|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
29.9.2008 14:04:56   
amlatifa
Evo da ja počnem ovu temu. Ružno sam se osjećala prije 6 godina i mislila sam da će se naša bolnica u Tuzli makar malo promijeniti što se tiče trudnica i trudnih žena, a tako sam se osjećala i prije 9 dana. To ružno znači da se prema ženama odnose kao prema kravama. Konkretno evo ja radila sam kiretažu u sobi okruženoj s prozorima gdje može da te vidi ko god želi, a ti onako rasčepljen ležiš na onom odvratnom hladnom krevetu. One med.sestre ko da si ti došao kod njih zato što želiš i možete mislit ona jedna meni kaže "e drage žene imal Vas još" gadura kao da sam došla iz svog ćejfa. Pored sve muke mogla sam poslat u ... Bila bi naj sretnija, a nadam se i Vi kad bi se situacije i odnosi prema pacijentima promjenile. Interesujeme Vaše iskustvo dali je isto kao i kod nas u Tuzli. user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
29.9.2008 14:16:30   
Mika
Draga moja a ja se baš mislila preusmjeriti na Tuzlu nakon proživljenog užasa na GAK-u Koševo user posted image  !!! U ovoj državi izgleda treba samo biti bezobrazan i neimati pardona ni prema kome ili te tretiraju k'o stoku!

_____________________________

Borba je počela!

(odgovor članu amlatifa)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
29.9.2008 14:52:59   
amlatifa
E baš tako dobro si rekla, a non stop se bune i nešto štrajkuju .Mislim da platu treba zaradatiti, svako završi školu kako bi bio odan svom poslu ali mislim da u našoj državi nije tako, a Bog zna kad će.

(odgovor članu Mika)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
30.9.2008 16:07:32   
fanamatik
I ja se nažalost moram pridružiti klubu... Iskustva sa poroda u Kantonalnoj bolnici Travnik su mi bila užasna...Jedna je stvar kad dođete i nemate ni kreveta a porađate se, to bi se moglo nekako i razumjeti, ipak je tehnička stvar, ali kad vam dođe "sestra"  i vidi vas kako plačete jer vam je beba prebačena na pedijatriju, što je bio moj slučaj jer je imala visok bilirubin, i kaze:  A STO TI PI*DIŠ ??? Recite mi kakav je to odnos prema pacijentu i prvenstveno čovjeku.user posted image
Ponekad pomislim da ti ljudi nikad nisu ni pročitali Hipokratovu zakletvu, a kamoli da je se pridržavaju. Naše je zdravstvo u velikoj krizi...
Hvala Bogu pa ima izuzetaka da nam vrate vjeru...

(odgovor članu amlatifa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
30.9.2008 21:25:40   
mamy Sabina
mi nemamo GAK u našem gradu,postoji ginekološki odjel
koji je dio regionalnog medicinskog centra,,Safet Muić"
Moje iskustvo,a popriličito je, relativno je  pozitivno.
Imaju titulu bolnica  prijatelj majke i djeteta,za šta realno nemaju uslove.
Na istom spratu,soba do sobe leže i porodilje i žene koje čuvaju trudnoću
tzv,,patološke trudnoće.Ti ležiš ,nesmiješ se ustajati ,a po hodniku se
od bolova previja porodilja.Druga stvar,tu su i žene koje su tek izgubile bebe,a u sobama do njih leže mame sa svojim bebicama koje plaču,to boli.
Na kraju tog istog hodnika su tri sobe sa ginekološkim slučajevima,od onih najgorih ne daj Bože,pa nadalje.Sve te žene koriste dvije tuš kabine i dva wc-a.
Premalo na nekih 10-ak soba.Toliko o tehničkim detaljima,sada ono pozitivno a to su divni ljudi koji tamo rade.Ja se nikada neću moći dovoljno zahvaliti predivnim sestrama:Neli,Aidi,Dunji,Šemsi,Tidži,Eldini,Emiri bojim se da koga ne izostavim.Naravno kao i svugdje imaju i oni jednu koja nije drska i bezobrazna već krajnje nezainteresovana.Divnim doktorima Senadu Sariću,Hasanu Redžiću,Elmi Šetka,ALmi Vila-Humačkić.Doktore koje nisam nabrojala po meni nisu ni vrijedni spomena,naročito jedan,kojeg nevolim ni vidjeti.
I hvala divnim čistačicama.
Eto ,to je moje mišljenje.Neko će možda pomisliti da je subjektivno,al ja stvari kod nas vidim tako

_____________________________

Boj se ovna, boj se govna, a kad ću živjeti?



(odgovor članu fanamatik)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
1.10.2008 21:48:20   
Blue rose RR
Meni je ono u kojoj sam porodila kikicu  najbolje, možda moje iskustvo ne tako mračno, me nagnalo da kažem da je Koševo po meni prilično dobra klinika..znam da ima i loših iskustava, i ovo je subjektivno, tako da, držim se toga, da ako moram birati između Opšte i Koševa, ostaje Koševo.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu mamy Sabina)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
1.10.2008 22:03:11   
novi clan
Ja sam se dva puta porodila na kosevu i iskreno i najbolje je jer ne daj boze da nesto se zakomplikuje jedino njima salju. A iskustvo mi i nije bilo bas najbolje sa prvim sam i super prosla, a sad sa drugom bebom uzas. Izazivali mi porod sto nikome ne bih preporucila. A sto se tice doktora i sestara sto vise platis bolje ce te paziti. Tuzno ali istinitouser posted image  user posted image  user posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
1.10.2008 22:24:21   
moni
E ja stvarno moram da pohvalim Koševo i osoblje u Koševu, svaka im čast.Ako izuzmem dvije sestre na odjelu sa bebama, kad sam izašla iz intenzivne, ostalo sve ok, ma super. Nisam vidjela profesionalniji odnos kao sestre u intenzivnoj, svaka im čast. Baš su me oduševile. Kad sam sišla sa intenzive(rodila na carski) bile su dvije odvratne sestre koje su se brinule o bebama. Jedna primili je za stalno taman te sedmice. Ja kad god dođem nešto da je pitam za bebu ona leži i spava među bebama, a druga tuberanka kašlje i nosa bebe, mrzi cijeli svijet.

(odgovor članu novi clan)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
3.10.2008 12:01:03   
ElmaB
Na zalost, kakva nam je drzava takva i porodilista!!!! Od uzasnih uslova, nevaspitanog osoblja pa na dalje. Strucnog kadra zaista ima, ali im je ljubaznost na niskom nivou. Mi smo njima definitivno samo brojke i niko vise ne postuje ljekarsku etiku niti ima imalo dostojanstva. Nije samo tako na porodilistu, nego na svim klinikama!!!


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Bosanka)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
3.10.2008 12:56:36   
Mika
Ja nema ništa protiv sestara na patologiji trudnoće na Koševu, sve su bile odlične, ali doktori koje sam ja imala žalost upoznati su NAVEĆI KRETENI IKAD VIĐENI! Mislim da oni nisu ni čuli za Hipokratovu zakletvu a ne izgovarali istu. Da je u pitanju bio samo jedan doktor pa hajde, ust'o čovjek na ljevu nogu, ali cjela dežura doktora preko vikenda. Sve kreten do kretena! Valjda im nisam dala kovertu pa ih nije bilo briga. Da Bog da im za lijeka trebalo!!!

_____________________________

Borba je počela!

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
3.10.2008 13:30:14   
medavi
Rodjena u zenici udata u srebrenik
ali posto srebrenik nema svoje bolnicu porodila sam se u tuzli
iskustvo nije Bog zna sta pozitivno
ali nisam srela ni nesto posebno finog osoblja  na porodjajnom!
sve u svemu srednja zalost, ako nemate nekog da urgira za vas
najvjerovatnije ce vas ostaviti u pripremi dok beba sama ne krene ili
dok ne vide da je majka u zivotnoj opasnosti!
Ja sam oba puta imala malu pomoc od mog ginekologa jer je cijenjen na klinici u tuzli
a da nije njega bilo neznam....
prvi put je muz zaboravio odmah da ga nazove jer sam rano dobila trudove,
i niko me nije ni pogledo,
a onda dodje jedna sestra i kaze poslao me je taj i taj
a preko tog i tog
i porodice te taj itajuser posted image da mi naglasi
da ima posrednik
zalosno ali eto sta cemo tako nam je
i sve ostalo u ovoj nasoj jadnoj drzavici...user posted image

< Poruku je uredio medavi -- 3.10.2008 13:31:39 >


_____________________________

MAMINI MOMCI
HARIS 18.04.2002
SAMED 04.07.2005

(odgovor članu amlatifa)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
25.9.2009 16:50:58   
Đenifer
Drage user posted image  i vi koje ste dobile svoje drage user posted image , kava su vaša iskustva sa Koševa, konkretno!
Tu se planiram poroditi i vodi me dr.Murtezić, o njemu dosta znam i loša i dobra iskustva.Dosta mojih prijateljica i familije je porodio i uglavnom svi su prezadovoljni, a s obzirom da mi je mm doktor, lično ga zna i ima o njemu super mišljenje.Ja lično nisam imala prilike da ulazim i obilazim spratove, osim odlazka na Uz i to je dovoljno da skontam da je klinika katasrofa, ali većina  kažu da je ipak čisto u salama i sobama( neznam)...... Čula sam od većine porodilja (katastofa) da kad vas prime i kad trebate klistir da vam urade, maltene svima istu cjevčicu guraju, da je ne sterilišu , mjenjaju ili sl.Ako je to tačno, to je katastrofa i izvor zaraze!! Bilo bi mi drago da me obradujete vi koje smatrate da to nije tako, jel u suprotnom otići ću do apoteke i uzeti nešto za čišćenje i uraditi to kod kuće, kad dođe vrijeme pred porod, naravno ako stignem od straha i uzbuđenja.Sva skora skustva sa Koševom i Dr Murtzićom su dobro došla.!!!

_____________________________________________
Mamin paškolinko dolazi 19.10.2009.g. Jadva te čekamo!

< Poruku je uredio Đenifer -- 25.9.2009 16:52:31 >

(odgovor članu medavi)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.9.2009 16:12:53   
Đenifer
Halllooooo ima li koga od vas,danas sam postavljala milion pitanja, niko mi ništa ne odgovarauser posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Đenifer)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
24.11.2009 21:51:48   
Niobe
Nađoh ovo user posted image
http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/clanak/091123082


_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu amlatifa)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:19:19   
n1kky
pozdrav svima :)
zao mi je sto ovu temu dizem negativnim postom, ali to je nasa realnost...

prije 10 dana mi se najbolja prjateljica porodila u GAK Kosevo na carski rez...trudnocu joj ej vodio dr.Dekovic, ali je bio na odmoru mjesec dana koji je kacio i termin njenog carskog...
otisla je kod profesorice Dizdarevic i pitala je jel bi je ona htjela raditi...naime profesorica joj ej vodila trudnocu prva 4 mjeseca jer je trudnoca visokog rizika...
prof.Dizdarevic je pristala bez ikakvih problema, rekla joj kad da dodje i sve divno krasno...
nedjeljom je smjestena u bolnicu, u pon u 9 sati zakazan carski...
profesorica joj je dosla u ponedjeljak oko 8 sati rekla joj da ce je uskoro pripremati...da bi je pred sam carski ostavila, navodno ima nesto hitno da zavrsi...
njoj su dali anesteziju bez da je znala ko ce je raditi...
probudila se na intenzivnoj i koga god je pitala ko ju je radio govorili su joj da ce joj se reci u viziti ili ce taj doktor doci da je pogleda...
prebacena je sa intenzivne i pustena kuci 3 dana po porodu...kazu nema potrebe da je vise tu i ona i beba su dobro....
7 dan po porodu joj se rana zagnojila, imala je konstantno temperaturu i ode na GAK...urade joj UZ i ustanove da u njoj ima nesto 10cm dugu i 5 siroko, moraju je otvarati...
nisu mogli naci nikoga da je otvara jer naravno nece niko tudje greske da popravlja...i tad sazna kako ju je radio neki doktor koji je ustvari bio na godisnjem ali taj dan dosao da nesto zavrsi na klinici i usput je operirao...

moj i njen muz i njen otac su taj cijeli dan bili na klinici, profesoricu su nasli ujutro, ona navodno taj dan nece biti na klinici i nemoze joj ona raditi OP, ali naci ce se neko...i nakon toga vise je nisu mogli naci...
popodne su otisli kod Gavrankapetanovica i zaprijetili mu tuzbom (cura lezi na klinici, rastaje se sa zivotom, a niko da joj pridje a o necemu drugom i da ne pricam)  i on nazove GAK i nasao se dokt da je uradi...
izvadio je 250ml gnoja i posteljicu (!!!!!!!!!)....jedan od slojeva koji su trebai biti siveni nema ni jednog sava...cini mi se misicni sloj ali nisam sigurna...
nisam mogla vjerovati...
jos je na GAK-u, temperatura joj nikako ne spada, drenovi nikako da se primire, na antibioticima je, radili su joj neke nalaze, ali i to samo jer joj otac i muz vise gore i svadjaju se sa doktorima...

i sta lijepo reci o klinici i doktorima gore...ja zaista nemam rijeci...

sorry na dugom postu, ali sam morala bijes izbaciti iz sebe...


_____________________________

09.09.2009. najsretniji dan u mom zivotu...





(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:33:56   
Skvo RR
Uzasno.....stvarno nemam neki adekvatniji komentar!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu n1kky)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:35:26   
M kao Mama
Ma, katastrofa, znam ženu, koja još tadi u zravstvu, kojoj su ustanovili da nešto nije uredu, upravo Dizdarevička, hitno operacija, helem sve su joj gluho i dačleko bilo izvadili, kao rak, nema dalje, da bude sretna da joj nije ostalo zahvatilo. međutim, nakon nekoliko sedmica do njenog muža dopre priča iz vrha kako su se zeznuli, došli nalazi, nije sve tako crno kako su mislili, i da niu trebali sve da joj vade. Ona jadnica ništa ne zna, muž tokrije od nje, jer polduila bi kada bi saznala. Imaju jednu kćerkicu i više nikada neće roditi. Počela je raditi, po cjeli dan sluša žalopoljke kolegica, eto baš im je žao, što joj se to desili i slično, a u stvari istina je mnogo gora i teža.

(odgovor članu n1kky)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:37:12   
misica
Sto se tice nasi bolnica nemam rijeci ja nosim jako losa iskustva i nije mi jasno zasto se o tome suti cinim mi se da bi od neke muke namjerno naravno kad bi ostala tridna otisla gore da snimim te strahote.Zalim sto sam ikada otisla gore jer povr ljijecnika koje sam gore licno poznavala moje iskustvo je grozno i pitamo se zastzo zene neradaju danas.??? meni se i danas nako 7 god place kad pomislim na bolnicu nemam rijeci. Napisala sam koju na temu porodilista pa procitaj te da se ne ponavljam. Nego moli te Boga da stro prije odete odozgo ako vec neme te gdje drugo da se porodite. Pozzuser posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu n1kky)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:37:34   
škorpija
ovo treba u novine, stvarno sramotauser posted image , jadna žena, bog zna kakve posljedice može imati a jadna i njena bebica,odvojena od majke kad joj je najpotrebnijauser posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:41:02   
n1kky
ja vam ne mogu opisati kako sam bijesna...
kad je ona rodila svekrva je nazvala profesoricu (misleci da joj je ona radila carski) i pital az anju, kaze prof "ja sam davno rekla, ona je trebala tu trudnocu ocistiti u 3 mjesecu, tu  nista nije uredu, vi mene niste slusali" zenu kad nije srce udarilo...
i kad zena rece ponovo ime i prezime profesorica se ispravi "a onaaa,,, ahaaaa, s njom je sve uredu, beba je uredu, op prosla odlicno..."

zalosno, ali bas zalosno...


_____________________________

09.09.2009. najsretniji dan u mom zivotu...





(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:44:17   
škorpija
za dizdarevićku sam čula toliko negativnih stvari da to više prevazilati svaku mogućnost slučajnosti, žena il je izlapjela il je vazda nesposobna bila, a to valjda dobro krilauser posted image .

n1kky a kako se zove taj dr. koji ju je operirao i napravio grešku, trba to javno napisati da se zna

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu n1kky)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:47:19   
n1kky
nije ni ona bila sigurna, ali evo cekam da joj MM sa mojim dodje pa cu ga pitati, naravno da treba javno objaviti...
o ovakvim se stvarima ne smije sutjeti inace nam se stanje nikada nece popraviti...
samo ona zna kako joj je i koliko pati...
dovoljno je samo to sto je od bebe odvojena...


_____________________________

09.09.2009. najsretniji dan u mom zivotu...





(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:49:12   
misica
Nema sumje da oni nisu dobri dr. samo od silnog trcanja ko ce dati vise suski zaborave se razmisljajuci gde ce potrositi silne parice.user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu n1kky)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:54:42   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: moni
E ja stvarno moram da pohvalim Koševo i osoblje u Koševu, svaka im čast.Ako izuzmem dvije sestre na odjelu sa bebama, kad sam izašla iz intenzivne, ostalo sve ok, ma super. Nisam vidjela profesionalniji odnos kao sestre u intenzivnoj, svaka im čast. Baš su me oduševile. Kad sam sišla sa intenzive(rodila na carski) bile su dvije odvratne sestre koje su se brinule o bebama. Jedna primili je za stalno taman te sedmice. Ja kad god dođem nešto da je pitam za bebu ona leži i spava među bebama, a druga tuberanka kašlje i nosa bebe, mrzi cijeli svijet.

Sestre na Patologiji su bile dobre... u intenzivnoj - fenomenalne, pažljive, sve najbolje o njima mislim.  Sestre na odjeljenju za porodilje - katastrofa, blago rečeno.  Kad sam jednu zamolila da mi nahrani bebu, koja od 9 do 13 nije ništa jela, a ja je nisam mogla dojiti zbog užasnih bolova poslije carskog, ona mi odgovorila: Pa, nismo ni mi ništa jele!!!user posted image   Samo mi je jedna pomogla (mislim da se zove Fikreta). Jednu noć mi je u 22h uzela bebu i držala je u onoj sobici do 5h ujutro, da bih se ja mogla naspavati i odmoriti.  Ona mi je jedina i pomogla oko dojenja.
Higijena na Koševu grozna... no, mislim da je to više do žena koje tamo leže, nego do čistačica.  Nagledala sam se slina zalijepljenih po pločicama, krvavih WC školjki i sl.  (izvinite na eksplicitnosti)

< Poruku je uredio pingpong -- 28.1.2010 11:55:04 >

(odgovor članu moni)
  Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Vaše mišljenje o GAK-u u Vašem gradu
28.1.2010 11:57:50   
leona81
ping pong potpisujem sve sto si rekla, fikreta je bila sestra zaduzena za nas a ne za bebe a pomagala je i oko beba i oko dojenja, i stvarno je super

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *