|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   privatni ili državni dr.
24.7.2008 14:19:02   
M kao Mama
Drage, moje evo da otvorim ovu temu, možda se ponavlja, ako je tako molim moderatore da je ključ kljačm, ako ne mislim da će biti burno.
Naime, zanima me šta vi mislite da li će zaživjeti zakon koji je nedavno predložen u Parlamentu FBiH, da se sa zdr. knjižicom i državnim osiguranjem može ići kod privatnika.
Mislim, ako to zaživi da će biti dobro, ali da će i to vrlo prerasti u cirkus zvani čekanja, ali živi bili pa vidjeli.
Na ovu temu me ponukala tema obuća za djecu, gdje je sunčica pomenula da je kod njih obavezan pregled stopala u djece. Kod nas ne znam da li je tako, ali znam da meni Lajlini pedijatri to nikada nisu pomenuli.
Osjetila sam ja na svojoj koži rad , odnosno nerad državne prakse, helem da skratim, nakon godinu dana moljenja da dobijem uputnice da uradim hormonalni status, jer sam nakon poroda počela debljati, nije mi se izašlo u susret, tako da sam nakon 15 mjeseci zapucala privatniku, dala silne pare, ali i dobila konačo dijagnozu. Na žalost, jer moja knjižica mene ne koristi baš previše, iako mi se svaki mjesec redovno odbija za zdravstveno osiguranje. Na kraju opet završim kod privatnika, jer kod njih se sve puno brze završi. Tužno, ali istinito, jer šta će oni koji nemaju mogućnosti da odu privatniku. Mogu umrijeti dok dočekaju npr. da dođu na red da urade magnetnu rezonancu ili neki ultrazvuk.

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 14:23:03   
ElmaB
Ja bih zaista to voljela, ali kako su se do sada uvijek takve stvari sporo rjesavale, pretpostavljam da ce se na usvajanje tog zakona jos cekati. I to kada svi budu nasli sebe, tj. imali svoju racunicu, onda ce ga usvojiti. Daj Boze da bude drugacije i da konacno se priblizimo i u pozitivnim stvarima Evropi!

Pozdrav!

P.S. Super tema!!!user posted image user posted image


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 14:33:53   
nikka
Nažalost privatno idemo i ja i muž i dijete,hvala Bogu rijetko,zadnji put kad smo bili na vakcini u ambulanti pedijatrica me triput pitala koliko je dijete staro a kad san ja njoj postavljala pitanja u vezi prehrane na sve je odgovarala u smislu pa da tako možeš a i nemoraš nije pravilo.
Moj sin nosi naočale da ona to nije primijetila,a  negdje je u karton  nekada davno zapisala da trebam ići oftamologu i pita me jesam li to učinila,ma totalno nezainteresirana.
A o čekaonicama da nepričam odmah dobijem onu bolest neznam kako se zove,neki  napadaj ili tako nešto,još kad mi se raspričaju samnom nepoznate osobe,ja se stvarno čudim kako ljudi mogu biti veseli u ambulantama ili bolnicama,ja jedva čekam da bježim.
A kod privatnika imam termin,nečekam a samnom će provesti koliko hoću vremena i uraditi preglede odjednom koje hoću i nalazi gotovi za 15min.
Zastarjela oprema po bolnicama je priča za sebe,tuga.
Žao mi je nas sviju što imamo takav tretman,došlo je vrijeme koliko para toliko zdravlja.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 14:34:14   
glavobolja
Pozdrav curama. Također pozdravljam i ovu temu.
Ja se uvijek ( hvala Bogu pa finansijski to mogu podnijeti )opredjeljujem za privatnog dr. Ne mislim da su veći stručnjaci od državnih, ali me kupe onim osmijehom i poletom. Ne pamtim ni kad sam ovjerila zdravstvenu knjižicu. Čak sam se raspitivala da li postoje šanse da me odjave sa zdravstvenog, već da te doprinose uplaćujem privatnoj poliklinici  za koju se odlučim, na šta su mi se, naravno, svi nasmijali. Pa, zašto mi se i ne bi nasmijali, jer zlatnu koku ne da niko, obzirom da ja vjerovatno nisam jedinka koja bi se za to odlučila.
Mislim da ćemo se dobro načekati dok kod nas ne zaživi veza između privatnih i državnih ordinacija.
Lijep pozdrav.


_____________________________

Zahra

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 14:38:39   
M kao Mama
Evo jedne anegdote, zaista je uisto vrijeme i tužno i smiješno, za 8. mart direktor nam podijelio kupone u vrijednosti ... da kupimo u jednoj drogeriji sebi poklone, velim ja bolje bi bilo da nam je uplatio u poliklinici eurofarm, nego da se šminkamo i mirišemo, jer evo konkretno iz moje firem ja sam šesta žena koja ide u Eurofarm na preglede i ostalo, a sve uredno imamo ovjerene knjižice,

(odgovor članu glavobolja)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 14:57:34   
Happy
Mama alma, mislim da nisi pogriješila i ovo je neiscrpna tema. Ja većinu stvari idem kod privatnika, jer ja nemam živaca za ove idiote.... Da ne pričam da dok dođeš do nekoga moraš obići šest mjesta, šest uputnica, u međuvremenu moraš ponovo ovjeriti knjižicu... I kad konačno dođeš kod njih, tako te skinu s dnevnog reda i onda se još pitaš da li je to tačno....
Ja sam nedavno na transfuziologiji vadila krv (da vidim krvnu grupu i RH faktor) to se prije godinu/dvije plaćalo 5 - 10 km (bez knjižice). I kontam dok se ja naručim, dok uzmem uputnicu, ne isplati mi se (a idem na more) i odem gore i ona kaže hoću li platiti i ja kažem OK, ona meni izvadi krv a MM ode da plati... Vraća se on, sav preblijedio ( da ste mu samo facu vidjeli) platio 65 KM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pa možete zamisliti???????
Samo se tu može to raditi, nigdje drugo..................................

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 15:04:03   
lamka
alma svaka cast za temu
evo ja sad od dr. isla da lamiju pregleda i da mi da uptnicu da joj sutra odradim tu operaciju.i do sad je sve bilo ok. medutim danas kad sam usla fino zena kaze mac ne mogu ja tebi to moras do direktorice a nje ti nema sad jer joj je otac bolestan pa vidi kad ce biti tu da ti da uputnicu.ja ostala bez teksta.jer ona kao njena pedijatrica treba to da uradi a ne da me vozaju a da ne pricvam o placanju svaki mjesec doprinosa koji se redovno placaju.fuj za nase zdravstvo


_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 15:34:26   
emina_h
Nazalost,drzavne zdravstvene ustanove imaju monopol i zato se osoblje ponasa suprotno svim normalnim nacelima,jer oni dobijaju placu bilo pacijenata ili ne bilo,i svakako svojim ponasanjem se trude i uspijevaju  da sto vise ljudi odbiju.
Ali ja se nadam da ce se situacija promijeniti.Recimo u Makedoniji koja ekonomsku nije ispred nas,taj zakon postoji od 99 god.,tako da ljudi mogu birati ljekara kod kojeg ce ici,i da to svakako snosi osiguranje.
Ja bas kad sam isla na one vjezbe za trudnice jedna od onih finih teta nama objasnjava znate kako je na  Zapadu,tamo su ljekari privatni i ljudi moraju sve placati.Naravno tom pricom je zeljela nama objasniti kako mi usluge dobivamo besplatno (eto mi sretnici u odnosi na jadne Zapadnjake),a i nama se od placa svaki mjesec odbija dobar postotak.Dok je to potpuno kriva teza ljudi tamo biraju osiguranje ( placaju ga kao i mi)i sa svojim osiguranjem biraju kod kojeg ce ljekara ici.Jer zdravstvene usluge su svugdje u svijetu jako skupe tako da si privatno lijecenje ne bi mogao ni priustiti prosjecan Europljanin.A doktori se kao i u svakom biznisu bore za svoje klijente.
Molim Boga da i nasa generacija to doceka.Pa bi vidjeli kako bi ove sestrice i doktori bili ljubazni i fini.

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 15:35:50   
M kao Mama
Edina, nisam u toku, šta je Lamiji,

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 15:50:14   
Rene
Sve što ste navele do sada je nažalost naša surova stvarnost, samo je pitanje do kada. Izmedju ostalog ja sam i zato da se baviš ili samo privatnom praksom ili da radiš u državnoj ustanovi, jer rad na dva kolosijeka ne vodi dobrom. Onda se mogu ponašati kako hoće, jer znaju ako ne dobiješ ono što trebaš u državnoj ustanovi da ćeš otoći kod njega privatno . Strašno.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 15:51:39   
Happy
Ali mi njima plaćamo svaki mjesec doprinose... To je ono što sam vam rekla 100 000 uputnica treba i onda opet trebaš da podplatiš dr, pa onda je bolje otići privatniku.
ja sam za to uvijek user posted image
P.S. A šta je sa Lamijom?

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 16:13:43   
M kao Mama
Neira, sada sam zvala BH labaratoriju u Lužanima a ima i u gradu, helem kod njih je taj nalaz 28 km, a sutra bi trebala dobiti odgovor koliko je u Zavodu za tranf. sa uputnicom i ovjerenom knjižicom

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 16:38:24   
Happy
mama alma, sa uputnicom i ovjerenom knjižicom je besplatno; s tim kda si išao sa knjižicom (ja sam je imala) ali bez uputnice plaćalo se simbolično 5KM. Iz tog razloga se nisam htjela zezati i ganjati dr i uputnice, ali mi nije jasno da su sa 5 digli na 65? pa to je 500%
Možda je i do mene, nisam pitala, trebala sam uzeti uputnicu....
Bilo i prošlo, lakša za 65KM...
Hvala tebi, da nas bogdo ima više takvih :(

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 16:40:07   
lamka
evo mene drage moje opet
alma ma nije lamiji nista opasnovec joj je gornja zilica srasla s desni pa joj gornja usna nije pokretna kao kod nas i skida joj se gled sa zubi a posto nije pokretna hrana se tu zadrzava pa su joj vjecito desni upaljene.i ja sam ti jedva dobila uputnicu kod njenog pedijatra da idem u tuzlu kod maksilofacijalnog kirurga.i oni me razvlace dva mjeseca i danas mi rekose da sutra ujutro nazovem da mi kazu u koliko ce je operisati.I JA odem kaze ne mogu jojja dati uputnicu jer treba prepisati nesto za smirenje jer ce joj raditi u lokalnoj anesteziji.pitam ja nju pa jeste li vi dr. ili ne?kaze ona meni jesam ali to moras vidjeti s direktoricom a nje nema posto joj je otac bolestan a i ta ista dr. je i direktorica doma zdravlja a i radi kao pedjatar.i sto me najvise nerviora i ja sam kao i ti milion puta trazila da lamiji da izvadim nalaze i uvijek je bilo isto ona izgleda zdravo.u prevofdu bolje vam je privatno to da radite.(sto sam na kraju i uradila naravno ali ne kod nje) a najgore u svemu tome je sto mi sami sebi kao privatnici sami sebi placamo osiguranje i to redovno
tako sam ljuta da bih ih sve mogla pobiti goreuser posted image


_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 18:31:17   
miha
definitivno,privatni dr.
zna li neko zašto dr.u porodičnim ambulantama neće da daju uputnicu za neku pretragu ako je to naložio dr.iz privatne ord.
svaki put kada odem ginekologu privatno,moj dr.neće da mi da uputnicu ako trebam vaditi neki nalaz,već kaže uradite i to privatno,ili u suprotnom da odem ginekologu u državnoj ustanovi,a tamo je to tako rutinski i površno,naročito za žene koje se bore s neplodnošću i koje i posljednju paru daju za privatne dr.koji im barem posvete 10 min.vremena.
zna li neko je li to tako regulisano zakonom ili se mogu žaliti


(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 18:39:05   
iva1974
Mora ti dati uputnicu jer ti odvajas za zdravstveno.Ako imas šifru N97(neplodnost) onda ti moraju dati uputnice vezane za tu dijagnozu. Ja idem kod dr privatno i kod mog socijalnog dr.i nemam problema.U biti plaćanje je isto ovom na ruke a drugom preko zdravstvenog

< Poruku je uredio iva1974 -- 24.7.2008 18:40:18 >


_____________________________

moj nick LAKY je zauzet
http://www.youtube.com/watch?v=3mgtlHayz7o

(odgovor članu miha)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: privatni ili državni dr.
24.7.2008 22:44:49   
mamabb
Ja isto idem privatno, jest da dr radi i u državnoj( tako da sam kod njega kako god okreneš) ali ko nije bio u kantonalnoj bolnici u Bihaću i ne zna užas...ja sam gore bila sedam dana i molila sam boga samo da idem kući - u Wc-u nema daske na šolji ostalo da ne govorim - fuj, a i doktori kako koji ima ih i finih ali meni se jedan zgadio-radi ti meni čika vaginalni UZ (a noć prije sam imala vacum) i burlja po meni kao da sam kanta a uz to priča na mobilni, ja nisam mogla vjerovati na kraju kad sam ga pitala da li je u redu a on me pogleda kao - ko ti je rekao da progovoriš i samo se okrenuo i rekao sljedećaa, ma fuj.
Uglavnom proteći će još Une dok taj zakon ne zaživi...

_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: privatni ili državni dr.
25.7.2008 9:16:43   
lida
Slažem se sa svim što ste rekle.

Ja sam trudnoću vodila kod privatnika i pošto sam morala trošiti Dabroston a on je na esen.listi odem ja u dom zdravlja po recept i oni mi nedaju jer idem kod privatnika.Kažem ja njoj da ja ne idem kod travara nego kod dok.koji je prijavljen ima rješenje i ID broj i da mu je to dalo minisarstvo zdravstva kojem ja plaćam doprinose,kaže ona znam ali ne može.Najgore je što nam svi dobri doktori odoše u privatnike.


_____________________________

Irhana 28.11.1999.

Mirza 26.04.2008.

(odgovor članu mamabb)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: privatni ili državni dr.
25.7.2008 9:29:28   
Happy
Slažem se s tobom Ilda, to je jako tužno, ali je tako... Zato ja idem kod privatnika, ali ću ići i kod svoje dr u dom zdravlja, upravo radi takvih stvari, tableta, ne do Bog bolovanja...
A oni su sujetni strašno kada su privatnici u piotanju... Pa mislim, da ste i vi kako treba ( i da ne moraš čekati 6 sati) niko ne bi išao kod privatnika....


(odgovor članu lida)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: privatni ili državni dr.
25.7.2008 9:35:36   
lida
Žalosno je draga što je dok.u domu zdravlja jako loša i ja nakon dva spontana i tri godine borbe da zatrudnim nisam nikako htjela da se pustim njoj u ruke.

_____________________________

Irhana 28.11.1999.

Mirza 26.04.2008.

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: privatni ili državni dr.
25.7.2008 14:36:14   
zvončica
I ja sam išla kod privatnika i onda upadoh kod dr. Godinjaka. Za njega sve riječi hvale, sestre manje-više ok, jedino me je začudilo kad sam dobila onaj njegov čuveni spisak na početku šta sve treba od nalaza odraditi, da se sve plaća, bez obzira na zdr. knižicu, da li je neko na birou. I još cijene skuplje nego u DIP-u kad se vade nalazi. npr. hormoni na GAK-u su po 5 km, a u DIP-u 2 km, papa test je svugdje džabe ( u domovima zdravlja) a gore se plaća, svaki UZ je 10 km ...
Ako zaživi to za privatnike i zdrav. knjižice bilo bi super


_____________________________

Volim sve sto vole mladi :D

(odgovor članu lida)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: privatni ili državni dr.
6.10.2008 18:56:35   
Lulu_
ako to zazivi i osoblje u privatnim ustanovama ce se ponasati isto kao i oni u drzavnim

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu zvončica)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: privatni ili državni dr.
6.10.2008 19:13:14   
lamka
IZVORNA PORUKA: Lulu_

ako to zazivi i osoblje u privatnim ustanovama ce se ponasati isto kao i oni u drzavnim

uzea si mi riječ iz usta lulu
upravo tako
jer kod privatnika imas takav tretman kakav imas zato sto mu ostavljas pare


_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: privatni ili državni dr.
6.10.2008 19:45:20   
Lulu_
i sta ismo onda...user posted image  kome onda da se obratimo...user posted image

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: privatni ili državni dr.
6.10.2008 21:38:27   
emina_h
Da se hoce bogdom izjednaciti privatni ljekari s drzavnim,tad bi se i drzavni promjenili,jer ne bi imali plate radili ili ne radili,nego bismo mi za svoje uplacene doprinose imali pravo izbora.
A ovako oni dobiju platu radili ili ne radili,pa ce ti sestre naci stotinu razloga da te vrate,ili da te nalijepe kad god im je volja.
Zdravstvo je ustvari biznis kao i svaki drugi,pruzena usluga se placa i da su izjednaceni svako bi se borio da svojom uslugom pridobije sto vise pacijenata.Ali nece to ovdje jos dugo zazivjeti.

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *