|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Meningitis kod beba
17.11.2008 14:28:56   
mamina princeza
 Ne znam gdje bih stavila ovu temu pa molim moderatore da je negdje smjeste ako ne pripada vdje jer ja joj stvarno nisam znala naci nekog odgovarajuce mjesto.

U zadnje vrijeme bilo je nekoliko smrtnih slucajeva djece od meningitisa. Do mene stalno dolaze informacije da je stanje u Sarajevu ozbiljnije nego sto se iznosi u javnost.Koliko vi znate o tome i koliko ste zabrinuti... ne znam kako se ponasati a ne panicariti, nastojim izbjegavati mjesta sa previse guzve ovih dana dok se situacija malo ne stisa i stalno mi se mota po glavi da smo prije nekoliko dana bili u domu zdravlja na vakcini a znamo da se na takvim mjestima bolesti najlakse i prenose bolesti
Kako reagovati ( voditi djete u hitnu ili na pedijatriju) u slucaju da se na daj Boze otkriju ti simptomi.
Mislim da nas je ovakvih stvari sve strah ali neophodno je maksimalno znati o tome da bi se pravovremeno reagovalo. U slucaju smrti sedmomjesecne bebe prosle sedmice znamo da se radilo o veoma kratkom vremenskom periodu. Tako je sudjeno sta je bilo bilo je vrijeme se ne moze vratiti , zao mi je roditelja jako....

< Poruku je uredio Hanady RR -- 29.4.2010 23:56:52 >


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012
Revisions: 1 | Neposredna veza do poruke: 1
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 14:31:36   
ElmaB
Ma, bojim se i to uzasno! Najgore, sto to ne mozes sprijeciti. Kako da znam da neko nosi u sebi tu bakteriju i da je, ne daj Boze, moze prenijeti mom djetetu! Ma, strasno! Sva sam u panici od kada je ona beba umrla u Sarajevu!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 14:37:50   
mamina princeza
ma i ja sam a jos mi tako govore da ima vise zaraze nego se cuje... ne mozes sprjeciti znam i to ... cudi me da niko nesto previse ne govori o tome...a vakcina postoji samo se treba dobiti prije epidemije izjesno vrijeme...moja mama je inace dobila kao uslov za jedan put. al to se kod nas sve nesto krije i koliko ima zaraze i sve to.
Ono sto ja znam o toj bolesti je da je obicno simptom temperatura slicna gripi i ukocenost vrata mada nista ne mora biti ta beba koja je umrla nije uopste imala karakteristicne simptome samo vecer prije

_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 14:40:37   
D_K
Djevojcica iz mog naselja je spasena u zadnji cas. U stvari ni doktori nisu bili sigurni da ce se 'izvuci' i prepustili su sve Bozijoj volji. Hvala Bogu ona je prezivjela. To je bilo prije nekih 15-tak dana i moja komsinica je bila kod njih nakon svega i kaze da se sve odvijalo munjevitom brzinom.
Djevojcici se spavalo i bila je umorna po danu. Navece su joj se pojavile plave fleke po tijelu. Prvo su mislili da se udarila kad su one pocele da se jace pojavljuju. Dok su stigli do doma zdravlja vec je gubila svjest a kad je stigla na Kosevo doktori su nakon ukljucene terapije samo rekli roditeljima da je sada sve Bozija volja..
Eto to je jedan slucaj u Sarajevu..

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 14:41:24   
malecka60
I mi smo jako zabrinuti.
Ako neko zna nesto vise o tome kako se dobije ta bakterija i gdje se moze "pokupiti" neka pise.
Mislim da je situacija malo zabrinjavajuca, pa mi roditelji trebamo paziti i ne voditi djecu vani dok se ne cuje nesto vise o tome.


_____________________________

D 23.09.2006. :(
A 10.10.2008. :)

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 14:41:36   
Hannah
Simptomi su:
-Visoka temperatura
-Fontanela može biti ispupčena
-Tup pogled, bezvoljnost
-pospanost
-blijeda koža, čini mi se da se može javiti i osim

A bojim se, bojim se...

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 14:52:15   
batterfly
STREPIM!!!!!

Necete vjerovati,ali svaki dan ,djecu nekoliko puta pipnem po celu i pratim njihovo ponasanje...
Toliko me je strah,da vam opisati ne mogu....A ne daj Boze,kada bi pokupili neki"obicni" virus...Mislim da bih se izgubila sva..misleci da je meningitis......


(odgovor članu Hannah)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 15:29:47   
kristijan
mene je toga više strah nego nuklearne bombe to je užas po struci sam med sestra ali svejedno sam osjetljiva po tom pitanju jer baš za taj vid meningitisa "nema" vakcine

(odgovor članu batterfly)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 16:04:44   
Inayat
To je uzasno. Nikad nisam cula da to bebe mogu imati da Bog sacuva. Zna li neko kada se to pojavilo u Sarajevu i kako se prenosi?
Cuvajte djecu koje ste tamo i izvodite ih minimalno ako mozete user posted image


_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu kristijan)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 16:11:11   
Gigana
prenosi se kapljičnim putem.

Ma ovo je uzas jedan, ja sam se jako zabrinula.  Veceras vodim Vedada u dom zdravlja, jer kašlje ko lud i budi mi se po noci vrišteći.  Temperaturu sam mejrila, ali ne vjerujem digitalnom toplomjeru, pa cu danas kupiti onaj sa živom (koji mi je neki dan bio citav i vedo ga slomio, pa sam ga bacila u smeće).

Mene je pravo strah, ne daj mi Bože, ne znam šta bih.


_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 16:13:37   
mamina princeza
e vidis ja se ne razumijem nisam znala da za taj oblik nema vakcine pa sam zato i napisal ada je moja mama primila - vjerovatno je to za onaj drugi oblik virusni ili koji vec

i upravo je i mene toga strah da se bezveze prehladi a ja odmah paniku napravim...
ne daj Boze svega toga

ma i  ne izvodim je puno al ane moze djete sad biti non stop zatvoreno u kuci unervozit ce se... nadam se da vise nece biti alarmantnih slucajeva


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Gigana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 16:15:07   
mamina princeza
idi draga doktoru sigurna sam da to nije svakako je ovo vrijeme i prehlada al bolje da budes mirna

_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 16:31:35   
Adana

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=201&Tekst2ID=203&Show=826   


Naravno da me strah. Kako i ne bi bilo... Ne daj Boze!


_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: bojite li se meningitisa?
17.11.2008 20:41:10   
stella
Naravno da me strah.

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: bojite li se meningitisa?
19.11.2008 13:40:33   
larina
BILA SAM SE UZASNO PREPALA!ova moja najstarija imala te simptome,pa drugo,pa trece-svi te nekakve simptome placu boli glava,boli iza vrata,temperatura-citavu noc nisam oka sklopila+ sto djeca placu.jutros ih pokupim i doktoru kaze doktor da se ne bojim hvala Bogu nije to,ali evo sve troje piju antibiotike-neka izgleda teska gripa,djeca se pravo namucise,a jos ako i mene uhvati,veceras trebam kod zubara kako cu zinuti da mi popravi zub-gotova sam-danas tezak dan-evo pijem redbuluser posted image user posted image user posted image pravo sam umorna

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: bojite li se meningitisa?
19.11.2008 13:46:57   
tea lana
I mene je strah toliko  da kad o tome mislim  zeludac  mi se okrene,ne do dragi Bog da mi dijete dobije slicne simptome.Em sam veliki panicar em nit znam gdje bi ga prvo vodila il u hitnu il negdje drugo

(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: bojite li se meningitisa?
19.11.2008 13:52:35   
larina
ja sam sinoc zapanicila u 3 sata.mm kaze nije za tebe internet puno citas-a ja samo sto ih nisam pokupila i odnijela u hitnu.

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: bojite li se meningitisa?
20.11.2008 22:55:15   
lekica
..nije situacija bas toliko kriticna u Sarajevu..
A i meningokok ne leti bas tako okolo po zraku..ipak je potreban neki malo blizi kontak izmedju djece..da neku djete bas kihne u vas ili da koritite istu casu ili flasicu a to se bas ne desava...
Mada preporuka jeste da male bebe ne izvodimo na mjesta javnog okupljanja bez neke velike potrebe..ali to ne znaci da sada zivimo u karantinu
A svakako ako se javi temperatura i ako je djete tromo i adinamicno treba otici kod doktora...osip se ne mora odmah javiti..a fontanela moze biti ispupcena a moze biti i uvucena ako je djete zbog temperature dehidrirano
I ja iako sam zdravstveni radnik i zatekla sam se na klinici kad je ona prva beba umrla i nisam tip koji panici....ali opet svaki cas pipam svoju bebu i provjeravam temperaturu i kad je presvlacim pregledam joj svu kozu..
Svasta sam ispisala


(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: bojite li se meningitisa?
21.11.2008 0:16:12   
almasan
ZDRAVO DRAGE MAME
OVA TEMA JE JAKO TUZNA A UJEDNO I STRASNA.I JA SE UZASNO BOJIM TE BOLESTI I STRASNO JE STO BOLUJU BEBE
NAJNEDUZNIJA BICA NA SVIJETU.NE ZELIM NI POMISLITI KAKOJE RODITELJIMA KOJI SU OSTALI BEZ SVOJE DJECEuser posted image
SAMO DA KAZEMO NEDAJ BOZE NIKOME

(odgovor članu lekica)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: bojite li se meningitisa?
25.11.2008 22:50:02   
Anoniman
Uzas. Nemam rijeci. kad se to desilo s onom bebom, pa je posle u novinama pisalo kao upozorenje roditeljima, da bebe trebaju izbjegavat kontakt sa starijim osobama i da ih stariji ne bi trebali ljubit u lice i da se vodi racuna o kucnoj higijeni.
Ako mi dozvolite, ispricacu vam sta se meni desilo prije dvije godine.
Moja kcerka se razbolila, imala je temperaturu, bolilo je grlo i povracala je. Ja je odvedem u DZ i dr je pregleda, pa de lezi, pa ovako, pa savi se, pa onako, pa stomak pipa. Pri tom mi nista ne govori. Pitala me da nije sta pokvareno pojela i rekla sam da nije. (Ja kad sam bila mala imala sam ceste upale grla i od toga sam dva dana imala nagon na povracanje.)
I ona meni da uputnicu u bolnicu, kaze, nek specijalista infektolog vidi, pa hocete li otic, ja kazem naravno. Ne moram vam govorit kako sam se osjecala, kao da me nesto pronijelo , ne znam kako sam uopste vozila do infektologije. Kad sam dosla gore, ista pitanja isto sve i kaze mi dr hocu li sacekat dok dodje sefica i vec mi nije bilo  dobro. Kad je sefica dosla, sve isto i primjetim isti sistem pregleda, sve isto. Kaze ona meni ja bi da vi ostanete u bolnici, ipak je ovo ozbiljna dijagnoza, mada ja sumnjam ali necemo se zalijetat. I pitam je ja o cemu se radi, kaze ona da je mala poslana pod sumnjom meningitisa.
Dragi Boze, necu to nikad zaboravit.
I tu sam primijetila jednu bitn stvar, pregled i jedan od simptoma je bol u vratu i kad dijete lezi, samo mu podignu glavu, tj. saviju  u vratnoj kicmi i ako pri tom pokretu dijete skvrci noge ili osjeti bol, to je kao simptom, odnosno jedan od simptoma.
Ljuta sam zbog cinjenice sto mi dr u DZ nije rekla, na sto sumnja, da me salje na kliniku,... ne znam nesto, pa nisam nepismena. A ne poslat me onako, posle pitanja o tome da nije sta pokvareno pojela i ja idem i mislim pokvarila stomak, i tjesim sebe i dodjem gore na meningitis.
Hvala Bogu nije se radilo o tome, imala je samo tesku upalu grla koja se ponavljala svaki mjesec, niko se nije sjetio uradit bris grla djetetu, lakse je drmnut antibiotik i svi sretni.
Lezali smo gore 4 dana, kad su dosli nalazi odmah smo isli kuci. I ova dr na prijemnom mi je rekla da ona odmah iskljucuje meningitis, cak je odustala i od punkcije ali eto zadrzala nas je.
Ja jesam za to da treba poslat dalje, da su onu malu poslali mozda bi je i spasili, ali treba i roditelje ukljucit.
Eto ja sam malo produzila ovo, ali nemojte mi zamjerit, jer sam malo i ljuta na dr i razocarana.

(odgovor članu almasan)
  Neposredna veza do poruke: 20
   RE: bojite li se meningitisa?
2.6.2009 9:54:35   
mamy Sabina
Joj ko na iglama sam od jutros,meningits u skoli u koju ide moje dijete
7.OŠ u Mahali u Mostaru
Djecak koji je drugi razred,obolio je.
Sprovedene su sve zastitne mjere,dezinficiran je sav skolski prostor,djeci koja su u razredu sa tim djecakom ukljucena je preventivna terapija.
On je hB bolje izisao je sa intezivne njege,stabilan je,oporavlja se
To je relativno mala skola,tako da se skoro svi sluze istim ucionicama
Vidjecu danas sa ostalim roditeljima,da uradimo briseve grla i nosa djeciuser posted image

< Poruku je uredio mamy RR -- 2.6.2009 9:55:14 >


_____________________________

Boj se ovna, boj se govna, a kad ću živjeti?



(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: bojite li se meningitisa?
2.6.2009 9:56:51   
Skvo RR
Mamy..potpuno te razumijem i saljem tiuser posted image user posted image ....obavezno uradi briseve, ipak je to najpouzdaniji pokazatelj.
Ljubni Eminicu....

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu mamy Sabina)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: bojite li se meningitisa?
2.6.2009 9:59:28   
Anoniman
mamy nadam se da će biti ok, odmah poduzimajte mjere! Čuvaj nam dundolinu!

(odgovor članu Skvo RR)
  Neposredna veza do poruke: 23
   RE: bojite li se meningitisa?
2.6.2009 10:01:26   
mamy Sabina
Evo ,zvala sam drugaricu radi u mikrobioloskom labosu,doci ce kasnije da joj uzme brisove,da ne bih bezveze dijete vodila u tu guzvu.
Hvala cure moje drage.user posted image user posted image
Preventiva je najvaznija


_____________________________

Boj se ovna, boj se govna, a kad ću živjeti?



(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: bojite li se meningitisa?
2.6.2009 10:04:01   
Anoniman
Mozes joj uradit pretrage krvi. Bas sam u nedjelju bila s jednim dr koji radi na infektologiji i kaze da je krenula neka epidemija, cini mi se iz albanije da je rekao i to bas prenosi krpelj, ja poludila. Sad su svi DZ dobili nalog da krpelje odma salju na infektologiju. Ne smiju dirati, nista!!!!
Nadam se da ce Emina kao i njeni skolski drugari proci bez toga. bit ce akobogda dobro

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *