|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
18.8.2009 15:13:22   
hanabanana
Samo kazes ( slazes ) nije jos probala jaje.
Zasto?
Zato sto je bojim reakcije?!
i gotovo.
Vakcina se moze primiti do 18-mjeseca.

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
18.8.2009 15:17:43   
acudesa
user posted image user posted image user posted image user posted image
hajd budi pametan?
meni ni spomenuli nisu niti piletinu niti jaja


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
18.8.2009 15:36:30   
Anoniman
moja je primila MMR vakcinu sa god i 5 dana ... danas je znaci 13. dan od vakcine i reakcije jos nema hB (mada kazu da moze reakcije biti i poslije 20 dana od primanje iste)
ni meni nije spominjano ni jaje ni piletina user posted image

(odgovor članu acudesa)
  Neposredna veza do poruke: 128
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
18.8.2009 15:40:11   
teta berta
I kako biti sada normalan, pa zar nisu u cijeloj BiH iste vakcine?????
Stvarno da se zapitas uopce da li odvesti dijete ili ne....

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
19.8.2009 20:08:02   
Adana
(I citirah ja samu sebe radi jedne recenice :))

Asja je danas bila na vakcinaciji. Nije nas dr. pitala ni da li je probala jaje ili piletinu. Rekla nam je samo da dan - dva izbjegavamo sunce i da se nikakve reakcije ne ocekuju...
Zaplakala je kada ju je ubola, srecom sjetila sam se da joj dam cucu prije same vakcine. user posted image  Cim se setra odmakla prestala je plakati. Nadam se da nece biti nikakvih reakcija, jer do sada hB nije imala reakciju ni na jednu vakcinu.
Asja ima 13 mjeseci i 2 dana.
A sa 11,5 mjeseci je probala cijelo jaje.


< Poruku je uredio Adana -- 19.8.2009 20:09:16 >


_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
19.8.2009 20:24:14   
Visnja RR
bravo za hrabru medenu curicuuser posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
19.8.2009 20:50:22   
Adana
user posted image

Jedna ispravka, doktorica je pitala MM da li je Asja probala cijelo jaje. Ja sam usla za njima pa to nisam cula. user posted image

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
20.8.2009 9:25:22   
emma.L
Meni je na zadnjoj vakcinaciji rečeno da treba mjesec prije te vakcine probati po malo bjelanceta i do vakcine doći do cijelog jajeta. A iako su mi prethodno rekli da se bjelanjak ne uvodi prije 13 mjeseci, tada mi rekoše da na vakcinu dođemo 01.10., dakle 15 dana prije navršenih godinu dana user posted image , kao granica se pomjera (i to su skontali za samo dva mjeseca, ali hajde, nek im bude).
Elem, malo sam se raspitala i izgleda da te reakcije ćešće budu od žumanceta. Također alergije dođu usljed slabog imuniteta, a Ema još nije bila zapravo bolesna. Tako da, iako nisam nimalo sretna, ovaj vikend uz žumanjak, krećemo sa pokojim zalogajem bjelanca. Ali nekako mislim da je previše da svaki drugi dan jede jaje kroz dva tjedna user posted image . Ma joj, ovo treba dobro odvagati.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
20.8.2009 12:16:53   
hanabanana
Gotovo da je rijetko tko alergičan na žumanjak ( tačnije protein iz žumanjca ), većino se radi o alergiji na bjelanac - tačnije proteine bjelanca.
Dijete će reagovati na mrvu bjelanca, tako da moraš davati mrvicu po mrvicu.
AKo je alergična reagovat će i na mrvice tragova bjelanceta.


< Poruku je uredio hanabanana -- 20.8.2009 12:19:18 >

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
20.8.2009 22:53:43   
teta berta
Mi sljedexi tjedan idemo primiti vakcinu, nadam se da nece biti reakcije...

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
21.8.2009 10:21:59   
Suzana
Kada su moji dečki navršili 1 godinu išli smo dva puta na primanje ove vakcine, ali bezuspješno - oba puta nam nije bilo doktorice...
Planiramo u septembru još malo do mora, a onda na vakcinu. Oni će tada imati nepunih 16 mjeseci, kao i hanabananina Sajra... Sad sam se zabrinula da ne kasnimo? user posted image



_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
21.8.2009 10:28:03   
meli
moj sin ima vec 18 mjeseci a jos nije primio tu vakcinu. kad god sam ga odvela bio je neki razlog zasto ne moze da primi tu vakcinu : ili kaslje, nosic curi, imao osip po tijelu, pa onda ima malo slajma na plucima, pa pio antibiotike...itd.  
juce ga htjela voditi opet kad njemu opet nosic procurio. ne znam vise sta da radim.....


_____________________________

Wenn aus Liebe Leben wird, dann bekommt das Glueck einen Namen : EMAN!!!!!

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
21.8.2009 12:57:30   
boogy woogy
Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije - posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije!

Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali «mini» epidemija malih boginja od pre par godina nas je podsetila da je vakcinacija zaista neophodna.

Jel’ mnogo boli?
Boli malo, baš kao i druge vakcine. Kada iskusna ruka, uz nežan pristup, obavi ovu vakcinaciju - dete skoro i da ne oseti ubod. Zato nema bojazni da će «navući traumu» od ove vakcine (kako se to ponekad misli).

Ima li neželjenih efekata?
Svaki lek, pa i vakcina - ima željene, ali i neželjene efekte. Tako i MMR vakcina može da dovede do dve grupe neželjenih efekata:

Prvi su «standardni» - otok i crvenilo na mestu davanja vakcine, kao i blaga temperatura prvih dan-dva od davanja.

Drugi efekti su «kasni». Nastupaju nedelju-dve posle vakcinacije, a ispoljavaju se kao blagi znaci bolesti protiv koje je dete vakcinisano. Tako može da se javi povišena temperatura, otok kapaka, crvenilo kože, ponekad i uvećanje limfnih čvorića na vratu. To traje par dana (nekad i duže), a ponekad se zaboravi na vakcinaciju, pa se stanje deteta proglasi za neku «novu» infekciju (i nepotrebno se leči). Međutim, ovi efekti su prolazni, pa uz malo strpljenja i lekova za obaranje temperature sve lepo prođe.

Zato je dobro da dete dobije MMR vakcinu u vreme kada roditelji ne planiraju putovanje (u nekoliko narednih nedelja), kako se ovi kasni neželjeni efekti ne bi desili na putu.


http://www.roditeljportal.com/Clanak/zdravlje/mmr-trostruka-zastita.htm

(odgovor članu meli)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
24.8.2009 22:20:19   
teta berta
Ma ja sto vise citam o ovoj vakcini sve me vise strah, cini mi se da je bolje da nisam nista ni ceprkala po netu... Izmedu ostaloh procitah da moze biti povezana sa pojavom autizma i da je dosta opasna... E pa sad ni sama ne znam da li da odvedem dijete. Mame cije su bebe primile mmr javite se...

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
25.8.2009 8:40:31   
mamina princeza
I ja sam se jako bojala ove vakcine ...kao sto sam i pisala ovdje. Bila sam uvjerena da ce imati neku reakciju a jos sami citala o tom autizmu .....
HB evo 20 dana je prsolo od vakcine reakcije nije bilo ...moja dr je i rekal da vjerovatno i nece biti. do sada nam je najbolje prosla ova vakcina....

i dalje postoji taj neki strah od necega sto bi se ne daj Boze moglo javiti kasnij mada mislim da sad i pretjerujem. Nekad mi se cini da je bolje da vise nista ne citam.... manje bi se brinula za sve.

Teta berta puno srece i ne brini bice sve ok aBd


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
25.8.2009 8:51:12   
emma.L
Ljudi moji, ja sam bila pravo skeptična, ali nisam se htjela praviti pametna i odlučila sam poslušati doktora, koji nas je naručio na vakcinu 15 dana prije prvog rođendana i rekao da mjesec dana ranije dajem bebi jaje. I stalno sam htjela da je MM tu nakon hranjenja ako bi bilo neke reakcije, a i inače nisam bila sretna što joj bjelance dajem već sa 10 mjeseci, ali eto. I sve to što sam čitala o vakcini mi je mučno jako.
I preksinoć, par dana nakon što smo počeli uvoditi bjelance (po zalogajćić-dva), Ema se osula po trupu- sve ljubičaste fleke user posted image . Ispostavilo se da nije od bjelanceta, nego vjerojatno od vrućine i znojenja u Mostaru preko vikenda (100 stepeni, tako da sam je držala samo u peleni, a svi su je gnjavili, pogotovo tata je valjda bradom iziritirao). Elem, odemo pedijatru i kažem kako mi je rečeno- ona se zgrozila, kao i još jedan liječnik. Ne mogu vjerovati, sreća pa imam zakazano u knjižici- jer misle da je taj liječnik lud. I rekli su da slobodno na svoju ruku to odgodim i odem kad nakon godine dana proba jaja (nekada, bez žurbe) i kad budemo zdravi i spremni. Nek' nam je svima sretno.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
25.8.2009 9:01:41   
mamina princeza
Obavezno emma odgodi i vidi jos nekoliko puta da proba bjelance prije te vakcine...mozda je taj osip samo od znoja al ipak ko zna ..... mozdaje i od bjenaceta pa za svaki slucaj . ma bolje zakasnit nego ne daj Boze neke reakcije ....pusa i sretno

_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
25.8.2009 9:01:45   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Suzana


Planiramo u septembru još malo do mora, a onda na vakcinu. Oni će tada imati nepunih 16 mjeseci, kao i hanabananina Sajra... Sad sam se zabrinula da ne kasnimo? user posted image




Bez brige, ne kasnite. Ako budu pitali reci  da ste bili prehladjeni, prvo ti, pa muž, pa opet ti. user posted image
Svi u kući moraju biti zdravi da bi se djeca vakcinisala.


(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
25.8.2009 9:11:24   
bebano
Boogy Woogy hvala na ovom textu, utjesno djeluje na sve nas koje nismo jos vodile djecicu na vakcinu.
 
Ni ja svog sincica jos nisam vodila, iako ce mu aBd za 2 dana 15 mjeseci.
 
Covjek nije pametan, ne moze donositi odluke nekako na svoju ruku user posted image . Ajde nek' nam je svima sa srecom, da svoj djecici primanje vakcine prodje sto bezbolnije i bez bilo kakvih nezeljenih efekata.

_____________________________

Luka - Mamina sreća
27.05.2008

Sunce moje malo :-))


(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
25.8.2009 9:13:46   
bebano
IZVORNA PORUKA: mamina princeza

Obavezno emma odgodi i vidi jos nekoliko puta da proba bjelance prije te vakcine...mozda je taj osip samo od znoja al ipak ko zna ..... mozdaje i od bjenaceta pa za svaki slucaj . ma bolje zakasnit nego ne daj Boze neke reakcije ....pusa i sretno


Slazem se! A ko vam je rekao da nije od bjelanceta? Ja bih isto tako bila oprezna, jer vidis da ne kasnis ima nas cija su djecica puno starija od tvoje curice pa nisu primila vakcinu.

_____________________________

Luka - Mamina sreća
27.05.2008

Sunce moje malo :-))


(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
6.11.2009 15:43:12   
teta berta
Trebam savjet. Nika treba ovih dana primiti MMR vakcinu, kad joj prestane curiti nosic, pa me sad zanima odvesti je ili ne buduci da je sezona gripe??? Help

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
6.11.2009 15:47:31   
Nedi
Mi smo našeg dječaka vodili uvijek na vrijeme. Iako na vratima piše SAVJETOVALIŠTE ZA ZDRAVU DJECU, mame obavezno dovedu pola bolesne djece. Ustajali smo rano i već u 07:15 predamo knjižicu i budemo tamo prvi. Dr dođe najkasnije do 08 i mi smo prvi i završimo uglavnom prije nego što dođu druga djeca. A ako dođe još neko dok čekamo izdvojimo se i nosamo na smjenu da ne dođe u dodir sa drugima. Možda sam paranoična ali i prošle godine je bila opasna gripa i meni se nije dalo rizikovati i hb nisamo bili bolesni.

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
6.11.2009 15:49:28   
Skvo RR
Teta Berta, ja sam odlucila da ne vodim Umu, ima gripe obicne, a i ove H1N1.....tako nece joj nista biti da saceka....

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
6.11.2009 15:57:22   
teta berta
Ma i ja kontam da je bolje da saceka... 

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: MMR vakcina(Morbili, Rubeola, Parotitis)
6.11.2009 16:18:42   
manuela RR
Mi smo primili vakcinu MRP u ponedjeljak  sa 12 mjeseci i 6 dana.
Meni niko od pedijatara nije spomenuo ni bjelance ni meso,i da nisam na forumu pročitala da se u 11 mjesecu bjelance treba probati ne bih ni znala.

Kad ga je pedijatrica pregledala prije vakcine,samo me pitala da li je probao bjelance i meso?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Malo mi je falilo da kažem da mi niko nije ni rekao da to treba da proba, i da svom poslu pristupaju krajnje neozbiljno i mlade roditelje samo zbunjuju,ali nisam ništa rekla.
Znam sigurno da bi me napala i rekla da sam neodgovoran roditelj i da je trebao da proba bjelance,a ne bi se zapitala da li oni svoj posao rade ispravno i da je vjerovatno problem u njihovoj lošoj komunikaciji sa roditeljima,bojim se da će neko jadno dijete morati platiti zbog njihove neodgovornosti pa će se onda naučiti pameti.
Ali kako sam ja informisan roditelj lijepo sam joj objasnila da je sve na vrijeme probao i da nije imao nikakvih reakcija.
Prosto me svaki put iznerviraju svojom neodgovornošću.

Mi na vakcine inače idemo pred kraj rada 1 smjene,u podne, i tada obično nikoga nema odmah dođemo na red,tako da su šanse da se zarazimo vrlo male,gotovo nikakve.

Ja volim da sve vakcine uredno prima,nekako sam tako najmirnija,
svaku smo vakcinu do sada primili na vrijeme.

< Poruku je uredio manuela -- 6.11.2009 16:27:58 >


_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *