|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Psiholozi objašnjavaju zašto se javlja i kako ga prepoznati

image
/11


POVRATAK u školske klupe uvijek je uzbudljivo razdoblje za svako dijete, ali kod nekih može biti i izrazito stresno. Provedena istraživanja pokazala su da pojedina djeca osjećaju veliku anksioznost zbog škole, a psiholozi su objasnili zašto se javlja i kako ju je najlakše prepoznati. 


Mogući uzroci

Dječja psihologinja Jennifer Hartsteing navodi da je jedan od najčešćih uzroka straha od škole takozvana anksioznost zbog neuspjeha.

"Djeca koja su perfekcionisti ili mnogo truda ulažu u svoje školske obveze često će patiti zbog početka nove školske godine. To je veliko opterećenje za djecu i ne treba ga podcjenjivati", kaže Hartstein. 

''Djeca osjećaju pritisak, jednako kao i odrasli, ako ne još i veći. Možda su neko vrijeme bili odsutni zbog bolesti i zabrinuti su da sve školske obaveze jednostavno neće moći nadoknaditi. Boje se neuspjeha'', dodaje psihologinja i objašnjava da se slična stvar događa i kada je riječ o povratku u školske klupe nakon praznika. 

Psiholog Alan Schwartz smatra da je jedan od mogućih uzroka straha od povratka u školu loša situacija kod kuće.

''Postoje različita objašnjenja zašto se neka djeca boje vratiti u školu na jesen. Jedan od njih ima veze s onim što im se u tom trenutku događa kod kuće. Ako je obiteljski život nestabilan ili se roditelji stalno svađaju, neka djeca vjeruju da moraju ostati kod kuće kako bi bili sigurni da će mama i tata i dalje biti zajedno. Pogotovo ako osjećaju da bi moglo doći do rastave i da bi jedan od roditelja mogao iseliti'', objašnjava. 

U nekim slučajevima strah od škole može se javiti i ako se radi o psihičkom ili fizičkom zlostavljanju koje dijete doživljava u školi. Kada je riječ o tome, problem je potrebno odmah prijaviti učiteljima i/ili upravi škole te ga sukladno tome stručno rješavati. 

 


Kako prepoznati strah od škole?


1. Poteškoće sa spavanjem

Vaše dijete još do neki dan samo se uspavljivalo ili je bez problema prespavalo noć, a sada odjednom to više ne radi? Ako su se poteškoće sa spavanjem javile tek netom prije nove školske godine, stvar je jasna - riječ je o strahu od škole.

 

2. Smanjen i/ili pojačan apetit

Nije nikakva tajna da stres može znatno utjecati na naš apetit. Stoga svakako obratite pozornost na obrasce prehrane vašeg djeteta. Ako se počelo naglo prejedati ili odbija hranu u kojoj je donedavno još uživalo, to bi mogao biti znak da je vaše dijete pod stresom zbog početka škole.

 

3. Dijete se žali na iznenadne bolove

Ako se vaše dijete neprestano žali na određene bolove, a ne možete otkriti nikakve druge znakove fizičke bolesti, to može biti upravo zbog toga što pati od tjeskobe zbog povratka u školske klupe.

 

4. Pokazuje bezvoljnost i nedostatak fokusiranosti

Ako kod svog djeteta naglo primijetite promjene kao što su bezvoljnost, nedostatak pažnje i fokusiranosti, ali i određene znakove agresije, uzrok bi također mogao biti povratak u školu. Dječje misli najvjerojatnije su usmjerene isključivo na razmišljanje o školskim obavezama koje ih čekaju, a to zna biti vrlo iscrpljujuće.

 

Kako im pomoći?

Bez obzira na uzrok odbijanja odlaska u školu, to je ozbiljan emocionalni problem za djecu i zato se mora brzo rješavati. Psiholog Schwartz smatra da je najgore što roditelj u tom slučaju može napraviti prisiljavanje djeteta da, unatoč njegovom strahu, ide u školu kao da se ništa ne događa.

 

''Nema nikakvog smisla pokušavati prisiliti dijete da ide u školu kada je razina njegovog straha nepodnošljiva i za njega stresna. Važno je da roditelji razgovaraju s učiteljima, školskim upraviteljem, psihologom i ostalim savjetnicima koji mogu dati savjet što i kako dalje. Također se preporučuje da, kada pokušavate potaknuti dijete na odlazak u školu, ono započne najprije kraćim danom kako bi mu se olakšao povratak što je više moguće. U konačnici, ako ništa drugo ne uspije, onda je dobra ideja posjetiti pedijatra i tražiti uputnicu za dječjeg psihologa'', savjetuje Schwartz.

(Izvor: index.hr)

 

 

Još mnogo zanimljivih tekstova

o djeci i školi >>>KLIK<<< i o djeci i roditeljima >>>KLIK<<<

**** Na Ringeraji ****

  • Još mnogo zanimljivih tekstova o vašoj dječici pročitajte ovdje >>>KLIK<<<
  • Da bi ste pratili razvoj vaše bebice možete ako se prijavite i svakog ponedjeljka primate mailing kalendara razvoja djeteta
  • Ako želite diskutovati sa mamama dječice možete ovdje >>>KLIK<<<

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

7 načina da vas djeca slušaju bez vike, pr...
Ako imate posla s djetetom koje neće slušati i ne želite vikati ili podmićivati, evo nekih pravila kojih se morate pridr...
5
Bolest ruku, stopala i usta!
Groznica, upala grla, malaksalost, gubitak apetita, koju prati i pojava plikova u ustima, na šakama ili stopalima, sigur...
4
Akcija super iznenađenja za Supermame
Bijeli tulipan za SupermamuU povodu Dana žena, Tide obezbjedio zanimljive poklone za Supermame
3
Prijateljstvo djeteta s Down sindromom i l...
Snimak koji će vam izmamiti suzice... Toliko nježnosti i pažnje...
3






Anketa

Raspoloženje u trudnoći.
пеперутка16

Da li ste tokom trudnoće imali nagle promene raspoloženja?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *