|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
3.9.2010 10:24:37   
M kao Mama
Na jednom drugom forumu sasvim slucajno sam naletila na ovu temu, zaintrigirala me jer momak pise os smrti nekoliko beba, otvorila sam i sa zebnjom citala jer moj brat je rodjen 2.septembra 1985. godine, a rodica 10,09,1985. oboje na Jezeru, prenosim post tog momka, i nesto sa googla kada sam ukucala ovaj datum.

Da li ima neko ko je rodjen u septembru 1985. ili zna nestoo ovome, bas me zaintrigiralo.

Epidemija, porodilište Jezero, 1985!
Postao/la J_H dana 03/09/2010 00:13
Početkom septembra 1985. desila se epidemija u kojoj je umrlo više od 10 (čini mi se) beba na porodilištu Jezero.

Sve bebe su rođene na istom spratu (mislim 3.), neke su ostale tesko bolesne, nepokretne, a neke umrle
.

3.9., tacno prije 25 godina na danasnji dan rodjen je i moj brat i umro je za 10 dana
.

Epidemija je uzrokovana nekim vakcinama cini mi se. Nikad ne mogu da ispitujem o tome mamu, a cini mi se da ona o tome zna jako malo, ili nece da prica
.

Ima li ovdje neko ko zna sta se tada desilo, kakve su na kraju posljedice bile po osoblje, po odgovrna lica? Pokusavao sam traziti na internetu, ali cini mi se da nigdje na forumima nije bilo price o ovome. Neko ko se sjeca, neko ko je poznavao nekoga, neko ko je izgubio bebu, brata, sestru...
Neko ko je radio gore?

Samo bih zelio znati vise.. Hvala unaprijed!

 
 
 
 
ZBOG SMRTI 21 BEBE PRIJE DVADESET GODINA SMIJENJENO
RUKOVODSTVO SARAJEVSKOG PORODILIŠTA


U vrijeme političko-partijskog jednoumlja, polovinom 1985. godine, u
vrijeme kada je Ginekološko-akušerska klinika “Jezero” bila jedina klinika
takve vrste na Balkanu, desila se slična tragedija, kada je za svega
nekoliko dana umrlo 21 novorođenče. Prva beba preminula je na
Pedijatrijskoj klinici. Iste noći preminula je još jedna beba, sutradan još
dvije... podignuta je uzbuna. “Uzročnik smrti bio je virus koksaki koji
napada srčani mišić, a izolovala ga je Biljana Plavšić na tadašnjem Institutu
za biologiju”, prisjeća se pedijatar Lutvo Hodžić, koji je te 1985. radio na
drugom odjeljenju Pedijatrijske klinike. Istraga je utvrdila da se virus
pojavio na Ginekološko- akušerskoj klinici kada je jedna od medicinskih
sestara bebe hranila iz iste flašice. Kakva je sudbina zadesila neodgovornu
sestru, ne zna se, ali tadašnje vlasti ništa nisu prepuštale slučaju. Prvi se
na udaru našao tadašnju šef Klinike prof. dr. Srećko Šimić. Nije mu pomoglo
ni znanje, ni stručnost, ni profesionalnost, čak ni prijateljstvo sa Raifom
Dizdarevićem, koji je u to vrijeme bio savezni sekretar za vanjske poslove.
Nakon smjene prof. dr. Šimića slijedila je smjena glavne sestre Mire Alić.
Tadašnji Centralni komitet Saveza komunista BiH, predvođen Hamdijom
Pozdercem, postavio je prinudnu upravu u Ginekološko-akušerskoj klinici na
čelu sa dr. Hajrudinom Hrenovicom i dr. Zdravkom Balabanovićem, koji su
Klinikom upravljali naredne dvije godine. Pored Hrenovice i Balabanovića, u
Prinudnoj upravi bio je i pravnik Ante Sabljak, koji je bio zadužen da se
problem, s pravnog aspekta, adekvatno riješi. Današnje “demokrate” na
vlasti šute i izjavljuju sućut dok im supruge primaju plaće u Kliničkom centru.
Iako navedeni primjer, sa medicinskog aspekta, možda nema veze sa
onim što se desilo na Pedijatrijskoj klinici u aprilu 2007., on zorno ilustruje
odnos nekadašnje i sadašnje vlasti u rješavanju problema, pa i onih u
zdravstvu.
(Slobodna Bosna - Broj 545 - 26.04.2007)

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
3.9.2010 10:36:23   
veeseelaa
nikad nisam cula za ovo, strasno
Al eto dr Lutvo Hodzic je tu u Sarajevu pa mozda on nesto bolje zna, imam njegov br ako koga zanima od vrha RR moze ga kontaktiratu kako bi nesto rekao na ovu temu, valjda ne bi odbio....
mada je sve receno, pojedinosti ce tesko ko iznijeti  u javnost
al eto mozda se javi neko stariji ko se sjeca ovog dogadjala

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
3.9.2010 10:41:47   
Hanady RR
ja sam čula...
tačnije nekda prije 2-3 gpodine u novinama sam našla tekst o istom...
moja mama mi je rekla da je to bilo nakon rođenja mene i seke...
i ona se sjeća te frke....
al kaže nisu svi bili otpušteni...samo nekoliko doktora i neke 3 babice koliko se ona sjeća....

čak mi je tada pričala o frci zamjene beba 1978 godineuser posted image
račnije da su djeca kao ''umirala'' a nalazili ih kansije roditelji kod drugih...

naravno ovo je sve neka priča...dokaze o itom nigdje nisma našla ni ja a ni moja mama...
kontam i mi kad budemo za 25 godina pričale o mrsai na koševu možda ćemo imati dodataka nemiloj situaciji u svom prepričavanju.

Čisto sumnjam da bi dr. Lutvo uopšte pričao o ovome sa nekim od vrha RR...on i tako nije puno pričljiv čovjek a veliki je stručnjak. Njegovoj ozbiljnosti u sadašenjem radu ovaj  događaj vjerujem u dalekoj poršlosti nebi imao mjesta.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
3.9.2010 10:44:38   
jasmina_mm
Draga Alma sva sam se najezila, moja mama rahmetli je lezala u septembru 85.god na Jezeru kad je bila sa mnom trudna. Znam da mi je pricala da posto nije bilo nikakvih naznaka poroda (ne zam kako su doktori mogli fuliti termin toliko) da ih je pitala da je puste na vikend kuci i nije se vise ni vratila na Jezero bas zbog tih desavanja. Koliko se ja mogu sjetiti nesto je bilo vezano sa hranom, al evo sad procitah da je do flasica. Ja sam se rodila tek dva mjeseca poslije ali ne na Jezeru....

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
3.9.2010 10:49:41   
veeseelaa
pa vec je pricao za S.Bosnu, nije to tajna, a RR nije neki tamo portal, treba da mu bude zadovoljstvo user posted image  

< Poruku je uredio veeseelaa -- 3.9.2010 10:50:57 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
3.9.2010 10:55:31   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

pa vec je pricao za S.Bosnu, nije to tajna, a RR nije neki tamo portal, treba da mu bude zadovoljstvo user posted image  

znam da nije...
ali drugačije je kada ga kontaktira nešto što ima registraovaano na način novina...jer ipak o osjetljivim temama uvijek postoje dvije strane priče...novinar mora poštivati kodekse i etiku i u slulaju pogrešno prensene informacije može ''odgovarati''.
ja znam da je dr. lutvo čovijek od riječi, ali pošto ga i poznajem znam da je vrlo štur na riječima i jako teško daje izjave.
on je jedan od rijetkih doktora koji tada nije dobio otkaz.

na to sam mislila, jer u današenjm svijetu jako je lako kompormitovati stručnjaka a on zaista nema potrebe za to.

Mislim da bi ipak imao malo veći odričaj za davanje izjave portalu u odnosu na novine.....

No eto neka drugi kažu...možda sam ja i u krivu.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
3.9.2010 10:58:04   
veeseelaa
ma ja onako kazem, mislim od svih spomenutih u S.Bosnu znam da je on tu u Sarajevu.... cisto sumljam da ce se neko od forumasica sjecati ovog dogadjala, ipak smo bile male il tek rodjene u to vrijeme
al opet kazem nema se tu sta posebno reci, u clanku je vec sve receno.....

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
3.9.2010 11:19:45   
M kao Mama
MA, vala ni na kraj pameti mi nije bila ideja, da dr. Hodžić priča o ovome za RR, mada iskreno to nije loša ideja, ali o tome ne treba razmišljati, jer vjerujem to je adakta.

Ja sam se naježila i morala sam postaviti ovo da podjelim sa vama, jer kako rekoh brat mi j e jučer slavio 25 godina.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
4.9.2010 16:01:54   
acudesa
kako se to ranije rjesavalo-e, moj Tito

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 16:14:20   
esmasa1
Pitam se slijedeću stvar................. Naime prije mnooogo godina tačnije prije 27 godina ( 1984 ), moja mama je na svijet donijela blizance, no u toku poroda kod nje se desila komplikacija koja je imala za posljedicu kliničku smrt. Hvalla Bogu došla je sebi, ali ono što je poslije čekalo rezultiralo je da i danas ima emocionalnu NEIZLJEČIVU bol. Bilo je to saznanje da su poslije poroda umrli njeni blizanci. Dječak i djevojčica. Ja sam majka jednog dječaka i mogu samo pomisliti kroz koju je bol prošla.   Sve ovo je bilo još čudnije jer ona nije nikada dobila nalaz ili bilo koju dijagnozu koja bi joj DOKAZALA da su bebe umrle. Što je još gore, bebe niko nije vidio. Naravno ona nije ni mogla jer je doživila već što je doživila, a mom ocu nisu dali. To je bila famozna 1984 godina kada je u „JEZERU“ vladala afera ili ne znam kako već da to nazovem..... afera umiranja djece. Vladala je „javna tajna“ da su se ta djeca prodavala. Svoju majku ne želim da detaljno pitam šta se izdešavalo iz razloga jer diram ranu koja nikad nije zarasla i neće dok je živa životom, a oca nažalost ne mogu jer ga više nemam. Ovo ne bi bilo toliko čudno da nisam 2004 godine na SFF-u vidjela djevojku koja je izgledala kao moja sestra bliznakinja, ali slijedom događaja te noći nisam je uspjela ni pitati kako se zove i koje je godište.   Dakle, pitanje glasi:...... Da li je još iko upoznat sa ovom aferom, (znam da je prošlo jako dugo), te na koji način da priđem ovom problemu. Odakle da krenem, jer želim informacije, a možda ONI nisu ni umrli.... MOŽDA tamo negdje imam sestru i brata.user posted image

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 16:16:35   
esmasa1
Prije ovoga trebala sam vas pozdraviti, ali jednostavno sam bila pod dojmom kada sam vidjela da ima još ljudi koji znaju i pričaju o ovome. i zatoooo
HELOOOOOOO
Osim toga pročital sam sve vaše postovei napokon neke informacije.

(odgovor članu esmasa1)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 16:21:25   
Šanti
ovo je strasno

ne mogu da vjerujem, pa da neko moze iz cista mira uzeti nekome dijete i reci da je umrlo...uzas

(odgovor članu esmasa1)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 16:49:19   
ElmaB
IZVORNA PORUKA: esmasa1

Pitam se slijedeću stvar................. Naime prije mnooogo godina tačnije prije 27 godina ( 1984 ), moja mama je na svijet donijela blizance, no u toku poroda kod nje se desila komplikacija koja je imala za posljedicu kliničku smrt. Hvalla Bogu došla je sebi, ali ono što je poslije čekalo rezultiralo je da i danas ima emocionalnu NEIZLJEČIVU bol. Bilo je to saznanje da su poslije poroda umrli njeni blizanci. Dječak i djevojčica. Ja sam majka jednog dječaka i mogu samo pomisliti kroz koju je bol prošla.   Sve ovo je bilo još čudnije jer ona nije nikada dobila nalaz ili bilo koju dijagnozu koja bi joj DOKAZALA da su bebe umrle. Što je još gore, bebe niko nije vidio. Naravno ona nije ni mogla jer je doživila već što je doživila, a mom ocu nisu dali. To je bila famozna 1984 godina kada je u „JEZERU“ vladala afera ili ne znam kako već da to nazovem..... afera umiranja djece. Vladala je „javna tajna“ da su se ta djeca prodavala. Svoju majku ne želim da detaljno pitam šta se izdešavalo iz razloga jer diram ranu koja nikad nije zarasla i neće dok je živa životom, a oca nažalost ne mogu jer ga više nemam. Ovo ne bi bilo toliko čudno da nisam 2004 godine na SFF-u vidjela djevojku koja je izgledala kao moja sestra bliznakinja, ali slijedom događaja te noći nisam je uspjela ni pitati kako se zove i koje je godište.   Dakle, pitanje glasi:...... Da li je još iko upoznat sa ovom aferom, (znam da je prošlo jako dugo), te na koji način da priđem ovom problemu. Odakle da krenem, jer želim informacije, a možda ONI nisu ni umrli.... MOŽDA tamo negdje imam sestru i brata.user posted image


Isto ovo desilo se mojoj tetki 1978 godine na Jezeru kada je rodila živu i zdravu curicu, vidjela je samo jednom i nkada više. Rekli su joj da je beba u međuvremenu dobila sepsu i umrla.


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu esmasa1)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 17:59:18   
Anoniman
Hmmmm veoma cudno da naletim na nesto ovako danas, moja stara je radila na kosevu 37 godina nisam sigurna jeli 84 ili 85 god ali lezala je u bolnici  s tim da bi ja danas imala brata koji je trebao biti rodjen 85 godine ...Mama nikad nije puno pricala o ovome ali znam da je rekla da je te godine bilo veoma puno abortusa ....Sad ima li sta veze s ovom pricom ne znam ali pokusat cu je pitati ...Ja sam 78 godiste takodje pa mozda zna ili je cula nesto o ovome .....

(odgovor članu ElmaB)
  Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 18:14:54   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: ElmaB

IZVORNA PORUKA: esmasa1

Pitam se slijedeću stvar................. Naime prije mnooogo godina tačnije prije 27 godina ( 1984 ), moja mama je na svijet donijela blizance, no u toku poroda kod nje se desila komplikacija koja je imala za posljedicu kliničku smrt. Hvalla Bogu došla je sebi, ali ono što je poslije čekalo rezultiralo je da i danas ima emocionalnu NEIZLJEČIVU bol. Bilo je to saznanje da su poslije poroda umrli njeni blizanci. Dječak i djevojčica. Ja sam majka jednog dječaka i mogu samo pomisliti kroz koju je bol prošla.   Sve ovo je bilo još čudnije jer ona nije nikada dobila nalaz ili bilo koju dijagnozu koja bi joj DOKAZALA da su bebe umrle. Što je još gore, bebe niko nije vidio. Naravno ona nije ni mogla jer je doživila već što je doživila, a mom ocu nisu dali. To je bila famozna 1984 godina kada je u „JEZERU“ vladala afera ili ne znam kako već da to nazovem..... afera umiranja djece. Vladala je „javna tajna“ da su se ta djeca prodavala. Svoju majku ne želim da detaljno pitam šta se izdešavalo iz razloga jer diram ranu koja nikad nije zarasla i neće dok je živa životom, a oca nažalost ne mogu jer ga više nemam. Ovo ne bi bilo toliko čudno da nisam 2004 godine na SFF-u vidjela djevojku koja je izgledala kao moja sestra bliznakinja, ali slijedom događaja te noći nisam je uspjela ni pitati kako se zove i koje je godište.   Dakle, pitanje glasi:...... Da li je još iko upoznat sa ovom aferom, (znam da je prošlo jako dugo), te na koji način da priđem ovom problemu. Odakle da krenem, jer želim informacije, a možda ONI nisu ni umrli.... MOŽDA tamo negdje imam sestru i brata.user posted image


Isto ovo desilo se mojoj tetki 1978 godine na Jezeru kada je rodila živu i zdravu curicu, vidjela je samo jednom i nkada više. Rekli su joj da je beba u međuvremenu dobila sepsu i umrla.




Elmice mozda malo paglu pitanje ali zar se nisu dobivala tijela beba da bi se mogli sahraniti....?Nedaj Boze nikom te sudbine, fakat cudno

(odgovor članu ElmaB)
  Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 19:47:06   
Anoniman
evo citam...u soku sam pravo...bas cu pitati mamu jel se ona neceg sjeca...a mislim da nema sanse da se ista sazna...osima ako nekababica na samrti nepropjeva...ako je doista bilo kradja djece tj.prodaje...sto je moguce...jer su tad usustini pocela razna sra*a da se desavaju, da bi na kraju rat uslijedio..ma boga pitaj

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 21:12:58   
ElmaB
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: ElmaB

IZVORNA PORUKA: esmasa1

Pitam se slijedeću stvar................. Naime prije mnooogo godina tačnije prije 27 godina ( 1984 ), moja mama je na svijet donijela blizance, no u toku poroda kod nje se desila komplikacija koja je imala za posljedicu kliničku smrt. Hvalla Bogu došla je sebi, ali ono što je poslije čekalo rezultiralo je da i danas ima emocionalnu NEIZLJEČIVU bol. Bilo je to saznanje da su poslije poroda umrli njeni blizanci. Dječak i djevojčica. Ja sam majka jednog dječaka i mogu samo pomisliti kroz koju je bol prošla.   Sve ovo je bilo još čudnije jer ona nije nikada dobila nalaz ili bilo koju dijagnozu koja bi joj DOKAZALA da su bebe umrle. Što je još gore, bebe niko nije vidio. Naravno ona nije ni mogla jer je doživila već što je doživila, a mom ocu nisu dali. To je bila famozna 1984 godina kada je u „JEZERU“ vladala afera ili ne znam kako već da to nazovem..... afera umiranja djece. Vladala je „javna tajna“ da su se ta djeca prodavala. Svoju majku ne želim da detaljno pitam šta se izdešavalo iz razloga jer diram ranu koja nikad nije zarasla i neće dok je živa životom, a oca nažalost ne mogu jer ga više nemam. Ovo ne bi bilo toliko čudno da nisam 2004 godine na SFF-u vidjela djevojku koja je izgledala kao moja sestra bliznakinja, ali slijedom događaja te noći nisam je uspjela ni pitati kako se zove i koje je godište.   Dakle, pitanje glasi:...... Da li je još iko upoznat sa ovom aferom, (znam da je prošlo jako dugo), te na koji način da priđem ovom problemu. Odakle da krenem, jer želim informacije, a možda ONI nisu ni umrli.... MOŽDA tamo negdje imam sestru i brata.user posted image


Isto ovo desilo se mojoj tetki 1978 godine na Jezeru kada je rodila živu i zdravu curicu, vidjela je samo jednom i nkada više. Rekli su joj da je beba u međuvremenu dobila sepsu i umrla.




Elmice mozda malo paglu pitanje ali zar se nisu dobivala tijela beba da bi se mogli sahraniti....?Nedaj Boze nikom te sudbine, fakat cudno


Na žalost ne, a ista situacija je i danas. Bebe koje ne prežive 24 sata, se ne ukopavaju već ružno rečeno idu u medicinski otpad. Tako su i njoj rekli, a i nedavno je mojoj kolegici umrla beba koja je živjela samo 8 sati i nisu je oni ukopali, niti prijavili, ništa. Takav nam zakon. Na žalost!


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 21:19:01   
M kao Mama
meni je tata neki dan pričao da je moja mama tada izašla drugi dan nakon poroda da je i ona i tata potpisali da izlazi sa bebomna svoju odgovorot, tako im rekao naš rođak dinekolog koji je mamu porađao, faktički otjerao je iz bolnice, to je sve što znam.

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 22:59:13   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: ElmaB

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: ElmaB

IZVORNA PORUKA: esmasa1

Pitam se slijedeću stvar................. Naime prije mnooogo godina tačnije prije 27 godina ( 1984 ), moja mama je na svijet donijela blizance, no u toku poroda kod nje se desila komplikacija koja je imala za posljedicu kliničku smrt. Hvalla Bogu došla je sebi, ali ono što je poslije čekalo rezultiralo je da i danas ima emocionalnu NEIZLJEČIVU bol. Bilo je to saznanje da su poslije poroda umrli njeni blizanci. Dječak i djevojčica. Ja sam majka jednog dječaka i mogu samo pomisliti kroz koju je bol prošla.   Sve ovo je bilo još čudnije jer ona nije nikada dobila nalaz ili bilo koju dijagnozu koja bi joj DOKAZALA da su bebe umrle. Što je još gore, bebe niko nije vidio. Naravno ona nije ni mogla jer je doživila već što je doživila, a mom ocu nisu dali. To je bila famozna 1984 godina kada je u „JEZERU“ vladala afera ili ne znam kako već da to nazovem..... afera umiranja djece. Vladala je „javna tajna“ da su se ta djeca prodavala. Svoju majku ne želim da detaljno pitam šta se izdešavalo iz razloga jer diram ranu koja nikad nije zarasla i neće dok je živa životom, a oca nažalost ne mogu jer ga više nemam. Ovo ne bi bilo toliko čudno da nisam 2004 godine na SFF-u vidjela djevojku koja je izgledala kao moja sestra bliznakinja, ali slijedom događaja te noći nisam je uspjela ni pitati kako se zove i koje je godište.   Dakle, pitanje glasi:...... Da li je još iko upoznat sa ovom aferom, (znam da je prošlo jako dugo), te na koji način da priđem ovom problemu. Odakle da krenem, jer želim informacije, a možda ONI nisu ni umrli.... MOŽDA tamo negdje imam sestru i brata.user posted image


Isto ovo desilo se mojoj tetki 1978 godine na Jezeru kada je rodila živu i zdravu curicu, vidjela je samo jednom i nkada više. Rekli su joj da je beba u međuvremenu dobila sepsu i umrla.




Elmice mozda malo paglu pitanje ali zar se nisu dobivala tijela beba da bi se mogli sahraniti....?Nedaj Boze nikom te sudbine, fakat cudno


Na žalost ne, a ista situacija je i danas. Bebe koje ne prežive 24 sata, se ne ukopavaju već ružno rečeno idu u medicinski otpad. Tako su i njoj rekli, a i nedavno je mojoj kolegici umrla beba koja je živjela samo 8 sati i nisu je oni ukopali, niti prijavili, ništa. Takav nam zakon. Na žalost!



Strasno ne mogu da vjerujem da se to kod nas dogadja , grozno , dijete baciti u med otpad iako je mrtvo to je necije dijete i zasluzuje ukop sa postovanjem ....Sokirana sam

(odgovor članu ElmaB)
  Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 23:03:54   
Hanady RR
Marina sada je to drugačije...najprije rade se češće odbukcije sa mrtvoređneom i rođenom djecom umrlom po nekoliko dana života. sada su bebe u prislinim abortusima medicinski otpad...
a ostalo je sada durgačije, obično roditelji uzimaju bebe i obave sve...dok u RS-u ima i pofrebno drušvo koje to obavlja da nebi bile medicinski otpad ako roditelji ne izraze želju za preuzimanjem djeteta.user posted image

A nažalost prije je sve to išlo većinom u ''medicisnki otpad''user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 23:07:30   
klemzi
Bebe koje ne prežive 24 sata, se ne ukopavaju već ružno rečeno idu u medicinski otpad.

Gdje je ovo ovako????? U TK nije, to 100% znam. Beba moje kolegice je živjela samo dva sata i dobili su tijelo i ukopali je kako Bog zapovijeda. To je bilo prošle godine. Da mi je vidjeti tu osobu koja bi mi mogla zabraniti da svoje rođeno dijete ukopam, ne daj Bože da doživim nešto ovako .user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio klemzi -- 19.8.2011 23:08:36 >


_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 23:14:13   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Marina sada je to drugačije...najprije rade se češće odbukcije sa mrtvoređneom i rođenom djecom umrlom po nekoliko dana života. sada su bebe u prislinim abortusima medicinski otpad...
a ostalo je sada durgačije, obično roditelji uzimaju bebe i obave sve...dok u RS-u ima i pofrebno drušvo koje to obavlja da nebi bile medicinski otpad ako roditelji ne izraze želju za preuzimanjem djeteta.user posted image

A nažalost prije je sve to išlo većinom u ''''medicisnki otpad''''user posted image

Ok znaci ima opcija da poslije utvrdjenog uzroka smrti  porodica moze uzeti tijelo i sahraniti, bilo mi malo cudno kad sam procitala , mislim znam da se obdukcija radi sad jel na zahtjev ili se mora ...Ali ipak laknulo mi kad rece da se moze ispostoovati pogreb....
I ovdje se abortusi  sad ne znam jel samo do  12 sedmica bacaju u med otpad a sve poslije 12 kad se mora iz bilo kojeg  zdravstvenog razloga uraditi abort sahranjuju ....Urade otiske rukice i nogiceako porodica zeli user posted image user posted image

< Poruku je uredio MarinaDK -- 19.8.2011 23:18:50 >

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
19.8.2011 23:17:11   
Dida79

IZVORNA PORUKA: klemzi

Bebe koje ne prežive 24 sata, se ne ukopavaju već ružno rečeno idu u medicinski otpad.

Gdje je ovo ovako????? U TK nije, to 100% znam. Beba moje kolegice je živjela samo dva sata i dobili su tijelo i ukopali je kako Bog zapovijeda. To je bilo prošle godine. Da mi je vidjeti tu osobu koja bi mi mogla zabraniti da svoje rođeno dijete ukopam, ne daj Bože da doživim nešto ovako .user posted image user posted image user posted image


I ja se isto pitam jer pouzdano znam ako bebe umre da roditelji mogu uzeti tjelo i ukopati na mjestu kojem zeleuser posted image

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
20.8.2011 0:08:31   
Anoniman
Ja sam sad pricala sa starom kaze nikad nije cula za te tkz afere , ona je radila na  hirurgiji  pitala sam je za doktore navedne, kaze da zna Simica i da nije nika cula da je ikada imao problema, a Hamdija Pozderac nam je bio kucni prijatelj i kaze da ne zna za takav slucaj . ja sam rodjena 78 i stara je lezala na 3 spratu , rekla mi je da je samo jedna zena izasla bez bebe koje je mrtvo rodjeno , ali da je tad vladala neka epidemija bebe su imale neke osipe po tijelu ...

Dio za med otpad ne bih komentarisala prevrno mi se zeludacuser posted image user posted image user posted image


(odgovor članu Dida79)
  Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Porodiliste Jezero, septembar 1985. godine
20.8.2011 1:19:24   
enči80

IZVORNA PORUKA: klemzi

Bebe koje ne prežive 24 sata, se ne ukopavaju već ružno rečeno idu u medicinski otpad.

Gdje je ovo ovako????? U TK nije, to 100% znam. Beba moje kolegice je živjela samo dva sata i dobili su tijelo i ukopali je kako Bog zapovijeda. To je bilo prošle godine. Da mi je vidjeti tu osobu koja bi mi mogla zabraniti da svoje rođeno dijete ukopam, ne daj Bože da doživim nešto ovako .user posted image user posted image user posted image


Nije ni u SBK,ja sam svoga mrtvorođenoga sina uzela i ukopala.Doduše bez dženaze jer nije proplakao i lijepo me dr.koja me porodila pitala da li ga želim ukopati i iskreno ne znam kako bih zaspala bilo koju noć da znam da je na 'otpadu'.user posted image user posted image


_____________________________

28.10.2008.,jedna ptičica:(
07.09.2011.,dvije zlatne jabuke:)
'Nikada više ne planiram.Ja samo živim ovaj život.Ponekad kako želim,ponekad kako moram'.M.S.

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *