|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  50 51 [52] 53 54   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
4.9.2013 13:18:00   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: Galicia

Ja ne bih dala da diAspora ima pravo glasa na izborima. Nisi tu, ne zivis u toj zemlji, i nemas pravo glasa, kratko i jasno.

A sto se tice BiH, ja se u njoj osjecam kao stranac.



Ja bih dala ako se radi o izborima na državnom nivou.
Ali ne vidim apsolutno nikakvo opravdanje da glasaju na općinskim izborima.
Kako neko iz Amerike može birati mog ( moju ) načelnika(cu) općine.




Apsolutno se slažem sa Galiciom.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 1276
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
4.9.2013 16:13:24   
Hannica

IZVORNA PORUKA: Amrino

Nego...ima li ko kavih iformacija kako se ispaliti vani...bilo gdje? user posted image user posted image
Očekujem pomoć od dijaspore bar što se ovih informacija tiče user posted image .
Bog mi je svjedok da NIKAD nisam ni pomišljala na odlazak iz ove zemlje....ni za vrijeme rata, ni nakon njega, ni kada su ljudi masovno išli ni...Helen nejse...Uvijek sam nekako mogla da vidim svjetlo na kraju tunela a sad, majke mi, vidim samo tunel. Za mene mi je lako...navikne se covjek vremenom na sve, ogugla ali kad pomislim da ce moja djeca morati oguglati i izgubiti svaki osjecaj za red da bi mogli ovdje da zive....dođe mi da placem user posted image .


Ja danima postavljam ovo pitanje ali niko ne odg. Zelimo u Niemacku,kako god,trazimo bilo koji nacin,.

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 1277
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
4.9.2013 17:54:41   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: Hannica


IZVORNA PORUKA: Amrino

Nego...ima li ko kavih iformacija kako se ispaliti vani...bilo gdje? user posted image user posted image
Očekujem pomoć od dijaspore bar što se ovih informacija tiče user posted image .
Bog mi je svjedok da NIKAD nisam ni pomišljala na odlazak iz ove zemlje....ni za vrijeme rata, ni nakon njega, ni kada su ljudi masovno išli ni...Helen nejse...Uvijek sam nekako mogla da vidim svjetlo na kraju tunela a sad, majke mi, vidim samo tunel. Za mene mi je lako...navikne se covjek vremenom na sve, ogugla ali kad pomislim da ce moja djeca morati oguglati i izgubiti svaki osjecaj za red da bi mogli ovdje da zive....dođe mi da placem user posted image .


Ja danima postavljam ovo pitanje ali niko ne odg. Zelimo u Niemacku,kako god,trazimo bilo koji nacin,.



zene dala sam vam link i na njemackom po njima se ondosi na zemlej koje nisu clanice EU naravno samo moras proci malo drugaciji put onod a ti odobre i trallalalala znaci imas zavrsen skolu zanat nadjes enkog odes i prijavise se SRETNO

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 1278
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
4.9.2013 18:26:57   
Hannica
Joj mirkice sad sam se razocarala, traze radnike do 35 godina, mm je star za to.user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 1279
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
4.9.2013 19:50:12   
Lulu_
u njemackoj se mogu zaposliti jako dobro:
medicinski tehnicari
asistenti na operaciji
automehanicari
auto lakireri
njegovateji starijih i iznemoglih lica
Kao drzavljanin Bosne je put dug ali nije beznadan. Treba se naci firma koja garantuje posao, ta firma salje vasu diplomu na centar za obrazovanje gdje ce ocjeniti dali se ta vasa skola priznaje u njemackoj. Ako da, onda cete morati dokazati dovoljno znanja njemackog jezika.
Ispit na Goethe institutu - njemacki za B1
nakon toga sve ti papiri se saju na agenturu za posao u njemackoj, onda oni traze prvo u svojoj bazi radnike koji su u njemackoj na cekanju i ako ne nadu nikoga, onda dobijate radnu i boravisnu dozvolu,ali samo za tu firmu.
Mi imamo privatnu kucnu njegu i svasta smo i vidjeli i culi i sredivali. Jako je komplikovano ali kao sto sam vec ranije napisala, nije nemoguce.

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 1280
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
4.9.2013 19:52:11   
Lulu_

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: Galicia

Ja ne bih dala da diAspora ima pravo glasa na izborima. Nisi tu, ne zivis u toj zemlji, i nemas pravo glasa, kratko i jasno.

A sto se tice BiH, ja se u njoj osjecam kao stranac.



Ja bih dala ako se radi o izborima na državnom nivou.
Ali ne vidim apsolutno nikakvo opravdanje da glasaju na općinskim izborima.
Kako neko iz Amerike može birati mog ( moju ) načelnika(cu) općine.




Apsolutno se slažem sa Galiciom.



Ja zivim vani ali ipak se slazem sa Galicom. Zbog cega da biram ja bilo sta i bilo koga ka nisam dole i ne mogu osjetit svu tu situaciju

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 1281
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
4.9.2013 20:30:13   
Hannica
Zna li neko da li su uNjemackoj priznate diplome ako vanredno polozis medicinsku skolu ili neki kurs za njegovatelja, cula sam da i to ima kod nas, ali neznam pali li kod svaba.user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 1282
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.9.2013 15:44:46   
ena23

IZVORNA PORUKA: Mirkica


IZVORNA PORUKA: Hannica


IZVORNA PORUKA: Amrino

Nego...ima li ko kavih iformacija kako se ispaliti vani...bilo gdje? user posted image user posted image
Očekujem pomoć od dijaspore bar što se ovih informacija tiče user posted image .
Bog mi je svjedok da NIKAD nisam ni pomišljala na odlazak iz ove zemlje....ni za vrijeme rata, ni nakon njega, ni kada su ljudi masovno išli ni...Helen nejse...Uvijek sam nekako mogla da vidim svjetlo na kraju tunela a sad, majke mi, vidim samo tunel. Za mene mi je lako...navikne se covjek vremenom na sve, ogugla ali kad pomislim da ce moja djeca morati oguglati i izgubiti svaki osjecaj za red da bi mogli ovdje da zive....dođe mi da placem user posted image .


Ja danima postavljam ovo pitanje ali niko ne odg. Zelimo u Niemacku,kako god,trazimo bilo koji nacin,.



zene dala sam vam link i na njemackom po njima se ondosi na zemlej koje nisu clanice EU naravno samo moras proci malo drugaciji put onod a ti odobre i trallalalala znaci imas zavrsen skolu zanat nadjes enkog odes i prijavise se SRETNO



ja sam nekada vec pisala kako to ide za holandiju... dakle i kod njih kao u vecini evropskih zemalja nedostaju visokoobrazovani, strucni ljudi.. mm je dobio posao jer je inzinjer informatike i tkvi im ovdje fale (bas ove sedmice nam se pridruzio njegov bivsi kolega iz Sarajeva koga je mm preporucio svojoj firmi, a i mm je dosao na taj nacin, dakle preporucio ga bvisi kolega koji je vec stekao lijepu reputaciju u firmi gdje rade. eh kako je taj prvi nasao posao to stvarno ne znam, pretpostavljam preko linked-ina.) za Njemacku stvarno ne znam kakva je situacija ali mislim da ako ste neko ko im fali (medicinsko osoblje, inzinjeri, doktori itd itd.) ne bi trebalo da ima problema sa zaposljavanjem.
E da takodjer sam nekada citala na nekom drugom forumu da je neki tip iz Sarajeva sa diplomom filozofskog fakulteta (nemam pojma koji odsjek) poslao 5000 aplikacija na poslove po evropi. od tih 5000 60tak ga je zvalo na razgovor, od toga 3 na jos jedan razgovor u njemackoj i austriji i od toga je dobio jedan posao. Znaci vrjedi probati, ko bas zeli da ide, nacifrajte CVove ma sta radili i kakvu struku imali i saljite dalje user posted image



_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 1283
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.9.2013 15:47:55   
ena23

IZVORNA PORUKA: Hannica

Zna li neko da li su uNjemackoj priznate diplome ako vanredno polozis medicinsku skolu ili neki kurs za njegovatelja, cula sam da i to ima kod nas, ali neznam pali li kod svaba.user posted image



MOja seka zavrsava sljedece godine fakultet medicnskih nauka (laboratorijski inzenjering) a imamo rodjaka koji drzi neku firmu koja pruza zdravstvenu njegu u njemackoj, kad se raspitivala kod njega kakva je situacija i bi li se mogla zaposliti on joj je rekao da u Svabiji traze sve sto ima veze sa medicinom. Nije ovo bas neka pouzdana informacija, ali eto... vrjedi se raspitati

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 1284
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.9.2013 15:59:19   
visnjica1

IZVORNA PORUKA: Hannica

Zna li neko da li su uNjemackoj priznate diplome ako vanredno polozis medicinsku skolu ili neki kurs za njegovatelja, cula sam da i to ima kod nas, ali neznam pali li kod svaba.user posted image


Ima naravno primaju sve sto je vezano za medicinu

_____________________________

Moje Sunce 25.11.2012

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 1285
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.9.2013 16:21:12   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: visnjica1


IZVORNA PORUKA: Hannica

Zna li neko da li su uNjemackoj priznate diplome ako vanredno polozis medicinsku skolu ili neki kurs za njegovatelja, cula sam da i to ima kod nas, ali neznam pali li kod svaba.user posted image


Ima naravno primaju sve sto je vezano za medicinu


njegovatelj se trazi na sve strane to da znas , i kao sto neko rece sve sto ima veze s emdicinom , ja ti stavrno ne znam sta posavjetovati nego da se pokusas informisati sto se preko biroa zaposljavaju kako to ide za Nejmacku ima ljudi uspije im . SRETNOOO

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu visnjica1)
Neposredna veza do poruke: 1286
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.9.2013 17:24:26   
Lulu_
nase medicinske skole nisu priznate, nazalost. priznaju ti samo jednu godinu a razliku moras da polazes. da bi dobila pravo da polazes razliku moras imati boravisnu vizu. Ta razlika je uglavnom praksa u bolnici koja traje 6 mjeseci i nakon toga slijedi ispit. naravno poznavanje njemackog je najvaznije. Moja mama je med.sestra i morala je sve to proci

< Poruku je uredio Lulu_ -- 5.9.2013 17:25:31 >


_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 1287
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
6.9.2013 8:54:11   
Crnkica
user posted image

< Poruku je uredio Crnkica -- 6.9.2013 8:56:54 >

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 1288
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
6.9.2013 9:03:35   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: Lulu_

nase medicinske skole nisu priznate, nazalost. priznaju ti samo jednu godinu a razliku moras da polazes. da bi dobila pravo da polazes razliku moras imati boravisnu vizu. Ta razlika je uglavnom praksa u bolnici koja traje 6 mjeseci i nakon toga slijedi ispit. naravno poznavanje njemackog je najvaznije. Moja mama je med.sestra i morala je sve to proci



Lulu sad su drugacija vremena ja sam bas slusala neki dan neku emisiju na ovu temu .

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 1289
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
7.9.2013 1:24:18   
Lulu_

IZVORNA PORUKA: Mirkica


IZVORNA PORUKA: Lulu_

nase medicinske skole nisu priznate, nazalost. priznaju ti samo jednu godinu a razliku moras da polazes. da bi dobila pravo da polazes razliku moras imati boravisnu vizu. Ta razlika je uglavnom praksa u bolnici koja traje 6 mjeseci i nakon toga slijedi ispit. naravno poznavanje njemackog je najvaznije. Moja mama je med.sestra i morala je sve to proci



Lulu sad su drugacija vremena ja sam bas slusala neki dan neku emisiju na ovu temu .


i sta se kaze u emisiji?

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 1290
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
24.9.2013 20:28:05   
veeseelaa
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/994333_583493761710618_1464770834_n.jpg

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 1291
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
24.9.2013 20:49:50   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/994333_583493761710618_1464770834_n.jpg



ludoooo user posted image user posted image user posted image user posted image

Lulu pa emisija je bila o tome da je trenutno fachkräftemangel u Njemackoj i da dolaze ljudi iz odredjenih zanimanaj u De tako reci uvoze sebi ljude u drzavu koji imaju odredena zanimanja , cak imaju organizacije koje pomazu ljudima jer ne znaju jezik i blalalala ono da se snadju kud sta da nadju mejsto djetetu u obdanistu i slicno , znaci nije uslov Njemacki , ne treba se prevoditi diploma potrebno je imati odredena zanimanja i naravno na pravu adresu poslat zahtjev eh sada kako to ide sa zaposljavanjem ja ne znam , ali eto sve u svemu treba im radnika nemaju prosle godine je samo ostalo 30 000 ausbildungsplätze frei itd. itd to je trenutno aktuelna tema u Njemackoj pa mozes pronaci puno toga .

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 1292
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
25.9.2013 18:13:44   
Lulu_
Mirkice kako sam vec ranije spomenula, mi dovodimo takoder sebi snagu iz drugih zemalja tako da ne trebam gedati emisije. Znam od Arbeitsamt-a sta trebam i gdje. Ja sam takoder prevodila sve diplome i slala na Regierungspräsidium i onda su oni odlucili dali ce mi priznati. Priznali su mi samo jednu godinu kao i svim ostalima. Za drugo sam se morala dalje ovdje skolovati mada sam to vec prosla u Bosni. Ta opcija koju ti spominjes trenutno vazi za poljake i madare. Cak ni hrvati jos ne mogu tako lako da rade. MM je hrvatski drzavljanin pa se jos uvijek ne moze zaposliti tek tako vec je potrebno da ima diplomu tog zanimanja priznatu od Regierungspräsidiuma-a i da ta Firma garantuje za njega. Da je sve tako jednostavno ja bih svu familiju koja silno zeli ovamo, dovela.

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 1293
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2013 9:27:06   
Crnkica
Lutrija za useljenicke vize za Ameriku

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 1294
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.10.2013 8:50:41   
Hannica

IZVORNA PORUKA: Crnkica

Lutrija za useljenicke vize za Ameriku

Jel ovo stvarno ili je neka sala? Ja bih se prijavila.user posted image


_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Crnkica)
Neposredna veza do poruke: 1295
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.10.2013 9:07:56   
niki83

IZVORNA PORUKA: Hannica


IZVORNA PORUKA: Crnkica

Lutrija za useljenicke vize za Ameriku

Jel ovo stvarno ili je neka sala? Ja bih se prijavila.user posted image


user posted image user posted image
Mene Amerika nimalo ne privlaci.
Ali bih rado u Austriju, Njemacku user posted image


_____________________________

N&N

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 1296
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.10.2013 9:13:35   
Hannica
Ma i ja bih vise voljela u zemlje EU,ali bolje i u Cemeriku nego ovdje.user posted image
Nego odustah od prijave,ne ispunjavamo uslove,moras imati dvije godine
( u zadnjih 5 g) radnog iskustva u struci.user posted image
A odkud mi to. user posted image
Bas mi krivo.

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu niki83)
Neposredna veza do poruke: 1297
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.10.2013 9:15:08   
Hannica
Niki zasto se smijes,ja sam ozbiljno mislila.user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 1298
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.10.2013 13:34:14   
Crnkica

IZVORNA PORUKA: Hannica


IZVORNA PORUKA: Crnkica

Lutrija za useljenicke vize za Ameriku

Jel ovo stvarno ili je neka sala? Ja bih se prijavila.user posted image


Skinuto sa website-a Ambasade SAD-a,iščitaš uslove koje moraš ispunjavati na KLIK,u suprotnom ne šalji prijavu...popuniš obrazac na KLIK i čekaj da te informišu..

Nasumičnim odabirom podataka određuju kome dodjeljuju pravo na useljeničku vizu..

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 1299
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
5.10.2013 13:36:13   
Crnkica

IZVORNA PORUKA: Hannica

Ma i ja bih vise voljela u zemlje EU,ali bolje i u Cemeriku nego ovdje.user posted image
Nego odustah od prijave,ne ispunjavamo uslove,moras imati dvije godine
( u zadnjih 5 g) radnog iskustva u struci.user posted image
A odkud mi to. user posted image
Bas mi krivo.

Ako ti muž radi neka on pošalje svoju prijavu.

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 1300
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  50 51 [52] 53 54   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  50 51 [52] 53 54   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *