiv donacije koji su izneseni od strane nekih forumašica

bas tako to sam htijela reci
kao sto su se bunile vjerske zajednice za donaciju sta koga briga za to sto sam se ja odlucila na donaciju jajne celije da ostvarim svoju zelju i postanem MAMA po cemu je to toliki bauk po cemu mene treba osuivati jel zato da bi na taj nacin ostvarila svoju veliku zelju da nije tuzno bilo bi smijesno....

< Poruku je uredio breskvicaa -- 5.4.2013 22:48:03 >


_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 22:45:05   
jedinstvena
ekstra za breskvicu, onako pored svega ovoga nesto privatno ..... moja jako dobra poznanica je nasledila od tate autoimune bolest a od mame m. depresije, ima jako tezak zivot... pati jako...cesto puta kaze zasto nisam naslijedila od nekog drugog gene, sve bi dala,
zasto bas od roditelja ono najgore, zbog toga ona nikad nebi zelila imati svoju djecu samo zbog svojih gena. svatam je...

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *