|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Ishrana dojilje
17.8.2008 17:19:22   
Anoniman
Evo otvaram ovu temu u nadi da ce pomoci meni, a svim mamama koje doje svoje bebe.
Zanima me sta smije, a sta ne smije dojilja da jede?
Treba li o necemu u ishrani strogo voditi racuna kako beba ne bi imala grcice?

Znam da su sve bebe razlicite, pa tako i razlicito reaguju na hranu koju mama jede, al me zanima da li ste primjetili da kada nesto jedete da to vasoj bebi smeta?
Citala sam da se ne smije piti kafa, jesti kupus, kelj, karfiol, grasak, grah, paradaiz...

Pisite...

pusa user posted image
  Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 17:48:18   
stella
Dinchy pozz.
Mojoj Hani je jedino smetalo kada jedem pasulj i mlijeko slatko.
Drugo nisam nista primijetila da joj smeta.
Al mislim da je to razlicito od bebe do bebe.

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 18:12:00   
mišur
Ja sam u početku izbjegavala sve što si napisala.
Naravno, iz straha da bebi ne zasmeta.
Onda sam polako počela prvo normalno začinjavati hranu, popila kaficu, domaću naravnouser posted image , zatim grašak, paradajz, kupus...Jedino što nikako nisam jela jeste pasulj-on je i meni prilično težak za stomak, a vjerujem da bi i bebici teško pao.
I tek sam odnedavno počela piti limunadu i cijeđenu narandžu.
Ja sam imala sreću da Luka nije imao grčeve, pa sam postepeno uvodila sve gore navedeno da bih vidjela kako reaguje.
E jedino što sam primjetila, ne da mu je smetalo,jer je ručkao bez problema, već da ga je protjeralo da kaki u roku od pola sata, je pica sa ljutim kečapom. Ali bila je mala količina ljutog kečapa, jedva da se i osjetio.Međutim, ja nikada ne jedem ljutu hranu,tako da se maleni ukakio baš pravo....user posted image

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 18:26:08   
suncan_dan
ja vise nedojim, al sam evo izvukla neki listic kad sam dojila:


1-mame koje su uvele gustu hranu, i koje nedoje samo
2-mame koje samo doje
u prva 4mj treba mamama 400-50 kalorija vise.

od 4mj.
1- 480kalorija vise
2-550 kalorija   "

poslije 6mj.
1- 240 kalorija  "
2- 550 kalorija  "

12 casa vode dnevno i voca i povrca!

kofein i alkohol, mogu preko krvi u majcino mlijeko da dodu, isto kao i nimkotin.
rekla mi je isto babica da od kofeina isto cesto dobiju grcice. al isto kazu, ako je mama nesto jela ili pila puno u trudnoci, da cesto to bebi poslije nesmeta, ja sam pila poslije poroda, kafu bez kofeina, jer u trudnoci sam oila rijetko kafu.
,

e dalje ovde pise, da se hoce grcici od ljuti, i puno zacinjeni stvari isto mogu grcici da dodu.
mlijeko kravije da se nepije,, ne vise nego u trudnoci, da bi dobila dovoljno kalcija, moze se jest zeleno povrce, ili bademi (osim spinata, zbog oxal kiseline)
paradajiz i kupus imaju najvise folne kiseline, tako da preporucuiju, da kad majka to jede da prepazi 24h kako dijete na to reagira, ako je sve ok onda znaci da to i majka moze da jede, isto tako i kod drugi proizvoda(luk, grah itd.), da se nemijesa previse, da ako bi bebanoj nesto zasmetalo, da se zna sta joj smeta.

i preporucuju da imajka pije caj od koromace i kim´a (izbjegavat crni caj)


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 18:38:38   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: stella

... mlijeko slatko.



cuj mlijeko slatko user posted image
ja ne bih mogla bez litar mlijeka dnevno... ma ja.. svaka beba razlicito reaguje
mojoj ne smeta mlijeko hB

(odgovor članu stella)
  Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 18:42:27   
Anoniman
@misur.... kad si pocela da sebi uvodis ovu novu hranu? user posted image

(odgovor članu mišur)
  Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 19:17:43   
laracroft
Uh ja sam se bas pridravala toga i moj Adian nije imao grceve.Nisam jela grah,grasak,kukuruz,citruse,zacinjeno,cokoladu...Nisam pila sok od jagode,kafu,a mlijeko sam nastojala izbjegavati.Jednom sam se slucajno zanijela,pa sam uz rucak pojela mladog luka i tu noc smo zavrsili u hitnoj...

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 19:42:09   
Amrino
I kod mene slicna situacija.
Na pocetku nisam jela nista za sto sam cula ili licno smatrala da bebi moze zasmetati. Znaci nista tesko...nista zeleno...nista ljuto...mlijeko i mlijecne proizvode.
Odmah nakon par dana pocela sam piti mlijeko (jer ga inace pijem u veeelikim kolicinama) te pocela postepeno uvoditi i ostale stvari.
Moj Hamza hB nikada nije imao grceve ili bilo kakve probleme sa probavom...Zasmetao mu je jedino svjezi ljubicasti kupus kada se mama nasopala salate.user posted image Nije bilo grceva- ali tu noc se probudio jedno 20 puta.
U pravilu- grcevi se kod djece javljaju u prva tri mjeseca- i kao tada treba pripaziti na ishranu..
Naravno- treba se kvalitetno i zdravo hraniti cijelo vrijeme dok se doji (vise radi mame nego radi bebe- jer beba iz maminog organizma uzme sve sto joj treba) ali eto- citala sam o tome da je cak bolje pusiti i dojiti nego preci na formulu.
Ja popijem jednu Ness kaficu dnevno i ponekad se pocastim gaziranim sokom...user posted image


(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 19:42:29   
lejlaze
jedno pitanje. da li se ta hrana izbjegava svo vrijeme dok se doji user posted image , ili moze poslije postepeno da se uvede.


(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 20:05:08   
Amrino
IZVORNA PORUKA: lejlaze

jedno pitanje. da li se ta hrana izbjegava svo vrijeme dok se doji user posted image , ili moze poslije postepeno da se uvede.




Pa zavisi...Vidis po bebi...Pojedes nesto pa vidis da li joj smeta.
Bebe imaju grceve prva tri mjeseca- pa u tom periodu treba biti pazljiv.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu lejlaze)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 20:06:05   
lejlaze
tako sam i mislila da je. hvala na odgovoru 

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 22:33:02   
emina_h
Moja Zana je imala grceve prvi mjesec i tad sam izbjegavala sve ovo gore sto ste navele kupus,krastavce,grah,ljutu i zacinjenu hranu.
Poslije sam sve jela normalno i nije bilo problema,mislim da treba izbjegavati tesko probavljivu hranu.

(odgovor članu lejlaze)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 22:36:14   
suncan_dan
IZVORNA PORUKA: amrino

citala sam o tome da je cak bolje pusiti i dojiti nego preci na formulu.




jeste, al ako se nemoze da prestane, onda bi se trebalo pusit, odma poslije dojenja, jer dok se smanji nikotin u krvi trba 1,5 sati, i netreba se previse pusit.....naj naj vise 10 cigara u 24h.


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Ishrana dojilje
17.8.2008 23:22:42   
Romali
Moj user posted image će za par dana imati 4 mjeseca i dosad sam uvela dosta namirnica koje sam prije izbjegavala ( uglavnom nabrojane ). U početku sam  pravo pazila šta jedem pa je ispalo da jedem uvijek isto. Nije ni to dobro.
Imate li iskustva s morskim plodovima, lignja, tunjevina? Znam da je tuna opasna zbog žive,a jede li iko lignje dok doji? To mi je omiljeno jelo, stvarno imam želju da smažem jednu porciju.


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Ishrana dojilje
22.8.2008 7:31:29   
mamyca
Ja sam ih jela,doduse u manjim kolicinama,i bilo je sve ok.user posted image

_____________________________

Hamza 11.3.2008.

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Ishrana dojilje
22.8.2008 10:43:43   
mamin sin
I ja sam jela sve...I lignje i skoljke i sve ostale morske plodove i ribe barem jednom u 10 dana jer i inace jedem tako i nije bilo problema...user posted image

(odgovor članu mamyca)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Ishrana dojilje
22.8.2008 10:52:22   
nesanica
Prvih mjeseci kad je bebce stiglo, sva ishrana mi se svodila na krompir, rizu i makarone. Vjerujte toga mi je bilo preko glave. Sta god hocu da pojedem, kazu moze ga boliti pupara.

Imala sam svoju babicu i ona mi kaze da mogu sve probati, pa ako vidim da sta smeta da izbacim, ali nisam htjela rizikovati. Jedino sto sam se uvjerila  100% da mu je smetalo to je bilo mlijeko. Ja sam ga stvarno voljela piti ali kad sma vidjela da smeta odmah i njega izbaci.
Vode sam pila ko niko, a i dan danas je pijem.

Nakon treceg mjeseca sam pocela polahko i drugu hranu da uvodim, nije srecom bilo nikakvih problema. Bebce evo ima 8 mjeseci, nazdravlja mu i ja jedem sad sve.
Cula sam da se paradajz i paprike mugu jesti ali da se prethodno oguli koza i onda nema problema. Ja sam tek to pocela jesti nakon 4. mjeseca ali nisam gulila.

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Ishrana dojilje
22.8.2008 11:57:58   
mivica
Joj nesanice, upravu si. Ja evo dva mjeseca izbjegavam "tešku hranu" i stvarno ne bih rizikovala i eksperimentisala da vidim reakciju bebe. S grcevima se teze borim nego sa zeljom da pojedem nesto sto dugo nsam user posted image Ali ja pijem mlijeko, medjutim uzimam ono sa najmanje masnoce i cini mi se da beba ima grceve, ali ne od njega, jer sam jedan dan pokusala da ga ne pijem i nije pokazalo nikakvu promjenu, bebac je opet dobio grcice user posted image

(odgovor članu nesanica)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Ishrana dojilje
22.8.2008 12:32:22   
boogy woogy
Mivice, jedan dan nije dovoljan da uocis da li beba reaguje ili ne. Citala sam negdje da je potrebno i do 3 sedmice da se organizam "iscisti"! Probaj piti jogurt umjesto mlijeka.

(odgovor članu mivica)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Ishrana dojilje
22.8.2008 12:35:48   
mivica
Ma jogurt jako volim, ali nisam bila sigurna smije li se piti!!! Ali probat cu svakako, tnks user posted image

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Ishrana dojilje
22.8.2008 13:27:51   
adiem
Odgovor na temu:
Drage mame, vidim da ste u velikim nedoumicama i različitim mišljenjima kad je u pitanju ishrana majke koja doji. Treba biti jednostavan i normalan u svemu - pa onda i u dojenju. Dojenje je najprirodnija stvar na svijetu, pa samim tim i hrana koju majka jede treba da bude sasvim "normalna". Savjeti koji izričito zabranjuju određene namirnice su totalno pogrešni i rezultat su neznanja i neupućenosti o dojenju, pa makra oni dolazili i iz medicinskog okružja. Nemojte se ni u čemu opgraničavati i JEDITE SVE - NAJEDITE SE DO MILE VOLJE, NAROČITO VAM JE TO POTREBNO U PRVIM MJESECIMA NAKON PORODA!!! Posebno su citrusi i kupus zimi npr. izuzetno bogati Vitaminima a to Vam je najpotrebnije u tom periodu. Samo neka istraživanja su pokazal na jednom zanemarivom broju djece da određena hrana izaziva grčeve kod djece., ili opet alergije ili pelenski osip ili šta sve ne, ali to nista nije dovoljno potrkijepljeno ili je obično rezultat nekih istraživanja kompanija za proizvodnju mlijeka. ZBOG TOGA SE NE DAJTE ZBUNITI I OBESHRABRITI. SVE JEDITE. Moguće je da se nekada pokaže neka zanemariva reakcija, ali to je uglavnom ako se neke materije unose u izrazito velikim količinama i stalno, ali ono sto svakodnveno umjereno jedete, potrebno je i Vama i Vašoj bebi. Grčevi su fenomen koji je izrazito prisutan kod prvorođene djece, zbog čega tačno dolaze, još se ne zna i imaju ih i djeca koja se hrane flašicom. A kada su grčevi u pitanju - svaka majka obično traži krivicu kod sebe - ŠTA SAM SAD POGREŠNO URADILA? I ako doji, odmah je pitaju: da nisi Ti šta teško jela i onda majka jadna sva očajna prebire po glavi šta je to ona jela i je li baš ona krivac za patnju svoga djeteta? A ona je ta koja najmanje želi da joj dijete pati! OLAKŠAJTE SEBI I NEMOJTE SE SIKIRATI! JEDITE SVE, NEMOJTE PUŠITI I PITI ALKOHOL, ako pušite onda poslije dojenja i ako je moguce dok je beba u drugoj sobi, ako pijete tablete konsultirajte se sa liječnikom (ali je moguce za sve bolesti naći adekvatan lijek koji možete piti bez problema), ako pijete kafu - pijte je i dalje i crni čaj, smo u večernjim satima nemojte previše kofeina jer može proći kroz mlijeko i da beba teže zaspi ili ima nemiran san; MOŽETE (ali ne morate) PITI ČAJ ZA DOJILJE, kojeg možete i same napraviti- jer on opušta I vas, a onda preko mlijeka može djelovati i na bebu. Nadam se da  sam Vam mogla pomoći, jer imam dovoljno iskustva (10 godina radim sa dojiljama), sama sam dojila troje djece (još dojim) i neizmjerno želim pomoći majkama koje doje. Vaša Adisa

(odgovor članu mivica)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Ishrana dojilje
22.8.2008 16:34:55   
mivica
adiem,
hvala na savjetu, i sama sam dobila istu informaciju od jednog starog pedijatra. Tacnije, on kaze da zlijezde koje proizvode mlijeko uzimaju samo ono sto im je potrebno za proizvodnju. Pa tako majka moze, tj pozeljno je da jede sto vise raznovrsne hrane da bi svi vitamini i minerali koji su neophodni bebi za normalan razvoj dosli kroz mlijeko. Pa cak i kad majka ne jede momentalno neku vrstu hrane, zlijezde iz organizma majke vuku i taj vitamin/mineral koji je potreban za proizvodnju mlijeka. E sada, ta teska hrana se valjda ne preporucuje jer je teska za organizam majke, jer nadima. A upravu si, pa sto onda bebe i od ad hrane dobijaju grceve, a ona je eto kao najbolja kombinacija svih sastojaka u mlijeku. user posted image E sutra buranija za rucak, jeeeeeeee!!!! user posted image

(odgovor članu adiem)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Ishrana dojilje
1.9.2008 19:09:02   
visibaba
ja sam dobila savjet od vise babica a to vam mogu i izkustva preporucit,

prvoh mjesec dana izbjegavat vocne sokove, posto oni sadrze vocnu kiselinu sto je

tesko bebi za probavu i time jake grceve prouzrokuje.

Inace hvatajte se ribe 2 puta sedmicno


(odgovor članu mivica)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Ishrana dojilje
2.9.2008 14:46:48   
Amrino
Ja sam nakon prvih mjesec- mozda cak i ranije- jela sve. Bukvalno. (I sama sam citala clanke i istrazivanja po kojima dojilja moze jesti sve) N a licnom primjeru sam se uvjerila da je mom malom zasmetao kupus (svjezi) i to uveliko...nije mogao da zaspe cijelu noc...prdio je jadnicak, napinjao se...sto se do tada nikada nij desilo.
Mislim da se u svemu pa i u ovome mora imati na umu to da nisu sve bebe iste. Nismo ni mi svi isti...Moja mama moze pojesti VSE- krisom je zovemo "drobilica" dok tata ako slucajno dotakne krastavicu- ne moze sebi doci tri dana.
Zato- drage mame dojilje- samo osluskujte svoju djecu....same cete vidjeti po njima.
I slazem se da se mora jesti raznovrsna hrana.

(sto se morskih plodova tice- to vazi samo za one koji poticu iz drugih mora koja su zagadjena...tako da u njima ima zive...Jadranski plodovi mogu bez problema! )


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu visibaba)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Ishrana dojilje
3.9.2008 9:52:01   
Gigana
adiem svaka čast na postu.

Kad sam se porodila i počela dojiti svoju bebu, svi su me isprepadali sa hranom, te smiješ ovo, nemoj ono, itd., posebno patronažna sestra, koja mi je rekla da ne smijem jesti skoro ništa osim krompira, riže i laganije hrane.  Ja je glupača poslušala, pa jela samo tu hranu i dovela se do anemije.  Jako sam se loše osjećala, nisam imala snage, ma užas.  Onda sam nakon 3 mjeseca skontala da moja beba svejedno ima grčeve, neovisno o tome šta ja pojedem. 
Potom mi je puk'o film i počela sam jesti sve što sam jela i u trudnoći, jer sam dobila savjet da mogu jesti slobodno sve što sam jela do poroda, pošto se beba navikla na razne ukuse dok je još bila u stomaku.  I gle čuda, ja se oporavila, a bebi prestali grčevi.

Mislim da grčevi u principu nastaju zbog nerazvijenih crijeva, a ne zbog kojekakve hrane.  Dojilje, jedite sve umjereno i nećete imati problema.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *