|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: povrat poreza na platu za 2009
22.6.2012 13:32:33   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: ena23


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Niobe, muštulk, user posted image
jučer stigla rješenja, danas novac na banci.
Brat jutros podigao svoj dio povrata, a ja ću ovih dana.


user posted image user posted image user posted image

i mi ocekujemo, mustuluk sizaradilauser posted image


Ja bezobrazna pa tražim :)))

Višnja - poslat ću ti ako hoćeš na e-mail Pravilnik o primjeni zakona o porezu na dohodak.

Ili evo ovako:
"VIII. LIČNI ODBITAK 
Član 58. 
(1)    Rezidentni obveznik poreza na dohodak, u skladu sa članom 24. stav (1) Zakona, ima pravo na osnovni lični odbitak u visini od 300,00 KM mjesečno odnosno najviše 3.600,00 KM godišnje (ako je u toku poreznog perioda svih 12 mjeseci ostvarivao dohodak odnosno bio registrovan kao obveznik poreza na dohodak). Rezidentni porezni obveznik ima pravo i na lične odbitke po osnovu izdržavanih članova uže porodice i po osnovu vlastitog invaliditeta i/ili invaliditeta članova uže porodice koje izdržava u skladu sa članom 24. st. (2) do (6) Zakona. 
(2)    U skladu sa članom 24. stav (3) Zakona, izdržavanim članovima uže porodice smatraju se oni članovi uže porodice čiji vlastiti dohodak i drugi prihodi, koji se u smislu Zakona ne smatraju dohotkom, ne prelaze iznos od 3.600,00 KM godišnje. 
(3)    U skladu sa članom 24. stav (2) tačka 6) Zakona, licima sa invaliditetom smatraju se fizička lica kojima je, na osnovu posebnih propisa, rješenjem nadležnog organa utvrđeno tjelesno oštećenje i stepen invaliditeta. 
(4)    Pravo na lične odbitke iz stava (1) ovog člana, može se ostvariti samo na osnovu porezne kartice koju je poreznom obvezniku na njegov zahtjev izdala Porezna uprava. 
(5)    Obveznik poreza na dohodak od nesamostalne djelatnosti pravo na umanjenje porezne osnovice za odgovarajući iznos ličnih odbitaka iz stava (1) ovog člana, može ostvariti već u toku poreznog perioda kod utvrđivanja mjesečnih akontacija poreza na dohodak tj. kod obračunavanja poreza na isplaćenu plaću ili po isteku poreznog perioda na osnovu godišnje porezne prijave odnosno pri utvrđivanju godišnje osnovice poreza na dohodak za protekli porezni period. Rezidentni obveznici poreza na dohodak po osnovu samostalnih djelatnosti i/ili po osnovu imovine i imovinskih prava, osim onih kojima je porez na dohodak obračunat i naplaćen kao konačna porezna obaveza po odbitku, lične odbitke iz stava (1) ovog člana mogu utvrditi na osnovu porezne kartice iz stava (4) ovog člana i uzeti ga u obzir kod utvrđivanja godišnje osnovice poreza na dohodak za protekli porezni period. 
(6)    Ako dva člana ili više članova uže porodice koji ostvaruju oporezivi dohodak i zajednički od svojih primanja izdržavaju druge članove uže porodice, mogu na vlastiti zahtjev lični odbitak za izdržavane članove porodice dijeliti u omjeru koji iskažu u koloni d. svojih zahtjeva za izdavanje poreznih kartica (obrazac PK-1001). U tom slučaju, kod utvrđivanja ukupnih faktora ličnog odbitka koji se unosi u poreznu karticu svakog lica koje učestvuje u izdržavanju drugih članova uže porodice, uzima se u obzir odgovarajući dio svakog pojedinačnog faktora u omjeru koji su iskazali u svojim zahtjevima za izdavanje porezne kartice. 
(7)    Po isteku poreznog perioda, u postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak, rezidentni porezni obveznik može, na osnovu vjerodostojne dokumentacije koju treba da priloži uz godišnju poreznu prijavu, uvećati svoj lični odbitak utvrđen na osnovu porezne kartice, po osnovama utvrđenim članom 24. st. (7) do (9) Zakona, tj. za premije uplaćene u proteklom poreznom periodu za dobrovoljno životno, zdravstveno i/ili penzijsko osiguranje, zatim po osnovu troškova liječenja, nabavke ortopedskih pomagala i sl. kao i plaćenih kamata na stambeni kredit. 
(8)    Rezidentni porezni obveznik može uvećati iznos ličnog odbitka za premije uplaćene u proteklom poreznom periodu za dobrovoljno životno, zdravstveno i/ili penzijsko osiguranje u skladu sa članom 24. stav (7) Zakona. Po ovom osnovu lični odbitak se može uvećati najviše za 2.520,00 KM (3.600,00 x 0,7) tj. ako su premije uplaćene za svih 12 mjeseci protekle godine. Za pune mjesece u kojima premije nisu uplaćene, iznos ličnog odbitka po osnovu osiguranja se proporcionalno smanjuje. 
(9)    Rezidentnim poreznim obveznicima lični odbitak može se uvećati i za iznos stvarnih troškova za zdravstvene usluge i nabavku ortopedskih pomagala i protetičkih nadomjestaka za vlastite potrebe ili za izdržavane članove uže porodice pod uslovom da dokumentacija glasi na ime i prezime poreznog obveznika i da sadrži podatke o visini troškova liječenja (originalni računi zdravstvenih ustanova, potvrda o participaciji), dokaze o plaćanju troškova, te izjavu da za tu svrhu nije primljena donacija. 
(10)    Zdravstvenim uslugama u smislu stava (9) ovog člana, smatraju se usluge u okviru primarne, specijalističke i bolničke zdravstvene zaštite, u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, koje se pružaju u svrhu liječenja, a koje nisu plaćene iz osnovnog, privatnog zdravstvenog osiguranja, ili od strane poslodavca ili donacije koju je fizičko lice dobilo za te namjene. Zdravstvenim uslugama smatraju se i ljekarski pregledi, dijagnostičke i laboratorijske pretrage, dijagnostički i terapijski postupci, operativni zahvati, bolnička zdravstvena zaštita i medicinska rehabilitacija, stomatološke usluge i protetički nadomjesci, lijekovi propisani na recept. 
(11)    Izuzetno od stava (9) ovog člana, porezni obveznik ne može uvećati lični odbitak po osnovu troškova zdravstvenih usluga za estetske i kozmetičke zahvate, nabavku kozmetičkih sredstava koja nisu medicinski indicirana, odnosno primjenjena u svrhu prevencije ili liječenja bolesti, za troškove nabavke sanitetskog i potrošnog materijala, dijagnostičkih sredstava i lijekova i sredstava koja se mogu kupiti bez ljekarskog recepta. 
(12)    Rezidentnim poreznim obveznicima lični odbitak može se uvećati i za iznos plaćene kamate na stambeni kredit, ako posjeduje vjerodostojnu dokumentaciju kojom može dokazati da tim kreditom (kupovinom ili izgradnjom stambene jedinice koja, s obzirom na broj članova uže porodice, odgovara njegovim potrebama), prvi put rješava svoj stambeni problem odnosno stambeni problem svoje porodice. 
(13)    Neiskorišteno pravo na lični odbitak za period za koji se podnosi godišnja prijava, odnosno pravo na priznavanje dijela ličnog odbitka čiji je iznos utvrđen na osnovu faktora iskazanog u poreznoj kartici, veći od ostvarenog dohotka odnosno ostvarenog gubitka u tom poreznom periodu, ne može se prenositi i nadoknađivati u narednom/im poreznim periodima niti prenositi odnosno ustupati drugim poreznim obveznicima. 




_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: povrat poreza na platu za 2009
22.6.2012 13:37:48   
Visnja RR
hvala BR...moracu ovo iscitati...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: povrat poreza na platu za 2009
23.6.2012 8:28:19   
Niobe

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Niobe, muštulk, user posted image
jučer stigla rješenja, danas novac na banci.
Brat jutros podigao svoj dio povrata, a ja ću ovih dana.




e mašala, hvala klincu :D
nego, htjela sam pitat kakva rješenja? Zar rješenja nisu došla prije dva mjeseca haman?
I kako Union banka, zar to ne uplacuje porezna direktno na racun u bilo kojoj banciuser posted image
kod mene je konkretno zagrebačka, tj. unicredit

_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: povrat poreza na platu za 2009
23.6.2012 9:20:34   
Blue rose RR
Niobe,
prvo rješenje sam dobila od strane Porezne ispostave XXX (mjesto prebivališta) dama 12.04.2012. godine kojim se ja kao porezni obveznik obavještavam da imam preplaćenog poreza na dohodak u iznosu od XXXX KM, i da će ta sredstva biti uplaćena na "Depozitni račun javnih prihoda Kantona Sarajevo kod Unicredit banke...rješenje o odobravanju povrata naprijed navedenog iznosa donijet će Ministarstvo finansija KS..."
Ali tek 23.05.2012. godine je izdato rješenje Ministarstva finansija KS kojim me obavještavaju da su mi uplatiti preplaćena sredstva, i to: "povrat sredstava iz prethodne tačke izvršit će se sa transakcijskog računa Kantona Sarajevo lično (ime i prezime osobe) n blagajni Union banke d.d Sarajevo - Centar, ulica Dubrovačka broj 6."

I ovako već treću godinu uzastopice dobijam rješenja i dižem lovu...

Nisam mogla decidnije da ti pojasnim :))

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: povrat poreza na platu za 2009
23.6.2012 9:27:16   
Niobe

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Niobe,
prvo rješenje sam dobila od strane Porezne ispostave XXX (mjesto prebivališta) dama 12.04.2012. godine kojim se ja kao porezni obveznik obavještavam da imam preplaćenog poreza na dohodak u iznosu od XXXX KM, i da će ta sredstva biti uplaćena na "Depozitni račun javnih prihoda Kantona Sarajevo kod Unicredit banke...rješenje o odobravanju povrata naprijed navedenog iznosa donijet će Ministarstvo finansija KS..."
Ali tek 23.05.2012. godine je izdato rješenje Ministarstva finansija KS kojim me obavještavaju da su mi uplatiti preplaćena sredstva, i to: "povrat sredstava iz prethodne tačke izvršit će se sa transakcijskog računa Kantona Sarajevo lično (ime i prezime osobe) n blagajni Union banke d.d Sarajevo - Centar, ulica Dubrovačka broj 6."

I ovako već treću godinu uzastopice dobijam rješenja i dižem lovu...

Nisam mogla decidnije da ti pojasnim :))


Aha ok. Meni je prvi put da imam povrat, pa sam mislila da ce to biti samo uplaćeno, nakon onog prvog rješenja (kroz određeni period)
Možda se razlikuje od kantona do kantona. Kolega je dobio novce na racun bez drugog rjesenja.

Hvala u svakom slucaju.

_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: povrat poreza na platu za 2009
23.6.2012 9:33:21   
Blue rose RR
Nema na čemu,
kod mene su uvijek bila dva rješenja - kanton Sarajevo je u pitanju.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 56
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *