samera u 21:39
na temi نظف منزلك باقل سعر
iz foruma Dijete
Dragi roditelji, vaš jedini zadatak je da pokušate da približite djetetu šta će ga pitati i pokažete uvjerenje da će sve biti u redu pa čak i ako ne bude znalo odgovor na neko pitanje. U međuvremenu, pripremajte dijete za polazak u prvi razred pričajući mu koje su to dobre strane školovanja, npr: novi drugari, učiteljica sa kojom će učiti da čita i piše, rekreativna nastava i izleti… S druge strane probaćemo da vam makar malo olakšamo odgovorima na najčešće postavljana pitanja. Takođe ćemo vam ukazati na to šta bi dijete trebalo da zna pred polazak u školu.
Pitanje koje se pokazalo kao najučestalije je „Da li dijete može da sedi i sluša 45 minuta?”
Većina djece uspeva da održi pažnju na istoj aktivnosti (npr: pisanje slova) između 15 i 20 minuta. Nakon toga pažnja slabi i održava se u zavisnosti od toga koliko je djetetu zanimljiv sadržaj. To ne treba da vas brine jer se pažnja gradi postepeno. Učitelj/ica će postepeno povećavati obim zadataka (aktivnosti) čime će utjecati na to da djete može duže da zadrži pažnju na toj jednoj aktivnosti. To takođe znači da i roditelji treba da rade isto dok vežbaju sa djecom npr: pisanje slova ili računanje.
Još jedno bitno pitanje je „Da li dijete treba da zna da čita i piše pre polaska u školu?”
Nije neophodno da djeca znaju da čitaju i pišu pre polaska u školu, stoga se na testiranju to i ne zahteva od njih. Međutim, većina djece u vrtiću nauči da prepoznaje slova i ima spretnu grafomotoriku što u stvari i jesu preduslovi za učenje čitanja i pisanja, ali u prvom razredu. Naravno, izuzeci postoje, stoga ukoliko dijete ranije pokaže interesovanje za ove veštine ne treba ga sputavati. Isto tako rana obuka od strane roditelja može ponekad da bude mač sa dve oštrice. Način obuke u kući se često razlikuje od načina obuke u školi, što dijete može da zbuni.
Upoznavanje sa logopedskim testiranjem
Nakon kratkog uvoda pokušaćemo da vam što približnije objasnimo kako se sprovodi logopedsko testiranje i šta bi to u stvari djeca trebala da znaju pre polaska u prvi razred. Testiranje se vrši u opuštenoj atmosferi tokom razgovora sa detetom i primenom nekoliko testova.
Najpre ispitujemo grafomotoriku i to na sledeći način:
Ispitivanje govorno-jezičkog razvoja
Za utvrđivanje statusa govora i jezika koriste se: Test oralne praksije i Globalni artikulacioni test. Ispituju se i sposobnost prepričavanja priče kao i sposobnost analize i sinteze glasova u rečima. Tokom razgovora sa djetetom utvrđujemo koliko je rečnik bogat, kakve su rečenice, da li dijete zna da rimuje, da li koristi sinonime i da li poznaje reči suprotnog značenja, da li se dobro orijentiše u prostoru i vremenu, da li poznaje godišnja doba…
Šta bi dijete trebalo da zna pre polaska u školu?
Ukoliko dijete predškolskog uzrasta teško sledi uputstva, teško odgovara na pitanja i teško izražava svoje misli, ne poznaje slova i brojeve i ne pokazuje interes za učenje, ako pokazuje teškoće u finoj motorici (otkopčavanje, zakopčavanje, nizanje, slaganje), nepravilno drži olovku i ne pokazuje interes za crtanje i/ili pisanje ili mu to predstavlja teškoću, pojedina slova i brojeve piše kao u ogledalu, nema razvijenu fonološku svijest (ne zna na koje slovo počinje ili se završava neka riječ, ne prepoznaje rime riječi) obavezno posetite logopeda. Takođe, problem predstavlja ukoliko dete ne zna koliko ima godina, koje je doba dana kada se ustaje a koje kada se ide u krevet, koji obrok jedemo ujutru a koji uveče, šta radi kada je gladno ili kada pada kiša i šta se nalazi npr: iznad ili pored njega…
Dragi roditelji, osluškujte svoje dijete i njegove potrebe i odgovorite na njih. Uložite svoju energiju u rad sa djecom, budite strpljivi ali i kreativni. Budite im podrška i oslonac i kada oni to ne očekuju, jer time ulažete u budućnost svoje djece. I ne zaboravite da ih pohvalite za njihov trud.
SREĆAN POLAZAK U PRVI RAZRED!
Tekst priredila: Sanela Raičević – Dipl. defektolog-logoped
Izvor: Dečija psihologija/Zelena učionica
Nakon porodiljskog.
пеперутка16
S kojim izazovima se suočavate kada se vratite na posao nakon porodiljskog odsustva?