|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Mama u 1. tjednu



Što mora znati mama?

Danas je prvi dan vaše zadnje menstruacije, barem što se tiče sljedećih devet mjeseci! Ako planirate trudnoću, ovo je idealan trenutak da napustite nezdrave prehrambene i ostale navike. Na jelovnik uvrstite mnogo voća, povrća, žitarica, a pri tom ne zaboravite da ćete uravnoteženom ishranom uraditi najviše za sebe i svoje dijete. Ako vas povremeno privuku slatkiši ili drugi brzi zalogaji, ne predbacujte si, pazite samo da to ne bude prečesto.

Stručnjaci već tri mjeseca prije trudnoće preporučuju uzimanje folne kiseline koja se može dobiti u apotekama bez recepta. Izbor je velik, možete se odlučiti za tablete u čistom obliku, dakle 400 mikrograma folne kiseline što je dnevno potrebna količina ili za proizvode koji sadrže i ostale vitamine. Ako još niste počele uzimati tablete, ne brinite, sve još možete nadoknaditi. Preporučljivo je da folnu kiselinu uzimate do trećeg mjeseca trudnoće, dakle do 12. sedmice. Ona naime pomaže u zatvaranju kičmenog kanala (link na 17. sedmicu). Ako se kičmeni pršljenovi embrija ne zatvore pravilno, kičma koja sprovodi sve glavne nervne veze u tijelu ostaje nezaštićena. U težim slučajevima takvo oštećenje uzrokuje paralizu nogu. Većinom se javlja zajedno sa hidrocefalusom (vodenom glavom) koja može uzrokovati duševnu zaostalost. Ova se nepravilnost u našem geografskom okruženju javlja rijetko. Može da se otkrije u toku trudnoće ultrazvučnim pregledima ili drugim pretragama (amniocentezom).


DA LI STE ZNALI?


Folna kiselina je vitamin i spada u vitamine grupe B. Samo tijelo ne može sintetizirati kiselinu, zato je mora dobiti ishranom. Spomenuta kiselina između ostalog brine o tvorbi nasljednog materijala ćelije i proteina, a time i o dijeljenju i rastu ćelija. U trudnoći je zbog razvoja i rasta ploda potreba za folnom kiselinom još veća. Posebno je važno da se njen manjak ne očituje u prvim sedmicama trudnoće, jer tada u embrija počinje razvijanje glave, kičme i centralnog nervnog sistema. Zbog pomanjkanja folne kiseline može se desiti da se kičmeni kanal ne zatvori pravilno, što može uzrokovati oštećenja u predjelu kičme ili glave.

Glavni izvori folne kiseline su zeleno povrće, voće, žitarice i mahunarke, a tim su vitaminom posebno bogati špinat, brokula, sok od naranče, grašak i soja. Bitno je reći da folna kiselina teško prelazi iz crijeva u krv, a pored toga je veoma osjetljiva na spoljne utjecaje, zato se u pripremi hrane na visokoj temperaturi veliki dio nje uništi.

Ako dakle još niste počele da uzimate folnu kiselinu, sada je najbolji trenutak. I još ovo: u slučaju predoziranja kiselinom tijelo samo izbaci prekomjernu količinu.

Ovdje treba spomenuti da se u trudnoći preporučljivo kloniti alkohola, pušenja, rendgena zdjelice i određenih lijekova. Ako slučajno uzimate nekakve lijekove, konsultirajte se sa doktorom u pogledu daljnje konzumacije. Doktorima su lijekovi koje možete uzimati u trudnoći dobro poznati, a u svakom trenutku mogu ih provjeriti u centralnom registru za lijekove gdje su opisane dobrobiti i nus pojave pa je zabrinutost za zdravlje embrija posve nepotrebna.

Ukratko, najbolji savjet za početak jest: već sada počnite da se ponašate kao trudnica!


Pročitajte još


>>  Plod u 1. tjednu
>>  Tata u 1. tjednu





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *