|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Važni vitamini u trudnoći

Uredništvo Ringeraja.net, 4.5.2010
Usprkos dobroj prehrani vjerojatno ćete vrlo teško konzumirati optimalne količine određenih hranjivih sastojaka, prije svega folne kiseline, kalcija i željeza.
Ključne riječi:

image
/11


Buduće majke žele znati sve kako bi osigurale najbolje za svoje dijete, trudnoću i porod. S druge strane, trudnoća ili drugo stanje je razdoblje u kojem organizam žena prolazi kroz brojne promjene te je u tom razdoblju uravnotežena i kvalitetna prehrana iznimno važna, jer osim što utječe na ženino zdravlje, može utjecati na ishod trudnoće ali i na zdravlje djeteta.

Nutritivni status žene važan je već tijekom planiranja trudnoće, dok za vrijeme trudnoće i dojenja prehrambene potrebe se dodatno mijenjaju jer metabolički procesi regulirani su hormonima kako bi nutrijente usmjerili u majčina tkiva kao što su posteljica i mliječne žlijezde.

 

Prije začeća dobro je započeti s raznolikom prehranom koju valja zadržati tijekom trudnoće i dojenja.

 

Kao prvo treba ograničiti unos kofeina, nikotina, alkohola i umjetnih sladila koji imaju potencijalno štetno djelovanje.

 

Zbog bitne uloge dijeljenja stanica i formiranja određenih struktura savjetuje se da sve žene 12 tjedana prije planiranja trudnoće uz prehranu bogatu folatima koriste i dodatke prehrani koji sadrži 400 mikrograma folne kiseline.

Istraživanja ukazuju da unos folne kiseline prije i tijekom rane faze trudnoće može smanjiti rizik od oštećenja neuralne cijevi kod fetusa u razvoju.

Tijekom trudnoće dolazi do povećane potrebe za gotovo svim nutrijentima, pojedini nutrijenti su esencijalni u svakom od tromjesečja.

 

Prvo tromjesečje karakterizira brza dioba stanica, početak razvoja organa i priprema za brzi fetalni rast koji će se dogoditi u drugom i trećem tromjesečju.

 

U prvom tromjesečju naročito povećana je potreba za mikronutrijentima kao što su folna kiselina i cink.

 

Folna kiselina uključena je u sazrijevanje eritrocita i sintezu organskih spojeva kao što su purin i pirimidin koji su potrebni za razvoj fetalnog živčanog sustava. S obzirom na to da se stanice u ovoj fazi dijele izrazito brzo, cink je također od iznimne važnosti jer pomaže sintezi nukleinskih kiselina koje sudjeluju u pohrani, prijenosu i ekspresiji genetskih informacija (sinteza DNA). Neadekvatan unos cinka povezuje se s usporenim rastom fetusa i kongenitalnim anomalijama.

 

Drugo i treće tromjesečje raste potreba za energetskim unosom zbog brzog rasta fetusa, ali i povećana je potreba za mikro- i makronutrijentima.

 

U drugom tromjesečju preporučeno je unositi dodatnih 340 kcal/dan, a u trećem 425kcal/dan, što odgovara jednom međuobroku. Od makronutrijenata potrebno je istaknuti potrebu za povećanom unosu proteina dok najvažniji mikronutrijenti u tom periodu su željezo, kalcij, magnezij i vitamini B skupine.

 

Potreba za željezom je povećana zbog rasta fetusa, ali i zbog povećanog volumena krvi majke i povećanja broja eritrocita, te zbog gubitka krvi tijekom poroda.

Kalcij i magnezij su važni za stvaranje zdrave koštane mase fetusa, a odgovarajući razina magnezija smanjuje i trudničke grčeva u nogama, te se preporučuje i za preveniranje prijevremenih kontrakcija maternice.

Osim navedenog, od iznimne važnosti su omega-3 nezasićene masne kiseline jer osiguravaju pravilan razvoj mozga i vida u dojenčadi.

 

DHA pripada skupini omega -3 masnim kiselinama te je najzastupljenija masna kiselina u mozgu i mrežnici oka, pa se smatra da unos u trudnica i dojilja doprinosi normalnom razvoju mozga i oka fetusa i dojene dojenčadi.

 

U prvim godinama života ljudsko tijelo ne može samo stvarati DHA u dovoljnoj količini što upućuje na nužnost dodatnog unosa. Riba je najbolji izvor DHA, a osim riba i algi jedini izvor DHA su posebno dizajnirani dodatci prehrani obogaćeni omega-3 masnim kiselinama.

 

Trudnice i dojilje koje su uzimale adekvatnu količinu DHA (250 mg je preporučeni ukupni dnevni prehrambeni unos omega 3-masnih kiselina) imaju djecu s razvijenijim mentalnim i psihološkim funkcijama kasnije u životu.

 

Osim toga, dovoljna količina DHA utječe i na smanjenje postporođajne depresije kod majki.

Od ostalih suplemenata treba svakako spomenuti vitamin D.

 

Nizak status vitamina D tijekom trudnoće povezan je s poremećajem metabolizma kalcija kako kod djeteta tako i kod majke, sniženim imunitetom te razvojem gestacijskog dijabetesa i preeklampsije.

 

Njegov nedostatak je uočen i epidemično raširen u većini europskih zemalja što je posljedica promijenjenog životnog stila.

 

Preporučeno je tijekom trudnoće i dojenja postići dnevni unos od 600 IJ, ali kad se ustanovi manjak potrebno je unositi i do 4000 IJ dnevno.

I na kraju treba još jednom napomenuti da nabrojeni suplementi u trudnoći samo su dodatak zdravoj i uravnoteženoj prehrani koja bi trebala u trudnoći ipak biti prioritetna.

 

 

***

Trudnice o razvoju svoje bebice u tibi mogu pratiti ako se prijave na Kalendar trudnoće

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

 

I još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći čitajte u rubrici TRUDNOĆA.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kako vanjski zvuk utječe na bebu u maternici?
Sluša li trudnica klasičnu muziku, njezino će dijete biti mirno, inteligentno, snažnije i brže će razvijati govor. Ako b...
7
Zašto toliko trudnica bira Veritas prenata...
VeritasTest myPrenatal je, zahvaljujući svom kvalitetu, postao sinonim za prenatalni test koji potiče direktno iz nauke,...
3
Znakovi višeplodne trudnoće
Znači li višeplodna trudnoća i posebne znakove trudnoće? Da, .... i ne.
2
Začeće - 1. dio
Pogledajmo kako se odvija kompletan proces začeća.
2






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *