|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Običaji na Bajram
8.9.2010 13:46:57   
DM
Bajram ide bajramu se nadam...a u mene djeca završila sa bronhitisom i na inhalacijama,a ja sa nekom žešćom prehladom, tako da izgleda ništa od bajramskih običajauser posted image user posted image user posted image a mama drugi dan bajrama ide na kemo terapiju...

_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Običaji na Bajram
16.10.2010 16:59:20   
jasmin
Za nekih mjesec dana ce nam kurban bajram akobogda.Ja uskocih ranije na ovu temu,ali sam nesto posebno ispunjena jer cu ovaj bajram akobogda,nakon cetiri godine,docekati sa svojim roditeljima.Bice nam bas veselo,a i drago mi je sto ce oboje dozivjeti bajram na ovim prostorima.Jedva cekam akobogda.user posted image user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Obi�aji na Bajram
3.11.2010 21:52:00   
jasmin
Priblizava se mjesec zul hidzdze,samim tim i kurban bajram.Ramazanskom bajramu je prethodio ramazan,odnosno bajram je kao pecat svih obicaja i ibadeta koji su se nizali u ramazanu.Isto tako ovaj bajram ima svoju prethodnicu,a to je prvih 10 dana mjeseca zul hidzdzeta koji su karakeristicni po tome sto su to najbolji dunjalucki dani.Tako ih je Allahov Poslanik nazvao u hadisu.
Shodno tome nasla sam par bitnih pitanja vezanih za ovih 10 dana koji su nam pred vratima,pa koliko smo u stanju da to sprovedemo u nase predbajramske obicaje,pokusajmo i sprovesti :).

Prvi dan zul-hidždžeta potpada u nedelju 7.11.2010, inshaAllah

Pitanje: Kakva je vrijednost prvih deset_ dana zul-hidždžeta? Ako može, odgovorite sa dokazom iz sunneta Allahovog Poslanika!

Odgovor: Prvih deset_ dana zul-hidždžeta su među najvrednijim i najveli�anstvenijim danima kod Uzvišenog Allaha. Imam Bezzar zabilježio je predaju, sa dobrim lancem prenosilaca, kao i imam Ebu J''ala, sa vjerodostojnim lancem prenosilaca, a to je sve spomenuo imam Munziri u poznatom djelu Et-Tergib, od Džabira, r.a., da je Allahov Poslanik kazao: ''''Najbolji dunjalu�ki dani su deset_ dana zul-hidždžeta.'''' Prisutni su upitali: ''''Zar tim danima nije ravna borba na Allahovom putu?'''', a Allahov Poslanik rekao je: ''''Njima nije ravna �ak ni borba na Allahovom putu, osim ako �ovjek položi svoj život na Allahovom putu.'''' (Šejh Albani smatrao je vjerodostojnim ovaj hadis)

Musliman bi trebao da se maksimalno potrudi u ovim blagoslovljenim danima u �injenju dobrih djela, zato što su dobra djela dodatno draga Uzvišenom Allahu u ovim danima, kao što je spomenuto u hadisu imama Buharije, kada su prisutni ashabi upitali Allahovog Poslanika: ''''Allahov Poslani�e, pa �ak ni borba na Allahovom putu - džihad?'''', on je kazao: ''''Čak ni borba na Allahovom putu, osim u slu�aju kada �ovjek izađe u borbu zalažući svoj život i svoj imetak i ništa od toga ne vrati.'''' (Izvor fetve: islamweb.net)

Pitanje: Šta treba �initi u prvih deset_ dana zul-hidždžeta?

Odgovor: Prvih deset_ dana mjeseca zul-hidždžeta zasigurno su blagoslovljeni dani. Zbog njihove vrijednosti i blagoslova, Uzvišeni Allah se kune njima: ''''Tako mi zore i deset_ noći'''' (El-Fedžr, 1-2). Imam Buharija zabilježio je hadis od Ibn Abbasa, r.a., da je Allahov Poslanik kazao: ''''Ne postoje dani u kojima su dobra djela draža Allahu od dobrih djela u ovim danima'''' - misleći na prvih deset_ dana zul-hidždžeta. Upitali su: ''''Allahov Poslani�e, pa �ak ni borba na Allahovom putu - džihad?'''' Poslanik je rekao: ''''Čak ni borba na Allahovom putu, osim u slu�aju kada �ovjek izađe u borbu zalažući svoj život i svoj imetak, i ništa od toga ne vrati.''''

Na osnovu spomenutog, muslimanu je propisano da se maksimalno potrudi u �injenju ibadeta u ovim danima: namaz, u�enje Kur''ana, zikr - spominjanje Allaha, traženja oprosta, �uvanje rodbinskih veza - obilaskom rodbine itd. Na osnovu prakse Allahovog Poslanika, vidimo da je post jedno od najpohvalnijih djela u ovim blagoslovljenim danima. U Ebu Davudovom Sunenu zabilježena je predaja od jedne supruge Allahovog Poslanika u kojoj se navodi: ''''Allahov Poslanik postio je devet dana zul-hidždžeta.''''

U Musnedu imama Ahmeda zabilježena je predaja od Ebu Katade, r.a., da je neki �ovjek upitao Allahovog Poslanika: ''''Šta kažeš o postu na dan Arefata?'''', a Poslanik je odgovorio: ''''O�ekujem da će Allah onome ko posti taj dan oprostiti grijehe u prethodnoj i predstojećoj godini.'''' Također, neka djela na koja islam stavlja akcent u ovim danima, za one koji žele klati kurban, jeste da ne briju ništa od dlaka, niti da potkraćuju nokte, na osnovu hadisa Ummu Seleme, r.a., da je Poslanik kazao: ''''Kada vidite mlađak zul-hidždžeta, a neko od vas namjerava da kolje kurban, neka ne uzima ništa od dlaka - kose niti od nokata.'''' (Izvor fetve: islamweb.net)

Pitanje: Je li propisan post u prvih deset_ dana zul-hidždžeta, što obuhvata i dan Bajrama?

Odgovor: Pohvalno (sunnet) je postiti prvih devet dana zul-hidždžeta. To nam potvrđuje hadis Ibn Abbasa, r.a.: ''''Ne postoje dani u kojima su dobra djela draža Allahu od dobrih djela u ovim danima'''' - misleći na prvih deset_ dana zul-hidždžeta. Prisutni su upitali: ''''Allahov Poslani�e, pa �ak ni borba na Allahovom putu - džihad?'''', a on je odgovorio: ''''Čak ni borba na Allahovom putu, osim u slu�aju kada �ovjek izađe u borbu zalažući svoj život i svoj imetak, i ništa od toga ne vrati.'''' (Buharija)

Jedna od supruga Allahovog Poslanika kazala je: ''''Allahov Poslanik postio je devet dana zul-hidždžeta, dan Ašure i tri dana u svakom mjesecu.'''' (Hadis je zabilježio Ahmed, Ebu Davud, slabim ga je ocijenio autor knjige Nasbur-rajeti, a šejh Albani ga je ocijenio vjerodostojnim) Što se ti�e posta na dan Bajrama, on je strogo zabranjen, a to nam potvrđuje hadis Ebu Seida, r.a.: ''''Allahov Poslanik zabranio je da se posti na dan Kurbanskog i Ramazanskog bajrama.'''' (Buharija i Muslim)

Islamski u�enjaci imaju jednoglasan stav u pogledu zabrane posta na dan Bajrama.
Dobra djela u ovim danima općenito su vrednija nego u drugim vremenima. Što se ti�e posta, nije dozvoljeno u njima postiti osim prvih devet dana, a deset_i dan je Bajram kada je zabranjeno postiti. Na osnovu spomenutog možemo kazati da se pod pojmom vrijednost deset_ dan zul-hidždžeta, u pogledu posta, misli na post devet prvih dana, dok se spominju kao deset_ dana zbog prevladavanja broja deset_. Pogledati komentar Muslimove zbirke hadisa od imam Nevevija, br. hadisa 1176.
(Izvor fetve: islam-qa.com)

Pitanje: Je li dozvoljeno hadžiji (osoba koja obavlja hadž) da posti prvih deset_ dana zul-hidždžeta?

Odgovor: Hadžiji (osobi koja obavlja hadž) propisano je da posti prvih deset_ dana zul-hidždžeta, kao i u danima prije. Post u tim danima je pohvalan i njemu i drugima, osim što je sunnet za hadžiju da ne posti na dan Arefata, kada je sunnet za hadžiju da ne posti.

Kazao je imam Šafija: ''''Ja volim (smatram propisanim) post tog dana (dan Arefata) osim ako je u pitanju hadžija, kada volim da tog dana ne posti, zato što je Allahov Poslanik ostavljao post na dan Arefata kada bi bio hadžija. To je pohvalno kako bi �ovjek imao više snage za dovu, a najbolja dova je Arefatska dova.'''' Što se ti�e posta deset_og dan zul-hidždžeta (dan Bajrama), to je zabranjeno hadžiji i onima koji to nisu.

A što se ti�e obaveznog posta hadžiji koji nije u mogućnosti da zakolje kurban, to je post tri dan na hadžu, on je obavezan da se isposti na hadžu, na osnovu rije�i Uzvišenog Allaha: ''''A onaj ko ga ne nađe, neka posti tri dana u danima hadža, i sedam dana po povratku - to jest punih deset_ dana.'''' (El-Bekare, 196) Velik broj u�enjaka dozvolio je da se ova obaveza ispuni u danima tešrika (danima kada hadžije borave na Mini), a to su jedanaesti, dvanaesti, trinaesti dan zul-hidždžeta. Ako hadžiji nije obaveza da posti ove dane, on ne bi trebao da posti u ovim danima. (Izvor fetve: islamweb.net)

Priredio: Elvedin Pezić


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Obi�aji na Bajram
18.8.2012 17:45:29   
jasmin
Mirise li gdje halva ?
Ja Bajram-hanumu (baklava) zavrsila,i evo gotova je krema za tortu s orasima.Ne zelim nista puno,ipak se hoda,a i kad ti neko dodje,ne moze puno kolaca.Za slani dio bajramske trpeze nisam jos donijela odluku,mada smekam punjene paprike i neizbjezna je sirnica.
Jedva cekam ono jutro kad mm dodje iz dzamije,a ja i djeca spremni,dotjerani,pa cestitanje...razmjena poklona i pravac mamama.

< Poruku je uredio jasmin -- 18.8.2012 17:46:33 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Obicaji na Bajram
18.8.2012 18:23:35   
Amam
Kod nas ove godine maloo drugacije pripreme za bajram,drugi dan aBd idemo na more,pa nisam nista previse kuhala,tj slano necu nista.

Prvi dan ja pravim maslenjak i supu za dorucak,mm dodje iz dzamije,djeca vec spremna i mirisna,dorucckujemo i idemo kod sveki,pa onda njenoj staroj tetki,koja zivi sama.
Poslije podne kod mojih,uvece cemo s prijateljima na veceru.

Drugi dan,mm ide na obiljezavanje "Dana sehida" a ja cu s djecicom kod moje nane,poslije podne pakiranje i user posted image

< Poruku je uredio Visnja RR -- 18.8.2012 18:45:36 >


_____________________________

Cvjetak<3curetak A-2005.
Mamina maza E-2011

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Obi�aji na Bajram
18.8.2012 21:44:30   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: jasmin

Mirise li gdje halva ?
Ja Bajram-hanumu (baklava) zavrsila,i evo gotova je krema za tortu s orasima.Ne zelim nista puno,ipak se hoda,a i kad ti neko dodje,ne moze puno kolaca.Za slani dio bajramske trpeze nisam jos donijela odluku,mada smekam punjene paprike i neizbjezna je sirnica.
Jedva cekam ono jutro kad mm dodje iz dzamije,a ja i djeca spremni,dotjerani,pa cestitanje...razmjena poklona i pravac mamama.

user posted image user posted image

znam da nije bajrma ko tamo...
al ovdje sa mamom golemo jeuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Obi�aji na Bajram
19.8.2012 2:21:55   
jasmin
Evo sam zavrsila pakiranje poklona za djecicu...
Ovo je ispod papira...
user posted image

upakirano...
user posted image

i ceka ih na njihovim kutijama za igracke
user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Obi�aji na Bajram
19.8.2012 2:23:14   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: jasmin

Mirise li gdje halva ?
Ja Bajram-hanumu (baklava) zavrsila,i evo gotova je krema za tortu s orasima.Ne zelim nista puno,ipak se hoda,a i kad ti neko dodje,ne moze puno kolaca.Za slani dio bajramske trpeze nisam jos donijela odluku,mada smekam punjene paprike i neizbjezna je sirnica.
Jedva cekam ono jutro kad mm dodje iz dzamije,a ja i djeca spremni,dotjerani,pa cestitanje...razmjena poklona i pravac mamama.

user posted image user posted image

znam da nije bajrma ko tamo...
al ovdje sa mamom golemo jeuser posted image


Jasta nego...:).


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Obi�aji na Bajram
19.8.2012 9:38:24   
Hanady RR
Divno jasminuser posted image

mene su moja djeca i suprug jutros lijepim bajramlukom iznenadili...nisma očekivala da njih dvije mogu toliko čuvati tajnu 3 dana čakuser posted image



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Obi�aji na Bajram
19.8.2012 10:53:10   
amanullah
I moja djeca su obradovana bajramskim paketicima user posted image , posto ne slavimo nista mimo bajrama ovo je za njih poseban dozivljaj i potrudimo se da se osjecaju posebno .

_____________________________

Abdullah obradovao mami 23.02.2010

Zivot bez vjere je prazan i besmislen !

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Obi�aji na Bajram
19.8.2012 10:55:45   
amanullah

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Divno jasminuser posted image

mene su moja djeca i suprug jutros lijepim bajramlukom iznenadili...nisma očekivala da njih dvije mogu toliko čuvati tajnu 3 dana čakuser posted image




mashAllah draga, user posted image i moj halal se potrudio sa hedijom, kaze da je to samo mali dio od onoga koliko sam ja njega pazila za Ramazan user posted image

_____________________________

Abdullah obradovao mami 23.02.2010

Zivot bez vjere je prazan i besmislen !

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Obi�aji na Bajram
20.8.2012 9:10:01   
damma
Divni li su nam ovi bajramski dani user posted image
Volim kad ujutro poslije bajram namaza dodju iz dzamije mm i moj H, pa cestitke i dam poklone prvo djecici, a oni sretni i iznenadjeni, a onda mm i oni meni.
Poslije idemo kod mojih na kafu i dorucak, mm nema roditelje, tako da pravac mojima, kad dodjemo od njih zovu nas nasi stanari kod sebe na bajram. To je raseljena porrodica, iftarili su kod nas skoro cijeli ramazan, pa onda oni nas zovu na bajram. Navece idemo kod mm ove sestre, a vecears svi oni dolaze kod nas.
Samo imam napravljenu baklavu, danas spremam slano ijo ponesto sltka user posted image
Ovaj ramazan mi je posebno lijep, i djeca se raduju ko veliki jer svake godine sve vise spoznaju vrijednosti ramazana i bajrama user posted image

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu amanullah)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Obicaji na Bajram
20.8.2012 13:54:12   
jasmin
IZVORNA PORUKA: damma

Divni li su nam ovi bajramski dani user posted image
Volim kad ujutro poslije bajram namaza dodju iz dzamije mm i moj H, pa cestitke i dam poklone prvo djecici, a oni sretni i iznenadjeni, a onda mm i oni meni.
Poslije idemo kod mojih na kafu i dorucak, mm nema roditelje, tako da pravac mojima, kad dodjemo od njih zovu nas nasi stanari kod sebe na bajram. To je raseljena porrodica, iftarili su kod nas skoro cijeli ramazan, pa onda oni nas zovu na bajram. Navece idemo kod mm ove sestre, a vecears svi oni dolaze kod nas.
Samo imam napravljenu baklavu, danas spremam slano ijo ponesto sltka user posted image
Ovaj ramazan mi je posebno lijep, i djeca se raduju ko veliki jer svake godine sve vise spoznaju vrijednosti ramazana i bajrama user posted image


Divno draga.Stvarno bajram ima posebne cari.

< Poruku je uredio Visnja RR -- 20.8.2012 13:57:01 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:17:30   
veeseelaa
ja sam neki dan čula jedan običaj, meni neobičan

"snaha treba da porani i da svekru i svekrvi čestita prva (il medju prvima) bajram"


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:19:50   
damma

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja sam neki dan čula jedan običaj, meni neobičan

"snaha treba da porani i da svekru i svekrvi čestita prva (il medju prvima) bajram"




jooj pa sve po snahama user posted image

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:20:58   
veeseelaa
da user posted image

i moja sveki bi ga provela u djelouser posted image
al ja tek predveče idem u obilizak, moj običaj

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:26:24   
animagical

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja sam neki dan čula jedan običaj, meni neobičan

"snaha treba da porani i da svekru i svekrvi čestita prva (il medju prvima) bajram"


sta fali, ne ujedaju valjda sabahile?user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:30:37   
mama75

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja sam neki dan čula jedan običaj, meni neobičan

"snaha treba da porani i da svekru i svekrvi čestita prva (il medju prvima) bajram"


Meni nije neobicno ov. Bajram prvo cestitam svojim roditeljima. Dok su mi svekar i svekrva bili zivi njih bi zvala odmah poslije mojih. I prvo u kucu udjem mojim roditeljima. Ne vidim sto na taj nacin ne postovati i roditelje mm. Mi smo, dok su roditelji mm bili zivi, jedan Bajram isli prvo kod mojih, a jedan kod njegovih (doduse uvijek bi makar svratili do mojih jer su stariji od njegovih, a i svekar i svekrva mi nisu zivjeli u Sa).

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:38:36   
ananas_ze
ja prvo docekam svog muza, ovaj Bajram ide i nosi mi ruzuuser posted image user posted image njemu cestitam, dok njega cekam nazovem svoje i onda idemo zajedno dolje svekrvi, poslije podne idemo mojimauser posted image

_____________________________

Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.


S~proljeće~ 05.04.2014.
S~zvijezda smijalica~ 06.03.2017

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:43:07   
animagical
da se i ja dodam, prvo docekam muza, zatim zovemo skupa moje, onda odemo njegovim na baklavu i kafu, a mojima na rucak....

(odgovor članu ananas_ze)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:46:07   
Hanady RR
Kod nas je drugačiji običajuser posted image
kako muški idu na bajram namaz tako i posjećuju starije...
moj suprug ide na bajram namaz pa dođe po moju stariju sada (prije sam) ode na mezarja i ond auđu mojoj mami čestitaju...pa dođu kući...
ja narvno mamu prvu nazovemuser posted image
pa sve ostale...
a zaovini muževi idu tajjiđer na bajram namaz i mezarluke i dolaze najprije meni u kuću...vjerujm da su živi svejrva i svekar dolazili bi njima u kuću u kojoj ja sada jesam...

ja jutarnje obavim sve i onda idem kako dogvorimo...
prije smo bili prvi dan kod mame...
a od prošloga bajrama smo uveli pravilo da jedan do zetova mamu vodo nama (meni ili seki)
kod mene je bila 1 dan kurbanskoga bajrama a kod moje seke ovaj ramazanski...
pošto su je posjetili moj muž i dijete došao je zet po nju i onda smo s ena bajramskom ručku vidjeli popode kod seke...

ja sma naravno došla dosta kansije sa svojom porodicom jer sma svoje obveze prema zetovim i djeci dajdžinicinoj i zaovi ( sada smao mlađoj jer je starija slaba) obavila prije toga u porodičnoj kući...

i opet smo stigli...
navečer obići i stariju zaovu...
drugi dan sam sa mlađom zaovom svojoj mami išla...mojoj tetki, njihovoj tetki...

danas mi opet sva ekipa stižeuser posted image
mama, seka, , djeca mlađe zaove će mi doći
kuma vjenčana i kum vjenačni, šerijatski kum...


eto...
ima se vremena za sve i svakoga po redu da niko s ene sojeća zapostavljen i uvrijeđen...
mene poštuju, ja poštujem...
i nikada s enismo našli povrijeđeni ko kome prvi stiže...
user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:47:15   
SdZ
Mm odmah iz dzamije ode prvo mojoj mami i seki jer one nemaju koga docekati sa bajram- namazauser posted image . Ja, naravno, s njima se cujem prije nego i pocne Bajram preko tel, onako se malo ispricamo i kad nastupi Bajram cestitam mm roditeljima, a mama i seka dodju s mm do nas. Cestitamo, malo sjednu, pojedu nesto, popiju i idu na rucak kod strica, a mi ostajemo docekivati goste. Predvecer mm i ja odemo do mame i seke. Drugi dan posjetim svoju staru majku i maminu staru tetku, zaove, svoje dajdze i to je to. I naravno u medjuvremenu nam uvijek neko dolazi, mm rodbina, komsije, prijatelji, kumovi....

< Poruku je uredio SdZ -- 21.8.2012 13:56:12 >


_____________________________

<3 28.6. <3
Zivot je dobio svoj smisao...

(odgovor članu ananas_ze)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:53:57   
mama75
Uh da se ispravim: prvo mm cestitam, tj on "donese Bajram u kucu" - kada dodje iz dzamije, pa onda djeca, roditelji, seka... Je li i kod vas obicaj da muski pri povratku iz dzamije kupe paklame i donesu za dorucak?
Inace, dok sam bila mala, svi muski iz moje familije su skupa isli na Bajram namaz u mahalsku dzamiju. Onda tako skupa prvo odu kod nene rahmetli (kuca je bila u istoj ulici gdje i dzamija) i onda po starini obilaze zenski dio familije. Ovo se odnosi na maminu familiju, a tata je kao zet postovao uvijek te obicaje. Zene se dogovore sta ce koja praviti za Bajram, da ne bude kod sviju isto. I onda se popodne islo na rucak kod nene rahmetli. To su mi bili predivni Bajrami. Sada je malo drugacije, starijih iz porodice dosta nema medju zivima, unucad se poudala/pozenila... mm i zet idu u dzamiju sa mojim tatom, ali onda prvo mora doci kuci pa svi skupa obilazimo ostatak rodbine.

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:55:03   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: mama75


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja sam neki dan čula jedan običaj, meni neobičan

"snaha treba da porani i da svekru i svekrvi čestita prva (il medju prvima) bajram"


Meni nije neobicno ov. Bajram prvo cestitam svojim roditeljima. Dok su mi svekar i svekrva bili zivi njih bi zvala odmah poslije mojih. I prvo u kucu udjem mojim roditeljima. Ne vidim sto na taj nacin ne postovati i roditelje mm. Mi smo, dok su roditelji mm bili zivi, jedan Bajram isli prvo kod mojih, a jedan kod njegovih (doduse uvijek bi makar svratili do mojih jer su stariji od njegovih, a i svekar i svekrva mi nisu zivjeli u Sa).


meni je neobično da iđe ranim user posted image
ja ujutru ustanem i sa malenom i mm nakon Bajram namaza doručkujem, poslije obično pripremam neki ručak, igram se s djetetom i gledam tv sa mužem
tek poslijepodnevnog spavanja idem u posjete, a to je negdje iza 19,20 sati


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Obicaji na Bajram
21.8.2012 13:55:39   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: mama75

Uh da se ispravim: prvo mm cestitam, tj on "donese Bajram u kucu" - kada dodje iz dzamije, pa onda djeca, roditelji, seka... Je li i kod vas obicaj da muski pri povratku iz dzamije kupe paklame i donesu za dorucak?
Inace, dok sam bila mala, svi muski iz moje familije su skupa isli na Bajram namaz u mahalsku dzamiju. Onda tako skupa prvo odu kod nene rahmetli (kuca je bila u istoj ulici gdje i dzamija) i onda po starini obilaze zenski dio familije. Ovo se odnosi na maminu familiju, a tata je kao zet postovao uvijek te obicaje. Zene se dogovore sta ce koja praviti za Bajram, da ne bude kod sviju isto. I onda se popodne islo na rucak kod nene rahmetli. To su mi bili predivni Bajrami. Sada je malo drugacije, starijih iz porodice dosta nema medju zivima, unucad se poudala/pozenila... mm i zet idu u dzamiju sa mojim tatom, ali onda prvo mora doci kuci pa svi skupa obilazimo ostatak rodbine.

user posted image user posted image user posted image user posted image

istouser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

ALU i PVC grilje
selebriti

Da li znate ko ih radi i koje su cijene? Hvala.

Da (40%)

Ne (59%)


Broj svih glasova: 102

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *