|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Natalitet u BiH?
12.3.2013 18:35:50   
leona81
Svjedoci smo koliko se o natalitetu pise u susjednim nam zemljama, i da se svakodnevno radi na tome da se natalitet poveca. U Hrvatskoj su nedavno podigli iznos naknada za nezaposlene majke, a subvencije postoje za roditelje koji djecu daju u privatne ili vjerske vrtice. U Sloveniji postoje razne subvencije koje su vezane za broj djece u porodici - od vrtica do stambenog kredita.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:419922-Natalitet-Bebe-jace-od-krize
http://dnevnik.hr/vijesti/tema_dana/kako-u-hrvatskoj-povecati-natalitet---271710.html

A sta se desava u nasoj drzavi? Da BiH postaje zemlja staraca nesumnjivo pokazuju istraživanja stručnjaka prema kojima se godišnje broj građana u BiH smanjuje za pet hiljada.
http://www.slobodnaevropa.org/content/nataliet_u_padu_izgubljene_generacije/24377208.html

Vidite li vi izlaz iz trenutne situacije? Sa kakvim se problemima susrecete? Da li bi zeljeli imati jos djece a niste u finansijskoj mogucnosti?

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 18:39:57   
sporty mamaa
Zeljela bih jos barem dvoje djece, oduvijek sam mastala da ih imam troje ili cetvoro. Al kod nas je bingo imati i dvije, da im mozes sve priustiti. Drzava o, kod nas nema cak ni doplatka. Ja kad citam kolike cifre imaju u Austriji, koliko potica mladim roditeljima, pa eto i u Hrvatskoj. Nije fer. A nasi lopovi, ko da njih briga.

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 18:42:57   
HAHA
Ma nije ni čudno,kada je izbor beba ili posao,kod mene konkretno je tako bilo kada sam drugi put ostala trudna,odmah sam dobila otkaz i evo do danas nemam novi posao,a prošlo je tri godine od tada.


_____________________________

Harun 27.11.2010. Hamza 23.08.2006.

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 18:43:37   
riba78
eh što reči jedini smo u regionu koji nemaju zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji ,a koliko je parova sa problemom neplodnosti .Recimo ja imam diagnozu primarni sterilitet i sve plačam ,n aklinici UZ 10 km ,a oni koji nisu sterilitet besplatno user posted image user posted image
u našoj divnoj državi neplodnost nije bolest user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To je prokletstvo želje koja se ne gasi, ali se ne ostvaruje."
Meša Selimović

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 18:48:52   
DM
Nekada ću ozbiljan post napisati, a sada mi na um pade "izvala" jedne nane u ratu!
Bila joj snaha trudna i jedna komšinica; i ona njih kao ruži-što su trudne u ratu i na njihov odgovor da je puno ljudi poginulo i da treba da se natalitet obnovi ona im je rekla: e vas dvije se našle da nadoknadite!user posted image

_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 18:51:45   
vjestica

IZVORNA PORUKA: riba78

eh što reči jedini smo u regionu koji nemaju zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji ,a koliko je parova sa problemom neplodnosti .Recimo ja imam diagnozu primarni sterilitet i sve plačam ,n aklinici UZ 10 km ,a oni koji nisu sterilitet besplatno user posted image user posted image
u našoj divnoj državi neplodnost nije bolest user posted image user posted image user posted image

i meni je ovo prvo što mi pada na pamte kad mi neko spomene natalitet
hB dočekala sma svoje dijete i sve ostalo mi je nebitno
i nadam se da će sve moje drage trudilice dočekati svoja zlata user posted image
poseban user posted image dragoj ribici koja je ovdje trudilica sa najdužim stažom (ako ne i sa najvećim brojem postupaka iza sebe) i još jednoj dragoj forumašici breskvici koja nikad niej ni bila u postupku, jer zbog svoje specifične situacije to ovdje ne može uraditi, jedino vani za duplo veću cijenu nego standradni postupci MPO user posted image
a da ne spominjem mišljenje ljudi o postupcima koji njoj trebaju da bi uspjela ostvariri majčinstvo user posted image

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu riba78)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 18:55:56   
koka i po
nasoj drzavi nazalost nije bitan natalitet nego produktivnost onih koji rade za male pare.dijete dodje kao B.oprosti teret i visak.otkazi se dobijaju radi trudnoce i vise niko ne zna koja je prava vrijednost ljudskog postojanja.
hebem ti ovaku drzavu.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 19:00:06   
Jeca_Perec
.. imam kolegicu, koja zivi u Ze-Do kantonu porodila se u decembru, do dana danasnjeg nije dobila ni jednu porodiljsku naknadu (u stalnom radnom odnosu ). I kada je dobije u aprilu, dobiti ce tek decembarsku, nema da dobije za tri mjeseca odjednom. Kada cujem da majka primi djeciji doplatak 9 KM, vjerujte da se najezim.
Nasim politicarima jednostavno nije u interesu da natalitet bude u porastu.. ne vidim nista da rade da podstanku majke da radjaju bebice. Istina, postoje zene koje se odluce i bez materijalne podrske , uz rijeci " svako djete ima svoju nafaku" al opet onaj ko gleda malo dalje , plasi se ...

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 19:01:19   
muaaa
Jel se zove "Bijela kuga"mislim da jeste.

Kako da se djeca radjaju i kako da pospjesimo natalitet kada nemamo kao drzava uslove za to.

Svugdje u evropi djeca imaju svoja prava i drzava ih stit,a sta mi imamo?

Nemogu porodiljsku naknadu podjeliti na vrijeme da se bebi kupe pelene itd.I sta ocekivati

_____________________________

“Temelj ljudske sreće je duboka sigurnost, spontana radost u malim stvarima i velika jednostavnost.”



(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 19:02:25   
Hanady RR
U našoj zemlji priča o natalitetu na zadnjem je mjestu, nažalost...

kao i sve novaca nema za subvencije, za pomoći finaskiske koje su neminovno potrebene mnogima u ostavrenju potosmtva...


Ja sma nedavno šokirana podatok ostala kako malo prvačića ove godine kreće u prvi razred na području kantona srajevo...
čak me šokirala i informcaija koliko malo devetogodišnjeih maturanata ima...
nekada smo brinuli o štelama u školi a sada će nas profesori iz srednje vući za rukav d aupišemo djecu jer djece nema dovoljno...

Tuga...

trebali bi im podariti svijet mladi na kojima zemlja ostaje a oni nam ne daju niti jednu mogućnost da nam isto olakšaju...

user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 19:07:14   
Mami81
Nazalost natlitet je u ovoj zemlji zadnja stvar, toliko mojih prijatelja bi zeljelo bebu ili drugo dijete ali se ne usudjuju iz svima opštepoznatih razloga, ostat cu bez posla, nemam stan, imam ogroman kredit nemogu na bolovanje a nazalost godine idu user posted image a o nepostojanju zakona o vantjelesnoj oplodnji da nepricam ma sramota. Jos veca me tuga uhvati kada vidim sam vidjela da se u V. Britanji ocekuje baby boom oko milion novorodjencadi u ovoj godini a mi razmisljamo dali se usuditi i roditi jedno.
Mi smo skoro dobili bebu i sve sto smo od drzave dobili jeste cestitka u opcini uz rodni list toliko o brizi za natalitet.

_____________________________

I najljepsi suncev zrak sam ugledala 23.12.2012. u 20:15 - Marea

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 19:11:58   
palachinken
Ovo je tako tuzna tema. Šta to djeci ostavljamo - dugove prema MMF-u? Zagađenje? Kriminal, korupciju, nezaposletnost? Kad se dublouje zadam u temu, nasikiram se zbog ovog što mi sad u krilu sjedi...

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu Mami81)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 19:15:12   
riba78
slažem s ed aje jako tužna tema ,i d azaslužuje svoje mjesto na portalu i poslije ovog ludila user posted image
vještice user posted image

_____________________________

To je prokletstvo želje koja se ne gasi, ali se ne ostvaruje."
Meša Selimović

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 19:26:08   
Galicia
Tuzna jeste tema, ali mi je tuznije vidjeti 4 djece u porodici a nemaju cime da ih hrane.
Kad se vec nema uslova za djecu, sto radjati i dalje?

Realnost je jedno a zelje drugo.
Ne zive djeca od have.

Sacete opet po meni, al nema veze. Ja samo govorim realno.



_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu riba78)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 20:21:10   
leona81
tuga
http://sh.wikipedia.org/wiki/Spisak_zemalja_po_stopi_nataliteta

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 20:29:52   
Anoniman
Leona, super ti je tema, mislim, nije super, ali je potrebna ovom forumu...
Kad bih posla misliti sta nas sve okruzuje, koji sve problemi haraju svijetom, a tek BiH, ne bih se nikad odlucila na potomstvo. Medjutim, zazmirila sam na jedno oko vjerujuci da svako dijete ima svoju nafaku, da imaju svoje mjest pod zvjezdama...ili sam to trazila kao izgovor, jer sam ih toliko silno zeljela...ne znam. HB, mozemo im pruziti lijepo djetinjstvo, muz navija i za vise djece...ne znam i mene nekad opali, pa pozelim opet biti trudna, ali se brzo otrijeznim user posted image

(odgovor članu leona81)
  Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 20:46:14   
leona81
mislim da bi puno lakse bilo kad bi postojale neke subvencije npr za vrtic, jer mi nemamo dovoljan kapacitet u drzavnim vrticima pa smo primorani da damo djecu u privatne vrtice ili da ih cuvaju tete kod kuce...
kada bi postojali pravi stambeni krediti za mlade, da je kvadrat pristojne cijene i da je kamatna stopa mala...
takodjer mislim da je sve preskupo a pogotovo djecija oprema i odjeca, neke su stvari 3 puta skuplje u odnosu da zapadne zemlje sto je smijesno...
ne radi se na tome da se majkama omoguci neki normalan rad, dosta mojih prijateljica radi non stop i ne stignu da vide dijete niti da ga odgajaju...a ako izostajes previse jer je dijete bolesno, ili namjeravas imati drugo vrlo lako mozes dobiti otkaz...
na razgovoru za posao dosta se zena susrece sa pitanjem planiraju li obitelj, i ako imaju vec jedno dijete koje je mladje od 5 god rijetko se poslodavac odluci bas na tu osobu bez obzira na iskustvo i obrazovanje...



_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 20:48:53   
sporty mamaa
Ma bolan da daju 100 km po djetetu mjesecno valjalo bi. Mi smo dobili jednokratnu pomoc od 400 km, eto toliki je poticaj kod nas. Tugauser posted image user posted image

< Poruku je uredio sporty mamaa -- 12.3.2013 20:50:49 >

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 21:36:36   
Galicia
Mozda je do mene, ali ne kontam zasto vas tangira natalitet u drzavi uopsteno. Niko ne radja djecu za drzavu nego za sebe.
Odluka za imanje/ne imanje djece nije drzavna obaveza da djecu hrane i misle o njoj.
Ne znam. Sirenje porodice je stvar bracnih drugova, njihovih mogucnosti, itd itd.

Leona, to sve sto si nabrojala je problem i u USA.


_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 21:46:04   
minja_
zato sto za 20, 30 godina nece imati ko da radi i zaradjuje za penziju za nas stare, zdravstvo, skolstvo i sve zivo, posto ova drzava pociva na konceptu solidarnosti, koliko god to smijesno zvucalo, ko radi, placa i sto mu ne treba i ne daj boze ikad da zatreba, a neko ko nema posao, na birou, dobice besplatnu zdravstvenu njegu.
ja i mm da 40 godina uplacujemo u banku, umjesto u penzioni fond, imali bi oko milion km. ovako cemo imati neku stvar.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 21:55:05   
Blue rose RR
Slažem se sa Galicijom,
zaboli me ćošak za natalitetom .. i ko kaže da je slab ... ako izuzmemo da se iselilo Bog zna koliko ljudi, ako izuzmemo da nemamo poštenog popisa stanovništva već godinama - ko to može sa sigurnošći se baviti ciframa i statistikom nataliteta.

Broj članova porodice je odluka bračnih drugova. Ja da imam milione imala bih jedno dijete, jer mi tako želimo. Nije stvar u novcu.
Sa druge strane ide mi na nerve što se stalno traži nešto od države, brate zasuči rukave stekni sebi radom i rađaj kolko te želja, a nemoj preko mojih leđa da tražiš neku pomoć. Jbg svijet je u recesiji već godinama, i rijetke su države gdje nema štrajkova zbog neisplaćenih plata, a nekamo nekih naknada iliti čega.
Nema više Tite i doplatka (danas ga dva puta spominjem, Bože na hair).

Ja sam za to da država omogući posao ljudima, stabilne i redovne plate, pa nek onda svako rađa koloiko mu srce poželi. A ne oni nemaju grama soli u kući,a 10-toro djece.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 21:56:13   
leona81
natalitet je bitan da bi drzava opstala...a meni je bitno da drzava u kojoj zivim i za koju smu se toliko borili opstane, kao i da moje dijete u njoj zivi

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 21:58:18   
leona81
Foreign Policy: Pozor! 123.000.000.000.000 - procjena kineske ekonomije do 2040.

U 2040. kineska će ekonomija doseći 123 bilijuna (123 tisuća milijardi) dolara, ili skoro tri puta više nego cijeli svijet u 2000. godini. Prihod po stanovniku bit će 85.000 dolara, što je više nego duplo od prognoza za Europsku uniju i mnogo više od Indije i Japana.

Bankamagazin Objavljeno 17.58, 10.01.2010.

U 2040. kineska će ekonomija doseći 123 bilijuna (123 tisuća milijardi) dolara, ili skoro tri puta više nego cijeli svijet u 2000. godini. Prihod po stanovniku bit će 85.000 dolara, što je više nego duplo od prognoza za Europsku uniju i mnogo više od Indije i Japana. Drugim riječima, prosječni stanovnik kineskog mega-grada živjet će dva puta bolje od prosječnog Francuza kada u 2000. siromašna Kina postane 2040. godine super-bogata zemlja. Premda Kina neće prestići SAD u bogatstvu po stanovniku, kineski udjel u globalnom BDP-u – 40 posto – dominirat će nad SAD-om (14 posto) i Europskom unijom (5 posto) za 30 godina. Ovako će izgledati ekonomska hegemonija, piše Robert Fogel u Foreign Policy-u.


Većinom se priča o kineskom usponu u nejasnim i prijetećim kategorijama i obično se jako podcjenjuje razmjer rasta i koliko brzo on dolazi. Takve priče uopće ne priznaju sile koje su iza nedavnog kineskog uspjeha ili ne razumiju kako će ti trendovi oblikovati budućnost.


Ista je stvar s relativnim padom Europe koja je napokon na kraju razdoblja u kojem njezin globalni ekonomski utjecaj završava. Zbog niskog nataliteta u Europi i prigušenog konzumerizma, njezin doprinos globalnom BDP-u tijekom 30 godina smanjit će se na četvrtinu trenutačnog udjela.
Što su točno te Kinine prednosti?


Prvi bitan faktor je enormno ulaganje u obrazovanje. Broj upisa u srednje škole i na fakultete brzo raste. Između 1998. i 2002. broj upisa u visokoobrazovne institucije povećan je za 165 posto i broj Kineza koji studiraju u inozemstvu porastao je za 152 posto. Fogel prognozira da će Kina u idućoj generaciji povećati upis u srednje škole blizu 100 posto i upis na fakultete oko 50 posto. Bolje obrazovanje ne pomaže samo radnicima nego i kompanijama.


Druga stvar koju mnogi podcjenjuju je kontinuirana uloga ruralnog sektora. Kada se analizira ekonomski rast, korisno je podijeliti ekonomiju na tri sektora: poljoprivreda, usluge i industriju. Između 1978. i 2003. rast produktivnosti u Kini bio je visok u svakom od ovih sektora, u prosjeku 6 posto godišnje. U 2009. gotovo 55 posto kineskog stanovništva, ili 700 milijuna ljudi, još je živjelo u ruralnim područjima.


Treće, kineski statističari najvjerojatnije podcjenjuju ekonomski napredak. Ovo posebno vrijedi za uslužni sektor jer male kompanije često ne objavljuju svoje rezultate vladi i dužnosnici ne uzimaju u obzir napretke u kvaliteti proizvodnje. To se događa i u SAD-u.


Četvrto, i nešto što neke najviše iznenađuje, kineski politički sustav vjerojatno nije ono što mislimo. Iako vanjski promatrači često pretpostavljaju da je Peking uvijek na čelu, većina ekonomskih reformi pokreće se i nadgleda lokalno. Iako Kina sigurno nije otvorena demokracija, na višim razinama političkog odlučivanja ima više rasprava i kritika nego što mnogi uviđaju.


Primjerice, postoji godišnji sastanak kineskih ekonomista koji se zove Kinesko ekonomsko društvo. Neki sudionici otvoreno su vrlo kritični prema kineskoj vladi i ponekad će ih čak i kineski ministar financija nazvati da rasprave o temama koje njih brinu. Mnogi ne znaju da se takve stvari događaju u Pekingu.


Konačno, ljudi nedovoljno pridaju važnost kineskim dugo potiskivanim konzumentskim tendencijama. Kina je sada u mnogočemu najkapitalističkija država svijeta. U velikim kineskim gradovima životni standard i prihod po stanovniku su na razini zemalja koje Svjetska banka naziva „visoko srednji prihod“, što je već više nego u Češkoj. Kineska vlada već je zaključila da će povećanje domaće potrošnje biti odlučujuće za kinesku ekonomiju, i zato svojom politikom nastoji povećati kineske konzumentske apetite za stjecanje.


A što je s Europom? Europa, odnosno 15 najranijih članica Europske unije, suočava se s dvostrukim izazovima demografije i kulture. Njezina ekonomska budućnost opterećena je mješavinom reproduktivnih navika i konzumentskog obuzdavanja.


Zbog tehnoloških napredaka i drugih faktora produktivnost u Europi nastavit će rasti za oko 1,8 posto godišnje. No, njezin doprinos globalnom BDP-u će pasti, smanjit će se četiri puta, s 21 posto na 5 posto u jednoj generaciji.


Demografija je prva ključna tema. Stanovništvo zapadne Europe brzo stari i to će se nastaviti u nekoliko sljedećih desetljeća. Natalitet je tridesetak godina bio ispod razine koja je potrebna da se obnovi stanovništvo. Broj žena u dobi za rađanje smanjit će se s 50 posto u 2000. na 35 posto u 2040. godine. Do 2040. gotovo trećina stanovnika zapadne Europe bi
t će starija od 65 godina.


Jedan od razloga pada nataliteta jest da su se europski stavovi prema seksu naglo promijenili. Najvažniji razlog za seks nije više rađanje nego rekreacija. Generacija koja se borila u Drugom svjetskom ratu rano se ženila i proizvela veliki baby boom između 1945. do 1965. Zbog dostupnosti kontracepcijskih sredstava i porasta seksa kao sredstva za rekreaciju stanovništvo u mnogim europskim zemljama će se vjerojatno smanjiti. Već 2000. prirodni prirast u Njemačkoj i Italiji bio je negativan. Do 2040. bit će negativan u pet najvećih europskih zemalja osim Velike Britanije. To znači da će se smanjivati i postotak ljudi koji rade, što će priječiti ekonomski rast. Promjene u demografiji također oblikuju strukture zapošljavanja i unapređenja u kompanijama i to nije nužno dobro. Ako stariji ljudi zadržavaju najbolje poslove puno poslije doba za mirovinu, mladi će radnici možda morati čekati još desetak godina ili više da na njih dođe red. A mladi ljudi su glavni izvor novih ideja i zato se u sljedećoj generaciji mogu usporiti tehnološke promjene.


Na drugi način, europska kultura zbunjuje ekonomiste. Građani bogatih europskih zemalja ne rade duže od radnog vremena kako bi više zaradili i prikupili više dobara. Europska kultura i dalje cijeni duge godišnje odmore, rani odlazak u mirovinu i kraće radne tjedne, osobito u usporedbi sa SAD-om. Većina je ljudi u zapadnoj Europi zadovoljnija s onim što imaju nego Amerikanci.


Naravno, Kina će se morati suočiti sa svojom vlastitom demografskom noćnom morom. Skeptici ukazuju na mnoge prepreke koje bi kineski brzi vlak mogle izbaciti iz tračnica u sljedećih 30 godina - povećanje nejednakosti prihoda, mogući socijalni nemiri, teritorijalni sporovi, nedostatak goriva i vode, zagađenje okoliša i klimav bankarski sustav. Ovi problemi nisu tajna za kineske vođe. Posljednjih godina Peking se pokazao spretnim u rješavanju problema. Štoviše, čini se da povijest ide u pravom smjeru za Kinu. Najteži lokalni spor oko suvereniteta Tajvana sada izgleda ide prema rješenju. Povjerenje u vladu se povećalo pa Fogel misli da politička nestabilnost nije vjerojatna.


Da li bi nas Europa mogla iznenaditi i znatno više ekonomski rasti nego što sam ja predvidio, pita Fogel. To se čini nategnuto, ali moglo bi se dogoditi, ili tako da Europljani smanje godišnje odmore i prihvate radoholičarsku etiku, ili tako da više mladih žena i muškaraca svoje stavove o seksu prilagode Papinim, a ne stavovima filmskih zvijezda. Fogel misli da to nije vjerojatno. Neočekivana tehnološka inovacija bi također mogla uzdrmati stvari, no na tome ekonomisti ne mogu temeljiti svoje prognoze.


Iako je za Zapad možda nepojmljiv svijet u kojem će ekonomsko središte biti u Aziji, to ne bi bilo prvi put. Mnogi kineski intelektualci često ističu da je Kina bila najveća svjetska ekonomija u većem djelu posljednja dva tisućljeća. Dok je Europa bila u mračnom Srednjem vijeku i vodila vjerske ratove katastrofalnih posljedica, Kina je njegovala najviše standarde življenja u svijetu. Danas je ideja Kine koja se uzdiže za Kineze naprosto povratak na status quo, zaključuje Fogel u Foreign Policy-u. (om)


_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 21:58:28   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: leona81

natalitet je bitan da bi drzava opstala...a meni je bitno da drzava u kojoj zivim i za koju smu se toliko borili opstane, kao i da moje dijete u njoj zivi

Tako jeuser posted image

(odgovor članu leona81)
  Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Natalitet u BiH?
12.3.2013 22:04:31   
Blue rose RR

IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa


IZVORNA PORUKA: leona81

natalitet je bitan da bi drzava opstala...a meni je bitno da drzava u kojoj zivim i za koju smu se toliko borili opstane, kao i da moje dijete u njoj zivi

Tako jeuser posted image



Slažem se u potpunosti, gledajući sa vašeg aspekta, ali đaba nama pozitivan prirast nataliteta ukoliko nam vlade se smjenjuju svakih 6 mjeseci, ako nemamo ekonomiju, ako već 20 godina smo taoci jednih te istih ljudi na političkoj-ekonomskoj-zdravstvenoj-obrazovnoj-medijskoj - i sve ono što mi nije na uma palo sada-sceni.
Želim pametne ljude, u pametnoj zemlji u kojem možemo raditi i zaraditi i rađati, i normalno živjeti.

Ja to danas ovdje nemam, i nije mi kriv natalitet nego jbg politika.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *