|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pravna pitanja
3.9.2010 13:14:02   
veeseelaa
a jel u tih 40 sati uracunata pauza? ako se ne varam u drzavnim insitucijama radno vrijeme je pola sata duze zbog pauze, znaci dnevno se radi 8 sati + pola sata pauze = 8,5 sati
kod mene je privatna firma, radimo iskljucivo 8 sati, racunajuci i pauzu
Al ako se sef naljuti moze nam uvesti radnu subotu da nadoknadimo te pauze, sto znaci da bi svake subote morali naraditi 2,5 sata
mozda grijesim????


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Pravna pitanja
3.9.2010 13:17:08   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

a jel u tih 40 sati uracunata pauza? ako se ne varam u drzavnim insitucijama radno vrijeme je pola sata duze zbog pauze, znaci dnevno se radi 8 sati + pola sata pauze = 8,5 sati
kod mene je privatna firma, radimo iskljucivo 8 sati, racunajuci i pauzu
Al ako se sef naljuti moze nam uvesti radnu subotu da nadoknadimo te pauze, sto znaci da bi svake subote morali naraditi 2,5 sata
mozda grijesim????


ne u 40 sati ne ulazi pauza...
40 sati je rad
a radno vrijeme se vodi u firmama na šihatarici...
ako zaposlenik nema punih 40 sati sedmično jer je pauzu koristio  ugovorima stoji da se radi do 16,30
ili od 7,30

ako neki zapolsenik nema na šihtarici sate sedmične to odrađuje računovodstvo odnijanjem od plaće...
prijava u Pio je predata za zaključenim ugovorom....

on može uvesti subotu da naradite ono šo vam fali sati ali smao u slučajevima da je to uređeno internim aktom i veže se za preraposdjelu radnoga vreman.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Pravna pitanja
3.9.2010 13:19:19   
veeseelaa
tako sam i mislila.... ja neznam ni odkud ja s ovom pricom, sve sam fulila hahaha ja kontala ziki prica o radnom vremenu user posted image user posted image  user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Pravna pitanja
26.10.2010 11:54:05   
Anoniman
Pošto je na zadnjem razgovoru za posao u jednoj školi bilo toliko mutljevine, nebuloza da me glava moja zabolila pa sam odlučila da njih malo zaboli od mene...
Primao se pripravnik, ja ispunjavam uslove čak imam najviše bodova po statistici

pitanja
- da li oni mogu primiti koga hoće, mislim i imaju li to pravo ili postoji zakon koji baš govori da se uzima u obzir dužina čekanja na posao?
(kako ja znam da se množi svaki mjesec sa 0,2)
- na koji zakon da se pozovem?

Još nismo dobili odgovor, jer se nešto baš muti ja već spremam žalbu, pa da mi je da se informišem još o tome-pomagajte

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Pravna pitanja
26.10.2010 12:01:13   
Hanady RR
zakon o radu i 1999 i izmjene zakona o radu iz 2003 godine tretiraju ovo pitanje ali u smislu oavljanja pripravničkog staža, voltiranja, nakande za tad rad i kavlificiranja ko potrebe za polaganje stručnog ispita.

zakonom o radu nije napisan posebni uslov ali je ostavio mogućnost gdje se opšti uslovi moraju poštivati a posebni uslovi se porpisuju u zavinsoti od ustanove ali poštujući princip, ravnopravnosti u svaim oblicima, vjersku, političku, spolnu itd.
to radi svaka ustanova za sebe svojim pravilnikom ili koelktivnom ugovorom sindikata granskog. pa sad ako možeš doći do pravilnika ustanove ili kolektivnog ugovora traži tu neke smjernice za pripremanje žalbe.




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Pravna pitanja
1.11.2010 15:30:20   
M kao Mama
Prenos postova :

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

hej molim vas cure znal ko na kojoj stranici mogu skinuti
Zakon o protiv požarnoj zaštiti i Zakon o zaštiti na radu, hitno mi je
Ako neko ima u svom kompu navedene Zakona poslaću e-mail pa nek mi proslijedi



IZVORNA PORUKA: ziki

www.pokreniposao.ba/.../ZAKON%20O%20RADU%20FBIH%2043_99.doc
zakon o zaštiti na radu a požar se mijenjao skoro to nemam



IZVORNA PORUKA: veeseelaa

hvala dobra moja
jel moe ponovo postaviti link, ovaj ne mogu da otvorim


IZVORNA PORUKA: ziki

http://www.fucz.gov.ba/fucz/Zakon-pozar_vatrogastvo%20_%20bos%20_2_.pdf
probaj ovaj ja sam sad našala, mislimda je to to, još ako su poznata imena ovih što su donijeli zakon  predsjedavajući doma naodnog paralamenta sigurno ćeš znat koji je. Glupost je da nema datuma kad je zakon donijet al to je moje mišljenje ostali očigledno ne misle tako



IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ziki hvala puno, ajd samo opet postavi onaj prvi link ljubim te


IZVORNA PORUKA: ziki

www.pokreniposao.ba/./ZAKON%20O%20RADU%20FBIH%2043_99.doc ili smo ukucaj na google zakon o zaštiti na rdau BiH i odmah će ti izčitat



IZVORNA PORUKA: 10 mart 2009

veeseelaa, vidim da ti je poslala Ziki za zaštitu na radu, nemam informaciju na koji dio zaštite se odnosi tvoj zahtjev, molba...radi se o Zakonima iz 90-tih; napr.
z
      Zakon o zaštiti na radu (Službeni list SRBiH broj 22/90)
      Pravilnik o uslovima za utvrđivanje radnih mjesta sa posebnim uslovima rada i ljekarskim pregledima radnika na tim radnim mjestima (Službeni list SRBiH broj 2/91)
      Pravilnik o mjerama i normativima zaštite na radu na oruđima za rad (Službeni list SFRJ broj 18/91)
itd...
a za, ppz; probaj na ovaj link:
http://kucz.ks.gov.ba/  (otvori propisi -zakoni), Službene novine FBiH, br. 64/09: ZAKONA O ZAŠTITI OD POŽARA I VATROGASTVU 
Ako nešto nije jasno, javi se...


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Zakon o požaru sam skinula, hvala puno al mi nije jasam ovaj zakon o zaštiti na radu? naime nije valjda da se od 90 godine nije ništa mijenjalo i da je i dalje zakon iz 90 godine na snazi???? mislim u istoj se pominje Socijalistička republika BiH???? jel to ok?


IZVORNA PORUKA: 10 mart 2009

Jeste Veeseelaa, mi u BiH još radimo po ovom Zakonu, novi je u parlamentarnoj proceduri već paaaar godina ...


IZVORNA PORUKA: Mala Selma

vesela, ja ti imam ova dva zakona na poslu, ali nazalost ne-mogu ti poslati emailom, jen nemamo externi email

evo ovdje imas Zakon o protiv pozarnoj zastiti

http://kucz.ks.gov.ba/sites/kucz.ks.gov.ba/files/Zakon%20o%20zastiti%20od%20pozara%20i%20vatrogastvu.pdf


IZVORNA PORUKA: Mala Selma

www.sogfbih.ba/Federation-Bos/downloads/7._Zakon_o_radu.pdf

www.fbihvlada.gov.ba/.../zakoni/.../zakoni/zakoni%20x/zak%20o%2

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/1999/zakoni/zakoni%20x/zak%20o%20radu%20bos.htm


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: 10 mart 2009

Jeste Veeseelaa, mi u BiH još radimo po ovom Zakonu, novi je u parlamentarnoj proceduri već paaaar godina ...

da u pravu si...
od 2005 godine u porceduri je novi zakon tačnije izmjene ovoga u kome su predviđene jače kaznene mjere za poslodavca ali utvrđene neke za zaposlenika. Međutim još ga čekamo.
Doduše u januaru ovd egdine trao je biti usvojen po hitnoj porceduri, sad nisma sigurna jeli, ali ako jeste naći ćeš ga na stranici
www.fbihvlada.gov.ba
među usvojenim zakonima




IZVORNA PORUKA: veeseelaa

hvala vam cure, sve sam našla, odradila šta mi je trebalo, ljubac za sve





(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Pravna pitanja
14.11.2010 12:15:19   
DobraVila
Pravnice upooomoc!!!

Ne znam ni kome ni gdje da se obratim pa cu pitati ovdje.Ako ja nekoga tuzim u drugoj drzavi,a optuzeni zivi u Bosni i Hercegovini,i taj slucaj se zbog nemogucnosti vodjenja postupka u zemlji u kojoj je podignuta optuzba,prebaci na sud u BiH...e sad ne znam gdje ja mogu dobiti informacije,na kojem sudu se vodi uopste taj postupak,jer me je optuzeni neki dan sam kontaktirao user posted image preko fb (naravno sa laznog profila),i rekao da ga je zvala tuziteljica,da mi on javi da moram dati izjavu user posted image user posted image ,nemam pojma uopste kako je to moguce,da meni niko ne javi,i kome da se obratim za informacije,gdje mogu dati svoju izjavu,i ko vodi taj postupak?!Izvinite na ovako "zakomplikovanom" pitanju ali sam zbunjena user posted image .

Hvala unaprijed!

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Pravna pitanja
4.12.2010 15:38:38   
sarisari
Ne znam da li je ovo jos uvijek aktuelno, ali trebala bi da se obratis savjetniku za pravna pitanja- radi se o medjunarodnom pravu na sta ce ti vjerovatno dati sve detaljne informacije i odgovore na sva pitanja

(odgovor članu DobraVila)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Pravna pitanja
7.12.2010 21:23:33   
N_N
Molim odgovor, ukoliko je neko upućen u ovu oblast:

Koje su odgovornosti potpisnika bankovnih računa odnosno novčanih transakcija u kompanijama?

< Poruku je uredio N_N -- 7.12.2010 21:24:54 >


_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu sarisari)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Pravna pitanja
7.12.2010 21:34:55   
maja78 RR
IZVORNA PORUKA: N_N

Molim odgovor, ukoliko je neko upućen u ovu oblast:

Koje su odgovornosti potpisnika bankovnih računa odnosno novčanih transakcija u kompanijama?

nisam pravnik ali odgovor je jako velike, sve poreske, ili bile kakve maloverzacije, uvijek je na tapeti i ta osoba, i ako nije moja firma, ja nebi bila potpisnik

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Pravna pitanja
7.12.2010 21:48:48   
Hanady RR
lice koje je deponovalo svoj potpis u banci putem kartona deponovaih potpisa je lice odgovorno za sve transakcije nastale sa računa u banci koje ta firma posjeduje.

Odgovornost je ogrmona pogotovo ako je privatn firma u pitanju, sve što se tiče zakonskoga plaćanjea putem naloga prema isstitucijama kao što je za plaće, naknade z plaća, porezi obavezni, pdv prijava i uplata uz nju je OK ali kada se radi o podizanju žive love za potrebe blagajene to je onda trenutak u kome se traba biti pažljiv jako...

Također...sve uplate koje su gore pomenute imaju svoj red...po zakonu ne smijete isplatiti platu a da nisu uplaćeni dobrinosi...međutim potpisnik bi za to odgovarao ako nije nalog pušten po redu.

Koliko kao potpisnik računa možete utjecati na određene odluke lica vlasnika ili dikrektora neka vam i bude mjerilo dali želite ovu vrstu odgovornosti.

Sako utrošeno sredstvo mora imati validnu odluku i predračun i račun...te u tom smislu treba biti vrlo pažljiv ako niset samo svoj vlasnik.

I treba se sačuvati situacije da ste u isto vrijeme i potpisnik ovalšetni i blagajnik.



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Pravna pitanja
7.12.2010 22:23:31   
N_N
Hvala na odgovorima.
Još jedno pitanje:
Ukoliko se potpisnik zaštiti dokumentom (odlukom, ugovorom sa vlasnikom kompanije isl.) u kojem će npr. stajati da su sve uplate i transakcije izvršene isključivo po nalogu odgovorne osobe (direktora, osnivača) te da potpisnik ne snosi nikakvu odgovornost za transakcije, da li to štiti potpisnika?

_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Pravna pitanja
7.12.2010 22:29:45   
Hanady RR
tebe će vlasnik ovlastiti...ovlaštenja koja ti prenosi su zakonom o platnom pormetu definisana ...
jedino što ti mogu sugerisati je da napraviš anex svoga ugovora o radu gdje u opis poslova unosi i potpisnik računa koji sve transakcije obavlja samo uz pismenu odluku vlasnika/direktora....
što znači da svaki nalog koji pustiš, svaku lovu koju podigneš moraš sebi imati urnek odluke koju će ti potpisati vlasnik da je tražio od tebe to da uradiš.
biće to puno doluka...ali pazi na datume kada ti je rečeno nešto da pustiš.
kako da platiš struju tako i da podigneš tačno cifrom navedemo love žive sa računa u svrhu toga i toga ili potrebe blagaje. Samo te molim čuvaj se da u slučaju da si i blagajnik i vodiš Kif i Kuf da lovu iz blagaje ne daš ni za živu glaviu nikome u ruke bez validnog zakonskog računa. Svaki manjak će se tebi prišiti jer si i potpisnik računa i dižeš lovu.

u ovome slučaju sebe lako zašititi možeš.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Pravna pitanja
7.12.2010 22:42:54   
N_N
Hvala na odgovoru!
Ma nije riječ o meni.
Za svaku transakciju...... to je, dugoročno, masa dokumentacije user posted image  a da se napravi jedna odluka/anex/poseban ugovor - to je igra riječima koja se može protumačiti na dugo i na široko i opet user posted image


_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Pravna pitanja
15.12.2010 12:42:33   
Anoniman
e imam jedno pitanje...nemojte mi se smijati...ja pokazujem sklonosti k kriminaluuser posted image user posted image

vako...ako vam vec godinama dolazi racun na pogresno prezime...zahebali su se u jednom slovuuser posted image ...morate li opet placati racune ili mozete reci..."ovo nisam ja "user posted image user posted image ...fakat me ovo interesuje...pretpostavljam da se mora...da su uzeli jmbg...al ope me interesuje

volim znati rupe u zakonuuser posted image

(odgovor članu N_N)
  Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Pravna pitanja
15.12.2010 12:46:58   
maja78 RR
IZVORNA PORUKA: dadada

e imam jedno pitanje...nemojte mi se smijati...ja pokazujem sklonosti k kriminaluuser posted image user posted image

vako...ako vam vec godinama dolazi racun na pogresno prezime...zahebali su se u jednom slovuuser posted image ...morate li opet placati racune ili mozete reci..."ovo nisam ja "user posted image user posted image ...fakat me ovo interesuje...pretpostavljam da se mora...da su uzeli jmbg...al ope me interesuje

volim znati rupe u zakonuuser posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image idi vodi djete van bolje ti je user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Pravna pitanja
15.12.2010 12:48:33   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: maja78 RR

IZVORNA PORUKA: dadada

e imam jedno pitanje...nemojte mi se smijati...ja pokazujem sklonosti k kriminaluuser posted image user posted image

vako...ako vam vec godinama dolazi racun na pogresno prezime...zahebali su se u jednom slovuuser posted image ...morate li opet placati racune ili mozete reci..."ovo nisam ja "user posted image user posted image ...fakat me ovo interesuje...pretpostavljam da se mora...da su uzeli jmbg...al ope me interesuje

volim znati rupe u zakonuuser posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image idi vodi djete van bolje ti je user posted image user posted image user posted image user posted image

bili vecuser posted image user posted image user posted image user posted image ...eno ga spavauser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu maja78 RR)
  Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Pravna pitanja
15.12.2010 12:49:35   
sheri
IZVORNA PORUKA: dadada

e imam jedno pitanje...nemojte mi se smijati...ja pokazujem sklonosti k kriminaluuser posted image user posted image

vako...ako vam vec godinama dolazi racun na pogresno prezime...zahebali su se u jednom slovuuser posted image ...morate li opet placati racune ili mozete reci..."ovo nisam ja "user posted image user posted image ...fakat me ovo interesuje...pretpostavljam da se mora...da su uzeli jmbg...al ope me interesuje

volim znati rupe u zakonuuser posted image


a fino je svasta znatiuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Nora-21.06.2009. :)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Pravna pitanja
15.12.2010 12:50:48   
Anoniman
bome je fino...jos kada bi mi rekle da ne mora....obogatila bih se


......za jedno 30 god.user posted image user posted image

(odgovor članu sheri)
  Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Pravna pitanja
28.1.2011 9:43:36   
N_N
Pitanjce: da li neko od vas zna kako se kod nas isplaćuju plate za strance? Konkretno me interesuje da li za strance postoji neki poseban ugovor o izmirenju naknade za uslugu koju je stranac obavio a da mu se ne uplaćuju porezi odnosno doprinosi na iznos koji mu se doznačuje? Budući da osoba radi u svojoj državi i regularno joj se u njenoj državi uplaćuju doprinosi.

_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Pravna pitanja
28.1.2011 9:49:19   
N_N
Znam da je najniža stopa oporezivanja na ugovorima o djelu. Da li postoji uopšte ugovor o radu koji se ne oporezuje odnosno na koji se ne uplaćuju porezi? Kakva je vrsta ugovora menadžerski ugovor?

_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Pravna pitanja
28.1.2011 9:53:16   
Hanady RR
Strancu se u njegovoj državi knjiže uplate poreza samo ako je plaćan od strane organizacije iz te države iz koje dolazi ovamo na rad sa pripadajućim dozvolama za rad.
ako stranac ima dozvolu za rad kod nas u našoj firmi sa našega područja...njemu je PU morala izdati indetifikasiski broj i na osnovu istog se uplaćuju doprinosi po našim zakonima za njegova rad. ako isti ima potrebu da mu uplata poreza bude priznata u njegovoj državi on će od porezne uprave na svoj zahtjev doboto potvrdu da je izmirio poreze po osnovu primanja u zemlji u kojj je ostavrio i sva prava u svojoj zemlji vezano za te plaćane naknade će ostavriti.

Pitanje je samo jeli stranac rezident ili nerezident...jeli ima radnu dozvolu na osnovu koje će biti izdat indetifikaciski broj u poreznoj upravi.

rezident je svaki onja koji ima preko 183 i više dana na teritoriji F BiH.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Pravna pitanja
28.1.2011 9:58:38   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: N_N

Znam da je najniža stopa oporezivanja na ugovorima o djelu. Da li postoji uopšte ugovor o radu koji se ne oporezuje odnosno na koji se ne uplaćuju porezi? Kakva je vrsta ugovora menadžerski ugovor?



samo ako se ima sporazumni ugovor institucije s anekom drugom institucijom u kojoj ovo lice vani radi.

onda će institucija koja ga je ''iznajmila'' ( ona je rezident9 prijaviti kao nerezidenta na obrascu posebno namjenjenom za to u Poreznoj upravi, PDN-1033....
tada se ne plaća doprinos ovdje oslobođen je nerezident ali sve ide prema njegovoj matičnoj instituciji vani.
Ova vrsta Ugovora samo važi ako se ima sporazumni ugovor između dvije isntucije ove ovdje i one negdje vani. često se koristi pri gostovanju porfesora ili savjetnika u obrazovnom sistemu ili menažderima pri nekim institucijama na privremenom boravku ovdje manje od 183 dana

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Pravna pitanja
28.1.2011 10:02:06   
N_N
IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: N_N

Znam da je najniža stopa oporezivanja na ugovorima o djelu. Da li postoji uopšte ugovor o radu koji se ne oporezuje odnosno na koji se ne uplaćuju porezi? Kakva je vrsta ugovora menadžerski ugovor?



samo ako se ima sporazumni ugovor institucije s anekom drugom institucijom u kojoj ovo lice vani radi.

onda će institucija koja ga je ''iznajmila'' ( ona je rezident9 prijaviti kao nerezidenta na obrascu posebno namjenjenom za to u Poreznoj upravi, PDN-1033....
tada se ne plaća doprinos ovdje oslobođen je nerezident ali sve ide prema njegovoj matičnoj instituciji vani.
Ova vrsta Ugovora samo važi ako se ima sporazumni ugovor između dvije isntucije ove ovdje i one negdje vani. često se koristi pri gostovanju porfesora ili savjetnika u obrazovnom sistemu ili menažderima pri nekim institucijama na privremenom boravku ovdje manje od 183 dana


Eh ovo boldirano mi je bitno.

Ok, hvala, svakako ću kontaktirati još Revicon i poreznu upravu.

_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Pravna pitanja
28.1.2011 10:07:32   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: N_N

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: N_N

Znam da je najniža stopa oporezivanja na ugovorima o djelu. Da li postoji uopšte ugovor o radu koji se ne oporezuje odnosno na koji se ne uplaćuju porezi? Kakva je vrsta ugovora menadžerski ugovor?



samo ako se ima sporazumni ugovor institucije s anekom drugom institucijom u kojoj ovo lice vani radi.

onda će institucija koja ga je ''iznajmila'' ( ona je rezident9 prijaviti kao nerezidenta na obrascu posebno namjenjenom za to u Poreznoj upravi, PDN-1033....
tada se ne plaća doprinos ovdje oslobođen je nerezident ali sve ide prema njegovoj matičnoj instituciji vani.
Ova vrsta Ugovora samo važi ako se ima sporazumni ugovor između dvije isntucije ove ovdje i one negdje vani. često se koristi pri gostovanju porfesora ili savjetnika u obrazovnom sistemu ili menažderima pri nekim institucijama na privremenom boravku ovdje manje od 183 dana


Eh ovo boldirano mi je bitno.

Ok, hvala, svakako ću kontaktirati još Revicon i poreznu upravu.


na ovakav ugovor se ne plaća porez...
najbolju informaciju ćeš dobiti od strane Porezne uprave njih nazovi...
ili još bolje, sa ovako odjetljivim pitanjima pošalji pismeni upit prema poreznoj upravi federacije...pa da imaš uvjek kao dokaz da si tražila mišljenje i po istom postupilauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *