|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 23:20:01   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: Lulu_


IZVORNA PORUKA: mama alma

A, zaboravih napisati da Bajram nikada nisam proslavlja u kafanama, to mi je u najmanju ruku, odvratno, cijeli Bajram ispostim i porvedem u ibadetu i izvine na izrazu i sve to da skršim za jednu noć, na žalost, neka se niko ne naljuti, ali ovo pucanje, pijančenje i ostalo, nosi odlike slavlja Bajrama,

slazem se sa tobom ali ne mora svako slavlje bajrama u nekom restoranu biti hajmo reci opijanje i zjakanje.ima finih objekata koji postuju bajramsko slavlje i velicinu



Slazem se u potpunosti, moj rodjak ima kafic na Ilidzi i pravio je bajramsko veselje, nije imao alkohol kao sto nije citav ramazan a u njegovom kaficu inace najbolje ide piva i kafa... Mada ja vjerujem u bajramski provod porodicno ili u nekom restoranu/bajramskoj festi kao sto se organizuju ovde gdje bude hor Ilahija i folklor odigra koje kolo....

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 23:26:09   
Anoniman
Jedna mahala ima 5 razlicitih obicaja a kamoli ovolika drzava.
Tema je o obicajima za Bajram, i po meni je normalno da obicaje treba postovat, a ne iscudjavat se i komentarisat u nekom negativnom smislu. Ako je enciji obicaj da dubi na glavi, super nek dubi to je njegovo i treba prihvatit. Nema potrebe da se svadjate oko ovoga.
Svaka kuca ima neki svoj adet i to treba postovati, pogotovo mladje generacije. Zna se da se ide najstarijima, roditeljima, pa onda daljoj rodbini.
Kod nas se na Bajram ne poziva na rucak i to, nego u kuci ima svega, kad bi mahala sva dosla ima sta jesti i za Bajram niko ne izadje iz kuce bez rucka.

(odgovor članu Lulu_)
  Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 23:31:31   
Lulu_

IZVORNA PORUKA: Maida28

Jedna mahala ima 5 razlicitih obicaja a kamoli ovolika drzava.
Tema je o obicajima za Bajram, i po meni je normalno da obicaje treba postovat, a ne iscudjavat se i komentarisat u nekom negativnom smislu. Ako je enciji obicaj da dubi na glavi, super nek dubi to je njegovo i treba prihvatit. Nema potrebe da se svadjate oko ovoga.
Svaka kuca ima neki svoj adet i to treba postovati, pogotovo mladje generacije. Zna se da se ide najstarijima, roditeljima, pa onda daljoj rodbini.
Kod nas se na Bajram ne poziva na rucak i to, nego u kuci ima svega, kad bi mahala sva dosla ima sta jesti i za Bajram niko ne izadje iz kuce bez rucka.

potpisujem.
samo se nikad necu vidjeti a ni ostati ravnodusna kad mi neko kaze da pripadam muzevoj familiji vise nego svojoj

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 23:36:03   
veeseelaa
sad ću vam reći kakvi su običaji kod moje svekrve i svekra:

- ja i mm samo dužni prvo njima doći za Bajram;
- donijeti im adekvatne poklone + kafa, ko puši cigare;user posted image
- ni pošto ne ostati na ručak jer "pravimo" gužvu;
- pola se muževljeve familije prišlepa uz jedan bajramluk za malenu;
- oni dolaze kod nas na ručak, poželjno je više vrsta kolača, sokova,    punjene   paprike, sogan dolma, pita raznih, salata raznih, miješano meso, neka pomasna supa;
- kad se isprazne haman svi tanjiri svekrva i svekar prokomentarišu da nije bilo loše, nauči vele i ti snaho da kuhaš po nešto;
- koga kod oni spomenu da će iči kod njih poželjno je da ja pošaljem 500 grama kafe, 1 kg kocke, sok u tetrepku (ne može gazirani) i bombonjeru;
- oni nama donesu jednu bombonjeru a ja po njima pošaljem 5-6; (mislim omjer nije ok)
- za stolom moraju imati mjesto ko car Salasije bir vaktile, po mogućnosti da s drugi gosti otpilike njih 5  sjedne na dvosjed jer svekar sjedi na fotelji a svekrva sama na trosjedu;
- daljniski od tv-a se još na vratima predaje svekrvu u amanet jer on najbolje zna koja je emisija najbolja za sve nas, pa da je pogledamo;
- poželjno je nešto od hrane zapokovat da odnesu kući za kasnije;
- obavezno se dernjaju dok ulaze, dok sjede i kad odlaze, tako da nikad nisam sigurna da li su sretni ili ljuti al svakako im se ne približavam preblizu;
- drugi gosti su mi prepadnuti svo vrijeme i stalno hoće da idu a ja ih vraćam jer se nadam da će oni ipak spustiti ton;
- ako malena slučajno zaspe dok oni sjede naruže me kako je ja na silu uspavljujem i onda je drmaju da se probudi ( I dalje se deru na mene i goste bez obzira što malena spava i što gosti već zovu nekog da im slije stravu);
- dok sjede par puta kažu da je mala ista mm, da sam se ja udebljala, da sam skoro ko sveki (koja ima bez zeze 100 kg) i da bi obje zajedno trebale na dijetu;
- kad krenu obično kažu MENI šta bi trebala uložiti u njihovu kuću jer će to sve jednog dana da ostane MENI;
- da zaboravila sam napisati da se iščuđuju što sam umorna i onda ide jedna priča kako su to oni nekad.....;
- na vratima kad krenu zajedno s gostima kako bi bili sigurni da su i oni došli proderu se na mene i mm i oduuser posted image user posted image user posted image

malo sam karikirala al tu je to negdje
I tako svaki Bajram, sve već znam unaprijed, samo što sve manje i manje imam gostiju sa strane jer su još pod dojmom prošlog Bajramauser posted image user posted image user posted image





< Poruku je uredio veeseelaa -- 21.9.2009 23:39:01 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 23:36:34   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: Lulu_


samo se nikad necu vidjeti a ni ostati ravnodusna kad mi neko kaze da pripadam muzevoj familiji vise nego svojoj


Slazem se! Al ja ipak pripadam obadvijema familijama jednako! =)

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 23:42:42   
Niobe
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

sad ću vam reći kakvi su običaji kod moje svekrve i svekra:

- ja i mm samo dužni prvo njima doći za Bajram;
- donijeti im adekvatne poklone + kafa, ko puši cigare;user posted image
- ni pošto ne ostati na ručak jer "pravimo" gužvu;
- pola se muževljeve familije prišlepa uz jedan bajramluk za malenu;
- oni dolaze kod nas na ručak, poželjno je više vrsta kolača, sokova,    punjene   paprike, sogan dolma, pita raznih, salata raznih, miješano meso, neka pomasna supa;
- kad se isprazne haman svi tanjiri svekrva i svekar prokomentarišu da nije bilo loše, nauči vele i ti snaho da kuhaš po nešto;
- koga kod oni spomenu da će iči kod njih poželjno je da ja pošaljem 500 grama kafe, 1 kg kocke, sok u tetrepku (ne može gazirani) i bombonjeru;
- oni nama donesu jednu bombonjeru a ja po njima pošaljem 5-6; (mislim omjer nije ok)
- za stolom moraju imati mjesto ko car Salasije bir vaktile, po mogućnosti da s drugi gosti otpilike njih 5  sjedne na dvosjed jer svekar sjedi na fotelji a svekrva sama na trosjedu;
- daljniski od tv-a se još na vratima predaje svekrvu u amanet jer on najbolje zna koja je emisija najbolja za sve nas, pa da je pogledamo;
- poželjno je nešto od hrane zapokovat da odnesu kući za kasnije;
- obavezno se dernjaju dok ulaze, dok sjede i kad odlaze, tako da nikad nisam sigurna da li su sretni ili ljuti al svakako im se ne približavam preblizu;
- drugi gosti su mi prepadnuti svo vrijeme i stalno hoće da idu a ja ih vraćam jer se nadam da će oni ipak spustiti ton;
- ako malena slučajno zaspe dok oni sjede naruže me kako je ja na silu uspavljujem i onda je drmaju da se probudi ( I dalje se deru na mene i goste bez obzira što malena spava i što gosti već zovu nekog da im slije stravu);
- dok sjede par puta kažu da je mala ista mm, da sam se ja udebljala, da sam skoro ko sveki (koja ima bez zeze 100 kg) i da bi obje zajedno trebale na dijetu;
- kad krenu obično kažu MENI šta bi trebala uložiti u njihovu kuću jer će to sve jednog dana da ostane MENI;
- da zaboravila sam napisati da se iščuđuju što sam umorna i onda ide jedna priča kako su to oni nekad.....;
- na vratima kad krenu zajedno s gostima kako bi bili sigurni da su i oni došli proderu se na mene i mm i oduuser posted image user posted image user posted image

malo sam karikirala al tu je to negdje
I tako svaki Bajram, sve već znam unaprijed, samo što sve manje i manje imam gostiju sa strane jer su još pod dojmom prošlog Bajramauser posted image user posted image user posted image




Al malena fakat jest ista tm user posted image user posted image


_____________________________

♥ Masterpiece - 03.09.2009.♥
Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 23:52:18   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Dina*

vesela... tvoji svekar i svekrva fakat su "unikatni" user posted image user posted image
Dobro ste ti i tm normalni pored njih :)


user posted image user posted image  da to mi svi govore, nekad ljudi mahsuz dodju kod mene ne bi li ih vidjeli user posted image user posted image user posted image




naplacuj onda to user posted image user posted image user posted image user posted image da bar imas neku korist user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 23:56:55   
myb@by

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

sad ću vam reći kakvi su običaji kod moje svekrve i svekra:

- ja i mm samo dužni prvo njima doći za Bajram;
- donijeti im adekvatne poklone + kafa, ko puši cigare;user posted image
- ni pošto ne ostati na ručak jer "pravimo" gužvu;
- pola se muževljeve familije prišlepa uz jedan bajramluk za malenu;
- oni dolaze kod nas na ručak, poželjno je više vrsta kolača, sokova,    punjene   paprike, sogan dolma, pita raznih, salata raznih, miješano meso, neka pomasna supa;
- kad se isprazne haman svi tanjiri svekrva i svekar prokomentarišu da nije bilo loše, nauči vele i ti snaho da kuhaš po nešto;
- koga kod oni spomenu da će iči kod njih poželjno je da ja pošaljem 500 grama kafe, 1 kg kocke, sok u tetrepku (ne može gazirani) i bombonjeru;
- oni nama donesu jednu bombonjeru a ja po njima pošaljem 5-6; (mislim omjer nije ok)
- za stolom moraju imati mjesto ko car Salasije bir vaktile, po mogućnosti da s drugi gosti otpilike njih 5  sjedne na dvosjed jer svekar sjedi na fotelji a svekrva sama na trosjedu;
- daljniski od tv-a se još na vratima predaje svekrvu u amanet jer on najbolje zna koja je emisija najbolja za sve nas, pa da je pogledamo;
- poželjno je nešto od hrane zapokovat da odnesu kući za kasnije;
- obavezno se dernjaju dok ulaze, dok sjede i kad odlaze, tako da nikad nisam sigurna da li su sretni ili ljuti al svakako im se ne približavam preblizu;
- drugi gosti su mi prepadnuti svo vrijeme i stalno hoće da idu a ja ih vraćam jer se nadam da će oni ipak spustiti ton;
- ako malena slučajno zaspe dok oni sjede naruže me kako je ja na silu uspavljujem i onda je drmaju da se probudi ( I dalje se deru na mene i goste bez obzira što malena spava i što gosti već zovu nekog da im slije stravu);
- dok sjede par puta kažu da je mala ista mm, da sam se ja udebljala, da sam skoro ko sveki (koja ima bez zeze 100 kg) i da bi obje zajedno trebale na dijetu;
- kad krenu obično kažu MENI šta bi trebala uložiti u njihovu kuću jer će to sve jednog dana da ostane MENI;
- da zaboravila sam napisati da se iščuđuju što sam umorna i onda ide jedna priča kako su to oni nekad.....;
- na vratima kad krenu zajedno s gostima kako bi bili sigurni da su i oni došli proderu se na mene i mm i oduuser posted image user posted image user posted image

malo sam karikirala al tu je to negdje
I tako svaki Bajram, sve već znam unaprijed, samo što sve manje i manje imam gostiju sa strane jer su još pod dojmom prošlog Bajramauser posted image user posted image user posted image





user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

‎"Tri puta vode do mudrosti: razmišljanje - ono je najplemenitije; odgoj - on je najlakši; i iskustvo - ono je najneugodnije."

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 23:59:23   
veeseelaa
ko god hoće da ih vidi može al prethodno da donese bombonjeruuser posted image user posted image user posted image
zaboravih spomenuti da svekar svim mojim gostima sugerira kako će se s autima okrenuti, on im da je instrukcije tako da sav komšiluk bulji u nasuser posted image
napominjem da moj svekar pojma nema oko voznjeuser posted image user posted image user posted image   i to izgleda ovako:

Svekar viče (dere se): PUUUNIII LIJEVOOO, PUUUNI DEESNO, nazaaad malo, naprijed maaalo tako da je vozač totalno izgubljen, kad napokon vodjen instrukcijama "majstora" nekako izadje iz bašte, svekar kaže da on nema pojma s vožnjomuser posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 22.9.2009 0:02:11 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 0:28:20   
dana3
Boze sacuvaj i zakloni svakakvih postova na temi o obicajima za bajram.
nisam za slavlja bajrama po nikakvim kafanama,kaficima ni restoranima,dalje-to toloko odbijanje pripadanja muzevoj porodici je mi je potpuno neshvtaljivo na taj nacin-onda djeci dajte svoja a ne muzeva prezimena,
to sto su zene cekale u kuci prvi dan i dan danas cekaju je zato sto je sevap da se u kuci jede i pije a ne da hrana propada a mladji naravno da idu u posjetu nanama ,dedama ako su zivi i postuje s etaj rang starosti.
Kako neki gledaju na ovo sve nije ni cudo sto imamo danas ovo sto imamo:nepostivanje,arogantnost,"jezicarstvo",isticanje neceg sto nema nigdje veze.
Obicaje treba njegovati i cuvati!Ilhana je jasno rekla kako je to kod nas ovde pa se trudimo da ocuvamo mrvu naseg Bosanskog duha.Znaci,narodna kola i folklor su fuj jer eto spada i to u tradiciju.dajte malo.....

Zar je proslava Bajrama ovo sto se desva u obliznjem klubu?!Pijancenje i dernjava sa prozora uz muziku da ne nabrajamo koju!

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 0:37:06   
veeseelaa
a kako bi se ti dana osjećala da se neko dere na tebe i na tvoje goste za Bajram? user posted image user posted image user posted image
mucaće mi dijete ako se nastave ovako derati ovi moji user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 0:44:29   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

sad ću vam reći kakvi su običaji kod moje svekrve i svekra:

- ja i mm samo dužni prvo njima doći za Bajram;
- donijeti im adekvatne poklone + kafa, ko puši cigare;user posted image
- ni pošto ne ostati na ručak jer "pravimo" gužvu;
- pola se muževljeve familije prišlepa uz jedan bajramluk za malenu;
- oni dolaze kod nas na ručak, poželjno je više vrsta kolača, sokova,    punjene   paprike, sogan dolma, pita raznih, salata raznih, miješano meso, neka pomasna supa;
- kad se isprazne haman svi tanjiri svekrva i svekar prokomentarišu da nije bilo loše, nauči vele i ti snaho da kuhaš po nešto;
- koga kod oni spomenu da će iči kod njih poželjno je da ja pošaljem 500 grama kafe, 1 kg kocke, sok u tetrepku (ne može gazirani) i bombonjeru;
- oni nama donesu jednu bombonjeru a ja po njima pošaljem 5-6; (mislim omjer nije ok)
- za stolom moraju imati mjesto ko car Salasije bir vaktile, po mogućnosti da s drugi gosti otpilike njih 5  sjedne na dvosjed jer svekar sjedi na fotelji a svekrva sama na trosjedu;
- daljniski od tv-a se još na vratima predaje svekrvu u amanet jer on najbolje zna koja je emisija najbolja za sve nas, pa da je pogledamo;
- poželjno je nešto od hrane zapokovat da odnesu kući za kasnije;
- obavezno se dernjaju dok ulaze, dok sjede i kad odlaze, tako da nikad nisam sigurna da li su sretni ili ljuti al svakako im se ne približavam preblizu;
- drugi gosti su mi prepadnuti svo vrijeme i stalno hoće da idu a ja ih vraćam jer se nadam da će oni ipak spustiti ton;
- ako malena slučajno zaspe dok oni sjede naruže me kako je ja na silu uspavljujem i onda je drmaju da se probudi ( I dalje se deru na mene i goste bez obzira što malena spava i što gosti već zovu nekog da im slije stravu);
- dok sjede par puta kažu da je mala ista mm, da sam se ja udebljala, da sam skoro ko sveki (koja ima bez zeze 100 kg) i da bi obje zajedno trebale na dijetu;
- kad krenu obično kažu MENI šta bi trebala uložiti u njihovu kuću jer će to sve jednog dana da ostane MENI;
- da zaboravila sam napisati da se iščuđuju što sam umorna i onda ide jedna priča kako su to oni nekad.....;
- na vratima kad krenu zajedno s gostima kako bi bili sigurni da su i oni došli proderu se na mene i mm i oduuser posted image user posted image user posted image

malo sam karikirala al tu je to negdje
I tako svaki Bajram, sve već znam unaprijed, samo što sve manje i manje imam gostiju sa strane jer su još pod dojmom prošlog Bajramauser posted image user posted image user posted image






Vesela ala si me nasmijala do suza ,  citajuci tvoj post  sve sam scene u glavi pravila hahahhahahhahah dobri su kod tebe je nekako kao u seriji Everybody Loves Raymond :)
dobri ste


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 2:05:57   
leli§
ja i suprug smo samo jedan bajram bajramovali u Bosni zajedno :( prvi dan kurban Bajrama smo se zadesili u drugom gradu gdje smo klali nas kurban i bili sa njegovim roditeljima. sutra dan smo SVI (ukljucujuci svekra i svekrvu) kod mojih otisli i onda opet SVi kod moje majke i dede. i onda nas dvoje kod prijatelja. cini mi se da smo ostatku familije zajedno otisli tek treci dan. iskreno nismo gledali kome cemo prvo nego kako nam je "najzgodnije"... a eto vise se ne mogu ni sjetiti jesmo li isti dan ili tek treci , stvarno ne znam

iako zivim u islamskom svijetu, kod mene vam je situacija kao u pjesmi zabranjenog pusenja "pismo elvisu" za bajram...tobe jarabi... mi smo se juce tek iz kuce izvukli oko 5 popodne otisli na veceru zajedno, i onda sa prijateljima na kafu... a da napomenem da su nas zvali nasi rodtelji da nam cestitaju Bjaramuser posted image sram nas bilo...fakat nigdje veze.. i jos vam mogu reci da mi je ovaj sad Bajram nekako najtezi Bajram ikad dosad... ne znam sto ali eto jesteuser posted image uopste ga nekako ne "osjetim u zraku"... u srcu je tu ali atmosfera je "bila k'o kad je umro tito"

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 9:21:06   
Nedi
Vesela nasmijala si me i popravila jutro svojim opisom, kod nas to ide ovako: mm ide u džamiju i onda kući. Ovaj Bajram je donio Nediju paket sa b.namaza i bio je oduševljen. Kad je oćefio sa paketom ( mi smo već bili spremni, kuća je spremna) otišli smo kod svekrve na doručak. Sveki se potrudi i pripremi sve što mm voli, popijemo kafu i budemo do 12 otprilike. Onda kod nene od mm ( samo zgrada ispod), tu ne pijemo i ne jedemo nista, jer je guzva svi dolaze i zao nam zahmetiti bilo koga i budemo pola sata. Onda idemo kod mame moje maćehe (tu budu svi moji jer je ona najstarija), popijemo kafu. NA ručak idemo kod mojih i budemo do 18 sati i kuci i od 18 se nama dolazi. Prvi dan nam je skoro uvijek isti...Drugi dan obiđemo rodbinu i nama se dolazi bez nekog rasporeda. Vazno je da se otvore vrata rodbini i da mi otvorimo njihova...Skoro svi ili kupe nesto djeci ili daju novac shodno mogucnostima.
Kod mm-ove rodbine djeca obavezno ljube ruku starijima prilikom čestitanja Bajrama a kod moje ne.


_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 10:32:31   
neki
Eh dok sam ja sve iscitala...Veeseelaa,stvarno je kod tebe pravi dernek za Bajramuser posted image user posted image user posted image
Mi prvi dan Bajrama idemo kod nane MM(ista kuca),tu se doruckuje,popije se kahvica...Zatim se prelazi kod svekrve i svekra na serbe i baklavu...Budemo tu dva tri sata,zatim izlazimo kod nas na sprat...Docekujemo nase goste(nasa raja)...Popodne idemo na rucak kod svekrve(uredno i po propisu smo pozvaniuser posted image )...Posle obidjemo jos nekoga od familije MM(daidzu i tetke isl.)...Pa onda navece prosetamo sa djecom Carsijom
Drugi dan smo zato citav dan kod moje mameuser posted image user posted image user posted image Nas tri kcerke,zetovi i unuciuser posted image user posted image user posted image
Taj dan obidjemo i mezare,i odemo jos kod moje nane...
Helem bude prelijepouser posted image

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 13:37:28   
dana3
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

a kako bi se ti dana osjećala da se neko dere na tebe i na tvoje goste za Bajram? user posted image user posted image user posted image
mucaće mi dijete ako se nastave ovako derati ovi moji user posted image user posted image user posted image





Ja ove tvoje postove ne uzimam zaozbiljno,jer si uz ramazan pisala takve da si pokazala kakva si osoba u stvari:volis salu da zbijas na svoj racun i uspijevas uvijek da nas nasmijes!S druge strane znas da budes jako ozbljna,odgovorna osoba.user posted image

Bajram je zene-nije vasar.I tu treba da ima razlike i da se cuva tradicija.





_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 20:02:26   
Lulu_
dana3 ocita ti kao fole nama sad bukvicu.ali eto svako ima svoje i ja pripadam samo svojoj mami.po kojoj logici ja trebam ici prvo muzevoj mami.cime je ona to vise zasluzila. i da ti kazem ja se niti svadjam niti raspravljam niti joj pruzam jezik ali joj to jasno kazem i ona (posto je normalna i civilizovana zena)razumije to i shvata da je meni moja mama prva pa onda ona.
necu je ucviliti za bajram ali prvo cu se vidjeti sa svojima poa sa njegovima a gdje ce se jesti mi je apsolutno svejedno.mi eto jedemo kod moje majke .ne kod svekrve(jer svakako nije tu) ne kod mame-vec kod moje majke kpoja je najstarija i kod kmoje dodje i moja svekrva kada se zadesi za bajram.i neke tradicije jesu grozne,zbog toga su se i izgubile...ali to je druga tema

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 23:52:23   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: dana3

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

a kako bi se ti dana osjećala da se neko dere na tebe i na tvoje goste za Bajram? user posted image user posted image user posted image
mucaće mi dijete ako se nastave ovako derati ovi moji user posted image user posted image user posted image





Ja ove tvoje postove ne uzimam zaozbiljno,jer si uz ramazan pisala takve da si pokazala kakva si osoba u stvari:volis salu da zbijas na svoj racun i uspijevas uvijek da nas nasmijes!S druge strane znas da budes jako ozbljna,odgovorna osoba.user posted image

Bajram je zene-nije vasar.I tu treba da ima razlike i da se cuva tradicija.






ja sam rekla da sam malo karikirala, naravno sve u cilju da se našalimo user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Običaji na Bajram
22.9.2009 23:56:22   
Dida79
Vidim da ste bile pravo vrijedne i da se neke zenice ne slazu kada sam rekla da mi sada pripadamo vise njihovoj porodici.Htjele vi to ili ne to je tako.Samo nisam sigurna kako bi se vi kao majke osjecale da vam vas sin,snaha i unucad nisu u stanju prvi vrata otvoriti na Bajram nemoj te me pogresno shvatiti ali i ja volim svoje roditelje ali kako sam postovala njih dok sam sa njima bila tako sada postujem i njegove a zasto i nebih nista mi ljudi nisu lose uradili 4god sam zivjela sa njima pa sam ziva ostala a danas kako vidim da se neki osipaju od pomisli na sam odlazak kod njegovih roditelja pa nisu nam nasi muzevi sa marsa pali i njih je neko rodio kao i nas...

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:05:19   
Rina26
IZVORNA PORUKA: Amira_EB

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

sad ću vam reći kakvi su običaji kod moje svekrve i svekra:

- ja i mm samo dužni prvo njima doći za Bajram;
- donijeti im adekvatne poklone + kafa, ko puši cigare;user posted image
- ni pošto ne ostati na ručak jer "pravimo" gužvu;
- pola se muževljeve familije prišlepa uz jedan bajramluk za malenu;
- oni dolaze kod nas na ručak, poželjno je više vrsta kolača, sokova,    punjene   paprike, sogan dolma, pita raznih, salata raznih, miješano meso, neka pomasna supa;
- kad se isprazne haman svi tanjiri svekrva i svekar prokomentarišu da nije bilo loše, nauči vele i ti snaho da kuhaš po nešto;
- koga kod oni spomenu da će iči kod njih poželjno je da ja pošaljem 500 grama kafe, 1 kg kocke, sok u tetrepku (ne može gazirani) i bombonjeru;
- oni nama donesu jednu bombonjeru a ja po njima pošaljem 5-6; (mislim omjer nije ok)
- za stolom moraju imati mjesto ko car Salasije bir vaktile, po mogućnosti da s drugi gosti otpilike njih 5  sjedne na dvosjed jer svekar sjedi na fotelji a svekrva sama na trosjedu;
- daljniski od tv-a se još na vratima predaje svekrvu u amanet jer on najbolje zna koja je emisija najbolja za sve nas, pa da je pogledamo;
- poželjno je nešto od hrane zapokovat da odnesu kući za kasnije;
- obavezno se dernjaju dok ulaze, dok sjede i kad odlaze, tako da nikad nisam sigurna da li su sretni ili ljuti al svakako im se ne približavam preblizu;
- drugi gosti su mi prepadnuti svo vrijeme i stalno hoće da idu a ja ih vraćam jer se nadam da će oni ipak spustiti ton;
- ako malena slučajno zaspe dok oni sjede naruže me kako je ja na silu uspavljujem i onda je drmaju da se probudi ( I dalje se deru na mene i goste bez obzira što malena spava i što gosti već zovu nekog da im slije stravu);
- dok sjede par puta kažu da je mala ista mm, da sam se ja udebljala, da sam skoro ko sveki (koja ima bez zeze 100 kg) i da bi obje zajedno trebale na dijetu;
- kad krenu obično kažu MENI šta bi trebala uložiti u njihovu kuću jer će to sve jednog dana da ostane MENI;
- da zaboravila sam napisati da se iščuđuju što sam umorna i onda ide jedna priča kako su to oni nekad.....;
- na vratima kad krenu zajedno s gostima kako bi bili sigurni da su i oni došli proderu se na mene i mm i oduuser posted image user posted image user posted image

malo sam karikirala al tu je to negdje
I tako svaki Bajram, sve već znam unaprijed, samo što sve manje i manje imam gostiju sa strane jer su još pod dojmom prošlog Bajramauser posted image user posted image user posted image






Vesela ala si me nasmijala do suza ,  citajuci tvoj post  sve sam scene u glavi pravila hahahhahahhahah dobri su kod tebe je nekako kao u seriji Everybody Loves Raymond :)
dobri ste
Ja bih ih poslala u p.m da izvinite

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:16:31   
triplemama

IZVORNA PORUKA: Lulu_

dana3 ocita ti kao fole nama sad bukvicu.ali eto svako ima svoje i ja pripadam samo svojoj mami.po kojoj logici ja trebam ici prvo muzevoj mami.cime je ona to vise zasluzila. i da ti kazem ja se niti svadjam niti raspravljam niti joj pruzam jezik ali joj to jasno kazem i ona (posto je normalna i civilizovana zena)razumije to i shvata da je meni moja mama prva pa onda ona.
necu je ucviliti za bajram ali prvo cu se vidjeti sa svojima poa sa njegovima a gdje ce se jesti mi je apsolutno svejedno.mi eto jedemo kod moje majke .ne kod svekrve(jer svakako nije tu) ne kod mame-vec kod moje majke kpoja je najstarija i kod kmoje dodje i moja svekrva kada se zadesi za bajram.i neke tradicije jesu grozne,zbog toga su se i izgubile...ali to je druga tema

Ali vjerovatno je i njemu njegova mama prva a možda i on njoj (bar bi tako trebalo biti) Moja mama je sada gotov odplakala jer brat uvijek ide prvo punici znači i nju je neko ucvilio

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:25:27   
veeseelaa
nismo ni mi s marsa pale i nas je neko rodio, samo me zanima zašto i na osnovu čega je normalno otići prvo za Bajram kod svekra i svekrve?
kako će se moja mama osjećati ako ja prvo njoj ne otvorim vrata????
po meni tu pravila ne postoje..... ja Bajram provodim kod mame, ona je za mene sve u životu, prva, ne bi dozvolila da je sjetna jer ja nisam s njom....
A svekar i svekrva će preživjeti to što snaha nije prisutna, nisu me oni rodili niti odgojili, niti bili uz mene kad imam problema....
kako uopće neko može staviti svekrvu i svekrva ispred svojih roditelja???
svak čast svakom al meni su moji broj jedan
Moja mama npr čuva moju bebicu kad imam obaveza, bila je uz mene kad sam se oporavljala od poroda, moja joj je mama hiljadu puta guzu oprala i zato će moje dijete Bajram provoditi kod moje mame........ iz poštovanja, iz respekta, iz ljubavi, iz hiljadu tazloga je to tako i ostaće
Naravno OBIĆI ĆU i svekra i svekrvu al zna se ko je preči user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 23.9.2009 0:28:15 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:30:59   
veeseelaa
 i ako neko i bude ucviljen što nisam sa njima za Bajram nek to nije moja mama

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:32:25   
triplemama

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

 i ako neko i bude ucviljen što nisam sa njima za Bajram nek to nije moja mama

A imaš li brata

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:33:03   
mama75
E Vesela bas ti hvala! I hvala naravno tvojoj svekrvi i svekru sto ti daju materijal za pisanje user posted image
Evo obicaja u mojoj porodici, tj porodici moje mame koja je rodjena Sarajka. Ovako se to radilo davno, dok sam ja bila dijete, nekih 80-ih godina: Na Bajram-namaz su zajedno isli svi muski clanovi porodice, ukljucujuci i zetove. Kalanjalo se u dzamiji koja se nalazila u ulici u kojoj su zivjeli roditelji moje majke. Onda su ti muski isli malo kod dede i nene, kratko, zatim redom po starini su obilazili sve ostale clanove porodice, tj zene koje su bile u kuci. Ostane se kod svakog kratko, 10-ak minuta. Popodne smo svi isli na rucak kod nene. Drugi dan Bajrama se obilaze mezarja, posjecuje sira familija, komsije i sl. Nena je iz kuce izlazila tek dan poslije Bajrama, i to se zvalo "zenski Bajram". Djeca bi dobila bajramluk, a hedija se nosila neni. Muski u tom "obilazku" nisu nista nosili, nego kad krenu sa zenama onda. Eh, lijepi su to Bajrami bili, meni nekako ljepsi nego ovi sada... A sada mi ovako radimo: moj tata, MM i zet idu zajedno na Bajram-namaz. Onda tata ide kod svoje svastike, a MM i muz moje sestre dodju kucama na dorucak i idemo potom kod mojih roditelja. Tamo rucamo, a popodne obidjemo moje tetke i dadzu. Drugi dan Bajrama idemo kod moje svekrve, koja ne zivi u Sarajevu i obidjemo i rodbinu mog muza. Eto, ja izgleda izrod medju vama, pa se prvo obilazi moja porodica. Ali nekako nam to logicno, jer su moji ovdje u Sarajevu. I moja mama ne ide nigdje prva 2 dana. Tek 3. dan ode do sestre koja je starija od nje. A ostale obilazi dan poslije Bajrama.
Nazalost, ovi nasi obicaji se sada mijenjaju jer je moja svekrva umrla zadnji dan Ramazana user posted image Tako da mi se za ovaj Bajram pomijesala radost zbog Bajrama i tuga zbog gubitka velike i plemenite zene

(odgovor članu Rina26)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *