|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 11:39:54   
enya
pozdrav svima,

zanima me vaš stav u pogledu nasljeđivanja nekretnina, posebno nas žena pošto je poznat onaj stav da se žena treba odreći svog dijela u korist braće i njihove djece. jasno, to je imalo logike kada se živjelo u zajednici i od poljoprovrede da se zemlja "ne rasipa" medjutim čini se da je i danas taj stav normalan, pogotovo kada se radi o nekome drugom- mi imamo problem sa ženom koja je uzela svoju očevinu ali je problem što to drugi rade.
moje mišljenje je da i muška i ženska djeca vrijede jednako u svemu pa i u nasljeđivanju s tim da se kod nasljedstva ipak treba voditi računa ko je bio sa roditeljima ili se više brinuo o njima i da se ne desi da troje dijele garsonijeru u kojoj je neko od braće živio sa roditeljima. to mi je jadno no još jadnije je to što je moja svekrva došla na stup srama jer je uzela polovinu svoje očevine koliko joj zakonski sljeduje- nadživjela oca i brata- bratova djeca rasuta po svijetu, dobili od djeda po veliki komad zemlje za kuću i okućnicu plus dio koji je njihov otac imao te njih dvoje dijele ostatak zemlje sa mojom svekrvom što je toliki kamen spoticanja u porodici da smo pribijeni na stup srama. zemlje ima mnogo i otkako joj je porasla vrijednost postaje nepodnošljivo - mislim da je svekrva ok postupila iako se ona dugo lomila oko toga.  kako se ta tema ponovo stavlja na dnevni red došla sam čuti vas drage moje.  dakle nasljeđivanje :)
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 11:48:59   
ena0002
Mislim da danas, obzirom da su jako teska vremena i da ljudi vecinom nemaju neku sigurnost, niko ne propusta priliku da sta naslijedi, odnosno malo ko se odrice svog dijela. E sad, to je OK ako se ljudi mogu dogovoriti, ali vecinom ne mogu, na zalost.
A isto tako mislim da, kao sto si i sam rekla, treba obratiti paznju ako se naslijedjuje od roditelja (nebitno je li roditelj ili svekar-svekrva, punac-punica) ko je najvise izdrzavao te roditelj. Logicno je da taj neko ima visa prava, jer je to ipak velika obaveza. A ako se dijeca razidju i svako zivi svoj zivot i podjednako pomazu roditelje onda podjednako trebaju i dijeliti.

< Poruku je uredio ena0002 -- 24.11.2009 11:49:24 >

(odgovor članu enya)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 11:49:23   
sweet BaBy
Slazem se da i muska i zenska djeca imaju ista prava i da sve treba bit ravnopravno. I naravno da se "onaj  drugi" treba odreci kuce-garsonjere u kojoj je brat-sestra zivio s roditeljima i pazio ih.
Mislim da se sve treba rijesiti nekim "normalnim" dogovorom.

< Poruku je uredio sweet BaBy -- 24.11.2009 11:51:06 >


_____________________________

#A&A# Srece moje.

(odgovor članu enya)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 11:58:41   
mamine oci
slazem se da i muska i zenska djeca imaju prava na nasledje,al moje misljenje,ponavljam moje misljene,ako bi nesto nedaj Boze remetilo moje odnose sa porodicom odrekla bih se iskreno nista mi nije vrednije od porodice i nikad nebih se stavila u situaciji da se posvadjam sa bratom sestrom oko toga vise volim da sam ok sa svima pa nemala nista nego da imam sve a da nemam ljubav porodice,ako bi mi dobrovoljno dali hvala im ako ne opet im hvala samo nek su zdravo nekazem da sam u pravu sto ovao razmisljam ali to je moje misljenje i stojim iza toga...

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu sweet BaBy)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 12:00:01   
Skvo RR
Vezano za nasljedjivanje, mislim da se treba drzati vazecih propisa. Dakle, i muska i zenska djeca imaju jednake udjele u nasljedstvu.
Privatno, mi se uopce ne dopada ideja da se ljudi dijele po spolovima, cak sta vise uzasavam se toga!


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu sweet BaBy)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 12:01:52   
sweet BaBy
IZVORNA PORUKA: mamine oci

slazem se da i muska i zenska djeca imaju prava na nasledje,al moje misljenje,ponavljam moje misljene,ako bi nesto nedaj Boze remetilo moje odnose sa porodicom odrekla bih se iskreno nista mi nije vrednije od porodice i nikad nebih se stavila u situaciji da se posvadjam sa bratom sestrom oko toga vise volim da sam ok sa svima pa nemala nista nego da imam sve a da nemam ljubav porodice,ako bi mi dobrovoljno dali hvala im ako ne opet im hvala samo nek su zdravo nekazem da sam u pravu sto ovao razmisljam ali to je moje misljenje i stojim iza toga...




user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

#A&A# Srece moje.

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 12:03:27   
noaa

IZVORNA PORUKA: mamine oci

slazem se da i muska i zenska djeca imaju prava na nasledje,al moje misljenje,ponavljam moje misljene,ako bi nesto nedaj Boze remetilo moje odnose sa porodicom odrekla bih se iskreno nista mi nije vrednije od porodice i nikad nebih se stavila u situaciji da se posvadjam sa bratom sestrom oko toga vise volim da sam ok sa svima pa nemala nista nego da imam sve a da nemam ljubav porodice,ako bi mi dobrovoljno dali hvala im ako ne opet im hvala samo nek su zdravo nekazem da sam u pravu sto ovao razmisljam ali to je moje misljenje i stojim iza toga...

mamine oci svaka ti je na mjestu tako da nemam potrebu da pisem nesto drugo..u mojoj obitelji je nekako po starinski,nasljedstvo ide bratu i neka mi je on ziv izdrav sve mu seka dajeuser posted image

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 12:07:44   
Nedi
Mislim da se nasljedstvo roditelja treba jednako dijeliti među djecom - na jednake dijelove bilo da su muška ili ženska djeca. A u slučajevima gdje je neko od njih živio u zajednici sa roditeljima a ako su svi drugi pristojno situirani valjda je ljudski da se odreknu u korist brata ili sestre. Ono sto nikako ne mogu shvatiti je slucaj mojih komsija koji nisu imali djece a imali stan 1/2 i kad je zena umrla svaki član njene porodice koji je imao pravo i na 1 KM od tog stana se pojavio da traži taj dio. Iako nisu ni znali gdje se stan nalazi niti su im ikada dosli u posjetu i na kraju je stan zavrsio 1/23 vlasnika. To mi je uzas i dokaz kako su ljudi zločesti i besćutni

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu sweet BaBy)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 12:11:35   
remzy
IZVORNA PORUKA: mamine oci

slazem se da i muska i zenska djeca imaju prava na nasledje,al moje misljenje,ponavljam moje misljene,ako bi nesto nedaj Boze remetilo moje odnose sa porodicom odrekla bih se iskreno nista mi nije vrednije od porodice i nikad nebih se stavila u situaciji da se posvadjam sa bratom sestrom oko toga vise volim da sam ok sa svima pa nemala nista nego da imam sve a da nemam ljubav porodice,ako bi mi dobrovoljno dali hvala im ako ne opet im hvala samo nek su zdravo nekazem da sam u pravu sto ovao razmisljam ali to je moje misljenje i stojim iza toga...



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image -bravo za glasnogovornikauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Lamija 07.08.2002god
Fatih 07.02.2006god
Ambera 12.08.2008god

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 12:26:20   
veeseelaa
birvaktile ženska djeca nisu ništa dobivala od nekretnina a vjerovatno najviše iz razloga jer su sinovi skrbili o roditeljima...smatralo se takođe da žena udajom dobiva imetak s muževljeve strane pa da njojmiraz nije potreban, al ko garantira da ćemo zauvijek ostati u braku?????
danas je to drugačije, djeca žive odvojeno od roditelja i u većini slučajeva kćerke su mnogo, mnogo pažljivije.
Bez obzira na navedeno ja sam za da se imovina podijeli na jednake dijelove ako se već dijeli, mada i da su moji roditelji odlučili da svoju imovinu utroše za života nikad mi ne bi palo na pamet da o tome diskutujem.
Da su kojim slučajem odlučili sve dati bratu, takođe se ne bi raspravljala niti postavljala pitanja, poštujem i takve odluke. Sa svojom imovinom raspolažu vlasnici.
Ali mi je nenormalno kada vidim u pojedinim slučajevima da se braća tako nakostriješe kad roditelji hoće dati dio imetka i kćerkamauser posted image
Mrzim pohlepne ljudeuser posted image  jer ovaj dunjaluk je prolazan.......
Ja imam zajedničkih nekrenina kupljenih zajedno sa bratom, ne daj Bože da dodjemo u sukob zbog korištenja iste ja bi mu je prepustila iako sam ja lično dala 50% novca, a da ne govorim da nikada ne bi došla u sukob s njim zbog imovine roditelja.... naravno da bi nakon toga okrenula list što bi znatno uticalo na naše odnose
Gadi mi se i kad vidim da roditelji uživaju u blagostanju a njihove kćerke se potucaju po svijetu, dok svojim sinovima prave vile ....nisu ni svi roditelji istiuser posted image  nažalost



_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu remzy)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 12:43:55   
jabuka28
....Mislim da se u nas u Bih jos uvijek dosta(ne uvjek) vuce ono staromodno da najmladzem sinu pripada kuca roditelja. Potom po selima vise, snaha dolazi u tudze-na tudze...E onda tu se "sudare"dvje generacije i uvijek neko mora da popusta nekome...Mladza generacija umjesto da napreduje u svakom smislu mora da ponekada nazaduje i da cekica po "starinskim"stavovima zivljenja.Ostali sinovi moraju da se bore da se muce dok nesto sebi naprave jer nisu ravnopravni i nemaju tu privilegiju da im ostane kuca, kuciste sta god....Jer mladzi sin ce paziti roditelje i snaha ce  sluziti...

Mislim da se sve ovo treba da promjeni.Da sva djeca treba da budu isto vrijedna kao i mladzi sin. Da imaju isto nasljedstvo...I naravno da i zensko ima kao musko, da ima nesto i svoje a ne da ovisi o muzu i njegovoj familiji...

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 13:14:29   
Blue rose RR
Po mom mišljenju djeca (kao potencijalni nasljednici) ne treba da se miješaju u volju i odluku roditelja.
Na našem podneblju je došlo do smjene generacija, i današnji roditelji, imaju mnogo širi pogled na pojam "nasljeđa", i "testamenata" kao zakonskog sredstva ispunjenja njihove posljednje volje.

Ne trebamo kriviti djecu koja se "zamjere" kada nastupi ostavinska rasprava, već roditelje koji nisu za svog života riješi takve stvari, sa njihove tačke gledišta, i odlučili najpravednije.

Lično mi se ne dopadaju ljudi, koji se bave nasljedstvom, i kojima je to samo put da u svom mizernom životu u kojem nisu stekli apsolutno ništa, da se dočepaju nečega što je godinama uz mukotrpni rad i odricanje krvavo stečeno.

Ja sam za to da roditelji u određenim godinama života prodaju ono što imaju, kupe sebi manji stančić, a da taj novac potroše da bi živjeli na visokoj nozi, da putuju, uživaju u danima što su preostali.

Teško je objasniti današnjem narodu da su roditelji stekli SEBI, i da djeca moraju istim stopama da to rade.

Ja od svojih roditelja (s obzirom da imam i bracu) ne želim ništa. Otvoreno sam rekla da mm i ja ne želimo da se miješamo u porodičnu kuću, jer mi smo sebi stekli, i meni ne treba. U slučaju da budu htjeli da se kuća proda, onda želim onolilko procenata koliko ONI i samo oni odluče. Neću nikada svojim roditeljima zamjeriti, ukoliko odluče da sve daju mom bratu.
Jer nema te cijene, novca, ljudi i njihovog ponašanju, koji bi me mogli odvojiti od mojih roditelja i brata.

Svi su ostali prolazni.

Moje dijete će naslijediti naš stan, tek onda kada vidim da je ona nešto sebi stekla, da bi znala cijeniti rad i odricanje.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu jabuka28)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 13:17:59   
mamilica
Mislim da bih ja postupila po serijatskim pravilima. Kuran opisuje postupak nasljedjivanja, tak da sam mirna i pred Bogom i pred ljudima.

(odgovor članu jabuka28)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 13:19:03   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: veeseelaa


Bez obzira na navedeno ja sam za da se imovina podijeli na jednake dijelove ako se već dijeli, mada i da su moji roditelji odlučili da svoju imovinu utroše za života nikad mi ne bi palo na pamet da o tome diskutujem.
Da su kojim slučajem odlučili sve dati bratu, takođe se ne bi raspravljala niti postavljala pitanja, poštujem i takve odluke. Sa svojom imovinom raspolažu vlasnici.




Slažem se sa boldiranim.

Po zakonu su djeca ravnopravna, bez obzira na to jesu li bračna ili vanbračna, a o spolu je izlišno raspravljati.

Medjutim, postoji i testament. I ja ga lično ne bih nikada pobijala, ukoliko ne bih smatrala da se radi o uroti ili prevari. Poštovala bih volju svojih roditelja.

Ne mislim isto tako da neko samim tim što je dijete da nužno mora imati pravo na nasljedstvo.

A ako se već nasljeđuje po zakonu, nikada se svog dijela ne bih odrekla.
Nema to veze sa sestrama, nego s tim što ne znamo šta nosi dan a šta noć.

Imam dosta primjera iz okoline gdje su roditelji prepisali kuću kćerki, koja je ubrzo nakon toga poginula u saobraćajnoj nesreći. Zet je došao, prodao kuću, a oni su se našli na ulici nakon 60 godina.

< Poruku je uredio hanabanana -- 24.11.2009 13:24:01 >

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 13:26:24   
tea lana
moj tata je vec podijelio ravnopravno,a i moj svekar.Hvala Bogu pa su imali sta nam i ostaviti.
Licno se ne bi nikada odrekla svog dijela jer mi to daje neki vid sigurnosti,ko zna da ne do dragi Bog ali se ne zna,kako cu ja zivjeti kasnije sa svojim muzem.Hvala Bogu ako ne budemo mogli imat cu i gdje otici i od cega zivjeti.

< Poruku je uredio tea lana -- 24.11.2009 13:27:11 >

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 13:33:10   
Anoniman
Moja mama nije pisala testament, ali je hiljadu puta jasno rekla kako želi da podijelimo njenu imovinu. Kad je umrla, postupili smo po njenoj želji i nije bilo zamjeranja.
Mislim da svaki roditelj ili općenito osoba treba na vrijeme sastaviti testament, jer tek u slučaju da nema testamenta javljaju se kojekakvi problemi: hoće ovaj, hoće onaj... a niko nikad nije ni pitao za tu osobu.
Da mi je brat bio u teškoj situaciji sigurno bih se odrekla svoga dijela u njegovu korist, ali mu nikako ne bih prepustila imovinu zato što je stariji ili zato što je muško!!!

(odgovor članu hanabanana)
  Neposredna veza do poruke: 16
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 13:36:18   
D_K
IZVORNA PORUKA: enya

pozdrav svima,

zanima me vaš stav u pogledu nasljeđivanja nekretnina, posebno nas žena pošto je poznat onaj stav da se žena treba odreći svog dijela u korist braće i njihove djece. jasno, to je imalo logike kada se živjelo u zajednici i od poljoprovrede da se zemlja "ne rasipa" medjutim čini se da je i danas taj stav normalan, pogotovo kada se radi o nekome drugom- mi imamo problem sa ženom koja je uzela svoju očevinu ali je problem što to drugi rade.
moje mišljenje je da i muška i ženska djeca vrijede jednako u svemu pa i u nasljeđivanju s tim da se kod nasljedstva ipak treba voditi računa ko je bio sa roditeljima ili se više brinuo o njima i da se ne desi da troje dijele garsonijeru u kojoj je neko od braće živio sa roditeljima. to mi je jadno no još jadnije je to što je moja svekrva došla na stup srama jer je uzela polovinu svoje očevine koliko joj zakonski sljeduje- nadživjela oca i brata- bratova djeca rasuta po svijetu, dobili od djeda po veliki komad zemlje za kuću i okućnicu plus dio koji je njihov otac imao te njih dvoje dijele ostatak zemlje sa mojom svekrvom što je toliki kamen spoticanja u porodici da smo pribijeni na stup srama. zemlje ima mnogo i otkako joj je porasla vrijednost postaje nepodnošljivo - mislim da je svekrva ok postupila iako se ona dugo lomila oko toga.  kako se ta tema ponovo stavlja na dnevni red došla sam čuti vas drage moje.  dakle nasljeđivanje :)


koliko sam shvatila problem je nastao kada je tvoja svekrva prihvatila polovinu ocevine na kojoj zivi. osporavaju joj bratici koji cak i ne zive tu!! MA OTKACI SVE.. ako je zelja roditelja ili pravo osobe nakon smrti roditelja onda nema ko da se buni. jos ona zivi tu, sigurno i obradjuje taj svoj dio. ma tu je jasna situacija.
a ja sam misljenja da je obaveza onih koji ostavljaju neku imovinu da prije smrti naprave testament. i kako god oni raspodjele SVOJU IMOVINU meni je to ok. npr. moji roditelji nece sada zajednicku kucu prodati nekom trecem i ostaviti 2 porodice na ulici. jedino je pitanje kako ce raspodjeliti a procenti me bas nimalo ne interesuju. ja sam im rekla da se slazem sa bilo kojom njihovom odlukom..isto se odnosi na kucu moga svekra - kako god on zeli neka je podijeli. ne pada mi na pamet da zbog zemlje ili kuce, koju btw. ja nisam ni pravila, ja ne pricam sa nekim clanom porodice ili da moju djecu neko gleda drugacijim ocima..

(odgovor članu enya)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 13:42:56   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: D_K

ja sam im rekla da se slazem sa bilo kojom njihovom odlukom..isto se odnosi na kucu moga svekra - kako god on zeli neka je podijeli. ne pada mi na pamet da zbog zemlje ili kuce, koju btw. ja nisam ni pravila, ja ne pricam sa nekim clanom porodice ili da moju djecu neko gleda drugacijim ocima..

user posted image user posted image user posted image
I zaista ne "razbijam glavu" sta ce kome pripasti poslije...Dali su mi dobar odgoj i "dilopmu" u ruke da sam sama sebi sposobna obezbjediti zivot, a ne da gledam gdje cu sta dzaba dobiti.
U svakom slucaju cu biti zadovoljna njihovom odlukom i prihvaticu je. Znam da su mudri, pronicljivi i plemeniti i da ni meni ni bratu nece stetu uciniti!


< Poruku je uredio pahuljica farah -- 24.11.2009 13:48:54 >

(odgovor članu D_K)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 14:04:38   
ivana st
Potpisujem iglavnom sve što je već napisano,sa tim da napomenem kako je poželjno da roditelji sa više djece naprave oporuku  tako da se kasnije djeca ne svađaju što je čije,a prepisivati nikome ništa dok su živi jer to neki znaju itekako zlouporabit.
netko je napisao kako bi rađe prepisao sve na brata,sestru nego se svađao i bio u lošim odnosima.A ja postavljam pitanje -kako ostati u dobrim odnosima sa nekim tko primjrice neopravdano traži  sve sebi,a vas vidi kao nekog koji ništa ne treba dobit? Inače je poznato da oni što imaju i traže više nego im pripada.Ja se takvima ne bih odrekla!!!


_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 14:11:38   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: ivana st

kako ostati u dobrim odnosima sa nekim tko primjrice neopravdano traži  sve sebi,a vas vidi kao nekog koji ništa ne treba dobit? Inače je poznato da oni što imaju i traže više nego im pripada.Ja se takvima ne bih odrekla!!!



U takvim slucajevima kada nema testamenta, sve se dijeli pravicno po zakonu. E, sad ako ima testament, i on se moze osporiti institutom "pravo nuznog dijela". Sud je tu da brani prava nasljednika, u praksi nazalost ima mnogo "slucajeva" zloupotrebe volje starijih ljudi, tako da je i zakon na to mislilo. Ovo je sve za slucaj kada se jedna strana osjeca pogodjenom na neki nacin.
Generalno ostavinskom raspravom preuzimaju se i prava i obaveze, tako da ako ima i dugova iza umrlog, nasljednici i to nasljeduju.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 14:13:50   
ivana st
Skvo znam ja kako to pravno ide obzirom da sam pravnik,ali mi je malo čudna izjava da bi nekom dao sve samo radi dobrih odnosauser posted image
Iskreno ne vjerujem baš u to


_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 14:16:01   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: ivana st

Skvo znam ja kako to pravno ide obzirom da sam pravnik,ali mi je malo čudna izjava da bi nekom dao sve samo radi dobrih odnosauser posted image
Iskreno ne vjerujem baš u to


Pa to ti upravo i nije jasno iz tog razloga. Kao i kod mene, to nam je profesionalna deformacija, jer toliko sam ruznih stvari vidjela u praksi, da ni ja ne vjerujem u to.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 14:23:04   
ivana st
IZVORNA PORUKA: skvo


Pa to ti upravo i nije jasno iz tog razloga. Kao i kod mene, to nam je profesionalna deformacija, jer toliko sam ruznih stvari vidjela u praksi, da ni ja ne vjerujem u to.


A vjerojatno je to u pitanju. Sjetilo me ovo kako me jedna bakica pitala usred neke rasprave o nasljeđivanju(koja inače nije imala nikakve veze sa mnom) "pa ne bi se ti valjda zamjerila bratu pa uzela njegov dio ?"
Na to sam joj samo odgovorila samo" a bi li se on meni zamjerio pa uzeo moj dio?"
Kako drugčije nekom objasnit da to što si žensko ne znači da se moraš odreći i da ono što roditelji stječu njie bratovo već imovina roditelja.



_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 14:27:37   
Apotekarka
Joj kad se sjetim toga oko nasljedstva kosa mi se dize...djed mi je umro prije malo vise od godine i obitelj je odlucila da djeli sve a posto je mama umrla ja imam pravo na njen dio i mene ti baba nazvala da mi to kaze preko telefona da joj javim sto prije i ja kazem ako ce svi uzimati i ja cu uzeti jedan dio zezam se ja mm kaze mozemo vikendicu praviti kontam kakva vikendica ni kuce nemam da bi moja baba planila nek on pravi kod svog cace i spusti mi slusalicu...a ja se rasplacem jos na poslu bila a stomak do zuba te ti ja fino nazovem tetka koja zivi s njom javi se e reko kroz plac nista mi vase ne treba ja i mm smo naucili da sami sebi zaradimo a da me vise niste nazvali niti sikiraliovako trudnu da moram i apaurine piti i poklopim i nismo pricali jedno vrijewme ustvari par dana ali kasnije su oni sreli mm i kao tamo-ovamo i poceli smo pricati kao baba se nasikirala ona je bolesna imala mozdani,a ja reko nisam trudna tako da imam jako lose iskustvo s tim nasljedstvom koje ustvari ni ne vrijedi u nekoj sumetini niti bi mogla prodati niti isata jer menbe je sljedovao najgorio dio ali ja sam samo htjela da imam nesto mamino jer oina koliko ser kroz zivot zalagala za sviju,za ono malo zivota ustvari zasluzila je i puno vise...U mene otaxc ionako ima mene i polusestru pa valjda ce i mene nekad kakav dio zapasti jer tata je citavu veliku kucu izgradio s mamom...kasnije se ponovo ozenio...ali kazem ja i to nasljedstvo i sve Boze samo zdravlja...vecina familija i ne prica bas zbog tog glupog nasljedstva...

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: nasljedstvo, nasljedjivanje šta vi mislite
24.11.2009 14:29:44   
milomoje
To sa nasljedstvom je jako osjetljiva stvar, za zivota stari ljudi izbjegavaju pricati o tome i onda nastanu problemi... Moj otac je zeljom svog oca naslijedio veliku zemlju,tada su mu se sestre poudale i slozile s tim i poklonile svaka svoj dio...medjutim sada kada je cijena nekretnina porasla zadnjih godina, pocele su svakojake primjedbe od strane njegovih sestrara,odnosno vise njihove djece...tako da su pomuceni neki odnosi, bez obzira sto je to davno svrsena stvar,ali kada je otac prodao dio te zemlje i kupio vikendicu, onda su apetiti porasli i da ne duljim...moji roditelji jos uvijek nisu napravili testament i sve su prilike da to nece ni uraditi za zivota iz dosadasnje price o tome...sada stan u Sa je rekao da ce biti bratov, na sto smo se sestra i ja slozile...ali dalje price da se to baci na papir nema...

Dok sa druge strane svekar i svekrva su uspjeli vratiti svoj stan i otkupili ga, a potom ga prepisali na djecu: mm i njegovu sestru, medjutim sada sestra trazi da mm pokloni njoj sve jer je u pola manje ulagao u obnovu istog... ludnica...on iskreno bi zelio da ima polovicu ali da se ne ganja sa sestrom koja je teska uradit ce tako.... eto svega ima...ja licno bih da se postuje vlasnikova volja i nema dalje...

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *