|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:07:02   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: bebacha

a nevalja da onda krene i sa 7,5 jer ce vjerovatno biti u manjin.vjertujem da ce njena generacija krenut sa 6 jer vecina roditelja zuri s skolom.meni je veci problem Alen,on je roden krajem juna.ako onsta ovakav zakon nece biti dobrouser posted image user posted image

kao moja starija...
ja ću nju aBd dati naredne godine...
ne pada mi napamet ove...nisma niti jednom pomislila...
one će imati 6 godina 2 mjeseca i 5 dana...da mi zakon da ja bih nju sa 7 godina 2 mjeseca i 5 dana dala one tamo godine...al ovako po ovome zakonu ide naredne....

i ne brinem se što će imati preko 6 godina i krenuti u školu....jer vidim ima dosta dijece prije 6 godina pošalju...ja se ne brinem...a bome nebih s ebrinula već bih joj pomogla da s enavikne sve i d amogu sa 7 punih da je pošaljem.

A odgovorno tvrdim da bi po testovima koji s eobavljaju ona poršla i ove godine....one forumašice koje je znaju prepoznale su njenu pa recimo ''ozbiljnost'', a ja se svakim danom šokiram novitetima, tipa slova, brojeva, crtnja, pisanja, prepričavanja priča....al ne ja nisam ni pomislila da je dam ove godine ....niti jednom...već smao razmišljam kakve su šanse da ne krene ni nardneuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:10:12   
emma.L
Meni je zaista prerano sa manje od 6 godina dati dijete u školu. U redu je da ima obaveze i zna da nešto treba uraditi, ali to mi je previše zaista, pogotovo što nema povratka. Moja mama je bila učiteljica, svo slobodno vrijeme (a imala ga je napretek) smo provodile zajedno i meni kao jedinom djetetu bilo je zanimljivo učenje od malih nogu. Pa sam sa 5 pročitala sve slikovnice/lektiru za prvi razred, pa znala brojeve, bla bla. Međutim, krenem krajem školske godine ona dva tjedna u "malu školu", kako se to već zvalo. Od 10 dana male škole, teka na 10 stranica ima crvenim napisano "nema zadaće, potpis roditelja" user posted image . Mama se nije htjela miješati niti napominjati i uredno je potpisala svaki put. U samo 3 mjeseca ljetnog raspusta prije prvog razreda sam totalno bila zrela za školu i cijeli prvi razred niti mi je šta pomagala, niti napominjala, niti sam ikada zaboravila zadaću. Dakle, ta "pamet" odnosno sposobnost usvajanja znanja i ne mora biti u vezi sa psihološkom zrelošću da se obaveze prihvate. Ja očigledno nisam bila sa 6 godina i 7 mjeseci zrela, ali sa 6 godina i 10 mjeseci bila je već druga priča.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:13:04   
dinaa
Moj sin je rodjen u novembru i u skolu je krenuo sa 6 godina i 9 mjeseci i nije zakasnio,i nisam pogrijesila sto sam ga tad dala u skolu,i nisam ga dala ranije ne zato sto nije bio spreman ili sto nije znao slova,brojeve itd.znao je on to ali nisam htjela svjesno da mu oduzmem jednu godinu igre.Skola je obaveza ogromna a skolske torbe preteske evo iszo kao i kod N-N moje dijete je treci razred neka zena kaze kako izgleda skolska torba,pa oni jedan dan u sedmici imaju pet casova,zasto im to tovariti godinu dana prije nego sto tzreba,stvarno ne razumijem.A da ne govorim o psihickoj spremnosti ili ne spremnosti za skolu.Pa s mojim djetetom u razredu ima par djece koja su krenula sa 5 i nesto godina pa su preplakali cijeli prvi razred,pa ne mogu da presjede skolski cas jer zaboga milog dugo je da sjede 45 min.i prate cas,pa su i mame morale s njima doci i sjediti na casu u istoj klupi itd,itd...
Moja A je rodjena u julu i ako ostane ovako kako je sad ona ce u skolu sa 6 godina i mjesec-dava tako,a i to mi je rano.


_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:17:37   
mama75
IZVORNA PORUKA: N_N


IZVORNA PORUKA: mama75

I dodatno u vezi te igre: tek kada krenu u skolu djeca steknu one drugare za igru, za izlaske vani, lopta, role... Ko kaze da se prestanu igrati kada krenu u skolu?




Živiš u zabludi vjeruj. Ne prestaju se igrati ali nemaju više vremena da se igraju koliko žele. Grozan im je plan i program, jako puno zadaće, vježbanja, rada.... Još ako dijete ide u produženi boravak..... e to je zlo. U školi je od 7:30-17h a ako je II smjena u školi je do 17:35 (ovo je za III razred). Ove drugare što spominješ..... od toga nema ništa, možda kasnije u V, VI, VII razredu ili na raspustu.

Ja ne znam gjde vi zivite, ali ja sam u Sarajevu i mali od moje sestre je sada 4. razred. Krenuo je u skolu sa 5 god i 8 mjeseci. Jos uvijek ide u produzeni boravak. Od 2. razreda je poceo da izlazi sam sa drugovima, u park u naselju. Svaki dan su vani. Ako je 1. smjena, poslije skole ih izvode vani, nakon sto urade zadacu i rucaju. I opet izadje kada dodje kuci. Ako je 2. smjena manje izlazi, sto je i razumljivo, da bude odmoran za skolu. Ali opet mu navece dodje neki drug, malo se poigraju. Dakle imam primjer u blizoj okolini. Jedino sto nam se promijenilo u odnosu na vrijeme prije skole je sto sada radnim danima ne moze doci kod mene da prespava.

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:17:40   
HanaBana
Hana je rodjena 26. juna i moj trenutni stav je da ce sa 6 god i 3 mj ici u skolu. Volila bih ako moze kako i kasnije jer dovoljno joj je sad obaveza obzirom da je u vrticu od 08,30 do 17,00 pa joj ostane par sati poslije vrtica za igu po njenom cejfu. Mogu tek zamisliti sta ce biti kasnije u skoli kad je budme ostavljala u produzenom boravku...tih par sati poslije skole nece ni biti za igru nego za zadacu i pripremu za novi danuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:21:06   
emi7908
 ne smijem dugo ali samo da kažem upisivati djete sa 5 god u školu malo mi je pretjerano... ne znam šta time postižemo niti šta kome dokazujemo??? jel ' koliko je djete pametno, ili šta već?  pa ako je to u pitanju, imaće cijeli život da se dokazuje, i slažem se u svemu sa hanabanana,hanady,N_N.... zšto im uskratiti ono što više nikad neće imati?? moram da bježim nadovezaću se poslije... user posted image

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:21:40   
mama75
IZVORNA PORUKA: dinaa

Moj sin je rodjen u novembru i u skolu je krenuo sa 6 godina i 9 mjeseci i nije zakasnio,i nisam pogrijesila sto sam ga tad dala u skolu,i nisam ga dala ranije ne zato sto nije bio spreman ili sto nije znao slova,brojeve itd.znao je on to ali nisam htjela svjesno da mu oduzmem jednu godinu igre.Skola je obaveza ogromna a skolske torbe preteske evo iszo kao i kod N-N moje dijete je treci razred neka zena kaze kako izgleda skolska torba,pa oni jedan dan u sedmici imaju pet casova,zasto im to tovariti godinu dana prije nego sto tzreba,stvarno ne razumijem.A da ne govorim o psihickoj spremnosti ili ne spremnosti za skolu.Pa s mojim djetetom u razredu ima par djece koja su krenula sa 5 i nesto godina pa su preplakali cijeli prvi razred,pa ne mogu da presjede skolski cas jer zaboga milog dugo je da sjede 45 min.i prate cas,pa su i mame morale s njima doci i sjediti na casu u istoj klupi itd,itd...
Moja A je rodjena u julu i ako ostane ovako kako je sad ona ce u skolu sa 6 godina i mjesec-dava tako,a i to mi je rano.


A evo za ovo imam primjer sina od mojih prijatelja koji je krenuo u skolu sa 7 godina i ne moze da sjedi na casu mirno jer je njemu dosadno i sve to zna. Tako da bi mi sada mogli o ovome polemisati... I to plakanje nema veze sa godinama. To je isto kao kod upisa u vrtic. Dijete place jer se odvaja od majke, dolazi u nepoznato okruzenje bla bla

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:24:45   
mama75
I mislim a me niste shvatile, pa cu ponoviti: upisati dijete sa 5 g i 2-3 mjeseca je i za mene prerano. Ali sa 6g i 11 mjeseci je prekasno. O tome pricam. Znaci, mislim da je bolje godinu ranije kada su u pitanju ta djeca rodjena na "granici" tj u mjesecima oktobar-mart.

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:25:03   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: mama75

Ja ne znam gjde vi zivite, ali ja sam u Sarajevu i mali od moje sestre je sada 4. razred. Krenuo je u skolu sa 5 god i 8 mjeseci. Jos uvijek ide u produzeni boravak.


KOja to škola u Sarajevu dopušta da dijete koje je u 4 razredu može ići u produženi?!
KOliko ja znam produženi je za djeci do trećeg i završno sa trećim razredom.

IZVORNA PORUKA: mama75

Od 2. razreda je poceo da izlazi sam sa drugovima, u park u naselju. Svaki dan su vani. Ako je 1. smjena, poslije skole ih izvode vani, nakon sto urade zadacu i rucaju. I opet izadje kada dodje kuci.


Kad stigne da izadje ako je u produženom boravku?
Moja malena dolazi kući u 16.00., dok pregledamo zadaću, nešto pročitamo, ručamo, već je mrak pao ( sad je malo drugačije jer je dan duži ). Ujutro se rano diže tako da u krevet mora ići najkasnije u 21.00.
Inzistiram na 10 sati sna, smatram da je vrlo bitan za razvoj dijeteta.

IZVORNA PORUKA: mama75
Ako je 2. smjena manje izlazi, sto je i razumljivo, da bude odmoran za skolu. Ali opet mu navece dodje neki drug, malo se poigraju.


Druga smjena završava valjda još kasnije....meni je super ovo što ti pišeš, ali meni kao roditelju dijeteta prvačića izgleda kao SF.

Dopuštam da je škola koju moje dijete pohađa malo strožija i traži više.

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:28:06   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: mama75

A evo za ovo imam primjer sina od mojih prijatelja koji je krenuo u skolu sa 7 godina i ne moze da sjedi na casu mirno jer je njemu dosadno i sve to zna. Tako da bi mi sada mogli o ovome polemisati... 


Dijetetu od 7 godina može biti dosadno jer sve zna.
Ali dijete od 7 godina mora imati usvojeno ponašenje da ne ometa druge, da prati čas i bude mirno 45 minuta.
U protivnom, ovdje možemo govoriti o poremaćaju pažnje.
I meni je bilo vrlo dosadno na nekim časovima, ali to nije značilo da mogu ustati i hodati naokolo.

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:31:41   
Crvena
IZVORNA PORUKA: mama75

IZVORNA PORUKA: dinaa

Moj sin je rodjen u novembru i u skolu je krenuo sa 6 godina i 9 mjeseci i nije zakasnio,i nisam pogrijesila sto sam ga tad dala u skolu,i nisam ga dala ranije ne zato sto nije bio spreman ili sto nije znao slova,brojeve itd.znao je on to ali nisam htjela svjesno da mu oduzmem jednu godinu igre.Skola je obaveza ogromna a skolske torbe preteske evo iszo kao i kod N-N moje dijete je treci razred neka zena kaze kako izgleda skolska torba,pa oni jedan dan u sedmici imaju pet casova,zasto im to tovariti godinu dana prije nego sto tzreba,stvarno ne razumijem.A da ne govorim o psihickoj spremnosti ili ne spremnosti za skolu.Pa s mojim djetetom u razredu ima par djece koja su krenula sa 5 i nesto godina pa su preplakali cijeli prvi razred,pa ne mogu da presjede skolski cas jer zaboga milog dugo je da sjede 45 min.i prate cas,pa su i mame morale s njima doci i sjediti na casu u istoj klupi itd,itd...
Moja A je rodjena u julu i ako ostane ovako kako je sad ona ce u skolu sa 6 godina i mjesec-dava tako,a i to mi je rano.


A evo za ovo imam primjer sina od mojih prijatelja koji je krenuo u skolu sa 7 godina i ne moze da sjedi na casu mirno jer je njemu dosadno i sve to zna. Tako da bi mi sada mogli o ovome polemisati... I to plakanje nema veze sa godinama. To je isto kao kod upisa u vrtic. Dijete place jer se odvaja od majke, dolazi u nepoznato okruzenje bla bla



Ali, ima veze sa emocionalnim sazrijevanjem. A, ono je opet povezano sa zreloscu za skolu, jer da dijete krene u skolu treba biti socijano, emocionalno itd. zrelo,  a ne da zna citati i pisati kako se najcesce prica.user posted image

_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:35:43   
N_N

IZVORNA PORUKA: mama75

Ja ne znam gjde vi zivite, ali ja sam u Sarajevu i mali od moje sestre je sada 4. razred. Krenuo je u skolu sa 5 god i 8 mjeseci. Jos uvijek ide u produzeni boravak. Od 2. razreda je poceo da izlazi sam sa drugovima, u park u naselju. Svaki dan su vani. Ako je 1. smjena, poslije skole ih izvode vani, nakon sto urade zadacu i rucaju. I opet izadje kada dodje kuci. Ako je 2. smjena manje izlazi, sto je i razumljivo, da bude odmoran za skolu. Ali opet mu navece dodje neki drug, malo se poigraju. Dakle imam primjer u blizoj okolini. Jedino sto nam se promijenilo u odnosu na vrijeme prije skole je sto sada radnim danima ne moze doci kod mene da prespava.




U Sarajevu. Da, izvode ih vani to je tačno ali se sigurno u dvorištu ne igraju kako bi željeli. Ja sam posmatrala to "igranje" (gurkanje, ganjanje, vriska, eventualno skrivanje user posted image ) ali logično tu ne mogu da se igraju čime bi željeli (fudbal, guma, školica isl.). S kad dođe kući, posebno poslije II smjene, dijete je užasno umorno user posted image . Nakon ručka i malog odmora radi zadaću - zamisli kakva joj je koncentracija nakon čitavog dana provedenog u školi user posted image Ja ne mogu prepustiti sve to "slučaju" pa da recimo zadaću radi u produženom, a ne, ne. Ok, uradi, ali onda sve detaljno skupa prođemo jer sam primjetila da i kad rade zadaću u produženom da im, u većini slučajeva, učiteljice kažu rješenje (da ih što prije skinu s dnevnog reda) user posted image Iskreno, jedva čekam da se "riješimo" produženog boravka čisto da mi dijete ima makar malo više slobodnog vremena.

_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:36:51   
mama75
evo odgovora po redu:
1. Postoje i privatni vrtici u kojima je organizovan produzeni boravak.
2. Zadacu i rucak obavi u tom istom produzenom boravku, pa tako vec u 17 moze izaci vani dok mama sprema "ranu veceru" ili "kasni rucak". Izadje sat-sat i po i onda rade ovo sto ti radis od 16h. Navece je spavanje u 21 ili22, zavisi koja je smjena. Ili ako je na treningu, onda nema izlaska s rajom oko kuce.
3. Svakom se cini da je skola koju njegovo dijete pohadja strozija i da ima strozije kriterije.
4. Dijete od 7 godina u prvom razredu je isto za uciteljicu kao i ono od 6. Ako jednom nesto dopusti, onda mora i drugome.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:37:14   
N_N

IZVORNA PORUKA: hanabanana


KOja to škola u Sarajevu dopušta da dijete koje je u 4 razredu može ići u produženi?!




Ovo je moguće i u S školi..... pa čak i V razred user posted image Sve za novce.....

_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:40:43   
Emica_sa
Ja sam nedavno slusala psihologa koji kaze kako je najbolje da dijete nista ne zna kad krene u skolu,mislim citati pisati i to, djeca koja znaju najcesce prave probleme jer im je dosadno da uce nesto sto oni vec znaju,a u nas je svakao sve naopako,pa na upisu pitaju dijete da napise ime prezime,broji unazad i ostale nebulozeuser posted image user posted image  

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:41:39   
aya 05
Hanabanana,na osnovu njene zrelosti i zainteresovanosti za skolu, uz razgovor sa pedagogom i nekoliko nastavnika, odlucili smo da je damo ranije u skolu.Njena uciteljica meni sada kaze da je jedna od boljih u razredu,da je sve zanima i da podjednako ucestvuje u razgovorima kao i ostali.Pokazivala mi je i neke njihove kontrolne gdje je ona stigla vise zadataka zavrsiti nego mnogi drugi stariji od nje vise od godinu.Opet kazem,svi mi cinimo najbolje za svoju djecu i ja postujem svacije misljenje.

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:44:10   
dinaa
IZVORNA PORUKA: mama75

evo odgovora po redu:
1. Postoje i privatni vrtici u kojima je organizovan produzeni boravak.
2. Zadacu i rucak obavi u tom istom produzenom boravku, pa tako vec u 17 moze izaci vani dok mama sprema "ranu veceru" ili "kasni rucak". Izadje sat-sat i po i onda rade ovo sto ti radis od 16h. Navece je spavanje u 21 ili22, zavisi koja je smjena. Ili ako je na treningu, onda nema izlaska s rajom oko kuce.
3. Svakom se cini da je skola koju njegovo dijete pohadja strozija i da ima strozije kriterije.
4. Dijete od 7 godina u prvom razredu je isto za uciteljicu kao i ono od 6. Ako jednom nesto dopusti, onda mora i drugome.


Dijete od 7 godina u prvom razredu ako prije zavrsi ono sto im je zadano dobit ce drugi zadatak da radi,pise,crta ali nesmije da hoda po razredu i ometa cas,dok dijete od 5,5 godina pocne plakati jer ne moze da uradi sto se trazi od njega,jer mora da prohoda po razredu na pitanje zasto majka ce reci pa jos je maliuser posted image ovo sam licno cula i vidjela tako da nije rekla-kazala.


_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:46:53   
mama75
IZVORNA PORUKA: Emica_sa

Ja sam nedavno slusala psihologa koji kaze kako je najbolje da dijete nista ne zna kad krene u skolu,mislim citati pisati i to, djeca koja znaju najcesce prave probleme jer im je dosadno da uce nesto sto oni vec znaju,a u nas je svakao sve naopako,pa na upisu pitaju dijete da napise ime prezime,broji unazad i ostale nebulozeuser posted image user posted image  

Ovo ce ti svaki normalan prosvjetni radnik reci. Najgore je kada dijete dodje u 1. razred i "sve zna". I jos ako je npr naucio neko slovo naopako da pise, pa je to tesko ispraviti. Najsmjesnije mi je kada moju kcerku pitaju: znas li citati? Kao eto ako ne znas ne mozes u skolu. Pa i ide u skolu da nauci!!!

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:48:37   
hanabanana
MOja H. je krenula sa 6 godina i tri mjeseca.

to se tiče njene zrelosti, mogla je krenuti i sa 5 godina i tri mjeseca.

NIje to nikakvo pretjerivanje, jer moja H. je sa dvije godina znala sva slova, boje, oblike, crtala je i slovakala. Niko je nije ucio, sama je ucila uz puzle, lego kocke.

I bez obzira na to na pamet mi nije palo da je dam u školu sa 5 godina i tri mjeseca...Čak se ozbiljno bavila mišlju da platim kaznu pa je ne upišem prošle godine.

Zadnje dvije sedmice oslobodjena je zadaće jer je sve testove uradila bez i jedne greške.

I nije da se hvalim, jer imam ja i mladje dijete koje ima 3 godine i koje ovo što je Hana znala sa dvije apsolutno ne zanima. Ona je drugi tip, nju ne zanimaju ni slova, ni oblici, ni brojevi. I pitanje hoće li ih znati i sa sedam godina.
Ali zato ima ritma. :)

< Poruku je uredio hanabanana -- 14.4.2011 11:50:54 >

(odgovor članu aya 05)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:49:08   
mama75
IZVORNA PORUKA: dinaa

IZVORNA PORUKA: mama75

evo odgovora po redu:
1. Postoje i privatni vrtici u kojima je organizovan produzeni boravak.
2. Zadacu i rucak obavi u tom istom produzenom boravku, pa tako vec u 17 moze izaci vani dok mama sprema "ranu veceru" ili "kasni rucak". Izadje sat-sat i po i onda rade ovo sto ti radis od 16h. Navece je spavanje u 21 ili22, zavisi koja je smjena. Ili ako je na treningu, onda nema izlaska s rajom oko kuce.
3. Svakom se cini da je skola koju njegovo dijete pohadja strozija i da ima strozije kriterije.
4. Dijete od 7 godina u prvom razredu je isto za uciteljicu kao i ono od 6. Ako jednom nesto dopusti, onda mora i drugome.


Dijete od 7 godina u prvom razredu ako prije zavrsi ono sto im je zadano dobit ce drugi zadatak da radi,pise,crta ali nesmije da hoda po razredu i ometa cas,dok dijete od 5,5 godina pocne plakati jer ne moze da uradi sto se trazi od njega,jer mora da prohoda po razredu na pitanje zasto majka ce reci pa jos je maliuser posted image ovo sam licno cula i vidjela tako da nije rekla-kazala.


Eto sada bi trebalo praviti 3 nastavna plana i programa za 1 razred: za djecu od 5, 6 i 7 godina?

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:50:50   
mama75
IZVORNA PORUKA: hanabanana

MOja H. je krenula sa 6 godina i tri mjeseca.

Što se tiče njene zrelosti, mogla je krenuti i sa 5 godina i tri mjeseca.

NIje to nikakvo pretjerivanje, jer moja H. je sa dvije godina znala sva slova, boje, oblike, crtala je i slovakala.
I bez obzira na to na pamet mi nije palo da je dam u školu sa 5 godina i tri mjeseca...Čak se obavezno bavila mišlju da platim kaznu pa je ne upišem prošle godine.

Zadnje dvije sedmice oslobodjena je zadaće jer je sve testove uradila bez i jedne greške.

I nije da se hvalim, jer imam ja i mladje dijete koje ima 3 godine i koje ovo što je Hana znala sa dvije apsolutno ne zanima. Ona je drugi tip, nju ne zanimaju ni slova, ni oblici, ni brojevi. I pitanje hoće li ih znati i sa sedam godina.
Ali zato ima ritma. :)

Ja stvarno vidim da se mi ne razumijemo. Pa i meni je "zlocin" dati u skolu dijete od 5 g i 3 mjeseca. Ali vala i od 7g i 3 mjeseca.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:51:19   
HanaBana
IZVORNA PORUKA: mama75

IZVORNA PORUKA: dinaa

IZVORNA PORUKA: mama75

evo odgovora po redu:
1. Postoje i privatni vrtici u kojima je organizovan produzeni boravak.
2. Zadacu i rucak obavi u tom istom produzenom boravku, pa tako vec u 17 moze izaci vani dok mama sprema "ranu veceru" ili "kasni rucak". Izadje sat-sat i po i onda rade ovo sto ti radis od 16h. Navece je spavanje u 21 ili22, zavisi koja je smjena. Ili ako je na treningu, onda nema izlaska s rajom oko kuce.
3. Svakom se cini da je skola koju njegovo dijete pohadja strozija i da ima strozije kriterije.
4. Dijete od 7 godina u prvom razredu je isto za uciteljicu kao i ono od 6. Ako jednom nesto dopusti, onda mora i drugome.


Dijete od 7 godina u prvom razredu ako prije zavrsi ono sto im je zadano dobit ce drugi zadatak da radi,pise,crta ali nesmije da hoda po razredu i ometa cas,dok dijete od 5,5 godina pocne plakati jer ne moze da uradi sto se trazi od njega,jer mora da prohoda po razredu na pitanje zasto majka ce reci pa jos je maliuser posted image ovo sam licno cula i vidjela tako da nije rekla-kazala.


Eto sada bi trebalo praviti 3 nastavna plana i programa za 1 razred: za djecu od 5, 6 i 7 godina?


Ne trebaju 3 nastavna plana nego organizovati nastavu na 3 nivou sto zavisi od spretnosti/obucenosti uciteljice/nastavnice.

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:51:50   
hanabanana
Ayina kći je krenula u školu sa pet godina i tri mjeseca.
:)

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:53:41   
mama75
IZVORNA PORUKA: HanaBana

IZVORNA PORUKA: mama75

IZVORNA PORUKA: dinaa

IZVORNA PORUKA: mama75

evo odgovora po redu:
1. Postoje i privatni vrtici u kojima je organizovan produzeni boravak.
2. Zadacu i rucak obavi u tom istom produzenom boravku, pa tako vec u 17 moze izaci vani dok mama sprema "ranu veceru" ili "kasni rucak". Izadje sat-sat i po i onda rade ovo sto ti radis od 16h. Navece je spavanje u 21 ili22, zavisi koja je smjena. Ili ako je na treningu, onda nema izlaska s rajom oko kuce.
3. Svakom se cini da je skola koju njegovo dijete pohadja strozija i da ima strozije kriterije.
4. Dijete od 7 godina u prvom razredu je isto za uciteljicu kao i ono od 6. Ako jednom nesto dopusti, onda mora i drugome.


Dijete od 7 godina u prvom razredu ako prije zavrsi ono sto im je zadano dobit ce drugi zadatak da radi,pise,crta ali nesmije da hoda po razredu i ometa cas,dok dijete od 5,5 godina pocne plakati jer ne moze da uradi sto se trazi od njega,jer mora da prohoda po razredu na pitanje zasto majka ce reci pa jos je maliuser posted image ovo sam licno cula i vidjela tako da nije rekla-kazala.


Eto sada bi trebalo praviti 3 nastavna plana i programa za 1 razred: za djecu od 5, 6 i 7 godina?


Ne trebaju 3 nastavna plana nego organizovati nastavu na 3 nivou sto zavisi od spretnosti/obucenosti uciteljice/nastavnice.

ma da naravno! Posebno s obzirom na platu koju imaju i na odnos roditelj-nastavnik. pa jel mislis da ne bi odmah dosla majka tog 7-godisnjaka da pita sto to njeno dijete ima vise zadataka od druge djece? Eto, prosvjetni radnici trebaju sada da ispastaju nase hirove zato sto mi hocemo da nam dijete krene ranije ili kasnije u skolu. Sega!

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:54:25   
dinaa
Ko je uopste spominjao plan i program,sto se mene tice dajte djecu od cetiri godine u skolu,ja samo ne vidim razlog zasto dati dijete u skolu ako vas zakon ne obavezuje da date.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *