|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:39:44   
dana3
Lulu_ nikome ja ne citam bukvicu,samo sagledaj stanje i situaciju.Tvoje dijete nosi prezime tvoga muza,njenom udajom ona ce nositi necije drugo-sin ce nositi prezime svoga oca i njegov sin njegovo i to je tako otkako je svijeta i vijeka i svidjalo se to tebi ili ne to je tako.
moja mama nosi prezime mog oca a mislim da je tako i sa tvojoj mamom i s tobom.
Moja mama nikad ne bi i posmislila da se naljuti na mene ako odem svekrvi prvo(nemam ni ja oca)ali je uvijek govorila-ja sam tvoja mama i nikad ti zamjeriti necu a za svekrvu ja ne znam" i tu je u pravu.
to ne znaci da je manje volim ili postujem vec pokazujem da me je odgojila na nacin u kojm nema mjesta zavidnosti,licemjerstvu i cemu sve ne,
ja sam se udala za MM,nosm njegovo prezime,dijete nosi njegovo prezime,ukopacu se u mezarluke njegove porodice i tako je to u zivotuuuuu.
meni niko nista nije uskratio,naredio vec time samo zasluzujem jos vise postivanja sa strane porodice u koju sam dosla,koja od mene ne krije nikakve tajne i u kojoj sam prihvacena kao i oni koji su u njoj rodjenji i odrasli.
Ja toliko o obicajima-ja sam konzervativna osoba po nekim pitanjima i ne odstupam od toga.to me cini ovim sto jesam i onim sto su moji stari bili.

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:40:47   
triplemama
Samo da kažem da uopšte ne preferiram ni jedno ni drugo i da moju mamu obožavam ali i naši muževi su nečija djeca i njih njihovi roditelji jedva dočekaju.
Mislim ništa ovo ne podrazumjeva roditelje koji žive u drugim gradovima.

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:42:49   
triplemama

IZVORNA PORUKA: dana3

Lulu_ nikome ja ne citam bukvicu,samo sagledaj stanje i situaciju.Tvoje dijete nosi prezime tvoga muza,njenom udajom ona ce nositi necije drugo-sin ce nositi prezime svoga oca i njegov sin njegovo i to je tako otkako je svijeta i vijeka i svidjalo se to tebi ili ne to je tako.
moja mama nosi prezime mog oca a mislim da je tako i sa tvojoj mamom i s tobom.
Moja mama nikad ne bi i posmislila da se naljuti na mene ako odem svekrvi prvo(nemam ni ja oca)ali je uvijek govorila-ja sam tvoja mama i nikad ti zamjeriti necu a za svekrvu ja ne znam" i tu je u pravu.
to ne znaci da je manje volim ili postujem vec pokazujem da me je odgojila na nacin u kojm nema mjesta zavidnosti,licemjerstvu i cemu sve ne,
ja sam se udala za MM,nosm njegovo prezime,dijete nosi njegovo prezime,ukopacu se u mezarluke njegove porodice i tako je to u zivotuuuuu.
meni niko nista nije uskratio,naredio vec time samo zasluzujem jos vise postivanja sa strane porodice u koju sam dosla,koja od mene ne krije nikakve tajne i u kojoj sam prihvacena kao i oni koji su u njoj rodjenji i odrasli.
Ja toliko o obicajima-ja sam konzervativna osoba po nekim pitanjima i ne odstupam od toga.to me cini ovim sto jesam i onim sto su moji stari bili.

user posted image user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:48:09   
mama75
Mislim da je bitno da se obilazimo i da je to sve od srca a ne zato sto se nesto mora i takav je red. I kamo srece da imamo vise Bajrama, da se cesce okupljamo. Nekako se nema vremena ni za sta i onda kada dodje Bajram uspijemo za ta 3-4 dana obici svu rodbinu, drage prijatelje... Ljudi, volite se i obilazite, zivot je kratak da bismo gledali na neke formalnosti, kome cemo prvo otici, ko ce nama doci... Nikada ne znamo koga nece biti medju nama vec iduci Bajram

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:52:14   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: triplemama


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

i ako neko i bude ucviljen što nisam sa njima za Bajram nek to nije moja mama

A imaš li brata


imam, pa šta? kao on joj je dovoljan?
sad bi me vjerovatno pitala šta bi ja kad bi moj brat proveo Bajram kod punice? ništa, njegova stvar, njegov izbor
Al mi smo isti, mama je prva, jedna i jedina
Tako ti je to u mom i bratovom braku, trebali su "mekanije" izabranike naćiuser posted image
Gdje ću ja i s kim za Bajram (a i općenito) odlučujem ja, naravno nikada ne bi mog supruga silila da Bajram provede kod mojim, nek bude sa svojima ako hoće
Može kod moje mame da sjedne pola sata i da ide, kao i ja kod njegovih, nikad mu ne bi ni rijeći rekla, baš je blesavo tjerati nekoga na nešto što ne želi
Ma ništa na sili i radi reda, samo iz ljubavi i ako misliš da to tako treba, sve drugo je meni apsurdno...
Kad tako poredate stvari bez grižnje savjesti, bez prebacivanja bračnom partneru ovo ili on sve funkcionira ko švicarski sat




_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 0:56:40   
triplemama

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: triplemama


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

i ako neko i bude ucviljen što nisam sa njima za Bajram nek to nije moja mama

A imaš li brata


imam, pa šta? kao on joj je dovoljan?
sad bi me vjerovatno pitala šta bi ja kad bi moj brat proveo Bajram kod punice? ništa, njegova stvar, njegov izbor
Al mi smo isti, mama je prva, jedna i jedina
Tako ti je to u mom i bratovom braku, trebali su "mekanije" izabranike naćiuser posted image
Gdje ću ja i s kim za Bajram (a i općenito) odlučujem ja, naravno nikada ne bi mog supruga silila da Bajram provede kod mojim, nek bude sa svojima ako hoće
Može kod moje mame da sjedne pola sata i da ide, kao i ja kod njegovih, nikad mu ne bi ni rijeći rekla, baš je blesavo tjerati nekoga na nešto što ne želi
Ma ništa na sili i radi reda, samo iz ljubavi i ako misliš da to tako treba, sve drugo je meni apsurdno...
Kad tako poredate stvari bez grižnje savjesti, bez prebacivanja bračnom partneru ovo ili on sve funkcionira ko švicarski sat




Dobro si Boga mi hihihihihi

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 1:07:43   
veeseelaa
i da naglasim moj respekt prema muževim roditeljima ne dokazujem kroz "kod koga ćemo duže sjediti za Bajram ili prvo doći za Bajram"
i dana3 ja se neću kopati u mezarluku porodice mog mužauser posted image user posted image user posted image  zamisli leži svekrva a ja do nje, koja kombinacijauser posted image user posted image user posted image user posted image  mužu sam lijepo rekla dok nas smrt ne rastavi a onda svak svojim putemuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 1:23:43   
Hanady RR
Uh vesela vesela, polako ženo draga....nego nek si ti njima dolmi napravila a te bombonjere samo kulturno zaboraviš kupit idući put.


drage moje ja svaki bajrma svojoj mami idem na ručak i eto baš do nedavno svaki put sam onima koji su se meni na ručak uvalili dala do znanja da ja ubrzo idem, ovaj put bilo je isto tako....prvi dan je za moju mamu i gotovo. Doduše ja svekra i svekrvu nemam ali i da imam taj dan bi garant 2 puta ručali 1 kod moje mame a drugi put kod svekreve.

E najljepše je kad imte kome varta otvoriti na Bajram a i kada vama ima ko doći. kuća u kojoj gosti ne doleza i iz koje se u goste ne ide tužna je . ja za bajrama najviše volim što svoj mir i sreću djelim sa famislijom akko muževom tako i sa svojom red smo uspostavili i evo sad kada smo napunili 4 god braka sve ide svojim tokom svi znaju kada oni dolaze i zna se da je kod moje mame ručaka za mene i moju porodicu.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 1:30:01   
veeseelaa
Hanady gdje si ti? 

< Poruku je uredio Amelaa RR -- 3.4.2010 12:32:37 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 1:37:50   
Hanady RR
E moja vesela, kod mene renovairanje, djeca bolesna ja i mm bolesni nisam spavala 15 dana al bajrma smo ipak fino rpoveli koliko se moglo sa bebama koje jkašlju koda nedo Bog TBC imaju.

I naravno BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN  drage moje.

< Poruku je uredio Amelaa RR -- 3.4.2010 12:33:11 >


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 1:41:35   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: dana3

Lulu_ nikome ja ne citam bukvicu,samo sagledaj stanje i situaciju.Tvoje dijete nosi prezime tvoga muza,njenom udajom ona ce nositi necije drugo-sin ce nositi prezime svoga oca i njegov sin njegovo i to je tako otkako je svijeta i vijeka i svidjalo se to tebi ili ne to je tako.
moja mama nosi prezime mog oca a mislim da je tako i sa tvojoj mamom i s tobom.
Moja mama nikad ne bi i posmislila da se naljuti na mene ako odem svekrvi prvo(nemam ni ja oca)ali je uvijek govorila-ja sam tvoja mama i nikad ti zamjeriti necu a za svekrvu ja ne znam" i tu je u pravu.
to ne znaci da je manje volim ili postujem vec pokazujem da me je odgojila na nacin u kojm nema mjesta zavidnosti,licemjerstvu i cemu sve ne,
ja sam se udala za MM,nosm njegovo prezime,dijete nosi njegovo prezime,ukopacu se u mezarluke njegove porodice i tako je to u zivotuuuuu.
meni niko nista nije uskratio,naredio vec time samo zasluzujem jos vise postivanja sa strane porodice u koju sam dosla,koja od mene ne krije nikakve tajne i u kojoj sam prihvacena kao i oni koji su u njoj rodjenji i odrasli.
Ja toliko o obicajima-ja sam konzervativna osoba po nekim pitanjima i ne odstupam od toga.to me cini ovim sto jesam i onim sto su moji stari bili.


slazem se u potpunosti user posted image user posted image
ovdje se i govori o obicajima, a ja, koliko znam i odakle dolazim, uvijek je obicaj bio ako se zivi sa ili blizu muzevih roditelja da se uvijek prvo oni obilaze. izuzetak je naravno ako su daleko od tebe (drugi grad, drzava).
a to kako ce ko raditi sada u ovom vaktu, koga ce prvog obilaziti, ostaje njemu na volju.
ja se potpuno slazem sa dana3 u vezi svega.

(odgovor članu dana3)
  Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 1:44:45   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

 zamisli leži svekrva a ja do nje, koja kombinacijauser posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
ti i tvoja sveki ste izuzeci user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 9:33:32   
Dida79
IZVORNA PORUKA: dana3

Lulu_ nikome ja ne citam bukvicu,samo sagledaj stanje i situaciju.Tvoje dijete nosi prezime tvoga muza,njenom udajom ona ce nositi necije drugo-sin ce nositi prezime svoga oca i njegov sin njegovo i to je tako otkako je svijeta i vijeka i svidjalo se to tebi ili ne to je tako.
moja mama nosi prezime mog oca a mislim da je tako i sa tvojoj mamom i s tobom.
Moja mama nikad ne bi i posmislila da se naljuti na mene ako odem svekrvi prvo(nemam ni ja oca)ali je uvijek govorila-ja sam tvoja mama i nikad ti zamjeriti necu a za svekrvu ja ne znam" i tu je u pravu.
to ne znaci da je manje volim ili postujem vec pokazujem da me je odgojila na nacin u kojm nema mjesta zavidnosti,licemjerstvu i cemu sve ne,
ja sam se udala za MM,nosm njegovo prezime,dijete nosi njegovo prezime,ukopacu se u mezarluke njegove porodice i tako je to u zivotuuuuu.
meni niko nista nije uskratio,naredio vec time samo zasluzujem jos vise postivanja sa strane porodice u koju sam dosla,koja od mene ne krije nikakve tajne i u kojoj sam prihvacena kao i oni koji su u njoj rodjenji i odrasli.
Ja toliko o obicajima-ja sam konzervativna osoba po nekim pitanjima i ne odstupam od toga.to me cini ovim sto jesam i onim sto su moji stari bili.

Draga dana slazem se sa tobom u potpunosti...
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 10:23:00   
Hocu bebu
selam,
mislim da je sasvim nebitno gdje ce se prvo ici, ponajbolje bi bilo da se jedan Bajram ide ovamo, a drugi tamo.Inace, zivim daleko od svoje drage mame, pa idem kod svekrve na rucak za Bajram.Ali ne znam bogami kako bi to bilo da je moja mama blize...
Kod nas je obicaj(Hercegovina) da muskarci se cekaju iz dzamije da bi ''donijeli'' Bajram, cijela familija skupa doruckuje.Muskarci idu na mezarje (ne znam zasto ne i zene), zatim podju hodati od kuce do kuce i na kraju rucaju u svojoj kuci.Zene ne izlaze iz kuce iz razloga sto uvijek mogu ocekivati goste. Djeca naravno dobivaju Bajram banku, i hodaju ''po kucama'' gdje im svijet dijeli slatkise i pare. Poslije , dok sam bila cura, se lagano sprema za izlazak i eto.
I sad mi je slican Bajram, samo nema moga babe i moje mame ovde, Boze kako mi fale...pa mi svaki Bajram prvo suzom krene... user posted image

_____________________________

Ti si zelja iza koje druge zelje nema

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 10:32:55   
Misica84
Sto se tice Bajrama, meni je moja mama licno rekla, da je red i da prvo idemo Svekrvi. Isto tako kada sam se udala trebala sam prvo uci svekrvi u stan, prije nego sto sam mogla ici mojima. I meni je to glupo, ali kako neke od vas rekose, mama me rodila i nece zamjeriti, a sveki bi jedva docekala. Tako da smo mi isli prvo sveki na rucak a mojima na veceru.
A sto vesela rece, ja se vala sa sveki ukopati necu! Ma makar me spalili i prosuli u more!!!

(odgovor članu Hocu bebu)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 12:29:26   
adissa_
pa neces sa sveki a valjda zelis s muzem?

ja se licno ne brinem za to,kada umrem mogu me spaliti i baciti u kontejner za smece..dusa ide tamo dje ide,sto moja mama kaze.Ja znam da cu na sudnjem danu biti prozvana po imenu mene i imenu moga oca,,toliko koliko kojoj familiji pripadamuser posted image

I po islamu je samo da napomenem zabranjeno da zene prihvacaju tudje prezime pa se to opet kod nas praktikuje,sto onda nebi i ti drugi obicaji?

< Poruku je uredio adissa_ -- 23.9.2009 12:30:54 >

(odgovor članu Misica84)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 12:33:58   
M kao Mama
Nije istina da je zabranjeno, nego u istalmskim zemljama ostavljau svoja prezime zbog produženja loze. 

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 12:34:43   
M kao Mama
A po islamu zna se šta je zabranjeno i šta je haram,

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 12:43:46   
tea lana
heheh ja sa svadbe u restoranu otisala sa svojim muzem kod mame i tate kod njih dernek bio pravi.A svekrvi otisla nekad narednog dana kad smo dosli sebi.user posted image user posted image

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 14:09:13   
marinela
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

sad ću vam reći kakvi su običaji kod moje svekrve i svekra:

- ja i mm samo dužni prvo njima doći za Bajram;
- donijeti im adekvatne poklone + kafa, ko puši cigare;user posted image
- ni pošto ne ostati na ručak jer "pravimo" gužvu;
- pola se muževljeve familije prišlepa uz jedan bajramluk za malenu;
- oni dolaze kod nas na ručak, poželjno je više vrsta kolača, sokova,    punjene   paprike, sogan dolma, pita raznih, salata raznih, miješano meso, neka pomasna supa;
- kad se isprazne haman svi tanjiri svekrva i svekar prokomentarišu da nije bilo loše, nauči vele i ti snaho da kuhaš po nešto;
- koga kod oni spomenu da će iči kod njih poželjno je da ja pošaljem 500 grama kafe, 1 kg kocke, sok u tetrepku (ne može gazirani) i bombonjeru;
- oni nama donesu jednu bombonjeru a ja po njima pošaljem 5-6; (mislim omjer nije ok)
- za stolom moraju imati mjesto ko car Salasije bir vaktile, po mogućnosti da s drugi gosti otpilike njih 5  sjedne na dvosjed jer svekar sjedi na fotelji a svekrva sama na trosjedu;
- daljniski od tv-a se još na vratima predaje svekrvu u amanet jer on najbolje zna koja je emisija najbolja za sve nas, pa da je pogledamo;
- poželjno je nešto od hrane zapokovat da odnesu kući za kasnije;
- obavezno se dernjaju dok ulaze, dok sjede i kad odlaze, tako da nikad nisam sigurna da li su sretni ili ljuti al svakako im se ne približavam preblizu;
- drugi gosti su mi prepadnuti svo vrijeme i stalno hoće da idu a ja ih vraćam jer se nadam da će oni ipak spustiti ton;
- ako malena slučajno zaspe dok oni sjede naruže me kako je ja na silu uspavljujem i onda je drmaju da se probudi ( I dalje se deru na mene i goste bez obzira što malena spava i što gosti već zovu nekog da im slije stravu);
- dok sjede par puta kažu da je mala ista mm, da sam se ja udebljala, da sam skoro ko sveki (koja ima bez zeze 100 kg) i da bi obje zajedno trebale na dijetu;
- kad krenu obično kažu MENI šta bi trebala uložiti u njihovu kuću jer će to sve jednog dana da ostane MENI;
- da zaboravila sam napisati da se iščuđuju što sam umorna i onda ide jedna priča kako su to oni nekad.....;
- na vratima kad krenu zajedno s gostima kako bi bili sigurni da su i oni došli proderu se na mene i mm i oduuser posted image user posted image user posted image

malo sam karikirala al tu je to negdje
I tako svaki Bajram, sve već znam unaprijed, samo što sve manje i manje imam gostiju sa strane jer su još pod dojmom prošlog Bajramauser posted image user posted image user posted image







user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Evo ja nisam vase vjeroispovjesti al sam ovo citala zato sto me interesuju obicaji svih kultura.......Al sma se ovome ismijala da iznemoglosti da nisam ovako odavno......Ja neznam samo akko ovako sastavis,svaka ti cast!!!!user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 14:10:07   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: triplemama

Jutros je na Hayatu govorila neka Sarajevska profesorica (hanuma) kako poslije 30-ak godina prvi put izlazi iz kuće za Bajram user posted image (napisala neku knjigu o kulturi i običjima u BiH) Da je uvijek prva dva dana Bajrama kod kuće i da joj dođu muški članovi porodice. TJ. da žene prva dva dana dočekuju u kući a muškarci poslije Bajram namaza idu kući na doručak pa obilaze familiju.
To znači da joj ni snaha ni kćerka ni ženska unučad ne dođu prva dva dana Bajrama (i sada se ona hvali kako je tradiciju prenijela na svoju djecu)user posted image user posted image

Kod nas je tako da MM dolazi kući poslije Bajram namaza, doručkujemo, spremimo se i onda idemo kod njegovih roditelja a poslije mojima. Ostale dane Bajrama obiđemo famliju. Ne bih mogla zamisliti da svojoj mami ne dođem za Bajram. Inače sam iz TZ

Kako je to kod vas, baš me interesuje i iz kojega ste dijela BiH

mozda je tebi to cudno jer prvi put cujes ja sam iz Sandzaka i kod nas je taj obicaj od uvjek od kako je svijeta i vjeka to i jeste ranije tako al vremjenom su ljudi sami manjali obicaje...

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 14:13:51   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: mama_debeljuca

Eh ja moram da dodam još nešto vrlo važno, vezano uz naš običaj za Bajram (ja sam inače rodom iz Rožaja). Taj dio mi je i najdraži. Kod nas djeca prvi dan Bajrama idu od kuće do kuće i daju im se bombone, po jedna svakom djetetu. Djeca se lijepo obuku, nose lijepe vrećice u koje im se spuštaju bombone i govore Bajram mubarek olsun, pred svakom kućom. Tako je i za Ramazanski i Za Kurban Bajram. Ja sam imala posebnu korpicu koju sam nosila tog dana, i samo zato sam je koristila. Kako mi je drago prisjetit se toga. Govorili bi smo idemo od Bajrama do Bajrama user posted image . Taj običaj još uvijek živi. Mila81, da li je i kod vas ovako?

user posted image i u Sandzaku je isto tako ja sam ovdje tri godine i svaki Bajram mi je pustjer niko ni na vrata da pokuca a navikla na djecu,i komsije

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 15:43:38   
tea lana
hvala mamine oci user posted image user posted image user posted image user posted image
moja mama slavi Bajram i samim tim  ja znam ponesto o tome,a mozda sam i u djamiji bila malo vise puta nego pojedine forumasice ali to nije bitno.
Mislim da se ovo i nije odnosilo na mene ali mi je bas upalao u oci.
Bitno je da je ovo forum za nas sve bez obzira na ime i vjeru.I teme se postavljaju da se raspravlja.

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 15:58:17   
marinela
A mozda je se odnosilo bas na mene...

(odgovor članu marinela)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Običaji na Bajram
23.9.2009 16:03:17   
hanabanana
A običaji.....kod nas je jako jednostavno.
Čekamo muža da dodje iz džamije. Probudim djecu i obučem im nešto novo.
Pojedemo baklavu i popijemo kafu.
Onda idemo do muževih ili do mojih, nikada ne određujemo striktno - i kod nas nema " moji ", " tvoji "....ako smo kod svekrve na doručko, kod moje mame smo na ručku, i obratno.

Moja mama i svekrva ne odlaze od kuće prvi dan. One dočekuju svoju djecu i rodbinu. Dok su roditelji moga oca bili živi mi smo ko djeca išli njima na zajednički ručak.

< Poruku je uredio Amelaa RR -- 3.4.2010 12:29:09 >

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *