|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Upala krajnika (Angina tonsillaris)
19.11.2009 16:57:34   
Amelaa RR
user posted image

Krajnici
su sastavni dio limfnog sistema koji se nalaze u grlu.
Njihov zadatak je da štite disajne puteve i ždrijelo od napada bakterija i virusa.
Kada bakterije i virusi preko usta i nosa uđu tijelo, moraju proći preko krajnika.

Ako imuni sistem ne funkcioniše kako teba, bakterije i virusi se mogu jako brzo razmnožavati u krajnicima, tkivo natiče i dovodi do bolova u grlu i problema sa gutanjem.

Nastaje angina, što na latinskom znači suženje.
Kod akutne upale krajnika, ljekari govore o angini tonsillaris ili akutnom tonislitisu.

Krivci za akutnu i hroničnu upalu krajnika su bakterije i virusi, od kojih zavisi koji će se dio tkiva inficirati i kojom jačinom će se javiti simptomi.

Akutna upala krajnika se javlja najčešće kod djece i mladih između pete i petnaeste godine života.
Simptomi su jaki bolovi u grlu, problemi sa gutanjem, povišena temperatura tijela, glavobolja i generalno oslabljeno zdravstveno stanje zbog slabosti imunog sistema.

Često su i limfne žlijezde na vratu natečene, grlo je jako upaljeno i crveno sa žućkasto bijelim naslagama gnoja.
Simptomi traju oko sedmice dana i obično se liječe bez posljedica.

Zaražena osoba može kapljicama prenijeti bakterije, znači kihanjem, kašljanjem i govorom, tako da se preporučuje pažnja, dobra higijena i izbjegavanje kontakta sa zdravim (koliko je moguće).

Simptomi hronične upale krajnika obično nisu tako intenzivni kao kod akutne.
Nakon čestih akutnih upala krajnika, bakterije se skupljaju u krajnicima gdje dovode do hronične upale.
Vide se bijelo žućkaste naslage na krajnicima.
Pacijenti imaju loš ukus u ustima i loš miris iz usta. Pored toga, probleme sa gutanjem, česte infekcije, osjećaj slabosti i generalno oslabljen imuni sistem.

Da bi se dijagnosticiralo o kojoj vrsti angine se radi, obavezno je posjetiti ljekara za uho, grlo i nos. Ljekar poreg grla mora pregledati i uši da bi se isključila eventualna upala srednjeg uha.
Nalaz krvi se preporučuje kada postoji sumnja da se radi o hroničnoj upali krajnika, za definisanje bakterije koja je prouzrokovala upalu.

Lakši oblik upale krajnika odrasle osobe mogu i same prvih dana terapirati.
Prije svega se koriste lijekovi protiv upala i bolova, te eventualne temperature. Najvažnije je piti što više tečnosti, ukoliko ne postoje neke druge bolesti.

Kada simptomi ne nestaju ili postaju gori, obavezna je posjeta ljekaru. Ukoliko dijete dobije upalu krajnika, najbolje je što prije otići ljekaru, da bi se spriječile komplikacije.

Kod bakterijalnih oblika angine, ljekari prepisuju antibiotike koji su i kod virusnih infekcija poželjni da bi se oslabljenom organizmu spriječila super infekcija.

Kod komplikacija kao što je absces i čestih hroničnih upala krajnika (tri do četri puta godišnje) sa komplikacijama (reumatska groznica, upale srčanog mišića ili bubrega), preporučuje se operativno otklanjanje krajnika.

Operacija krajnika se danas radi pod punom narkozom i uglavnom prolazi bez komplikacija.
Kod djece se krajnici operišu samo kada su jako veliki i time otežavaju disanje, guranje i govor.

Da se upaljeni krajnici ne bi nepotrebno nadraživali, preporučuje se jesti samo mekanu i hladnu hranu.
Izbjegavajte začine i kisele namirnice.
Sladoled dovodi do olakšanja simptoma, a pušenje pogoršava upalu.
Hladna pića, prije svega hladni čajevi od kadulje ili kamilice smanjuju bolove u grlu.
Ne preporučuju se voćni sokovi, jer sadrže kiseline u sebi i nadražuju upaljene krajnike.

(zdravlje.at)

< Poruku je uredio Amelaa RR -- 19.11.2009 17:01:40 >


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
19.11.2009 20:18:36   
Amelaa RR
Ja imam hronicne krajnike koji su jako veliki, i kad su u "najmirnijem"stadiju velicine su oraha. Operisati ih smijem samo zimi, zbog manjeg rizika od neke vece upale. Zbog njih sporije jedem, hranu trebam bas bas prozvakati, a najmanji stisak na vratu me gusi. user posted image

_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
19.11.2009 21:08:16   
noaa
a da ne pricam o tome kad treba tabletu popiti,zive muke..ti i ja sve iste neke bolesti sreca udale se na vrijemeuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
19.11.2009 21:10:47   
Amelaa RR
IZVORNA PORUKA: noaa

a da ne pricam o tome kad treba tabletu popiti,zive muke..ti i ja sve iste neke bolesti sreca udale se na vrijemeuser posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Vala bas sreca nego sta... ko bi nas sad kad smo ovako hafifne user posted image user posted image user posted image


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu noaa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
19.11.2009 21:18:11   
noaa
katastrofa moja mama je tek kad sam bila 6-ti razred skontala da cim ja kazem da me malo pecka grlo iste minute moram u DZ jer ako prenocim ujutru vec bude kasno,zagnjoji se i onda inekcije pencilin,garamicin itd..

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
19.11.2009 21:24:06   
Amelaa RR
Ja postala imuna na penciline od krajnika.

_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu noaa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
19.11.2009 21:28:37   
noaa
kod mene ide 10 garamicina pa 5 penicilina,prije 2 mjeseca kaze meni Dr.evo ti ospen tablete da ti ne dajem inekcije,reko ne hvala,ospen tablete za konje isad bi je gutala.

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
20.11.2009 9:17:12   
new mama
IZVORNA PORUKA: Amelaa RR

Ja postala imuna na penciline od krajnika.

E tako ti je kod mene bilo i na kraju operacija u 22 godini i mogu ti reci da je bolje,mada je kod mene grlo osjetljivo inace,ali kako sam operisana bolje je sto putauser posted image


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
24.11.2009 6:17:17   
amela2208
mogu vam reci da sam i ja imala isti problem, ja ko dijete nisam mogla sta hladno popit niti pojest ali hvala bogu operisala sam se u 23.god i super se osjecam. mogu da jedem sladoled koliko hocu sada.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
napomjena: kraknike poslije 35-40te necete moci operisati. Mene je dr jedva uzeo na operaciji sa 23 god......

(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
25.11.2009 22:12:53   
Amelaa RR
user posted image user posted image user posted image user posted image Evo upravo mi se desila prva upala krajnika ove godine...sigurno nece biti zadnja,,daj Boze al... I bas su ruzni,..imam ove gnojne cepice..uzass...


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu amela2208)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
25.11.2009 22:15:26   
Amelaa RR
IZVORNA PORUKA: amela2208

Napomena: krajnike poslije 35-40te necete moci operisati. Mene je dr jedva uzeo na operaciji sa 23 god......


Super draga moja imenjakinjo sto sada nemas problema s krajnicima..ja nazalost imam ...i ev svake godine odgadjam operaciju i sad kad si ti ovo napisala pravo sam se zabrinula, jer sad mi je 23.....user posted image


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu amela2208)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Upala krajnika (Angina tonsillaris)
26.11.2009 15:56:03   
ivana st
Evo da se i ja priključim ovoj temi obzirom da sam od srednje škole pa do unazad koju godinu mučila užasne probleme sa krajnicima. Svaka zima je bila živi očaj,čim bih popila malo hladniji sok ili još gore nešto gazirano,angine bi se isti dan upalile.I onda slijedi fibra,antibiotici.pa od njih padne imunitet,pa zato pokupim svaku virozu i tako u krug user posted image . Kako sam tako jedne zime po treći put dobila upalu više nije bilo smisla da idem po još kutiju tableta već sam poslušala savjet jednog susjeda,inače doktora u mirovini. Narezala sam jako puno češnjaka (bijeli luk) i miješala ga u gotovo svaki obrok,pa čak i za doručak.Bitno je samo da se ne kuha već kad je jelo spremljeno samo dodati nasjeckani luk. A svaku večer prije spavanja bi popila čašicu rakije (kako je nisam podnosila pomiješela bih je sa žlicom šećera)
Nakon tjedan dana takve "terapije" nestala fibra,upala se povukla i do dana današnjeg nisam imala gnojnu upalu.Nadam se da će nekome ovaj savjet biti od pomoći,jer eto meni je bilo više nego korisno user posted image .


_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 12
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *