|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Endometrioza, poremećaj o kome se rijetko govori, a od koga pate milioni žena

Uredništvo Ringeraja.ba, 26.1.2025
Endometrioza je uobičajeni poremećaj koji pogađa oko 176 miliona žena u reproduktivnom dobu širom svijeta. Međutim, još uvijek se malo zna o kakvom se stanju zapravo radi.

image
Simptomi endometrioze se uglavnom razvijaju pre 30. godine života. Foto: Freepik
/11


Šta je tačno endometrioza? Jednostavno rečeno, to je pojava pri kojoj tkivo, slično onom koje raste unutar materice (endometrijuma), raste izvan same maternice. U većini slučajeva, ovaj rast se dešava na organima u karličnoj šupljini i oko nje, a tkivo djeluje upravo onako kako bi bilo u materici, zgušnjava se i raste.

 

Kod endometrioze tkivo ne može da napusti tijelo samo od sebe i može da izazove jak bol i da dovede do drugih komplikacija, uključujući i neplodnost. Endometrioza može početi otprilike u isto vrijeme kao i prva menstruacija, koja može navesti osobu da misli da je visok nivo bola za njih „normalan“, ne znajući da bi taj bol zapravo mogao da bude prouzrokovan endometriozom ili nekim drugim medicinskim stanjem.


Još jedan razlog zbog kojeg osoba možda ne može da prepozna simptome endometrioze je taj što su oni često ciklični, što znači da se javljaju istovremeno sa menstruacijom.

 

Koji su simptomi i kada se obično javljaju?

Simptomi endometrioze se uglavnom razvijaju pre 30. godine života i mogu uključivati sledeće: teški periodi, bolni menstrualni grčevi, bol tokom ili poslije seksa, bolni pokreti creva i mokrenje, bol u trbuhu ili donjem dijelu leđa koji mogu trajati tokom ciklusa i poteškoće u začeću.

 

Šta prouzrokuje endometriozu?

Još uvek nije jasno zašto se endometrioza javlja, ali se smatra da proizvodnja estrogena, geni i imuni sistem igraju ulogu u razvoju ovog stanja. Postoje dokazi da se endometrioza može preneti genima, što znači da je vjerovatnije da je osoba ima ako je neko iz biološke porodice imao endometriozu. Pored toga, osobe koje kasno rađaju ili ne rađaju uopšte, mogu biti češće izložene riziku od razvoja endometrioze u odnosu na one koje su rađale ranije, mada to nije uvijek pravilo.

 

Da li endometrioza izaziva komplikacije?

Neplodnost je uobičajena komplikacija endometrioze i mnogima može izazvati nevolje, ali često se može izbeći ako se stanje rano liječi.

 

“Da bi oboleli stekli bolji kvalitet života i preuzeli kontrolu nad svojim bolovima, moramo obezbjediti način za bolje prepoznavanje simptoma kako bi se ranije uspostavila dijagnoza. Iz tog razloga, moramo da podignemo svijest o ovom poremećaju o kome se rijetko govori”, smatraju stručnjaci.

 

Izvor: Independent/N1

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ovulacija i plodni dani
Do ovulacije dođe kad se jajna ćelija koja je sazrijevala u jajniku odvoji i započne svoj put jajovodom u matericu.
4
Fizička i psihološka priprema za trudnoću
Osnovne pripreme za trudnoću... Piše dr. Nejra Pašić
3
Folna kiselina počinje se uzimati prije tr...
Folna kiselina se uzima u prvih 12 tjedana trudnoće, a treba je početi uzimati dva mjeseca prije trudnoće
3
Stimulacija jajnika
Kada se pojave problemi sa zatrudnjivanjem, ginekolozi nekad preporučuju lijekove koji stimulišu jajnike. (engleski vide...
3






Anketa

Voće, povrće ili pirinač sa mlekom?
пеперутка16

Čime ste započele uvođenje čvrste hrane i da li ste zadovoljne tim režimom i reakcijom deteta? Prvo smo uveli:

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *