|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?

Kafa u trudnoći – da ili ne?

Uredništvo Ringeraja, 22.6.2024
Mnogi među nama su mišljenja da, u trenutku kada shvati da je trudna, žena treba istog trenutka da prestane da pije kafu. Međutim, naučni dokazi ne daju takve preporuke.

image
/11


Naprotiv, naučnici savjetuju da, i kada ste trudni, možete bezbjedno uživati u kafi, ali samo jednoj šolji dnevno, ne i u većoj količini ovog napitka.



Zašto se unos kafe ograničava na jednu šolju dnevno?


Jedan od sastojaka kafe, kofein, je stimulans, povećava stanje budnosti, čini da se osjećamo puni energije. Međutim, kao i svi ostali stimulansi, i kofein može dovesti do pojave zavisnosti. Kako se organizam trudnice navikne na određenu količinu kofeina, tako se i beba navikne, i takođe postaje zavisna.

 

Zbog toga se, pri prestanku konzumiranja kafe, i kod bebe i kod majke mogu javiti simptomi kao što su nervoza i napetost.

 

Strah od uzimanja kafe tokom trudnoće razumno je osjećati jedino ako tokom trudnoće pijete veće količine kafe, kao i kada, uz manju količinu kafe, pijete i neke druge napitke koji sadrže kofein, npr. čaj, Coca-Cola.


Kada trudnica u svoj organizam zaista unosi velike količine kofeina postoji rizik za pobačaj, prijevremeni porođaj, ili smanjenu težinu bebe na rođenju. Ovo su i razlozi zbog kojih je neophodno da unos kafe tokom trudnoće ograničite na jednu šolju dnevno, ukoliko ne možete ovaj napitak u potpunosti da izbacite iz svoje svakodnevne ishrane.




Dipl. farm. spec. Marina Odalović

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Najčešći simptomi trudnoće
Neke žene »znaju« da su trudne od trenutka kad je dijete začeto. Drugim pak trebaju brojni simptomi, brojni pozitivni te...
4
Radionica za trudnice i buduće dojilje
Šta trudnice i dojilje sa psihološkog aspekta najčešće zanima?
3
Cijepanje na porođaju - kako ga izbeći?
Položaj u kojem ćete roditi ima veliki uticaj na to da li ćete se pocijepati ili će biti potrebno sječenje perineuma. Ci...
3
Šta je dijastaza i zašto se javlja u trudn...
Šta je dijastaza? Zašto se javlja u trudnoći? Kako, na koji način i kojim vježbama ojačati trbušne mišiće?
3






Anketa

Pitanje.
пеперутка16

Da li neko od vas drži krave? Ako jeste, šta radite s mlijekom? Ne zezam se, pitam ozbiljno, ne znam sta da radim sa mlekom?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *