|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Stitna zlijezda
27.12.2008 17:32:06   
haidy
Drage moje,
Nisam do sad naisla na ovu temu, a nije me ni interesovala do prije nekoliko dana. Bila sam slucajno na ultrazvuku stitne zlijezde i otkrili su mi da imam cistu, 20mm veliku. Sad cekam nalaze hormona da budu gotovi, pa ce mi dati injekciju radioaktivnog joda i ispitivati kako se cista ponasa, pa ce dalje vidjeti sta ce raditi. Ja sam veoma uplasena, ne znam ni sta sve to tacno znaci jer nikad nisam imala problema sa stitnom niti je ko u porodici imao.
Interesuje me da li ste vi imali neka iskustva?


_____________________________

Jedan osmijeh mijenja sve:-)

Lokica 17.05.2008.
Gugutka 20.10. 2011.

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Stitna zlijezda
27.12.2008 18:41:05   
andji
Haidy pa koji simptomi ukazuju na štitnu žlijezdu,jesil imala neke

_____________________________

E ne trebate više glasati ni na jednom takmičenju,konačno,zar ne???!

(odgovor članu haidy)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Stitna zlijezda
27.12.2008 19:36:47   
haidy
Jesam imala visok pritisak i mislim da nista drugo. sad i ne znam koji su tacno simptomi.

_____________________________

Jedan osmijeh mijenja sve:-)

Lokica 17.05.2008.
Gugutka 20.10. 2011.


(odgovor članu andji)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Stitna zlijezda
27.12.2008 19:42:01   
mali
Haidy imam i ja cistu na štitnoj doduše kod mene je 2,5mm i rekla mi je dr. da dođem na kontrolu za 6 mjeseci.Radila sam hormone i oni su mi ok.Meni je dr. rekla da to nije ništa strašno da skoro svaka žena ima te ciste..pozz

_____________________________

Onaj koji odustaje nikada ne pobjeđuje,a pobjednik nikada ne odustaje.
http://www.fertilityfriend.com/home/1f8e1e

(odgovor članu haidy)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Stitna zlijezda
27.12.2008 19:47:23   
haidy
I ja sam cula da skoro svi imaju male ciste, ali kao da je moja velika i da se mora ispitivati. Nadam se da ce biti u redu, a ne mogu da se ne brinem.user posted image

_____________________________

Jedan osmijeh mijenja sve:-)

Lokica 17.05.2008.
Gugutka 20.10. 2011.


(odgovor članu mali)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Stitna zlijezda
27.12.2008 19:54:02   
dana3
stitna zlijezda kontrolise nasu aktivnost laicki receno.ako je pojacano lucenje hormona stitne zlijezde onda se mrsavi puno,brzo se umara rad srca je brzi itd a ko je umanjeno onda su simtomi suprotni.sama cista ne mora da znaci nista ako su hormoni ok sto ces sa<znati uskoro.moja kuma imala je isti problem i cak operisala dok je bila u 40-ici.danas jer sasvim ok.ako bude kakvih hormonalnih poremecaja onda postoji terapija koja se odozivotno pije.ja kao seceras radila sam kontrolu stitne zllijezde jer su sumnjali da ne radi tj.usporen rad crijeva pa su mislili da je krivac hormon.ona i odrzava i uskladjuje rad organa u organizmu.opet informisi se putem interneta pa nadji jos informacija.sv egore navedeno je jako malo i  nesigurno.ne drzi me za rijec vec se informisi i sretno

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu haidy)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Stitna zlijezda
27.12.2008 19:55:13   
mali
Hoće aBd samo pokušaj da se što manje sekiraš,mada znam da je to teško...

_____________________________

Onaj koji odustaje nikada ne pobjeđuje,a pobjednik nikada ne odustaje.
http://www.fertilityfriend.com/home/1f8e1e

(odgovor članu haidy)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Stitna zlijezda
27.12.2008 19:59:44   
dana3
to manje ili vece lucenje hormona zovu se hipotireoza i hipertieoza.eto nadji na internetu pa procitaj vise

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu haidy)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Stitna zlijezda
27.12.2008 20:11:21   
haidy
Hvala vam punouser posted image

_____________________________

Jedan osmijeh mijenja sve:-)

Lokica 17.05.2008.
Gugutka 20.10. 2011.


(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Stitna zlijezda
27.12.2008 21:26:47   
Romali
Haidy, ne znam ni ja puno o tome, skoro pa ništa. Samo sam čula ovo što je dana3 napisala.
Nego, dojiš li? Nemoj zaboraviti da im to napomeneš prije te injekcije ...


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu haidy)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Stitna zlijezda
5.1.2009 22:59:59   
suncan_dan
ja imam usporen rad stitne zl. a kako sto vec dana rece vazni je funkc. hormona. jesi li isla vadit krv??? sta su ti rekli?

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Stitna zlijezda
19.1.2009 16:12:01   
najjda
evo da se ukljucim
drege moje nedavno sam pricala sa jednom zenom koja je uspjesno izljecila tu stitnu i te cistice a njen recept je bio 
teglu TAHANA(to vam se moze naci u KLAS centru i njihovim manjim prodavnicama
                      u njoj ima oko750 gr i kosta 8 km)
tegla MEDA    (pravog bagremovog meda isto da ima oko 750 gr)


to dvoje sastaviti i jesti kada se sve pojede napraviti jednu pauzu od 10 dana i opet to isto napraviti i njopati
ona kaze da je sa te dvije terapije bila izljecena
pa probajte nije s goreg jer je sve na prirodnoj domacoj bazi


_____________________________

15.06,2008 najjda dosla na svijet

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Stitna zlijezda
17.2.2009 3:47:15   
Lorna
Moja mama je imala cistu na stitnoj, ali joj dugo vremena nije predstavljala problem, dok je prosle godine nije pocelo gusiti. narasla joj je gusa, i tesko je disala. Otisla ljekaru, uradili operaciju, skinuli cistu i sad sve suepr, HB! Uzima hormonski nadomjestak terapiju i dobro je.
ja imam usporen rad stitne zlijezde, jako se deblaj od toga. tablete akd pijem debljanje prestane, ali se od njih jako los eosjecam, tako da sam na sovju ruku prestala piti

_____________________________

Upoznajte Lornu
http://lorna-a-petschelt.blogspot.com/

(odgovor članu najjda)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Stitna zlijezda
16.6.2009 23:37:19   
ANNIAN
Meni su 2001. godine dijagnosticirali čvor na štinjači (ljevi režanj), hormoni su mi bili u redu. Radila sam sintigrafiju štitnje žljezde i par puta punkciju. Prije tri godine liječnik mi je preporučio operaciju jer je čvor rastao. Izvadim sve nalze za operaciju i skužim da sam trudna. Ja sm išla svakih pola godine na kontrolu, a prije 2 mjeseca je operirala izvadili su mi ljevi režanj, patološjki nalaz je došao negativan. Ja se osjećam dobro nemam nikakvih promjena samo što više nema kugle na vratu. Od čega dolazi službena medicina nezna točno. Ima dosta i geneteike. Ja znam gospođu koja ima četvrtinu štitnjače i najnormalnije živi bez ikakve terapije. Ja sam imala čvor hormoni su mi uvijek bili u redu, s tim čvorem sam rodila troje djece bez ikakvih problema.
Evo nešto što sam ja našla na internetu o bolesti štitnjače.
Bolesti štitnjače Piše: prim. dr. sc. Zdenka Bence-Žigman, dr. med., spec. nuklearne medicine Klinički zavod za nuklearnu medicinu, Poliklinika za bolesti štitnjače, KBC Zagreb Štitnjača je endokrina žlijezda (žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem hormona štitnjače). Nalazi se u donjem dijelu vrata. Ima dva režnja, lijevi i desni koji su spojeni tankim dijelom - istmusom. Zato ima oblik štita (prema kojem je dobila ime) ili leptira. Istmus se nalazi ispred dušnika, a režnji štitnjače sa strane dušnika. Pacijenti često pogrešno misle da štitnjača izlučuje hormone i sluz u grlo. Zbog toga dolaze na pregled jer im nešto smeta u grlu, tuže se na smetnje kod gutanja sline, dok većinom hranu mogu normalno gutati, često imaju subjektivni osjećaj "knedle" u vratu. Takve nespecifične smetnje nemaju nikakve veze sa štitnjačom. Gutanje sline je refleksna radnja koju inače ne primjećujemo, ali kad zamislimo da moramo progutati slinu, to je dosta neugodno za svaku osobu. Prave smetnje gutanja su nemogućnost gutanja uglavnom krute hrane. Štitnjača svoje hormone tiroksin (T4) i trijodtironin( T3) izlučuje u krv te zato i pripada endokrinim žlijezdama (s unutrašnjim izlučivanjem hormona). Hormoni štitnjače utječu na sva tkiva u organizmu i o njima ovisi pravilna funkcija svih organa u tijelu. Kao i sve druge endokrine žlijezde (npr. jajnici, testisi, nadbubrežnažlijezde i dr.) dio su funkcionalnog kruga: hipotalamus (dio mozga) i hipofiza (endokrina žlijezda smještena na bazi lubanje). Kad je funkcija tih žlijezda uredna, savršen je sklad funkcije svih organa. Bolesna štitnjača može izlučiti previše hormona T4 i T3, a zbog toga se smanjuje izlučivanje TSH (hormona hipofize). Kad štitnjača izlučuje premalo hormona T4 i T3 dolazi do povećanog izlučivanja TSH. Zbog toga je određivanje TSH iz krvi najvažniji pokazatelj normalne funkcije štitnjače. Funkcija štitnjače može biti normalna a da je ipak štitnjača morfološki promijenjena, tj. može biti povećana i u štitnjači mogu biti prisutni čvorovi koji većinom odgovaraju nodularnim strumama (čvorastim gušama), tj. degenerativnim promjenama. Čvorovi u štitnjači mogu biti i dobroćudni ili zloćudni tumori. Morfološke i funkcionalne promjene štitnjače Smatra se da oko 50% populacije ima neke morfološke i funkcionalne promjene koje ne moraju uvijek biti povezane s pravom bolešću koju treba liječiti. Bolest je stanje organizma koju prate zdravstvene tegobe. Manje morfološke i blage funkcionalne promjene otkrivaju se danas većinom slučajno, prilikom sistematskih pregleda. Uvriježeno je mišljenje da su danas bolesti štitnjače češće zbog užurbanog načina života, kao posljedica stresa ili povećanoga radioaktivnog zračenja. Takvi zaključci nisu baš sasvim točni, iako stres može dovesti da se latentna bolest klinički manifestira, a i povećano radioaktivno zračenje može biti povezano s većom učestalosti tumora. Posljednjih 30 do 50 godina znatno je uznapredovala dijagnostika bolesti štitnjače, pogotovo ultrazvučna i laboratorijska (hormonske i imunološke analize) te je moguće otkriti početne morfološke, funkcionalne i imunološke promjene. To je dobro jer se na vrijeme može spriječiti razvoj bolesti i poduzeti odgovarajuće liječenje, a loše je što su takve promjene česte pa izgleda kao da smo svi bolesni, prečesto se traže kontrolni pregledi što opterećuje zdravstveni sustav i pacijenti su većinom pretjerano zabrinuti za svoje zdravlje. Mlađi ljudi većinom ne znaju da je prije 50 godina bilo znatno više velikih struma (guša), pogotovo u područjima u kojima je primijećen nedovoljan unos joda u organizam. Jod je glavni sastojak hormona štitnjače. Ako nema dovoljno joda, dolazi do hipofunkcije štitnjače. Štitnjača se povećava zbog nadoknađivanja manjka hormona i tako nastaju čvoraste i degenerativno promijenjene štitnjače (strume ili guše). Povećanje štitnjače ne nadoknađuje uvijek manjak hormona. Zbog toga je u područjima s nedovoljnim unosom joda u organizam bilo dosta hipotireoidnih bolesnika. Ako je hipotireoza bila prisutna u trudnoći i u novorođenčeta, djeca se nisu mogla normalno razvijati niti fizički niti mentalno, zaostajala su u rastu, mentalne sposobnosti bile su im ograničene (endemski kretenizam). Tada su djeci u školama davali pripravke joda, ali uglavnom sporadično, što je bilo nedovoljno pogotovo u zabitim krajevima gdje nije bilo prave liječničke skrbi. Od 1954. godine obvezno je jodiranje soli u Hrvatskoj. Najprije se dodavalo 10 do 15 mg kalijevog jodida po kg soli, što se pokazalo nedovoljnim, te je od 1996. godine propisana obveza dodavanja 20 do 30 mg kalijevog jodida po kg soli. Od početka obveznog jodiranja soli postupno nestaje problem gušavosti u Hrvatskoj. Danas se znatno rjeđe viđaju velike guše, ali su manje čvoraste promjene u štitnjači još uvijek dosta česte. U bolestima štitnjače znatnu ulogu imaju i nasljedni čimbenici koji se ne mogu spriječiti dovoljnim unosom joda u organizam.     Dijagnoza Prije 50 godina još nije bilo analiza hormona štitnjače i TSH i najprije se počeo primjenjivati radioaktivni jod (131J) u dijagnostici i terapiji bolesti štitnjače. Kako je jod glavni sastojak hormona štitnjače, radioaktivni jod bio je prvi pravi funkcionalni marker za ispitivanje funkcije štitnjače, ali i liječenje hipertireoza (povećane funkcije štitnjače) i metastaza karcinoma štitnjače jer u većim količinama uništava funkcionalno tkivo štitnjače. Došlo je do razvoja nuklearne medicine koja se, zahvaljujući primjeni radioaktivnog joda, sve više počela baviti dijagnostikom i terapijom bolesti štitnjače. Prije 50 godina još nije bilo ni lijekova za liječenje hipertireoze, ni supstitucijske terapije hormonima štitnjače za liječenje hipotireoze (smanjene funkcije štitnjače). Prva supstitucijska terapija hormonima štitnjače bila je preparatima goveđe štitnjače. Razvojem farmaceutske industrije razvili su se tireostatski lijekovi - za sprečavanje povećane sinteze hormona štitnjače u hipertireozi i supstitucijska terapija tiroksinom za liječenje hipotireoze. U posljednjih 30 godina znatno je uznapredovala i dijagnostika bolesti štitnjače, ponajprije ultrazvučna i laboratorijska dijagnostika (hormonske i imunološke analize). Od 4 do 8% populacije ima na opip povećanu i čvorasto promijenjenu štitnjaču. Ultrazvukom se čvoraste promjene nalaze u 20 do 40% pregledanih pacijenata. Najčešće je riječ o nodularnim strumama (čvorastim gušama), a u 3 do 5% pacijenta s čvorastim promjenama dijagnosticira se karcinom štitnjače. Ultrazvukom se mogu otkriti i sasvim mali čvorovi ili male ciste veličine 2 do 3 mm. Čvorovi u štitnjači mogu biti nodularne strume (guše), dobroćudni ili maligni tumori. Pregledom ultrazvukom možemo analizirati strukturu cijele štitnjače i čvorova u štitnjači, ali za postavljanje dijagnoze o kakvom je čvoru riječ potrebno je učiniti ciljanu punkciju pod kontrolom ultrazvuka, a punkcijom dobiveni sadržaj analizira citolog. Citološka punkcija je jednostavna i neinvazivna pretraga. S obzirom na veliku učestalost čvorastih promjena, pri odabiru čvorova za ciljanu citološku punkciju potrebno je iskustvo. Ako se pregledom ultrazvukom u radiološkim dijagnostikama ili u ambulantama opće prakse slučajno otkriju čvorovi u štitnjači, veličine manje od 1,5 cm, nije potrebna nikakva žurba u daljnjem dijagnostičkom postupku jer je većinom riječ o bezazlenim promjenama te pacijenti ne moraju biti pretjerano zabrinuti ako im se slučajno nađe čvor u štitnjači. Daljnji dijagnostički postupak i učestalost kontrolnih pregleda određuje specijalist koji se bavi dijagnostikom i terapijom bolesti štitnjače. Scintigrafija štitnjače radi se s tehnecij pertehnetatom koji zamjenjuje jod u prikazu funkcionalne morfologije. Na scintigramu se vidi jesu li čvorovi u štitnjači slabije funkcionalni ("hladni" čvorovi) ili hiperfunkcionalni ("vrući" čvorovi) koji mogu dovesti i do razvoja hipertireoze. Na temelju nalaza pregleda ultrazvukom, citološke punkcije, scintigrafije štitnjače i drugih laboratorijskih pretraga postavlja se dijagnoza i određuje eventualno potreban daljnji terapijski postupak. Liječenje Nodularne strume (čvoraste guše) većinom nije potrebno liječiti ako je funkcija štitnjače uredna, jedino ako je riječ o većim strumama koje se tada liječe operativno. Ako se dijagnosticira tumor štitnjače, pacijenta se upućuje na operativni zahvat. Ako je tumor dobroćudan, većinom se odstranjuje samo jedan režanj, a ako se dijagnosticira maligni tumor, obično se odstranjuje cijela štitnjača. Maligni tumori štitnjače mogu se širiti u limfne čvorove ili metastazirati u druge dijelove tijela, ali obično su lokalizirani samo u štitnjači i većinom imaju dobru prognozu bolesti. Oko 15 do 18% populacije ima autoimune bolesti štitnjače koje se mogu prepoznati ultrazvukom zbog difuzno promijenjene strukture štitnjače i analizom tiroidnih protutijela (najviše su specifična za dokaz autoimune bolesti štitnjače protutijela na tireoidnu peroksidazu - TPOAt). Autoimune bolesti su važne jer mogu dovesti do razvoja hipertireoze (poznata po nazivu Basedowljeva ili Gravesova bolest) ili hipotireoze (poznata po nazivu kronični limfocitni tireoiditis Hashimoto). Najčešći simptom hipertireoze je pojačano znojenje i ubrzano lupanje srca koje može biti prisutno i u mirovanju kad se pacijent odmara, zatim mršavljenje (koje može biti izrazito - pacijent može izgubiti i do 20 kg u nekoliko mjeseci) uz dobar tek, učestale stolice, drhtanje ruku, opća uznemirenost uz promjene raspoloženja. Mogu biti prisutne i promjene na očima (otečeni kapci, podignuta gornja vjeđa, izbuljenost očnih jabučica). Bolest može biti izražena u manjoj ili većoj mjeri, a može nastupiti i vrlo naglo u kratkom vremenu. Pacijenti s hipertireozom moraju uzimati tireostatske lijekove koji sprečavaju sintezu hormona štitnjače, u početku u većoj dozi, a poslije se doza lijeka smanjuje do tzv. doze održavanja kad su za urednu funkciju štitnjače potrebne vrlo male doze lijeka. Pacijent se tada dobro osjeća i nema nikakvih tegoba, ali se liječenje ne smije prerano prekinuti jer su česti recidivi bolesti (ponovno raste razina hormona štitnjače u krvi kao na početku ili prije liječenja). Liječenje je većinom dugotrajno traje mjesecima, a ponekad i godinama. Ako u prvoj ili drugoj godini ne dođe do remisije bolesti, tj. stanja koje ne zahtijeva liječenje, pacijentu se preporučuje operativni zahvat (većinom se odstranjuje cijela štitnjača jer je cijela štitnjača bolesna, a nadoknada hormona uzima se svakodnevnim uzimanjem tableta) ili terapija radioaktivnim jodom (koja uništava funkcionalno tkivo štitnjače). Terapija radiooaktivnim jodom nije opasna, ne škodi drugim organima, od nje ne opada kosa i može se davati i mlađim ljudima, a pogotovo se preporučuje starijim pacijentima i srčanim bolesnicima za koje nije dobar operativni zahvat radi primjene opće anestezije. Tireostatski lijekovi mogu izazvati i alergijske reakcije, najčešće kožne (osip po koži uz svrbež), ali može doći i do pada leukocita ispod normalnih vrijednosti (što je opasno jer se organizam ne može braniti protiv infektivnih bolesti). Alergijske reakcije obično se pojavljuju u prvih mjesec dana od početka terapije, a rijetko poslije tijekom liječenja. Pacijent mora biti upoznat s takvim alergijskim reakcijama kako bi se na vrijeme javio liječniku. Terapija tim lijekom mora biti obustavljena i zamijenjena drugim. Hipotireoza je stanje kad štitnjača ne izlučuje dovoljnu količinu hormona štitnjače, obično se razvija sporo, godinama, jer štitnjača većinom ima dovoljno rezerve da izlučuje dovoljnu količinu svojih hormona (T3 i T4) pod utjecajem povećanog izlučivanja TSH (hormona hipofize).Zbog toga su prvi znak razvoja hipofunkcije štitnjače povišene vrijednosti TSH u krvi. Simptomi hipotireoze su pojačan umor, iscrpljenost, pospanost, oticanje oko očiju, otiče lice, noge, ruke, pacijenti pate od zatvora (opstipacije), imaju bolove u mišićima, usporava se rad srca (bradikardija), povećavaju se masnoće u krvi (kolesterol i trigliceridi). Kako bolest većinom sporo napreduje pacijenti ne primjećuju svoje tegobe jer se na njih polagano privikavaju. Okolina također ne primjećuje da su njihovi bližnji bolesni, a također ni liječnici ponekad ne prepoznaju simptome hipotireoze, pogotovo ako je riječ o starijim osobama. Zato je važno da se autoimune bolesti prepoznaju dok još nije došlo do poremećaja funkcije štitnjače. Pacijenti mogu biti upozoreni da se kod njih očekuje poremećaj funkcije štitnjače te da moraju jednom godišnje kontrolirati TSH u krvi kako bi se započelo liječenje dok još nije došlo do razvoja bolesti. Supstitucijska terapija provodi se tiroksinom (svakodnevnim uzimanjem tablete) u određenoj dozi koja se mora odrediti individulano za svakog pacijenta prema nalazima T4 i TSH. Kad se odredi idealna doza lijeka ona se obično ne mijenja bitno, tako da su potrebne kontrole T4 i TSH samo jednom godišnje. Pacijenti na dobro reguliranoj supstitucijskoj terapiji dobro se osjećaju i nemaju nikakvih tegoba. Autoimune bolesti su nasljedne i znatno češće u pojedinim obiteljima. Zato članove obitelji bolesnih od autoimune bolesti štitnjače treba uputi na pregled i kad nemaju nikakvih simptoma bolesti. Autoimune bolesti su kronične bolesti, ne možemo ih u potpunosti izliječiti, uspješno možemo liječiti samo poremećaj funkcije štitnjače. Ako se dijagnosticira autoimuna bolest štitnjače, a funkcija štitnjače je uredna, tada nije potrebno liječenje već samo kontrolni pregledi. Poremećaj funkcije može se manifestirati u svakoj životnoj dobi, ponekad se pojavljuje već i u male djece, a ponekad tek u starosti. Povećanje štitnjače nije bolno jer se većinom štitnjača sporo povećava. Bol u štitnjači može se pojaviti jedino ako dođe do krvarenja u štitnjaču (hemoragična cista) prilikom neke traume ili dođe do krvarenja u čvor koji se tada može naglo povećati uz osjećaj boli. Takve hemoragične ciste liječe se ciljanom punkcijom, a ponekad dođe i do spontane resorpcije cističnog sadržaja. Bol u štitnjači može se pojaviti i kod subakutne upale (subakutnitireoiditis deQuervain) za koji se smatra da je virusne etiologije. Bolest nije zarazna, pojavljuje se obično u osoba nakon preboljele respiratorne infekcije ili upale pluća kad oslabi prirodni imunitet. Bolest nije opasna, ali je vrlo neugodna. Bol se pojavljuje većinom u području jednog režnja, a zatim prelazi na drugi režanj. Prisutna je pri gutanju, a štitnjača je povećana, tvrda i bolna na dodir. Bol može biti izrazita, može se širiti se u područje uha i glave ili prema grudnom košu. Temperatura tijela može biti blago povišena, a ponekad i izrazito do 40oC. Pacijent se može loše osjećati, iscrpljeno, može imati i simptome hipertireoze jer zbog upale dolazi do destrukcije stanica štitnjače, pa se zbog toga povećava razina hormona u krvi. Takvo je stanje prolazno, obično dolazi do spontanog oporavka, liječenje nije potrebno, osim simptomatske terapije - daju se lijekovi za sniženje tjelesne temperature i protiv bolova. Antibiotska terapija nije potrebna. Nakon preboljele upale funkcija štitnjače se većinom u potpunosti oporavi, a rijetko se razvija trajna hipotireoza koja se liječi supstitucijskom terapijom tiroksinom. Bolesti štitnjače dijagnosticiraju se neinvazivnim pretragama, većinom su bezazlene i ne treba ih liječiti, jedino ako je riječ o poremećaju funkcije štitnjače, o tumorima štitnjače ili o izrazito povećanim gušama. S obzirom na to da su morfološke i funkcionalne promjene štitnjače česte, veoma je važna racionalna dijagnostika za koju je uz specijaliste koji se bave dijagnostikom i terapijom bolesti štitnjače potrebna dobra edukacija liječnika opće prakse, a također i samih pacijenata koji moraju biti upoznati

(odgovor članu haidy)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Stitna zlijezda
25.9.2009 16:37:24   
musculo
imam problema sa štitnjačom 5 mjeseci. imam hipertireozu. sad u 10 mjesecu idem na operaciju ali me je malo strah šta će biti nakon operacije.. moja mama je morala operirati štitnjaču i nakon dva tjedna od operacije je pala kao u depresiju i bila bi kao u toj depresiji 3 tjedna i onda bi došla sebi i gledala sam sve čudno u smislu: " šta me tako čudno gledate, ja sam samo spavala i sad sam se probudila...... " nije se apsolutno ničeg sjećala šta je radila, šta je sve bilo itd... i ta " depresija " joj se dogodila sve skupa 3 puta... i ja se sad bojim da se meni to nebi desilo.. p.s. baka i mama su operirale štitnjaču a ujak je uspjeo riješiti je s radioaktivnim jodom...
mene sada zanima kako su se osjećali i šta im je se događalo drugim ljudima nakon operacije.......!!!! hvaa...... 

(odgovor članu haidy)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Stitna zlijezda
29.9.2009 15:39:05   
Ela78
Draga musculo javljam ti se da ti pružim podršku.user posted image Budi jaka ne mora značiti da ćeš  se ti isto osjećati  nakon operacije kao tvoja mama.
Ovdje nema puno žena koje su operisale štitnu pa ti ne mogu reći svoja iskustva kao ni ja.
Ali što znam, moja rođaka je operisala štitnu odnosno izvadila je kompletnu, papilarni karcinom je bio u pitanju. Nakon operacije se dobro osjećala, doduše nije mogla govoriti nekih 10-tak dana, mali ožiljak koji se vremenom povlači i sve ostalo je bilo ok. Sada žena svaki dan pije Letrox od 150mg ide na kontrole svakih 6 mjeseci i kaže da se osjeća bolje sad nego dok je imala štitnu koja je trovala.
Sve najbolje ti želim!


_____________________________

U braku 3 prelijepe godine
JA 31 - ok
MM 32 - oligospermia
2 IUI - 0

********************************************



(odgovor članu musculo)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Stitna zlijezda
10.11.2009 22:17:45   
anelinos
vecer drage moje iskrenose nadam da ce mi neko svojim iskustvom i znanjem pomoci jer sam danas ostala "paf".. imala sam osjecaj da se cjeli svijet oko mene rusi..... zadnjih 3 godine vadjenjem hormolanog statusa na Kosevu mi je utvrdjeno da imam usporen rad stitne zljezde i od prvog dana propisana terapia Letroxa nekad je bilo 50 ug, a u zadnji par nalaza 100ug 1/2 tbl. cetri dana a preostala tri dana u sedmici 1 tabl. to je zadnji nalaz od prije mjesec dana a vrijednosti u krvi su bile sljedece
TSH 2.5 FT-4 15.2, i napisana mi je kontrola za 8 mjeseci... moram napomenuti da sam se zadnja dva puta kad sam bila zalila dr. da ponekad imam tupu bol u prednjem djelu vrata al ona nista posebno nije reagovala... za ovih 3 godine jednom sam radila ultrazvuk stitne moram naglasiti u privatnoj ordinaciji i nalaz je kratko jasno glasio da je sve uredno bez ikakvih promjena.... i posto je od tog nalaza proslo 1,5 god. a sljedeca kntrola tek za 8 mjeseci ja samoincjativno uzmem uputnicu i narucim se na ultrazvuk stitne na koji sam danas i otisla u dom zdravlja .... sasvim iznenadjujuce dr. je bio tako ljubazan i detaljan da je pregled trajao oko 20 minuta ... cjelo vrijeme je on nesto sestri diktirao i kad je zavrsio kaze meni mozete nalaz sacekati na polju ja sam izasla i nakon par minuta je dr. izasao i zamolio me da udjem da me jos nesto pita... kaze meni Dr. jesteli mozda trudni ja kazem Ne ok a vi jel tako znate za ovaj cvoric na desnom reznju ja kazem ne neznam, i objasnim da pijem terapiju itd kaze on imate taj cvoric pa se javite svom ljekaru za sve otsalo ja sam napisao sve detaljno.. ja sam jedva potrefila vrata da izadjem jer nemogu da vjerujem da za tako mal period mi se nesto pojavi na stitnoj doduse pregled kod privatnika je bio tako bezveze platila sam 50 km a trajalo je 2 minute.... sva sam izvan sebe neznam sta to znaci kolko je opasno , sutra moram zvati nuklearnu da molim da me prime , jer neko ima od vas mozda iskustva ili nesto zna evo detaljno cu napisat sta pise u nalazu sory ako sam opsirna al sva sam van sebe i samo placem....

Nalaz glasi ovako : Štitna zljezda je urednog polozaja u granicama normale. Desni rezanj je volumena 8,4 ml  a lijevi je volumena 6,7 ml. U desnom reznju vidi se izoehogeni  nodus dimenzija 15x10x16 mm oivičen tankim hipoehogenim rubom. Ostali parenhim stitne zlejzde je nehomogene grube strukture sa hipoehogenim arealima i crtastim vezivnim hiperehogenim tračcima naznacenije u lijevom reznju...





(odgovor članu Ela78)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Stitna zlijezda
10.11.2009 22:29:33   
sarayka
Draga anelinos slucajno imam malo "veze " sa ovim  (nisam dr)... ovaj tzv.čvorić koji imaš jer relativno mali znaci nije strasno....ovakvi cvorici bukvalno nastaju za kratko vrijeme tako da je moguce da je prije bilo sve ok. također nemora znaciti da se mora operativno rješiti vidjala sam pacijente koje godinama imaju cvorice ali su pod odredenom terapijom, bitno je da li je nalaz hormona uredan, ako je ok znaci da cvoric ne pravi nikakve smetnje i sl.bitno je samo redovno ici na kontrole i vjerovatno znas razlog svega je većinom stres...Sretno, nije to nista strasno vjeruj mi!

_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu anelinos)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Stitna zlijezda
10.11.2009 22:37:32   
anelinos
hvala ti puno sarayka , ja sa na terapiji kao sto sam napisala  letroxa javicu se ipak dr. da vidim jel treba sta mjenjat jer je ipak 6 mjesec sljedece godine daleko da cekam ja bi se ziva pojela... a da sam pod stresom jesam tu nazalost nista nemogu promjenit jer je zivotna situacija trenutno takva... samo me malo nervira na nuklearnoj sto svaki put kad odes druga  dr. bas je to bezveze hvala puno jos jednom... sad sam malo mirnija ... 

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Stitna zlijezda
10.11.2009 22:40:05   
sarayka
Nema na cemu nemoj se nervirati jer samo pogorsavas iako znam da je to nemoguće zaista!
Bit će to sve ok, javi sta je bilo...obavezno uradi hormone to je puno bitnije oni pokazuju kako stitna radi u UZ samo izgled...Javi se!


_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu anelinos)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Stitna zlijezda
12.11.2009 15:07:52   
mala@emma
draga anelinos,evo rekoh i ja da napisem par rijeci, jer sam i ja bila u istoj situaciji kao ti i znam kako se osjecas. ja imam 23 god a sa 18 god su mi otkrili da imamm neki cvor u stitnoj zlijezdi(u desnom rijeznju) velicine ljesnjaka ali je bilo vidljivo.
i tako sam redovno isla kod dr. i on kaze nije nista nije opasno to svako ima i radio mi UZ i kao nije nista strasno i dodji za 6 mjeseci na kontrolu ,a ja sma primjecivala da mi taj cvor raste i ja odem za 3 mjeseca na kontrollllu medjutim dr.opet kaze nije nista a nisam ni trosila nikakvu terapiju a dobro sam se osjecala i tako je proslo 2 god i sve isla na kontrole cesce nego sto su mi govorili dr. i onda sma imala problema sa uhom i tako da sam osla na ORL i oni su me pitali sta mi je to na vratu i rekli kao da idem na CT i ja sma isla na CT i citajuci sam vidjela koa da pise d au tom cvoru ima koa neka tumorozna masa i ja sa tim nalazom odem kod dr. na nuklearnu i kazem dr.da pogleda nalaz on kaze ma nemampotrebe da gledam nalaz i encu da se asociram na to  ja znam svoj posao, i tako da nije ni pogledao nalaz CT-a. i proslo je jos par mjeseci ja sma osla na kontrolu medjutim cvor je bio sada velicine oraha i hvala BOGU nije bilo tog dr. koji je sef odjeljenja nuklearne medicine u tz i bila je jedna mlada doktorica koju ja poznajem jer je ona odradivala pripravnicki na klinickom centru a ja sam bila na praksi kod nje i tako da smo se znale i ona se zaposlila  na nuklearnoj i tako da sam je vidjela i njoj kazem reko nema dr. a ja htjela na kontrolu i tako joj ja ispricala sve kako e bilo i da sma radila CT i ona kaze daje da pogledam nalaz i odmah sma vidjela na njenom izrazu lica da nesto nije uredu i onda je odnijela nalaz kod docentice i odmah su mi zakazali scintigrafiju i onda punkcijui punkcija. poslije tog patolskog nalaza su mi odma rekli da moram na OP i tako da su mi u toku operacije izvadili sma desni rezanje i poslali na ph i onda je bio ph pozitivan da je maligno i tako da su mi odstanili i lijevi rezanj stitne zlijezde. op je prosla odlicno sve kako treba i nakon op sam se dobro osjecala odmah poslije 2h sam mogla ustati iz kreveta i setala po hodniku u bolici. i posiej toga sma morala da cekam onaj ph nalaz i posliej mjesec je stigao i tu su potvrdili da je maligno papilarni karcinom. i posliej toga sma isla u srbiju u sremsku kamenicu da primim terapiju radiotivnog joda ali mogu svima reci da nije toliko strasno ja nisam imala nikakvih problema.  i poslije gtoga se posjecam dobro i sada trenutno pijem letrox 100mg i AT kapi i hvala BOGU  osjecam se super bez ikakvih problema sada je 3 god poslije OP  idem redovno na kontrole. ali samo da ti jos kazem da mislim da kod tebe nje strasno jer mnogi taj cvor imaju ali je benigno to znaci da nije maligno ukoliko osjetis da taj cvor raste odma se obrati ljekaru. i nemoj da se previse brines moras da gledas sve pozitivno jer sam ja tako uspjela gledajuci pozitivno i da ce sve biti kako treba i hvala BOGU jeste. puno pozzz emma

< Poruku je uredio mala@emma -- 12.11.2009 15:10:50 >

(odgovor članu anelinos)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Stitna zlijezda
12.11.2009 15:23:27   
D_K
moja svekrva je nedavno otkrila cvoric na stitnjaci.
uradila je UZ i nakon uradjenih hormona, koji su uredni, rekli su joj da je sve ok. samo treba da prati da li se povecava..
ja pijem letrox godinama - ja sam hipo - i generalno sve je ok..
a ako primjetite neke promjene pod hitno na pregled. ako ne mozete cekati na termin imate privatno ordinacije gdje mozete hormone uraditi. ima laboratorija na Ilidzi, privatna klinika isto na Ilidzi a i sefica nuklearne ima svoju privatnu ordinaciju i mozete i tamo otici. ja vam mogu dati broj za ovu zadnju ordinaciju. naravno sve ovo ako imate love. ja licno najradije kombinujem - ako mi je termin za pregled ja se narucim na kliniku i cekam termin a ako osjetim neke cudne promjene ja nabrzaka uradim kod privatnika nalaze - cisto da se smirim.

(odgovor članu mala@emma)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Stitna zlijezda
12.11.2009 15:24:58   
D_K
bas mi je zao zbog tvog iskustva.
mozes li mi please poslati ime tog pametnjakovica doktora - cisto da znam koga da se klonim na klinici..

(odgovor članu mala@emma)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Stitna zlijezda
12.11.2009 15:35:11   
mala@emma
mislim da ne bi bilo sada uredu da pisem njegovo ime ali to je na klinickom centru u TUZLI.
ali poslije svega sto sam prosla vise nisam kod njega. ali opet kazem opet je se sve dobro zavrsilo i opet je bila sreca u nesreci.

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Stitna zlijezda
12.11.2009 15:37:34   
mala@emma
dali neko mozda ima iskustva sto se tice trudnoce poslije operisane stitne zlijede i poslije primanje terapije sa radio aktivnim jodom?????????

(odgovor članu mala@emma)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *