|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Tripl test
13.2.2008 18:47:19   
bšimunić
Ej društvo imam pitanje!!!

Što sve obuhvaća tripl test, na šta se sve odnosi???user posted image user posted image user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Tripl test
13.2.2008 19:03:08   
bezelye
Ja sam radila triple test. Testiraju se antitijela u krvi i pokazuju koliki je rizik za kromosomske poremecaje trisomia 13, trisomia 18 i trisomia 21. Jedan od poremecaja je Downov sindrom (mislim trisomia 21). Znaci test nece pokazati da li je beba sa nekim deformitetom ili ne, pokazuje samo koliki je rizik. Ako je rizik velik (veci od 1:300) preporucuje se amnicenteza u 16. sedmici. Zato je najbolje naci dobrog ljekara koji ce prvo provjeriti nuhalni nabor i uraditi triple test pa tek ako se pokaze da je veliki rizik onda raditi amniocentezu (koja bas nije ugodna i moze biti opasna za bebu). Pokusaj jos malo "googlati" ako ti treba vise informacija.

(odgovor članu bšimunić)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Tripl test
19.3.2008 22:32:19   
Mrva
Meni je dotorica na pregledu februaru kazala da su svi parametri na Downov sindrom negativni! Međutim na današenjem pregledu (ja sam u 16 sedmici) kazala mi je da je beba divna, hB, lijepo i zdravo izgleda, da je kompletna neuralna cijev uredno razvijena, mada se na UZ vidi neka crna tačkica u mozgu, i preporučila mi je triple test. Veli ona da ta crna tačkica ne mora predstavljati ništa, jer se tek nakon 20 sedmice detaljno skeniraju svi organi, uključujući i mozak, naravno.
Malo sam se zabrinula, al se nadam da će, aBd, sve biti uredu. Sutra idem da vadim taj triple test, pa budem vidjela šta će pokazati.
Molim Boga i vjerujem da će sve biti uredu.


_____________________________

Lovely

(odgovor članu bezelye)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Tripl test
19.3.2008 22:34:19   
mukica
Asta ti je taj tripl test ja sam u dvadesetprvoj sedmici i nije mi niko reko da to treba raditi i gdje se to radi

_____________________________

Mamini djecaci
12.03.2001
25.07.2008

(odgovor članu Mrva)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Tripl test
19.3.2008 22:37:10   
Emina*
Ja ga nisam ni radila user posted image  user posted image



_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu mukica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Tripl test
19.3.2008 22:55:12   
sanja.sa
tripl test se radi u od 15 - 18 sedmice (idealno u 16-toj).
vec je objasnjeno zbog cega se radi, a uglavnom ga rade trudnice kod kojih postoje neke indikacje za kromosomske poremecaje (down...), ako su starije trudnice, ili ako trudnica sama trazi da se taj pregled napravi.
kod mene su svi pregledi bili super, al ja sam svejedno trazila da napravim i taj test i nije bilo lako cekati rezultateuser posted image . hvala Bogu rezultati su super i sada sam rekla dosta vise testiranja, sama sebe previse opterecujemuser posted image

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Tripl test
19.3.2008 22:56:56   
Okarica
Ćao Mrva, nas dvije smo čini mi se tu negdje sa terminima. Vidjela sam na trudničkoj listi da ti je termin odmah iza mene. Ja sam do sada išla kod privatnika, četiri puta radila 3D UZV i ništa mi nije rekao. Nuhalni nabor ok i ostali parametri su ok. Nije mi spominjao triple test. Kod koga vodiš trudnoću? Pozdrav!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Mrva)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Tripl test
19.3.2008 23:00:54   
Okarica
Sad ste me drage moje malo zabrinule. Možda sam trebala uraditi taj test, ali sad je već kasno. Buduća mama, zašto si ti insistirala? Je li zbog godina, ili iz drugih razloga? Ja baš nisam nešto mlada, u oktobru punim 33, pa sam se sad zabrinula. Nadam se da je kod mene sve ok, valjda bi mi ginekolog preporučio da to uradim. Pozdrav!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu sanja.sa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Tripl test
19.3.2008 23:02:55   
sanja.sa
draga mrvo, nista ti ne brini, vidjet ces da ce sve biti ok, a doktorica te vjerovatno iz predostroznosti poslala da uradis i taj test. dr. divanovic svim trudnicama preporucuje taj pregled, kaze bolje da se napravi nego ne napraviuser posted image , al on je takav, jakooooo detaljan.
mukice pregled se radi iz krvi, uzmu ti jednu bocicu krvi i testiraju neka tri hormona koje trudnice imaju u krvi (uh jesam ovo strucno objasnilauser posted image ).

(odgovor članu sanja.sa)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Tripl test
19.3.2008 23:07:10   
mukica
E super bas ti hvala nek si mi ovo objasnila moja dr kaze da je sve super i nije mi nikad to spomenula a idem u clarus dr Amra Hadzismailovic a sad sam zakazala kod dr Puzica u vojnu b.

_____________________________

Mamini djecaci
12.03.2001
25.07.2008

(odgovor članu sanja.sa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Tripl test
19.3.2008 23:07:33   
sanja.sa
draga okarice, nista ne brini, dotor bi ti preporucio taj test da je bilo ikakvih indikacija. ja imam 28 god, a kao sto vec rekoh dr divanovic svima savjetuje taj test, pa sam tako i ja rekla bolje da ga uradim...
inace mislim da je obavezan trudnicama preko 35, al kazem mislim, nisam sigurna

(odgovor članu sanja.sa)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Tripl test
19.3.2008 23:09:34   
Okarica
Hvala ti, utješila si me. Nadam se da je sve ok. Pozdrav!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu sanja.sa)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Tripl test
20.3.2008 7:54:11   
Hannah
Mrva,

Nemoj se brinuti za crnu tačkicu u mozgu, radi se najvjerovatnije o vodenoj cisti koja kasnije nestane. I moja ju je beba imala, otkrili u 18 sedmici, a do idućeg pregleda nestala. Uglavnom, nije rijetka pojava i ne znači ništa.

Lp



(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Tripl test
20.3.2008 9:11:48   
Mrva
Hvala ti draga Hannah, ja sam haman pola noći provela na netu čitajući o tim cistama :(
Doktorica je također kazala da je to mala cistica i da će vjerovatno nestati na narednom pregledu.
Svakako budem javila čim završim ovaj triple test!
Doktorica Jadranka Dizdarević mi vodi trudnoći, i to privatno (otvorila je ordinaciju u Čemaluši 6 - jako je lijepo)! Ja imam 27 godina, i kažem vam, sve izgleda idealno, tako dr. kaže, svi organi su na mjestu, svi parametri su negativni, i ja sam mjerila nuhalni nabor i dužinu butne kosti, promjere glave...dakle, sve izgleda savršeno. Međutim, veli ona da ima ta crna tačkica koju ne želi previditi i želi da u sve bude 100% sigurna i zato me poslala na triple test.
Njega radim u privatno biološko-imunolioško-hemijskom institutu na Ilidži, u Lužanima, adresa je Vinka Šamarlića 5, i tako je divno osoblje...sad ću vidjeti kolio košta triple test, pa vam javim!

Još jednom, hvala vam i divne ste! :)


_____________________________

Lovely

(odgovor članu Hannah)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Tripl test
20.3.2008 9:18:51   
Mrva
Sorry, heheh, ja ko' da sam na forumu o nuklearnom naoružanju, dakle nije BI-hemijski, nego hematološki institut...
hahaha, ne mogu da vjerujem, oprostite mi :)


_____________________________

Lovely

(odgovor članu Mrva)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Tripl test
20.3.2008 10:55:04   
Emina*
Meni je moja dr isto preporucila, ali samo preporucila,
nije navela da ga uradim obavezno da ga uradim,
ali ja nisam......  user posted image  user posted image
Mrvice,ma nemas zasto da se brines,
jer uglavnom ljekari naglase da ga "obavezno" moras uraditi...
Pa ne mogu ja sad gatati kakvih testova ima, i koje trebam uraditi...
Smatram da je to ipak duznost ginekologa
da ti naglasi da bi trebao uraditi neki test zbog odredjenih indikacija....... 


< Poruku je uredio Eminica -- 20.3.2008 10:56:51 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Mrva)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Tripl test
20.3.2008 13:04:19   
Mrva
Upravo sam sad iz laboratorije, u pitanju je obično vađenje krvi, nalaz se čeka 7-10 dana i košta 169 km.
Dakle, kontroliraju se 3 hormona, tj. njihova vrijednost. Moraju biti u 'harmoničnom' odnosu i to je to!


_____________________________

Lovely

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Tripl test
20.3.2008 15:49:52   
narcis
ja nisam cula za tripl test ali jesam za neki pregled ne znam strucno kako se zove ali kao vadi se plodova vodica radi se u 18 nedjelji trudnoce i u brckom,ja sam u 13 nedjelji i imam namjeru uraditi to naravno uz dogovor sa doktoricom,ako je neko to vec radio molim informaciju vise

(odgovor članu Mrva)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Tripl test
20.3.2008 16:07:39   
Visnja RR
@ Narcis: to o cemu pricas je amniocinteza...pisale smo o tome mi koje smo je radile... evo  procitaj...
http://www.ringeraja.ba/forum/tm.asp?m=6907

(odgovor članu narcis)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Tripl test
21.3.2008 14:56:46   
peanut
Drage buduce mamice! Taj test se radi u slucaju kada je u nekoj porodici vec bilo slucajeva, "ne daj Boze", pa je samim tim povecana mogucnost da se to desi opet. Znaci, neki poremecaj, koji se genetski prenosi. A, mene zabrinjava i sama praksa mjerenja nuhalnog nabora. Sta, recimo, kada se u 12-14 sedmici pokaze da je nuhalni nabor veci od ta dva-tri mm (ne znam tacne parametre). To je pokazatelj, je li, da beba ima downov sindrom. I sta onda? Da li te mame abortiraju tu djecu? Kolika je to moralna dilema...Ja znam par slucajeva kada su mladim mamama u Skerlicu rekli da taj nalaz nije u redu. A, kod privatnika, kasnije, pokazalo se da je sve u redu.Izgleda da kod nas nema dovoljno obucenih ginekologa koji znaju citati taj nalaz, jer, pored samog nuhalnog nabora, postoji jos niz pokazatelja koji upucuju na odredjenu dijagnozu...
Odoh ja skroz na drugu temu,sorryuser posted image

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Tripl test
21.3.2008 15:52:07   
ElmaB
Draga Peanut!
 
U koliko ljekar vidi da nuhalni nabor je veci ili manji od normalnog, onda ti preporucuje prvo triple test, a nakon toga, ako je bas potrebno, i amniocentezu! Sve je to individualno. Jer, pored mjerenja nuhalnog nabora, postoje i drugi parametri koji doktorima ukazuju da li je nesto u redu ili nije!
 
Pozdrav!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu peanut)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Tripl test
30.3.2008 9:50:50   
Mrva
Drage moje,

Dobila sam nalaz testa, sve je hB u najboljem redu.
Dalkle, radi se o vjerovatnoći da beba ima neku anomaliju posmatrajući omjer tri hormona na uzorku krvi.
I na kraju ima zaljučak koji kaže 'ne postoji rizik od downovog sindroma, trisomije 18, niti neuralnog oboljenja'
Npr. ukoliko je vjerovatnoća manja od 1:294-300, onda se radi amniocenteza (ili već šta dr. preporuči), dakle ima rizika. Kod mene je ovaj omjer 1:10 000.

Moram napomenuti da nikada nisam u porodici imala bilo koga sa anomalijama, niti je mm, i da imam 27 godina. Pročitala sam negdje da je triple test sada obavezan u nekim zemljama, i da ga čak ovdje svim svojim pacijentima preporučuje dr. Divanović.

U svakom slučaju nije bilo baš lahko čekati ovaj nalaz, iako si i sama svjesna da nema razloga za preveliku zabrinutost.

Stoga, sad uživamo u očekivanju prvih pokreta našeg  user posted image .  


_____________________________

Lovely

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Tripl test
30.3.2008 11:16:55   
Okarica
Drago mi je da je sve ok. Nisam ni sumnjala. Pozdrav!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Mrva)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Tripl test
30.3.2008 12:04:22   
sanja.sa
Draga Mrvo, sretna sam zbog tebe i tvoje user posted image !
U potpunosti te razumijem da nije lako cekati rezultat (ni u mojoj porodici, ni od MM nema niko sa anomalijama) ali svejedno nije lako. hvala Bogu i moj rezultat je bio superuser posted image .
Sada se opusti i uzivaj u user posted image , a kao sto hannah rece, vidjeces, vjerovatno vec na narednom preledu ciste vise nece biti. Pusa

(odgovor članu Mrva)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Tripl test
23.4.2008 14:49:38   
Mrva
Bila sam u ponedjeljak na pregledu, onom 'važnom u 21 sedmici' i hB te vodene cistice nije ni bilo, dr. je nije niti pomenula.
Za trudnoću je kazala da je savršena, još jednom hB.
Uživajte!user posted image


_____________________________

Lovely

(odgovor članu sanja.sa)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *