|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  26 27 [28] 29 30   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pravna pitanja
27.1.2014 21:25:14   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Vanne

Hvala vam na odgovorima....t jeste povreda radne duznosti,kriv je nema sta...samo je puno 30% ...citava firma koristi taj wi fi ali su se kola slomila na njemu...
Ne znam kako je zakonom regulisano i da li je uopste regulisano to kaznjavanje...
Hvala vam u svakom slucaju..

Zakon regulise lakse i teze povrede kod laksih poslodabci sankcije propisuju kedna od njih je i ta na placu eh sad ako je kod njih tolika.tako je kako je, kod tezih pocreda moze soci do otkaza kod laksih ne....puno jeste taj postotak ali ako je pravilnikom propisan obrazlozen nije prorivan zakonu

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Vanne)
Neposredna veza do poruke: 676
   RE: Pravna pitanja
7.2.2014 20:58:49   
Elaa
Drage moje,ja sam u stalnom radnom odnosu,u decembru sam iskoristila stari godisnji pa sam do kraja decembra bila na bolovanju. U januaru( 2014) sam uzela novi dio godisnjeg,12 dana,pa sam opet bla na bolovanju do krajas mjeseca. Sad od pocetka februara sam uzela ostatak novog godisnjeg pa cu 10-ak dana pred termin poroda biti na trudnickom bol. Ehovanju.termin je 1.3 aBd,eh problem je taj sta sam danas bila u firmi ,prikupljam papire za porodiljsko ,i sef sluzbe mi je rekao da nisam imala ppravo na koristenje novog dijela GO,trebala sam barem jedan dan raditi.bila sam kod direktora,rekao je da nebi trebalo biti problema jer nije ni on znao za taj zakon i da mi nece praviti probleme. Medutim ja se ruzno osjecam pa se pitam dal je to stvarno tako zakonski da se nemoze koristiti novi GO ukoliko nisam ni dana radila u novoj godini? I da li ja mogu taj jedan dan odraditi kad mi istekne ovaj drugi dio GO u februaru sad? Nebi da me neko u firmi kzeza zbog toga ili ispod oka gleda? Pozz

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 677
   RE: Pravna pitanja
7.2.2014 21:07:47   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Elaa

Drage moje,ja sam u stalnom radnom odnosu,u decembru sam iskoristila stari godisnji pa sam do kraja decembra bila na bolovanju. U januaru( 2014) sam uzela novi dio godisnjeg,12 dana,pa sam opet bla na bolovanju do krajas mjeseca. Sad od pocetka februara sam uzela ostatak novog godisnjeg pa cu 10-ak dana pred termin poroda biti na trudnickom bol. Ehovanju.termin je 1.3 aBd,eh problem je taj sta sam danas bila u firmi ,prikupljam papire za porodiljsko ,i sef sluzbe mi je rekao da nisam imala ppravo na koristenje novog dijela GO,trebala sam barem jedan dan raditi.bila sam kod direktora,rekao je da nebi trebalo biti problema jer nije ni on znao za taj zakon i da mi nece praviti probleme. Medutim ja se ruzno osjecam pa se pitam dal je to stvarno tako zakonski da se nemoze koristiti novi GO ukoliko nisam ni dana radila u novoj godini? I da li ja mogu taj jedan dan odraditi kad mi istekne ovaj drugi dio GO u februaru sad? Nebi da me neko u firmi kzeza zbog toga ili ispod oka gleda? Pozz

Tačno..
između novog i starog si trebala radi bar 2-3 dana...
može proći i bez toga...al ako ti je radi kolega i osjećaja...kad završiš ovaj dio...radi 2 dana u ovoj godini a rješenje o godišnjem nek napišu stari ta dva dana rada pa nosi..i dopust onda
ako neće tako rješenje raditi svejedno ti je onda šta misle...onako sikreno ako te direktor ne dira...ti se u ovoj godini ako bog da i nećeš vrćati i kaorištenje novog osigurava ti prava iz radnoga odnosa kao što je regres
elem...odluči i dogovori se

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Elaa)
Neposredna veza do poruke: 678
   RE: Pravna pitanja
7.2.2014 22:14:21   
Elaa
hvala puno na odgovoru Hanady RR , pomogla si mi dosta user posted image , Lp

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 679
   RE: Pravna pitanja
3.3.2014 16:26:59   
glistica
Drage moje, ne znam da li sam na pravom mjestu sa pitanjem, ako nisam molim moderatore da me upute na pravu temu. Naime, zanima me sta je potrebno za osnivanje vrtica ? Od pravnih regulativa do iskustava nekog ko je to radio. Hvala unaprijed.

(odgovor članu Elaa)
Neposredna veza do poruke: 680
   RE: Pravna pitanja
3.3.2014 19:52:20   
Hanady RR
glistica ovo je vrlo obino za objasniti ovako...
najprije ovisi na kantonalnom nivu na kojem ejste donošenja zakona o predškolskom i školoskom uzrastu jer su razlike do kanotan do kanatona...a nadalje ispunjenje uvjeta za sito, zakonske rpocedure su opširne poprilično...
ako imaš nakanu za isto u ideji za isto najbolje da odeš kod nekoga ko se bavi registriranjem i popričaš te kreneš u relaizaciju

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu glistica)
Neposredna veza do poruke: 681
   RE: Pravna pitanja
3.3.2014 20:29:35   
glistica
Imam ideju u postanku :). Vec pola godine kukam kako bi moj poslodavac mogao otvoriti vrtic pored firme, imamo i previse djecice. Pa nesto razmisljam zasto i sama to ne bih uradila. Krenula sam da malo procitam i istrazim, vidim svoje opcije i mogucnosti, pravne zahtjeve, isplativost, rizike i slicno prije nego se podjem raspitivati u raznoraznim ustanovama. Pa budemo vidjeli hoce li biti nesto od toga :).

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 682
   RE: Pravna pitanja
3.3.2014 20:34:01   
glistica
Da, zaboravih reci, ja sam u Sarajevu. I hvala Hanady :)

(odgovor članu glistica)
Neposredna veza do poruke: 683
   RE: Pravna pitanja
21.3.2014 8:55:20   
Cherry
Eh, ovako... Radim u skoli u ZDK na odredjeno vec 7 godina (svake godine idem na konkurs). Dakle, meni ugovor traje do 15.8., kada mi ga prekidaju, a novi potpisujem od 1.9. S obzirom da cu u tom periodu biti na porodiljskom, aBd, interesuje me ima li ikakvog nacina da ja ne prekidam porodiljsko kada mi istekne ugovor 15.8., nego da kada potpisem novi ugovor od 1.9. nastavim biti na bolovanju? Ako ne budem morala prekinuti bolovanje, imam li pravo na 18 mjeseci porodiljskog, s obzirom da nosim blizance? Nadam se da vam nisam previse zapetljala. :) Hvala

_____________________________

... to mi treba - moj mali zaklon ispod neba...

(odgovor članu glistica)
Neposredna veza do poruke: 684
   RE: Pravna pitanja
1.4.2014 16:49:22   
muby
Zna li neko koja je procedura vraćanja djevojačkog prezimena nakon razvoda?
Kada sam na ročištu na sudu pitala za vraćanje prezimena rekli su mi da to ide naknadno.
Presuda je donesena 13.02.2014.
Da li postoji neki rok u kojem treba pokrenuti vraćanje prezimena?


(odgovor članu Cherry)
Neposredna veza do poruke: 685
   RE: Pravna pitanja
1.4.2014 19:50:03   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: muby

Zna li neko koja je procedura vraćanja djevojačkog prezimena nakon razvoda?
Kada sam na ročištu na sudu pitala za vraćanje prezimena rekli su mi da to ide naknadno.
Presuda je donesena 13.02.2014.
Da li postoji neki rok u kojem treba pokrenuti vraćanje prezimena?



U skladu za zakonom o ličnom imenu
član 9.
Lice može promijeniti lično ime ili samo ime ili samo prezime nakon promjene porodičnog ili ličnog statusa (usvojenje, priznanje i utvrđivanje očinstva ili materinstva, sklapanje braka, prestanak braka – razvod ili poništenje braka, smrt bračnog partnera ili proglašenje bračnog partnera umrlim, promjena spola) ili na lični zahtjev.

a u članu 12. je odgovor na tvoje pitanje
Lice koje je prilikom sklapanja braka promijenilo prezime može poslije prestanka braka izjavom uzeti prezime koje je imalo prije sklapanja braka.
Izjava o uzimanju prezimena podnosi se u roku od šest mjeseci od prestanka braka matičaru koji vodi matičnu knjigu rođenih u koju je upisano rođenje lica iz stava 1. ovog člana ili matičaru nadležnom prema mjestu prebivališta tog lica.
Kada matičar nadležan prema mjestu prebivališta lica iz stava 1. ovog člana primi izjavu o uzimanju prezimena dužan je u roku od tri dana od dana prijema izjave dostaviti izjavu o uzimanju prezimena matičaru koji vodi matičnu knjigu u koju
je upisano rođenje tog lica radi upisa.
Ukoliko se lice ne izjasni izjavom o prezimenu kojim će se koristiti u roku iz stava 2. ovog člana, svaka promjena prezimena u prezime kojim se koristilo prije braka vrši se u postupku promjene ličnog imena u skladu sa odredbama ovog zakona.

Znači 6 mjeseci po pravosnažnosti presude imaš rok za posnošenje Izjave za pormjenu tj vraćanje djevojačkoga prezimena u matičnom uredu gdje je tvoj rodni list ili matičnom uredu koji je tvoje prebivalište.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 686
   RE: Pravna pitanja
1.4.2014 20:03:21   
muby
Hanady hvala puno
kolega mi rekao da je rok mjesec dana pa sam se bila uplašila :)
idem sutra odmah u opštinu :)

samo još jedno pitanje
sad kad ja vratim svoje prezime moram li mijenjati papire u gruntu (ili kako se već zove) gdje je stan uknjižen na mene ali na udano prezime

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 687
   RE: Pravna pitanja
1.4.2014 20:06:34   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: muby

Hanady hvala puno
kolega mi rekao da je rok mjesec dana pa sam se bila uplašila :)
idem sutra odmah u opštinu :)

samo još jedno pitanje
sad kad ja vratim svoje prezime moram li mijenjati papire u gruntu (ili kako se već zove) gdje je stan uknjižen na mene ali na udano prezime


mjenjaš sve na svojoje dokumnete..kad završiš sve dokumnete uz cips odkaz podneseš zajtjv u sud i mjenjaš i to...da sutra neko nebi imao porbleme o pogrešnom prezimenu koje je do vlastitoga imena lica po zakonu

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 688
   RE: Pravna pitanja
1.4.2014 20:20:21   
muby
hvala puno

i sljedeći put kad se budem udavala definitvno ću zadržati djevojačko prezime :)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 689
   RE: Pravna pitanja
1.4.2014 20:21:04   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: muby

hvala puno

i sljedeći put kad se budem udavala definitvno ću zadržati djevojačko prezime :)

user posted image
obavezno...sve je lakše tadauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 690
   RE: Pravna pitanja
2.4.2014 13:42:09   
Latinka
Evo mene opet na ovoj temi, poslije 2 godine. Moram pitati user posted image
Na porodiljskom sam od 21.02. U firmi u kojoj sam zaposlena, radim na neodredjeno vec 9 godina. E sad, javili su mi da ce se firma zatvoriti zbog isteka licence.
Kakva su moja prava nakon toga sto se tice porodiljske naknade? Primam li onu kao zaposlena ili nezaposlena majka?

_____________________________

I. srce mamino 16.01.2012.
A. mamin dobrica 21.02.2014.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 691
   RE: Pravna pitanja
2.4.2014 13:58:26   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Latinka

Evo mene opet na ovoj temi, poslije 2 godine. Moram pitati user posted image
Na porodiljskom sam od 21.02. U firmi u kojoj sam zaposlena, radim na neodredjeno vec 9 godina. E sad, javili su mi da ce se firma zatvoriti zbog isteka licence.
Kakva su moja prava nakon toga sto se tice porodiljske naknade? Primam li onu kao zaposlena ili nezaposlena majka?

od trenutka kada budeš odjavljane sa postojećeg ugovora o radu tvoj radni odnos prestaje sa tim danom...
ti u rjršenju o nakandi imaš posljednji stav koji kaže da si po zakonu dužna svaku promjenu javiti u roku do 15 dana do dana nastupanja site...tako da nadležnom roganu u ovom slučaju općinskoj službi putem koje si obila rjršenje o nakadi moraš javiti da više nisis zapolena nego da si se javila na biro ( pto ti je rok 30 dana od dana odjave) i da od toga datum tvoja naknada je ona za nepozapolenu majku/porodilju...dobit ćeš izmjenjeno rješenje u skladu sa izmjenjenim okolnostima i do kraja pordiljnoga primati tako

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Latinka)
Neposredna veza do poruke: 692
   RE: Pravna pitanja
2.4.2014 19:42:21   
Latinka
Hvala, Hanadi

_____________________________

I. srce mamino 16.01.2012.
A. mamin dobrica 21.02.2014.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 693
   RE: Pravna pitanja
3.4.2014 21:28:25   
glistica

IZVORNA PORUKA: muby

hvala puno

i sljedeći put kad se budem udavala definitvno ću zadržati djevojačko prezime :)


Hehe tako sam i ja ( sretno udata po drugi put ) :P. Sa djevojackim prezimenom do zadnjeg daha user posted image . Sto se tice procedure, mislim da je Hanady objasnila, ali evo moje iskustvo : Otisla sam da mijenjam prezime nekih 10tak mjeseci nakon pravosnazne presude. Dala izjavu na osnovu koje se promijenilo prezime u rodnom listu. Nakon toga podigla rodni list i predala za licnu. Kad licnu dobijes sve ide lakse, ides redom i mijenjas sve dokumente. Meni je jos i danas na vozackoj ostalo prezime ( nakon nekih 5 godina ) . Sve se kanim, ali nikako :).

Znaci, pripremi se za hodanje, ganjanje papira i ceste izlaske s posla ( ako radis ).

Sto se tice drugog muza, mislim da sam mu na prvom izlasku rekla da niiiikad necu mijenjati prezime ( ono koja je ovo ludaca, samo sam je pozvao na kafu user posted image ). I tako je i ostalo :). Uglavnom, sretno, nadam se da ti pomaze.

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 694
   RE: Pravna pitanja
3.4.2014 22:33:00   
muby
hvala na info glistica

vec sam isla u opstinu gdje sam se vjencala i tamo sam prvo prijavila razvod
oni ce zatim poslati te neke papire u opstinu centar gdje mi je rodni list
sljedece sedmice trebam otici i tamo zatraziti vracanje prezimena
i onda ide sva dalja procedura

a rok za ovakvu proceduru je, kao sto je Hanady rekla, 6 mjeseci
nakon toga se to mijenja preko policije (tako nesto)

a sto se drugog muza tice sigurno mi dugo nece past na pamet :)

(odgovor članu glistica)
Neposredna veza do poruke: 695
   RE: Pravna pitanja
3.4.2014 22:40:43   
glistica
A tako sam i ja mislila, pa se opet zeznuh :P. Sala mala, nego drago mi je da si rijesila. Eto znam da sam ja davala izjavu, bezveze, rucno ispisano i potpisano. Dalje odem po rodni list sa novim prezimenom.

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 696
   RE: Pravna pitanja
12.4.2014 23:10:39   
lely
Uskoro se vracam na posao poslije porodiljskog odsustva.
Zanima me da li i kako mogu raditi pola radnog vremena zbog njege djeteta sa kasnjenjem ( odsustva) u motorickom razvoju?

(odgovor članu glistica)
Neposredna veza do poruke: 697
   RE: Pravna pitanja
13.4.2014 18:48:54   
lely

IZVORNA PORUKA: lely

Uskoro se vracam na posao poslije porodiljskog odsustva.
Zanima me da li i kako mogu raditi pola radnog vremena zbog njege djeteta sa kasnjenjem ( odsustva) u motorickom razvoju?


(odgovor članu lely)
Neposredna veza do poruke: 698
   RE: Pravna pitanja
13.4.2014 20:26:55   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: lely


IZVORNA PORUKA: lely

Uskoro se vracam na posao poslije porodiljskog odsustva.
Zanima me da li i kako mogu raditi pola radnog vremena zbog njege djeteta sa kasnjenjem ( odsustva) u motorickom razvoju?



Da...
član 58. stav 1. Zakona o radu kaže ovako
''Nakon isteka godine dana života djeteta, jedan od roditelja ima pravo da radi polovinu punog radnog vremena do tri godine životadjeteta, ako je djetetu, prema nalazu nadležnezdravstvene ustanove, potrebna pojačana briga i njega. ''

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu lely)
Neposredna veza do poruke: 699
   RE: Pravna pitanja
13.4.2014 23:12:32   
lely

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: lely


IZVORNA PORUKA: lely

Uskoro se vracam na posao poslije porodiljskog odsustva.
Zanima me da li i kako mogu raditi pola radnog vremena zbog njege djeteta sa kasnjenjem ( odsustva) u motorickom razvoju?



Da...
član 58. stav 1. Zakona o radu kaže ovako
''Nakon isteka godine dana života djeteta, jedan od roditelja ima pravo da radi polovinu punog radnog vremena do tri godine životadjeteta, ako je djetetu, prema nalazu nadležnezdravstvene ustanove, potrebna pojačana briga i njega. ''


Hvala Hanady, za ostalo se raspitam kad se vratim na posao. :*

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 700
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  26 27 [28] 29 30   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  26 27 [28] 29 30   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *