|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 10:10:32   
Emina*
Drage moje, ako je tema negdje vec postavljena, oprostite mi,
ali ja bih vas zamolila jer mi nije nista jasno... 
Govore mi da beba ne smije izlaziti iz kuce 40 dana nakon rodjenja....
Sta vi mislite o tome......  Je li to vjerski obicaj ili su bapske price.... ????
Cula sam za to, pa rekoh da vas pitam, i da cujem ostala misljenja i saznanja....

Meni to nema nikakve logike, jer ako je vrijeme lijepo, zasto dijete ne izvesti iz kuce, a i svakako moras ga odvesti na redovnu kontrolu, kod pedijatra i sl......

< Poruku je uredio Eminica -- 11.3.2008 10:11:41 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 10:15:48   
jupajdi
Ma daj, to je nekada bilo, a sada više ne. To su babske priče, a ne vjerski običaj.
Ja sam izašla 15- dan iz kuće u šetnju Vilsonovim šetalištem. Bio je septembar i bilo je divno. A ja sam se super osjećala.
To zavisi od žene kako se osjeća i može li izaći, ima li snage i volje. I naravno, zavisi i od bebe. Ako je zdrava i njoj će dobro doći izlazak na zrak.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 10:39:43   
rozi
Ni ja u to ne vjerujem, a tih babskih prica sam sita. Uh, bas me znaju izbaciti iz takta. Neki dan me jedna zena posolila po glaviuser posted image , a prijateljica mi kaze da ne smijem proci ispod strika , jer ce se djetetu  omotati pupcana vrpca oko vrata , itd, itd... Hehehe. Na kraju samo vjerujem medicinski dokazanim stvarima.  
Eminice, mislim da to potice  zbog zene, jer kazu da otprilike toliko treba zeni da se vrati sve na svoje mjesto i dobro bi bilo lezati sto se vise moze u tom periodu. Pusica user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 10:40:01   
Anoniman
i ja sam eminice cula za to....

al sam skontala da su ipak bapske price... jer, bitno ti je jedno 10 - 15 dana lezati u kuci, zbog licnog zdravlja, dok se materica vrati na svoje mjesto, dok i ti skupa s bebom ne ojacas malo, a onda ako se ti osjecas zdravom i sposobnom, a i ako je lijepo vrijeme, sto da ne izvedes svog pacica vani... pa ja

cmokaa user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu jupajdi)
  Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 10:53:09   
Emina*
Ma to ja onako pitam....  Pa reko da nije vjerski obicaj,a da ga ja ne znam....
Mada,koliko sam ja ucila u svojoj skoli, zeni treba 6 sedmica da se takoreci vrati sve u normalu,jer je izgubila jako puno krvi,
pa tako to i dodje tih 40 dana sa naucnog stanovista,
a sa mog stanovista, vala kad zena moze da izadje, bujrum....... user posted image user posted image
Mada po meni je, u kuci da sjedim 15 dana ravno ludilu,naravno ako neko nije medicinski indiciran za to, a kamoli 40 dana u kuci....
Pa nije ni cudo da su prije bile cecse postporodjajne depresije.....  Vec sam evo depresivna kad pomislim na tih 40 dana.....  user posted image user posted image

Ma reko pitam vas da vidim jel se to tice vjere ili su to zaista bapske price......?????

< Poruku je uredio Eminica -- 11.3.2008 10:56:21 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 10:58:30   
Ivona
Glupost,glupost...user posted image
Nama su u skolici za trudnice rekli da vec poslije 15 dana mozemo izaci vani ako se i beba i majka dobro osjecaju.
Bilo bi dobro da prvi izlazak bude samo 5-10 minuta,pa slijedeci malo duzi i td....,kako bi se postepeno adaptirale i bebe i mi.



_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 12:04:58   
hanabanana
Ako dijete rodiš u januaru, naravno da ga nećeš odmah izvesti na smog i maglu.

Priča o 40 dana ipak nije bapska, to se poklapa sa vremenom krvarenja kod žene. Ja sam imala super lagan porod, a nisam bila sposobna za izaći prve tri sedmice. Krvarenje i dojenje + nespavanje me iscjedilo ko krpu.

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 13:22:57   
Blue rose RR
Kada naši "stari" nisu znali da objasne zašto nešto mora da bude,kao npr. tih famoznih 40. dana..govorili su...tako treba da bude...i niko nije više pitao zašto?

Lično sam se pridržavala tih 40. dana, i savjetovala bih svakoj budućoj mami da ipak bude u kući tih dana.
Zašto...evo ?
http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/centri_za_edukaciju/trudnoca/sto_je_babinje

A pitanje da li se beba treba iznositi van na "zrak"...nisam , i nikada ne bih bila za to u vrijeme 40. dana, kao i u slučaju hladnih i zimskih dana.

Moja prijateljica je rodila 3 dana svog sinčića poslije mene 01.11. i za vrijeme podjele paketića u jednom tržnom centru je naravno odvela svoga sinčinu da vidi Djeda Mraza...Bože sačuvaj...

Naravno to je bio samo početak "izlazaka" da svijet se upozna sa malim stanovnikom, i da taj isti mali stanovnik ovog prljavog, svijeta punog propuha, pokupi sve moguće viruse i bakcile... 

E  ja....da napomenem to dijete svaki mjesec plaća danak svojih izlazaka, jer visi po Domovima zdravlja...upala tamo, šmrcanje vamo...itd..

P.S ovo je moje lično mišljenje i iskustvo, i ne prozivam nikoga.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 13:30:45   
baki
ja ipak mislim da je majki potrebno 40 dana da se vrati maternica na svoje mjesto......tako bar kazu.....

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 13:35:38   
jupajdi
Nije niko rekao da majka treba trčati ili izaći po ružnom vremenu 15 ili 20-ti dan od poroda. Naglasila sam ako se dobro osjeća dobro će joj doći izlazak od pola sata u park ili baštu.
A svako ima svoje.
Ja sam rodila na carski, pa nisam imala obilana krvarenja, niti me je boljela rana, tako da sam mogla malo izaći.

(odgovor članu baki)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 13:47:59   
hanabanana
Ja sam morala Hanu svakako odvesti na kontrolu sa mjesec dana. Druga tura protiv hepatitisa B.


< Poruku je uredio hanabanana -- 11.3.2008 13:50:01 >

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 13:57:39   
Kesten
Eminice moja ti si dovoljno pametna i zrela i sama češ prosuditi što je najbolje...te su priče od pamtivjeka i vjerovatno je bilo u njima istine jer stari ljudi nisu znali ni za računar i tv ali su prepričavali ono što su doživjeli......
 
ja sam sa prvim djetetom  bila 40 dana u kući ne znam jesam li i toliko,
nisam izlazila iz tog razloga jer se ja nisam osječala dobro..oporavak malo duži nakon teškog poroda..poslije upala grudi..uhhh grozno.......nakon prvog poroda prošle su četiri godine...ja nisam imala nikakvih problema ..doslvono
me nije ništa boljelo..obično žene osjete leđa itd.....
 
sa drugim djetetom je bilo sve drugačije..ja sam stigla za njom u Sarajevo treći dan nakon što je bila prebačena na neonatologiju...tri dana poslije poroda ja sam hodala od bolnice do kuće jer majke nemaju smještaj uz bebe nego su u jednoj kuči koja je udaljena od pedijatrije neki 150 m i svaki dan po sedam puta gore-dole.......i hvala bogu i sad se osječam super nisam znaći tih 40 ležala....a nisam ni pobornik sve ti je to od žene do žene.......ti kad rodiš to če biti april ako još bude toplo kad osjetiš da si spremna zašto ne izaći sa svojim bebačom.....

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 14:19:02   
seki
cao,
sa medicinskog gledista majci treba upravo ca. 6 sedmica da se hormoni a i sve ostalo vrate na svoje.Isto toliko treba i bebi da se adaptira u novu okolinu(ovo sam cak procitala u jednoj austrijskoj knjizi o bebama).
Ja nisam bas svih 40 dana ostala kod kuce.Otisla bih sa bebicom kod mame neki 20. dan, ali po trznim centrima i sl. nisam isla jer mi je to van pameti.Sva ta prljavstina i prasina i virusi u zatvorenom prostoru.Mislim da covjek ne bi trebao sam sebi praviti problem  tamo gdje ga nema.
Naravno ako bude jako toplo mozes sa bebicom izaci malo u park(15-20 min) ili u bastu ako imas.

(odgovor članu Kesten)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 14:47:18   
M kao Mama
Drage moje ja sam dobila skoro nervni slom nakon poroda, baš zbog ovih 40 dana, porodila sam se 1. februara, znači u sred zime, i kako me ne drži ni vrijeme ni mjesto, tako sam ja počela nakon 15 dana da molim muža da me odvede do moje nane, on neće kaže babine, te 40 dana, ja se posvađam sa njim, onda ja nazovem tatu i isto ga zamolim, on meniisto, nemože, nemoj, hočeš da izgubiš mlijeko, hočeš da dijete ograiše i ostale budalaštine, kažem ja njima kada mogu skakati gostima sedam dana nakon poroda, mogu i izači i tako ja fino zovnem na taksi i kod nane, više mi niko nikada ništa nije zucno o 40-snici,

(odgovor članu seki)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 14:50:07   
amdi
I ja sam isto izasla 20.dan po porodu, ali je bilo ljeto, pa nisam mogla gledati lijepo vrijeme kroz prozor. Neki kazu da beba ne smije napolje 40 dana zato sto se bebine oci ne mogu priviknuti na jaku svjetlost-u kuci je ipak tamnije. Ja sam izasla i pokrila kolica za dekicom da joj ne bude presvijetlo

_____________________________

veliki 22.3.2005
mala 17.7.2007

(odgovor članu seki)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 16:14:17   
almai
Ja licno sa svojom djecom sam kad je god bilo lijepo vrijeme izlazila  van.
Cak sam sa Hanom kad joj je bilo samo 1mj. isla na izlet i sve je bilo ok.
Mada sam se STROGO pridrzavala da se vratim kuci do aksama i da mi bebin ves neprenoci na striku.Stari ljudi kazu da u 40nici je zeni jedna noga na zemlji a druga u zemlji.

(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 18:40:12   
ebru
Ja licno nisam za to da se bude u kuci 40 dana.Ja sam mislim 10.dan sa bebacem izasla vani,naravno na kratko,jer je bio decembar.Pa onda  smo morali na redovnu kontrolu itd...sve to u tih 40 dana!user posted image

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 20:42:25   
Suncica*
Mi smo Lorenu morali da vodimo 10-ti dan na Gatrijev test(vadjenje krvi iz pete), pa se valjda i to racuna kao izlazak. Nakon 15 dana smo izasli na dvoriste, a vec sa 20 smo isli u setnju. Sa mesec dana smo isli na prvi pregled kod lekara i na vakcinu.
Ne znam onda zasto preporucuju ostajanje u kuci 40 dana, ako dete vec sa 30 mora kod lekara?!!


(odgovor članu ebru)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Beba u kući 40 dana...
11.3.2008 21:27:18   
amdi
Ah da, zaboravila sam da smo i mi morali da izadjemo sa bebom od 8 dana, jer je imala na porodu pupcanicu vezanu oko ruke- jos na kliniku, medju sav onaj svijet. Hvala Bogu, sad je sve u redu

_____________________________

veliki 22.3.2005
mala 17.7.2007

(odgovor članu Suncica*)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Beba u kući 40 dana...
12.3.2008 1:29:40   
triplemama
To 40 dana nema veze sa bebom samo da je nevodiš u tržni i sl.
Ali ima sa majkom da se maternica vrati u prvobitno stanje na veličinu kruškeuser posted image . Ja bi svim mamama preporučila da se što više odmaraju i leže u 40-nici. Izaći sa bebom je super. Nemojte se naprezati, dizati teško, protezati ili snositi kolica niz stepenice.   Ostalo sve kao i uvijek.

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Beba u kući 40 dana...
12.3.2008 7:04:06   
Ines
Ja ipak ne bih rkla da su to samo babske price,ali i da jesu ja mogu vam reci da price i djela od starog zemana  ipak imaju nekih gledista ...Jer u to vrijeme zene nisu imale doktora tako da su se same morale znati cuvati i lijeciti ,prema tome ja sam se tih 40 dana pridrzavala nakon poroda..
A sto i jeste,rodila sam u Svicarskoj i vjerujte meni je doktor ovdje savjet dao da 4 sedmice odmaram s bebom kod kuce i da nemamo nikakvih posjeta tih 4 sedmice dok se bebica ne privikne na roditelje i na svoju kuce...

_____________________________

Svi ranjavaju,posljednji ubija!!!

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Beba u kući 40 dana...
12.3.2008 10:54:18   
Nadi
Ja sam bila u kuci 40 dana, osim jednog izlaska radi posla i vodjenja na prvi sistematski nakon mjesec dana. Ali sreca da imamo veliku bascu iza kuce pa sam ponekad sa Kiki izlazila da se sunca. Inace sam rodila 05. aprila a vrijeme bilo izmisljeno i pravo me bio spucao crnjak jer sam inace veeeeelllika hodalica. Ali eto proslo je i mislim da treba izdrzati i radi sebe i radi bebe taman da se sve vrati u normalu a i majka naspava.
Zato cim je prosao taj famozni 40 dan spucali smo u moju dragu Hercegovinu. 

(odgovor članu Ines)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Beba u kući 40 dana...
13.3.2008 12:28:24   
akica b
IZVORNA PORUKA: ebru

Ja licno nisam za to da se bude u kuci 40 dana.Ja sam mislim 10.dan sa bebacem izasla vani,naravno na kratko,jer je bio decembar.Pa onda  smo morali na redovnu kontrolu itd...sve to u tih 40 dana!user posted image

SLAZEM SE U POTPUNOSTI..( I TAKO IH MORAMO IZVESTI VANI KAD IH IZNOSIMOIZ BOLNICE..NA KRATKO NA KRATKOuser posted image user posted image user posted image ..)

(odgovor članu ebru)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Beba u kući 40 dana...
13.3.2008 12:34:41   
M kao Mama
Draga moja Ines, lao je tebi bilo da to odležiš kada živim u civilizaciji, meni se narod navali odmah po izlasku iz porodilišta, ali bukvalno, bogami ne karikiram, svi znaju onu moju priču da sam tortu pravila 17 dan po porodu, nisam ju nju pravila što nisam imala slatka ili što ne mogu kupiti tortu, već od huje, lupala sam čime sam stigla, ne bi li me čuli i skontali da su mi se svi popeli na vrh glave, znaš kako ti je kod nas ako se ne na crtaš na babinama u prvih 48 sati nešto će ti biti, katastrofa, onda sam ja očepila, kada se mogu nervirati, kada mogu dočekivati narod, e bogami mogu i hodati, mjeni su znali treči ne možeš napolje izgubićeš mlijeko, te im ja fino začepim ustua da ću mlijeko ponajrpije izgubiti od nerviranja, kako je na kraju i bilo

(odgovor članu akica b)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Beba u kući 40 dana...
13.3.2008 14:04:13   
akica b
SVAKA CAST ALMAuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *