|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Sanjaju li i bebe u stomaku?

Uredništvo Ringeraja, 27.12.2024
I fetusi u maternici i novorođenčad većinu vremena provode u fazi REM sna, za razliku od starije djece i odraslih, a ova faza je povezana sa snovima.

image
Beba u maminom stomačiću -(Freepik.com)
/11


 

Bebe provode dosta vremena spavajući u utrobi, a tek oko tridesete sedmice trudnoće počinje da se javlja ritam spavanja, podijeljen u četiri odvojene faze, od dubokog sna do budnosti. Ključna razlika je, međutim, u tome što i fetusi i novorođenčad većinu vremena provode u fazi REM sna, za razliku od starije djece i odraslih, a ova faza je povezana sa snovima.

 


U snovima beba obrađuje ono što je naučila


Naravno, nije moguće utvrditi o čemu fetus sanja, ali pretpostavljamo da se složeni snovi, kakve sanjaju odrasli, pojavljuju tek oko pete godine. Ali bebe u maternici plivaju u moru taktilnih, zvučnih, ukusnih stimulansa i pokreta, tako da je sasvim moguće da njihov REM san služi za obradu stvari koje nauče tokom dana.

"Fetus ima razvijena čula i stoga ima potencijal da uči, pa je moguće da sanja o tome šta mu se tog dana dogodilo", kaže stručnjak Peter Hepper.

 

PROČITAJ I OVO!> Plaču li doista bebe u maternici?


 

REM san je važan za fetus


Neki lijekovi, uključujući neke antidepresive, sprječavaju REM san, a studije na životinjama pokazuju da su fetusi čiji je REM san poremećen anksiozniji kao odrasli, ne spavaju ili dišu pravilno i imaju abnormalne signale u mozgu. Jedno od objašnjenja je da se tokom REM sna aktivacija moždanih ćelija prilagođava tako da te veze kasnije funkcionišu besprijekorno.

REM spavanje može poslužiti i kao način pripreme mozga za trenutak kada će se beba morati "probuditi". Da bi došlo do prijelaza iz sna u budnost, nekoliko moždanih struktura koje kontroliraju i disanje i rad srca moraju biti aktivirane u koordinaciji, pa je važno da "nauče" da rade u koordinaciji. REM spavanje stimulira većinu ovih moždanih struktura i stoga može poslužiti kao prilika za njihovo usklađivanje, za vrijeme kada majka krvlju i kisikom prestane održavati bebu na životu i prepusti novorođenčetu da samostalno obavlja ove funkcije.

 


Bebe u materici takođe zijevaju


Zanimljivo je da zijevanje takođe može igrati sličnu ulogu. Bebe počinju da zijevaju u materici oko jedanaeste nedelje i ne prestaju do rođenja. "Zijevanje ne izgleda kao jednostavno otvaranje usta, već općenito zatezanje mišića", kaže Olivier Walusinski, liječnik opće prakse u Parizu koji proučava ovaj fenomen.

I fetusi i novorođenčad zijevaju dva puta češće nego odrasli i naprežu mišiće usta jednom ili dva puta svakih sat vremena. Čini se da zijevanje također potiče prijelaz s odmora na aktivnost i, poput REM spavanja, aktivira mnoga područja mozga koja održavaju budnost.

 

(preuzeto sa: ringaraja.net)

 

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći čitajte u rubrici TRUDNOĆA.

pišite nam o svojoj trudnoći na FORUM TRUDNICA

Trudnice o razvoju svoje bebice u tibi mogu pratiti ako se prijave na Kalendar trudnoće

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Sve što niste znali o spinalnoj anesteziji
Kako spinalna anestezija funkcioniše?
4
Najčešći simptomi trudnoće
Neke žene »znaju« da su trudne od trenutka kad je dijete začeto. Drugim pak trebaju brojni simptomi, brojni pozitivni te...
3
Malo o debljanju…
Prije trudnoće ste možda (tek) brojali kalorije, a sada morate i jako paziti na to što jedete.
3
Carski rez
Rađanje carskim rezom u posljednjih je petnaestak godina dobilo na popularnosti. Sve više budućih majki želi izbjeći bol...
3






Anketa

Brrrr...
пеперутка16

Jeste li se ikada susreli sa nečim nepoznatim na bilo koji način, nečim natprirodnim nama ljudima?! Duhovi, đavo, šejtani.....

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *