|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Potreba saradnje obitelji sa školom

www.rasti.ba, 20.8.2011
Uspješna i kontinuirana saradnja sa roditeljima treba da bude jedan od prioriteta škole, pronalazeći različite načine komunikacije, koji bi odgovarali potrebama različitih porodica. Piše: dr. Ajša Meholjić

image
/11


Za uspješnu saradnju je važan veliki broj faktora, te često ne znamo šta je uzrok, a šta posljedica neuspješne saradnje.

Praksa u našoj školi pokazuje da je najveće angažovanje roditelja u različitim oblicima komunikacije sa školom na početku školovanja, zatim na prelazu iz razredne u predmetnu nastavu.

U cilju sveobuhvatnijeg praćenja razvoja djeteta, stimulisanja njegovih potencijala, prevencije ispoljavanja neprihvatljivih oblika ponašanja i razvoja pozitivnih stavova prema učenju i školi, neophodno je intenziviranje komunikacije porodice i škole, čije ostvarenje prate ponekad neadekvatno formirani stavovi roditelja, ali i škole.

Koja je korist za dijete od stalnih i iskrenih kontakata roditelja i nastavnika?

Kada pružite ljubav, podršku i pažnju djetetu, pružate pažnju i pomoć porodici. Kada podržavate i brinete se o porodici, činite to svojoj zajednici" (Aboridžinska poslovica)

Svako dijete, prije svega, shvata značaj ispunjavanja školskih obaveza i značaj školovanja, kroz interesovanje roditelja i praćenje njegovog napredovanja, shvata roditeljski interes i brigu za njega. Informacije o navikama i osobinama djeteta, ali i drugim značajnim aspektima porodičnog života, aspektima školskog života, koju roditelj razmjenjuje sa nastavnikom, može pomoći u pristupu djetetu u školi.

Roditelji uspješnih učenika, ponekad, imaju stav da ne postoji razlog saradnje, zaboravljajući značaj praćenja razvoja ličnosti djeteta i promjena koje mogu nastupiti (što nam potvrđuje naše iskustvo), a koje su neovisne o školskom uspjehu.

Nastavnik je često ključ dobre saradnje, njegova profesionalna stručnost, poznavanje raznovrsnih pristupa porodici, metoda i oblika rada, ali i razvoja uzajamnog povjerenja, poštovanja i otvorenosti.

Shvatanje da je roditelj primarni odgajatelj, da nam je važan partner u upoznavanju djeteta i djelovanju na odgoj, da želi najbolje svojoj djeci, treba i mora biti vodilja nastavniku u stvaranju odnosa sa porodicom.

Ako roditelj, kroz odnos nastavnika sa djetetom vidi iskrenu brigu za njegovo dijete, on će poštovati nastavnika i biti dobar saradnik.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Osjetljivo i povučeno dijete i kućni ljubi...
Na djetetovim strahovima je potrebno raditi, jer ako ih budete ignorisali, oni će se gomilati, pa će dijete s godinama p...
8
Reakcija MUP-a KS na pokušaje otmica djece
U javnosti se pojavila informacija da se u ponedjeljak u blizini sarajevske Osnovne škole Pofalići desio pokušaj otmice ...
6
Ne tjerajte djecu da spavaju poslije podne
Zbog poslijepodnevnog sna uspavljivanje mališana se nekada pretvori u nemoguću misiju
4
9 najboljih pasmina pasa za vaše dijete
Došli ste u situaciju da morate odabrati najbolju pasminu? Donosimo vam popis najboljih psećih pasmina za djecu.
3






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *