|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Pije li neka od vas gynapral??
28.3.2008 13:19:38   
makana
Pozdrav
prijateljica koja je u 24 sedmici trudnoće zove me i kaže da joj je dr zbog kontrakcija naredio mirovanje i dao da pije gynapral i apaurin. Ona se boji, paniči, a kontrakcije i dalje ima. Ja nisma pila te tablete, a ako neko jeste molim da mi kaže iskustva u vezi s tim da joj mogu prenijeti i umiriti je.
unaprijed hvala
user posted image

_____________________________

strpljen - spasen
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
28.3.2008 13:29:07   
peanut
Jasam u prvoj trudnoci imala neko krvarenje pa su mi propisali apaurin 2mg. Popila sam dva i na svoju odgovornost prestala s tim. Naime, umjesto da me smiruje, mene je apaurin cinio bijesnom!!! Najbolje bi bilo da se prijateljica ipak konsultuje sa jos nekim doktorom...

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
28.3.2008 13:39:38   
amia
Nema razloga za paniku zbog lijeka , on bi trebao smiriti kontrakcije a apaurin je uobicajen ne samo za smirenje vec i za opustanje misica maternice koji poboljsava djelovanje tog lijeka. Ja sam  davno pila Prepar i imao je istu funkciju .
Neka ona poslusa doktora i bude s njim u kontaktu ako se ne smire  kontrakcije a mislim da ce to biti u redu s njom.
Poznajem nekoliko zena koje su ga uspjesno pile i stvarno je obavezno mirovanje ako dr kaze. 
Pozdrav


(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
29.3.2008 10:33:49   
lida
Prije tri sedmice sam pala i prokrvarila,i od tada pijem Gynipral 4 puta dnevno,doktor mi je rekao da ako osjećam jaku nervozu uz Gynipral uzmem i apaurin od 2mg dva puta dnevno.Kontrakcije nisam imala jer su mi u bolnici davali ljek preko infuzije u duploj dozi od 6 ujutro do 24 uveće,a sad pijem kako mi je dok.odredio sem što apaurin ne uzimam jer me samo trse ujutro kad popijem tabletu na prazan želdac.Reci kolegici kad popije tabletu da se smiri,legne ili ako može da zaspe i da će joj biti puno lakše bar je meni tako.nek je ne brine apaurin ako joj je lakše s njim nek uzima  jer joj nemože škoditi on opušta mišiće i smanjuje nervozu.

Mislim da će sve biti uredu sa tvojom kolegicom samo neka sluša doktora i neka miruje.

(odgovor članu amia)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
29.3.2008 11:31:14   
Suzana
Ja pijem Gynipral od kako sam radila serklazu, dakle vec mjesec i po.
Bas juce sam bila na redovnoj kontroli, i Dr je rekla da nastavim sa terapijom.
Ja pijem 2 x po pola tablete, koliko sam shvatila preventivno, jer nosim dvojke user posted image user posted image user posted image user posted image .
 
Mislim da je sasvim OK da ih tvoja prijateljica pije, ako joj je Dr tako preporucio.
I svakako da slusa savjet Dr, pogotovo ako ima kontrakcije tako rano...
 
Lijep pozdrav tebi i tvojoj prijateljici.

(odgovor članu lida)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
29.3.2008 11:51:24   
mukica
VIdim da ima jos zenica koje piju ove tablete.
Ja sam juce otisla na pregled i dr mi je ukljucila ovaj lijek 3x1   i rekkla mi je i apaurin ako osjetim aritmije. Maloprije me tako zdrmalo mislim aritmija da sem se prepala.
Ja sam usla u 22 nedelju i vec dvije noci mislim da ce mi beba ispasti, i juce mi je dr i rekla da je beba pravo nisko da uzimam ove tablete sedam dana a ako nastave kontrakcije onda na strogo mirovanjeuser posted image user posted image user posted image

Kako se radi ta cerklaza jel to sta zeznuto i bolno?


_____________________________

Mamini djecaci
12.03.2001
25.07.2008

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
29.3.2008 11:54:13   
Emina*
Evo sunasce moje,
ima ovdje pa procitaj..............
Nemoj da se brines, nije nista strasno.....

http://www.ringeraja.ba/forum/tm.asp?m=20389


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu mukica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
29.3.2008 18:05:11   
Suzana
Eminica je carica user posted image .
 
Bas sam ti htjela napisati vise o serklazi, jer mi je radjena u 23. sedmici, ali evo, Eminica ti je vec pomogla.
 
Ne brini, nije nista strasno, jer se radi pod opstom anestezijom.
 
Ako imas bilo kakvih dodatnih pitanja, slobodno se javi.
 
Cuvaj se!
 

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
29.3.2008 19:50:27   
ammarma
Meni je uradjena serklaza oko 18 .sedmice i tada sam pila dabroston, posto se on pije do 5. mjeseca poslije njega sam presla na gynipral ali ga nisam dugo pila, na svoju odgovornost. Doktorica bi me svaki put pitala da li ga pijem a ja sam potvrdjivala. Razlog zbog kojeg sam prestala da ga pijem je taj da sve te tablete toliko ucvrste maternicu da kasnije kad dodze vrijeme poroda malo koja trudnica se moze normalno otvoriti. Evo bas danas jedna moja prijateljica je otisla na carski rez upravo iz tog razloga jer je bila zabetonirana jer je pila gynipral  cijelo vrijeme. Slijepo je slusala doktore umjesto da slusa svoje tijelo, ja sam sad u 38. sedmici i sutra ujutro idem da mi skinu serklaz pa cu vam javiti sta je bilo.

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
31.3.2008 12:54:18   
makana
hvala mile na odgovorima
user posted image

_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu ammarma)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
5.4.2008 11:40:08   
LejlaG
Na samom pocetku trudnoce sam pila dabrostone zbog laganog krvarenja  na pocetku. Onda sam u petom mjesecu dobila jake kontrakcije i od tada trebam piti gynipral 4x1. Na pocetku sam pila al sad vise ne osjecam potrebu jer sam dobro pa preskacem sve vise tako da popijem jednu ili dvije na dan.
Bojim se da mi se to isto ne desi da se kasnije ne mogu otvoriti - mada akoje doktor prepisao nije bas pametno ni ovakvo ponasenje poput mog.

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
13.4.2008 13:18:08   
ewica
Pila sam ga u prvoj trudnoci-od 14-35 nedjele.Sada opet trebam ga korsititi.Jedina razlika je da u prvoj trudnoci uz Gynirpal uzimala sam i verapamil, ali posto niej kod mene bilo lupanja srca-sada je samo Gynipral.

_____________________________

Ewa,mama Jovane (24. septembar 2008.godine, 13,25h)
i dva Anđela-Jovana /24.06.2005-24.06.2005/ i Mrvice /12.04.2006-12.04.2006/.

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
13.4.2008 17:55:46   
baby
I ja sam u 24 sedmici sa dvokama i pijem Gynipral 4x1 i Atenol 0,25 za srce

_____________________________

Mamini bebaci:
Hamza i Imran
10.07.2008
http://www.hipp.ba/galerija-slika.html?func=detail&id=47

http://www.hipp.ba/galerija-slika.html?func=detail&id=247

(odgovor članu ewica)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
15.4.2008 3:48:34   
Anoniman
Cure, da li neka od vas pije ili je pila partusisten, stalno mi se pojavljuje sukrvica pa mi je dr. rekla da opet pijem i dabroston mada sam u devetnaestoj nedelji trudnoce. Zbunjuje me to sto mi je rekla da pijem oba lijeka jer jedan se pije do dvadesete nedelje a drugi poslije, mada ga znaju ukljuciti i ranije. Pitala sam je da nije zabunom stavila dabroston, rekla je da nije da se moze piti i u petom mjesecu????user posted image

(odgovor članu baby)
  Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
16.4.2008 19:13:58   
archi
Gynipral uzimam od treceg mjeseca a sada sam u devetom. I ja sam s pocetka bila jako, jako  sumnjicava pa shvatam prijateljicu, ali joj slobodno reci da nista ne brine. Njen dodatni stres i kontrakcije mogu izazvati veci stres i stetu bebici nego same tablete.

_____________________________

Život je lijep!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
29.4.2008 15:02:31   
Ivona
Eh,i ja sam u 34 sedmici dobila kontrakcije,pa mi je dr. propisao Gynipral 4x1 ,koji trebam piti do 36 sedmice.Uz to mi je propisao i Apaurin 2mg u slucaju aritmije.

Kao sto je vec neko spomenuo,aritmiju sam osjecala samo poslije jutarnje tablete.To rijesavam tako sto prvo doruckujem,pa onda popijem tabletu.

I ja sam bila skepticna...,kao i inace kada su lijekovi u pitanju.U svakom slucaju je bolje piti,nego da bebara dodje prerano.
Poznajem zene koje su taj lijek pile cijelu trudnocu,pa su rodile zdrave bebice.user posted image

_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu archi)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
26.7.2008 21:22:15   
Dea_
Dakle radoznalost zna da kosta...sto odlaska u bolnicu, sto nepotrebna terapija, sto masa nus pojava koje ste imali sa Gynipralom, pa uvodjenje Isoptina da Vam smanji lupanje srca, a drhtanje koje ste imali...mogu samo da zamislim...a sada nemojte da se maknete !!! Pa to su gluposti !!! Ovdje bi se 90 % ginekologa koji su "up to date"drzali za stomak od smijeha...
Kada sam bila na GAK-u specijalizant prije 10 godina ( sva sreca to mi nije i poslednja specijalizacija, jer bih bila ista kao i vecina ginekologa tamo i radila iste stvari jer 'ne mozes da vidis kad si pod brdom ') jos tada su prije 10 godina !!! radili iste stvari...tamo se nista nije promijenilo za 10 godina.

Nesto o cerviksu...Grlic materice je dinamicka struktura, sto znaci da se mijenja u zivotu zene, mijenja se isto tak i u trudnoci !!! Sve vrijednosti koje su izmjerene kod Vas jesu normalne vrijednosti i bez konstantnih kontrakcija koje dovode do kontinuiranog skracivanja i dilatacije grlica materice, nema dijagnoze spontanog pobacaja !

Ta terapija koja se daje na GAK-u univerzitetskoj klinici je apsolutno OUT OF DATE !!! zastarjela i bez ikakvog klinickog opravdanja. Zapadna Evropa a posebno sjeverno americko trziste trosi bilione $$$ da bi otkrila sta moze da zaustavi prijevremeni pobacaj, i ima najmanje 10 godina da su potpuno napustili i povukli sa farmaceutskog markete davanje Gyniprala, Pre para i slicnih tokolitika i cim otkriju sta to moze da sprijeci prijevremeni porodjaj neko ce dobiti Nobelovu nagradu ! jer ce to preokrenuti akusersku praksu cielog svijeta....ali mi to jos ne znamo !!!

Ja koristim samo 2 lijeka za zaustavljanje kontrakcija koji su se na osnovu poslednjih istrazivanja pokazali efikasni, ali to nije stav udruzenja ginekologa i obsetricara kanade, nego grupe perinatologa koja se bavi istrazivanjem terapije prijevremenog porodjaja.

Isto tako u svim istrazivanjima se ispitivao uticaj strogog mirovanja na tok trudnoce i ustanovilo se da to NEMA NIKAKVU ULOGU NA TOK TRUDNOCE I DA TREBA DA VODITE NORMALAN ZIVOT !!!

Mislim da ste imali dobar osjecaj 'sirenja materice', jer oko 20. nedjelje trudnoce trudna materica 'izlazi' iz karlice u trbusnu duplu ( kada osjecate visinu fundusa u visini pupka ), i to istezanje ligamenata ( lig. rotundum ) boli i kako god beba raste, i uterus se isteze boli i istezanje tih ligamenata. Bol je obicno ostar, moze da traje do sat dva i prolazi spontano...ulazak u aktivni porodjaj je pracen regularnim kontrakcijama koje se javljaju svaka 3-5 minuta i ako bi se ne daj Boze, onda je potrebno da se javite na ginekologiju.

Na Vama je sta cete uraditi...hocete li nastaviti da lezite kao prostac do kraja trudnoce i pretvoriti se u bolesnika, ili cete voditi normalan zivot i radovati se trudnoci. Odluka je Vasa.
_________________
Pozdrav,
ObGyn

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
26.7.2008 21:29:09   
Dea_
I ja šijem taj zloglasni ginipral i izoptin....i  posto sam skepticna na tu terapiju .jer meni je stomak i dalje jednako tvrd....kopala sam po netu i nasla predhodni tekst,pa procitajte....
inace u mom gradu gotovo svaka trudnica pije genipral..masovna pojava..istp tako zadnjih par godina porodjaji su u 90% slucajeva indukovani,,, zakazuju termin i na silu poradjaju jer se zene vise i ne otvaraju prirodno, a sve se kao radi o prirodnom porodjaju-??? sta se desava sa nasim ginekolozima..ili sa trudnicama???? odjednom sve imamo prevremene kontrakcije???

(odgovor članu Dea_)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
27.7.2008 12:38:26   
Amrino
Ja sam ih pila- i pokajala sam se. Oni propisuju tablete izgleda rutinski. Savjetovala bih svakoj trudnici da nista ne pije dok se ne konsultuje jos s najmanje dva ljekara. Bolje su tri glave od jedne...
I ne zaboravite da niti za jedne tablete nije dokazano da ne stete bebi. To ne znaju ni najveci svjetski strucnjaci  a kamoli ovi nasi.
Apaurini se ne preporucuju u trudnoci- tako pise u uputstvu...i stetne su- bez obzira sta vam doktor rekao.
Bolovi ne moraju znaciti da nesto nije u redu...i da se odmah treba opaliti po tabletama.



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Dea_)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
27.7.2008 21:45:00   
Dea_
UPRAVO TAKO AMRINo....danas sam otisla kupiti i taj apaurin ,kontam mozda je bolje da njega popijem kad se zgrci stomak tj materica....aliii kad sam procitala nus pojave i uticaj apaurina na bebu,,,na kraju daje se samo kad je veca opasnost za majku nego za bebu,,, znaci ,u krajnjem slucaju kad je vise nebitan zivot  ploda..... 
I naravno ne pada mi na pamet da ga pijem....A Doktori kao doktori, nema tu sentimentale, rade po principu da ja izvedem trudnocu do kraja a posle kad ti djete pocne oboljevati ti brini o tom.......
ovo je sve otislo u djavola.kad je doslo dotle da se trudnicama ladno propisuju sedativi
i jos nesto , citam po forumu i vecina trudnica je u zabludi kad su u pitanju grupe sedativa...jedna pise ne smije se piti bromazepan..ni leksilijum,a smije apaurin
. Ali  u grupu  BENZODIJAZEPINA  spada  i apaurin,i leksilijum,i dijazepan,i bromazepan,sve su to miorelaksanti sa hipnotickim i anksiolitickim dejstvom, ime im  samo zavisi od proizvodjaca...   Drage moje sve je to isto sranje a drugo pakovanje.
e sad sto zivimo u ovakvom vremenu,kad te svako kako hoce,, vise ni to sto smo trudnice ne pravi neku privilegiju,bar kad je djeljenje njeznosti u pitanju pa smo isfrustrirane, sa ne savrsenim brakom, princ nije dosao, zla svekrva ili losa plata,, itd ,pa nam se materica zgrci,,,a srce prolupa  itd,   onda ne ostaje nista drugo nego da popijemo tu carobnu pilulu koja ce nas opustiti,odvesti u san, a sutra ,ma bas  me briga ste ce sutra biti, nekad postane sve svejedno.......-

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
1.8.2008 14:24:15   
dacy
ja pijem gynipral oko 3 mjeseca i jedva cekam da prestanem. Ruke mi trnu od njega, srce lupa nenormalno ali dobila sam i atenolol da popijem za srce ako postane neizdrzivo. Ispocetka sam ga izbjegavala, ali sada moram da popijem

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
3.8.2008 13:51:42   
Dea_
Daci mja uz ginipral pijem tablete koje regulisu srcani rad a to je Izoptin ili Verapamil (isto je samo drugi proizvodjac) i to pola sata prije giniprala pola tabletice. to je mala doza al pomaze, e u slucaju da puls predje 110 otkucaja u minuti onda povecati dozu..Ali ipak treba piti tu zastitu za srce jer koliko sam se informisala desava se da i posle trudnoce te aritmije ostanu, onda povecan puls povecava i pritisak prema tome......  Kamo srece da nam ne daju taj ginipral..i znas sta ja sam skontala da za kontrakcije i moj tvrd stomak najvise pomaze mirovanje..ako se puno krecem i vrtim po kuci  uzalud ginipral stomak je tvrd...a ako leskarim stanje je mnogo bolje... Ja sad kad odem na pregled  ozbiljno cu da pricam sa dr o tome da ne pijem ginipral.. jer kako sam cula od bivsih trudnica koje su ga pile oko 3-4 mjeseca da su na porodjaju imale  bukvalno zabetoniran grlic da se nisu otvarale i da su popucale ma zive mukeeeeeee.....a jojjjj  

(odgovor članu dacy)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
3.8.2008 14:25:36   
anitaMO
ja sam ga pila u kombinaciji sa apaurinom.bez ikakvih problema za bebu.slobodno mozes piti.

_____________________________

LAURA 5.1.2008.

(odgovor članu Dea_)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
6.9.2008 16:25:21   
dacy
vec sam napisala da dugo pijem gynipral i da mi od njega trnu ruke, ali sada je postalo neizdrzivo, ruke tj. sake me nenormalno bole, trnu, navece me probudi bol u njima, a jagodice jedva osjeti, postalo mi je nezgodno drzati i pribor za jelo. Je li i jedna od vas imala takve probleme?

(odgovor članu anitaMO)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Pije li neka od vas gynapral??
6.9.2008 16:26:39   
dacy
uh jos samo da nadodam, da mi je doktor rekao da u ponedjeljak prestanem piti i da onda samo cekamo pocetak poroda, valjda ce i sa njim prestati i to sve

(odgovor članu dacy)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Malo o bojama....
amaniamanic

Najdraza vasa boja:):):)

zuta,, (6%)

crvena..crna (20%)

ljubicas_ta.. (28%)

bijela.. (21%)

roza.. (3%)

plava..zelena (21%)


Broj svih glasova: 95

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *