|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
7.5.2010 22:29:23   
tam
Može li me netko od vas savjetovati što da radim?
Dijete mi koristi lijek koji se nalazi u 100% iznosu na listi Zavoda za zdravstveno osiguranje.
Što znači da bi taj lijek trebala dobivati besplatno.
Međutim, kada dođem u ljekarnu moram dijelom platiti taj lijek!
Jer Zavod priznaje jednu cijenu kao nabavnu ( npr 28KM ),
a ljekarne ga nabavljaju po višoj cijeni ( npr 35KM ) plus ostale minimalne obaveze,
što mi na kraju dođe da ja za besplatni lijek moram nadoplatiti svaki mjesec ( oko 15KM ).
Za zdravlje djeteta bi platila i punu cijenu, ali nije to u pitanju.
Svaki mjesec sam zbog toga tako ljuta!
I još sada zbog toga ljekarne ne nabavljaju taj lijek,
već neku zamjenu koji mu ne odgovara po miligramima,
ni u cijelosti po sastavu.
Hvala vam!
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
8.5.2010 9:05:59   
bucko
U kojem kantonu živiš? Koji lijek? Npr. u SA od marta ima takvih lijekova,kao100% na listi, a doplata XX km...Jednostavno, fond kaže npr. ja ću platiti 10 KM za XXlijek, a ako proizvođač neće da spusti cijenu lijeka na tih 10KM već ostavi 15KM, onda pacijent namiri onih 5KM. Kvaka je što u ima proizvođača koji prihvate tih npr. 10KM fonda, pa je onda za njih stvarno 100% lista, a za ove koje ne prihvate nije. No fond to stavi sve kao da je 100%, a pacijent namiruje...Možda ako daš info više mogu pomoći? Koju zamjenu daju?

_____________________________

04.11.12. u sami sumrak meni je svanulo

(odgovor članu tam)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
8.5.2010 10:39:06   
tam
Živim u ŽZH, riječ je o lijeku Apilepsin.
A zamjenu koju mi daju ne odobrava doktorica,
Rekla je da taj lijek može ići, ali bi ga prvo morala postupno skinuti s lijeka Apilepsin
a taj postupno uvoditi. Problem je i to što mi je dijete
već isprobalo više lijekova i na puno njih je alergično.
Na Apilesin nije! Svaka promjena lijeka izaziva mi strah!

(odgovor članu bucko)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
8.5.2010 10:45:41   
tam
Lijek koji se nudi za zamjenu je Depakine

(odgovor članu tam)
Neposredna veza do poruke: 4
   [Obrisana poruka]
8.5.2010 11:42:10   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu tam)
  Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
8.5.2010 11:53:45   
taurus
Depakine je isti generički lijek kao i Apilepsin samo je razlika u proizvođačima. Apilepsina nema u Sarajevskom kantonu pa je sada na listi Depakine i sva djeca su prešla na njega. Milsim da je bolje da i ti pređeš na Depakine jer je mnogo opasnije da dijete bude bez terapije. A što se tiče doplate ista situacija je i u Sarajevu

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
8.5.2010 13:59:46   
Apotekarka
Kod nas vec odavno nema Apilepsina,ali nikad nije bila nadoplata za njega,uvijek je na fondovski recept isao besplatno...

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
8.5.2010 14:10:01   
bucko
Što se tiče Apilepsina, ako su u pitanju kapi, više se ne proizvode. Na žalost. Depakine je paralela, i ne vidim zašto dr odbija dati zamjenu? Ima li neko drugo rješenje sama doktorica, ne može ostaviti bez terapije???OK, postoji mogućnost da se može "lagano skidati" s Apilepsina na nešto drugo, ali budući da Apilepsina nema,onda mora odmah preći na zamjenu. Što se tiče alergije, budući da Apilepsin i Depakine imaju identičnu aktivnu supstancu, ne vjererujem da se možešta desiti. Poenta je napraviti dobro doziranje, posebno ako Depakine nije iste jačine kao Apilepsin kapi (zaista ne znam na pamet). Valjda sam bar nešto pomogla...Sretno.

_____________________________

04.11.12. u sami sumrak meni je svanulo

(odgovor članu Apotekarka)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
8.5.2010 14:58:04   
tam
Iste aktivne supstance! da , ali ipak postoji razlika
samim time što je različit proizvođač.
Uzmimo primjer antibiotica Amoksil i Amoksiklav.
Ima djece koja nisu alergična na Amoksil,
ali jesu na Amoksiklav.
Isti lijek, različit proizvođač!
Ali mene LJUTI činjenica da se na listi nalazi Apilepsin i
pored njega piše 100%, postoji i Depakin (100%) ali
se ne navodi kao zamjena.I da se Apilepsin može nabaviti.
Dijete mi se stabiliziralo uz Apilepsin, nije alergično,
i ja sada ponovo moram mijenjati ( postupno ) lijek,
ponono neizvjesnost...
Stvar je u tome da je nekome u interesu da se prodaje Depakine!
Naravno da neću dijete ostaviti bez terapije, ali ovdje je
u pitanju papirologija, netko koga ne briga za korisnike...

(odgovor članu bucko)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
8.5.2010 16:01:58   
taurus
Forumašica Bucko ti je u jednom od prethodnih postova objasnila kako funkcioniše formiranje cijena i nadoplate za lijekove na listi. Depakine se jednostavno ne uklapa cijenom na listu i tu razliku doplaćuje pacijent. Što se tiče alergije ne bi trebalo da je bude jer je generički sastav isti samo je moguća alergija na neku pomoćnu supstancu ali su te supstance uglavnom indiferentne i rijtko izazivaju alergije.
Primjer koji si navela za amoksiklav i amoksil- samo da te napomene da postoji razlika u sastavu ovih lijekova jer amoksiklav pored amoksicilina sadrži i klavulonsku kiselinu i ona može biti uzrok alergija. Ali kod depakine i apilepsina to nije slučaj jer su identični.

(odgovor članu tam)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
8.5.2010 18:47:51   
bucko
Tam, ako se radi o Apilepsin kapima, nešto ne vjerujem da se može naći, jer koliko znam prestao se proizvoditi. I to ima godina dana, znam da je bila frka, čak i po TV su nešto spominjalo u kontekstu "djeca navikla na terapiju, šta sada?", s čim se u svakom slučaju slažem. Za alergije, Taurus je OK objasnila AMoxiclav i Amoxicilin. I niko ne kaže da 100% ne možebiti alergija, pa ljudi nakon 5o god postanu alergični na hranu, a kamo li lijekovi. Ugl, svaka promjena lijak bi trebala ići pod nadzorom ljekara, posebno ako treba uskladiti režim doziranja. Iskreno se nadamda ćeš riješiti problem, jer vjerujem da je frka. A što se fondova tiče, lopovi su to, njima 100% važi samo ako će oni mlatnuti kome 100%, posebno pacijentuuser posted image

_____________________________

04.11.12. u sami sumrak meni je svanulo

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
10.5.2010 14:54:33   
tam
Hvala vam!
Ja sam odlučila u dogovoru sa jednom ljekarnom
nadoplaćivati Apilepsin tablete ( koje su besplatne! ),
a oni će ih meni prema potrebi nabavljati.user posted image

(odgovor članu bucko)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Lijek na listi Zavoda za zdravstvo ???!!!
13.5.2010 23:28:52   
aloa
Samo da te obavijestim da se ni Apilepsin tablete kao ni Apilepsin kapi više ne proizvode. Tableta ima možda još nešto u nekim veledrogerijama na zalihi ali to ti nije dugoročno rješenje. Pa samo da znaš, ako započneš sa tabletama da se ne razočaraš jer ih uskoro nećeš moći kupiti.
Kad su se formirale liste lijekova Zavodi zdravstvenih osiguranja svih kantona su prihvatili cijenu koju je ponudio proizvođač Apilepsin kapi. Apilepsin kapi su se u međuvremenu prestale proizvoditi a na tržištu nema registrovane zamjene. U tim slučajevima može se odobriti uvoz paralele tzv. interventnim uvozom, bez da lijek prođe proces registracije liejka u BiH. I tako je uletio  Depakain na tržište koji je skuplji i moras doplatiti tu razliku. Depakain je generički isto što i Apilepsin, s tim da je sad u pitanju koliko imaš povjerenje u farmaceutsku kuću koja ga proizvodi. 

(odgovor članu tam)
Neposredna veza do poruke: 13
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *