|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   HbA1c i Fruktozamin
15.12.2010 9:48:09   
entinte
Drage trudnice,

Prošle sedmice sam nakon kontrole kod svog doktora koji mi vodi trudnoću (5. mj) trebala izvaditi nalaze HbA1c i Fruktozamin. Naravno nisam znala kakvi su to nalazi i zašto se rade pa sam upitala u laboratoriji gdje mi je receno "to je nesto u vezi šećera"... Inače sam se navodno puno udebljala pa je moguće da mi je rekao da ih uradim zbog toga.

Dalje slijedi opis nalaza za sve vas koje se budete htjele informisati o tome:

 

Glikozilirani hemoglobin (HbA1c) 
Brojni proteini u organizmu, pa tako i hemoglobin, vežu postepeno glukozu u procesu glikozilacije u uvjetima dugotrajne hiperglikemije. Hemoglobin A1 glikozilacijom daje glikozilirane podjedinice hemoglobin HbA1a, HbA1b, HBA1c unutar eritrocita za vrijeme trajanja života eritrocita (120 dana). Kod dijabetesa dolazi do povećanog stvaranja HbA1c. Određivanje HbA1c je indeks za kontrolu glukoze u krvi kroz dulji vremenski period. Glikozilirani hemoglobin otkriva kolike su prosječne vrijednosti glukoze u krvi tijekom dva do tri mjeseca prije samog testa.

REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
 4.8 – 6.0 %
 
 

Fruktozamin u krviFruktozamin je glikozilirani protein s poluvremenom života jedan do tri tjedna. Služi za provjeru uspješnosti regulacije poremećenog metabolizma ugljikohidrata. Njegove vrijednosti pokazuju retrogradno stanje glikemije kroz protekli period od dva do tri tjedna.
 REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
 do 285 mmol/L

P.S. Oba su mi nalaza u redu hvala Bogu. Samo moram na neku dijetu zbog kilaže... :(
Nadam se da će vam opis biti od koristi...

_____________________________

Svaki neuspjeh je iskušenje koje prethodi uspjehu!!!
K 08.04.2011 15:20 h, 3480 gr i 51 cm
N 15.11.2013 10:08 h, 3650 gr i 52 cm
I 15.11.2013 10:09 h, 3700 gr i 53 cm
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: HbA1c i Fruktozamin
28.1.2011 14:55:13   
Kivac
hvala za ovaj podatak.
meni je glukoza inace 5 a na zadnjem pregledu je bila 5.5 pa me dr. poslao da provjerim stvarno stanje. on misli da je to poviseno poslije praznika i malo 'konkretnijeg' jela :) ali nece da rizikuje jer sad ulazim u 7. mjeseces pa da ne bude problema do kraja.

_____________________________

Nora - Jan 13, 2009
Jan - Apr 14, 2011

(odgovor članu entinte)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: HbA1c i Fruktozamin
28.1.2011 15:18:48   
Simran
Super tekst,ja sam u 3 mjesecu trudnoće i šećer mi je dva puta bio 6,1 pa moram ponovljati non stop tako da je i ovo bilo od pomoći user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Kivac)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: HbA1c i Fruktozamin
5.3.2012 20:54:18   
mamin_djecak
zna li neko kako se radi ovaj test HbA1c? internista me je uputila na DIP da uradim test ali nemam pojma sta me ceka user posted image , kao reci ce mi doktorica opste prakse kada budem uzimala uputnicu...

(odgovor članu Simran)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: HbA1c i Fruktozamin
5.3.2012 23:08:27   
Dida79

IZVORNA PORUKA: mamin_djecak

zna li neko kako se radi ovaj test HbA1c? internista me je uputila na DIP da uradim test ali nemam pojma sta me ceka user posted image , kao reci ce mi doktorica opste prakse kada budem uzimala uputnicu...



Nista strasno izvade ti malo krvi i to nose na analizu..Sretno user posted image

(odgovor članu mamin_djecak)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: HbA1c i Fruktozamin
6.3.2012 11:06:21   
mamin_djecak
Dida79 hvala ti, znas li mozda koliko se ceka nalaz?

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: HbA1c i Fruktozamin
6.3.2012 12:33:15   
Dida79
Oko 10 do 15 dana mi smo toliko cekali

(odgovor članu mamin_djecak)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: HbA1c i Fruktozamin
6.3.2012 17:31:07   
mamin_djecak
Hvala jos jednom, bas se dugo ceka a meni doktorica juce rekla da joj dodjem sa nalazom do petka..

    pozz

    (odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: HbA1c i Fruktozamin
7.3.2012 13:54:54   
novi kolacic
I ja to moram raditi, interesuje me gdje na DIP-u? Moram raditi hormone stitne i ova 2 markera za dijabetes. DRr. mi je sve stavila na jednu uputnicu. Jel to odem na endokrinolosko savjetovaliste ili nuklearnu??? Moram li se naruciti ili sa uputnicom odmah mi vade krv? Hvala na odgovoru user posted image

(odgovor članu mamin_djecak)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: HbA1c i Fruktozamin
7.3.2012 14:03:33   
M kao Mama
budući da sam trudnica sa dijagnozom djabtes melitus, ja čekala dva dana, ništa strašno, dvije epruvete krvi i to je to

(odgovor članu novi kolacic)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: HbA1c i Fruktozamin
7.3.2012 14:19:57   
animagical
meni su hgba1c vadili na dipu u prizemlju u lab, samo cesto kazu da nema reagenasa pa vidi... inace sve oko dijabetesa je na endokrinoloskom savjetovalistu, na nuklearnu jedino nosis epruvetu s krvlju ako su hitni nalazi,ali opet vade na endokrini krv

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: HbA1c i Fruktozamin
7.3.2012 14:58:14   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: animagical

meni su hgba1c vadili na dipu u prizemlju u lab, samo cesto kazu da nema reagenasa pa vidi... inace sve oko dijabetesa je na endokrinoloskom savjetovalistu, na nuklearnu jedino nosis epruvetu s krvlju ako su hitni nalazi,ali opet vade na endokrini krv



tačno , dvenvno na raspolaganju imaju 22 reangensa hemoglobina, ja bila gore u pola osam, prvu me primili jer su vidjeli stomak,

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: HbA1c i Fruktozamin
8.3.2012 10:16:47   
novi kolacic
OK, znaci da izbacim stomak user posted image . To bar imam...

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: HbA1c i Fruktozamin
8.3.2012 10:19:48   
animagical

IZVORNA PORUKA: mama alma RR


IZVORNA PORUKA: animagical

meni su hgba1c vadili na dipu u prizemlju u lab, samo cesto kazu da nema reagenasa pa vidi... inace sve oko dijabetesa je na endokrinoloskom savjetovalistu, na nuklearnu jedino nosis epruvetu s krvlju ako su hitni nalazi,ali opet vade na endokrini krv



tačno , dvenvno na raspolaganju imaju 22 reangensa hemoglobina, ja bila gore u pola osam, prvu me primili jer su vidjeli stomak,

upravo tako, ja sam morala reci da sam trudnica, jer se nije vidjelo skoro do 6. mjesecauser posted image

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: HbA1c i Fruktozamin
8.3.2012 10:21:34   
novi kolacic
Ti si sretnica, meni su ustajali u tramvaju i prije trudnoce, ha, ha, ha....

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: HbA1c i Fruktozamin
8.3.2012 10:23:10   
animagical

IZVORNA PORUKA: novi kolacic

I ja to moram raditi, interesuje me gdje na DIP-u? Moram raditi hormone stitne i ova 2 markera za dijabetes. DRr. mi je sve stavila na jednu uputnicu. Jel to odem na endokrinolosko savjetovaliste ili nuklearnu??? Moram li se naruciti ili sa uputnicom odmah mi vade krv? Hvala na odgovoru user posted image

u tom slucaju moras na endokrinolosko, jer ti hormone stitne nece vaditi dole u glavnom lab. gdje hoce raditi hba1c...nema neke logike,ali meni tako bilo... sa uputnicom odmah vade krv, ali moras doci rano oko pola 8, 8... nadam se da ti je dr napisala cito na uputnciu jer s hormoni cekaju do 2 sedmice,a hitno su gotovi do sutra...

(odgovor članu novi kolacic)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: HbA1c i Fruktozamin
8.3.2012 10:27:07   
novi kolacic
nije napisala :(

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: HbA1c i Fruktozamin
8.3.2012 10:29:42   
chuci
pa napiši ti
u vrhu napišeš štampanim slovima CITO
boli te briga

_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu novi kolacic)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: HbA1c i Fruktozamin
8.3.2012 10:30:33   
animagical
user posted image chuci dobro si

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: HbA1c i Fruktozamin
29.4.2014 14:57:40   
mama i nora
ja danas dobila uputnicu za ogtt i HbA1C testove...dr.iz skerlićeve rekla na dip-u...ima li ko da je ovo radio nedavno, kakva je procedura, trebam li šta ponijeti, koliko se čeka nalaz??? čula sam da često nema reagenasa,može li se to gdje kupiti i čak sam čula da ogtt ne rade na dip-u uopšte...

_____________________________

N O R A... se riješila peleneeee....nanananana...
NOVA BEBA dolazi uskoro...

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: HbA1c i Fruktozamin
29.4.2014 15:01:17   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: mama i nora

ja danas dobila uputnicu za ogtt i HbA1C testove...dr.iz skerlićeve rekla na dip-u...ima li ko da je ovo radio nedavno, kakva je procedura, trebam li šta ponijeti, koliko se čeka nalaz??? čula sam da često nema reagenasa,može li se to gdje kupiti i čak sam čula da ogtt ne rade na dip-u uopšte...



gore je rasulo, ne znam koja je indikacija da radiš ove nalaze, privatno imaš da radiš, ja sam bila neki dan u prolabu i baš su opremljeni i cijene su im ok, ne znam da li trebaš oggt i iri (inzulinemije da radiš) il samo Ogtt i fruktozamin

(odgovor članu mama i nora)
Neposredna veza do poruke: 21
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *