|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   vanbracna zajednica
28.10.2012 2:05:07   
hElma
Eh ovako, voljela bih da mi neko ko je malo bolje upoznat sa situacijom od mene odgovori na pitanje.
Naime trenutno zivim u vanbracnoj zajednici i trudna sam, a skupa zivimo manje od godinu (posto sam negdje procitala da se vanbracna zajednica koja traje vise od godinu dana smatra validnom kao i bracna), pa me interesuje da li ce postojati neke komplikacije nakon rodjenja djeteta oko priznavanja, odnosno davanja prezimena, posto nam se jos ne zuri sa vjencanjem, jer citajuci Zakon ne bih rekla da bi trebalo biti nekih problema. Voljela bih kada bi mi neko rekao nesto vise o ovome.

Unaprijed hvala =)
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: vanbracna zajednica
28.10.2012 7:40:12   
ksena
Nisam bila u vanbracnoj zajednici, ali koliko mi je poznato dijete ne mora biti zaceto ni u bracnoj, ni u vanbracnoj zajednici, bitno je samo da ga otac priznaje. U porodilistu ce ti uzeti podatke, ime oca, majke, adresa i slicno. Kada budete prijavljivali bebicu moracete ici i ti i muz i on ce trebati potpisati neki papir kojim priznaje dijete i dozvoljava da nosi njegovo prezime. I to je sve, koliko je meni poznato, mada ovo mi nije struka, pa nek me ispravi neko ako sam pogrijesila. Ne brini se vise i uzivaj u trudnociuser posted image

_____________________________

Nije srećan onaj ko ima šta želi, već onaj koji ne želi ono što nema.

(odgovor članu hElma)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: vanbracna zajednica
28.10.2012 8:11:41   
smajli80
Ja sam godinama bila u izvanbračnoj zajednici i imam uvid u cjelu problematiku.

Kad budeš izlazila iz porodilišta bebina otpusna lista biće na tvoje prezime i onda ti i muž zajedno idete u opštinu(matičnu službu)sa O.L.bebe i vi sa svojim dokumentima i ispunite neki zahtjev i potpišete i to je to.
To je ustvari uvjerenje da se ti slažeš da TM može dati dati djetetu svoje prezime.

I onda on dalje sa tim ide u CIPS tamo daju matični broj.

To je sveuser posted image user posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu hElma)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: vanbracna zajednica
28.10.2012 9:46:56   
Hanady RR
Vanbračna zajednica, u smislu ovog Zakona, jeste zajednica života žene i muškarca koji nisu u braku ili vanbračnoj zajednici sa drugom osobom, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.

Za upis priznanja očinstva u matičnu knjigu rođenih potreban je pristanak majke djeteta.

Izjavu o pristanku iz stava 1. ovog člana majka može dati pred matičarom, organom starateljstva, sudom ili notarom.


Uglavnom...
opštinske službe koje vrše upis rođene djece imaju pripremljene forme zapisnika i izjava u smislu porodičnoga zakona BiH...
majka potpisuje da prihvata očinstvo ...
otac se upisuje u knjigu rođenih na osnovu toga...
po rođenju djeteta u bolnici ono nosi majčino prezime....
ništa komlikovano i sve sasvim Ok....


s tim da možeš u smislu d ane hodaš 30 dana po rođenju djeteta koliko je zakosni rok za prijavu djeteta u matičnu knjigu završiti sve i prije rođeja...
otac i majka odu u opštinsku službu i otac da izjavu o očinstvu...sa tom izjavom majka ide i na porod i prezime je odmah očevo..
sa tom izjavom otac vrši prijavu d amajka mirno sjedi kući i mazi bebuuser posted image .
zakon kaže
(1) Očinstvo se može priznati i prije rođenja djeteta.
(2) Priznanje iz stava 1. ovog člana proizvodi pravno dejstvo ako se dijete rodi živo.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: vanbracna zajednica
29.10.2012 1:44:25   
hElma
Hvala puno na odgovoruuu =)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 5
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *