|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
27.1.2014 22:59:01   
Leva
Ja sam uspjela iznijeti blizanacku trudnocu na Aspirinu 100 i Clexanu od 6000 iu user posted image Terapiju nisam prekidala ni za vrijeme obilnog krvarenja uzrokovanim hematomom i nisam dobila spontani. Aspirin se mora iskljuciti tek u 35. sedmici ili prije operativnog zahvata

< Poruku je uredio Leva -- 27.1.2014 23:03:56 >


_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
29.1.2014 10:18:36   
Lilli28

IZVORNA PORUKA: miks

Ja imam mutaciju heterpzygot na fii gen i skroz mi daju razlicita misljenja o terapijama.
Prevagnulo je misljenje da ipak trebam primati hepatin clexan 20mg a dok ne pocnem aspirin 100mg....
Da li cu morati to dvoje skupa i ako mi kazu tako da li je ta kombinacija opasna?
ja sam sitna i pijem aspirin od 100...da li je to prevelika doza?

Draga ja sam jednu trudnocu iz cleksane o,2 izubila jer mi je bila preslaba doza heparina a rekli su mi da uz njea ne pijem aspirin. S tim da sam ja tada imala 76 k i nisam bila sitna. A aspirin 100 ti nije prejaka doza.

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
29.1.2014 15:48:11   
AAvalon
Miks, ako pogledas svjetske vodice za trudnoce kod zena sa nasljednom trombofilijom, preventivna doza heparina je 0,4 . Nasi doktori se iz nekog razloga boje te doze i misle da ce zena iskrvariti, sto apsolutno nije tacno. Ti imas jednu od ozbiljnijih mutacija, i ja bih se na tvom mjestu drzala svjetskih smjernica. Ja sam cetverostruki mutant, i planiram aBd kad zatrudnim od pocetka primati clexane 0,4.
Sto se aspirina tice, nije definitivno dokazano da ima korist, ali ni stetu, tako da niko ne zna tacno da li je bolje piti aspirin ili ne. Ja licno ga nisam planirala piti, ali u zadnje vrijeme se bas razmisljam user posted image

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu Lilli28)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
29.1.2014 15:52:03   
animagical
a meni su opet hladno dali 0.4 heparina zbog antifosfolipidnog sindroma, uz aspirin 100...aspirin do 35 sedmice,a heparin prekinula dan pred planirani porod i nastavila par sati nakon poroda, na jos 6 sedmica....

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
29.1.2014 15:55:49   
AAvalon
Animagical, ko ti je to preporucio, od mene dobiva cistu desetku, mislim da ti je dao pravu terapiju, i takvom doktoru trebaju zene sa ovim problemom ici, a ne ljekarima koji pojma nemaju o ovome...

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
29.1.2014 16:17:25   
animagical
citav tim je bio u pitanjuuser posted image na nalazima je insistirala dr velija zelija, nakon spontanog...nakon visoko pozitivnih antifosf. i antikardiolipisnkih i ANA dr mekic internista je trazio jos dva ponavljanja nalaza i u iducoj trudnoci nakon pauze od 6mj ukljucio tu terapiju, s kojom se slozio i ginekolog dr divanovic...ispostavilo se kao pun pogodak hB...

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
8.2.2014 23:14:58   
miks
Zelija belija zna dosta o ovoj temii? ja sam isla kod dva hematologa..Dr. Aida Dizdarevic i Dr. Burazerovic...obadvije su vise da ne uzimam nego da uzimam ali kao do mene je.
HemAtolog Dr.Labar iz Zg kaze ni aspirinn i heparin.
Moj ginekolog Dr. Divanovic nije za heparin nego samo za aspirin.
Vecina ginekologa su za terapiju heparin/clexan.

Ja sam 6-7 sedmica nisam jos pocela...pijem samo aspirin!

Neko kaze 0.20 neko 0,40.... ima li konstitucija veze sa dozom?

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
8.2.2014 23:21:31   
animagical
ne znam koliko tjelesna tezina ima veze s dozom, ali pretpostavljam da ima..ja sam eto bila mrsavica s ovakvim nalazima kakvi su mi bili... i miks isti nam je ginekolog...meni je svakih 15 dana pratio protoke kroz pupcanik, bio je zadovoljan terapijom

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
10.2.2014 22:42:12   
miks
on je za terapiju ako zena ima antifosf ili trombofiliju ali ako imas mutaciju na gen onda nije...
ja sam ipak odlucila da primam i veceras sam pocela....necu da se nesto desi pa da sam pitam da li bi se desilo da sam primala i da se kajem sto nisam probala...
mene samo interesuje sta se prati kada se prima heparin..aptt fibrinogen itd? mislim da nije bezazlen lijek i trrba da se nesto prati....ne znam sta niko mi ne govori

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
11.2.2014 21:45:00   
miks
Draga pokusala sam ti poslati pp ali ne prolazi.
Vidim da primas istu terapiju kao ja...clexan 0,2 i aspirin 100-ja pijem 0,75....
Koji si sada mjesec inda kinsu ti povecali dozu? Htjela bih se posavjetovati stobom privatno pa ako mozes posalji mi mail ili slicno?
Mene su doktori isprepadali...neki kazu premala doza, ne valja skupa clexan i aspirin itd itd??!


IZVORNA PORUKA: dajana4

draga loretta ja sam pocela da primam clexan odmah po saznanju da sam trudna.. no isto tako sam procitala da se moze primat i prije trudnoce, al njima se ne isplati ako se dobija na recept.. jer ja inekciju 1 placam 6 km.. sada zamisli ako si na receptu koliko drzavu kostas... oni ne zele uzalud da bacaju novac..pozz


(odgovor članu dajana4)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
20.2.2014 13:34:10   
Lilli28
Forum > [Trudnoća] > Trudnoća i porod > RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i pojava sistemskih autoimunih bolesti u trudnoci

Cure, moze li mi koja leci da li ste placale heparin ili ga je pokrivalo zdravstveno?

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
12.5.2014 17:07:08   
Bina_90
Zdravo, danas su mi rekli da kad ostanem trudna moracu koristit clexan citavu trudnocu pa sam vidila da pricate o cijeni de mi recite dali se placa 6 km po inekciji ? hvala

(odgovor članu Lilli28)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.5.2014 12:32:49   
mamy2010
i ja da se pridružim, i ohrabrim buduće mame, imala sam spontani ili kako već nazvati to stanje-u 28 sedmici je bebi prestalo srce kucati, i morala sam na porod,autopsija pokazuje infrakt posteljice, i doktori ništa na to ne reaguju, da bih nakon 6mj.ponovo ostajem trudna, i u 21sedmici dobivam duboku vensku trombozu, i naravno bolnica 14 dana, i počinjem sa terapijom clexane o,6, prirodno se porađam,i rađam zdravu, prekrasnu djevojčicu user posted image , sve ok bilo, i sa terapijom nastavljam još 3mj.s ti što sam imala clexsane 0,4, i od tada sam na aspirinu protect 100, planiram ponovo zaputiti se na taj težak, dugačak put, naravno ovaj put od početka sa terapijom, i kod mene je antifosfolipidni sindrom!javljajte se ženice, stvarno pomogne čuti za uspjelu trudnoću sa ovakvim komplikacijama! user posted image

(odgovor članu Bina_90)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.5.2014 13:43:08   
lorus
Dobar dan drage zenice,

evo kod mene je potvrdjena nasljedna trombofilija (imam sina od 3 god.,a nakon te uredne trudnoce 2 spontana), i planiram opet trudnocu, koristim aspirin 100, i kada dodje do trudnoce i clexan.

Imam nekoliko pitanja, pa ako iskusne mamice mogu da odgovore:

1. da li se clexan placa i koliko?
2. da li je tacno da se trudnice mogu bockati same (cula sam da se bockaju oko pupka) ili u DZ?
3. da li nakon poroda,a ako je mama pod terapijom beba moze dojiti (cula sam da su neke mame zbog heparina prekidale dojenje)?

Hvala svim mamama sto svoja iskustva dijela sa drugim zenicama, puno ohrabruju ove zive i zdrave, i mame i bebice rodjene uz terapiju.
Zelim nam puno zdravih bebica...

(odgovor članu mamy2010)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.5.2014 14:04:12   
mimi_2in1
Cao vam, evo i mene da se prijavim. Moja trudnica je stvarno bila skolska,msve super. Hvala Allahu dragom prod bez problema, bebica stigla zdrava i ziva. I onda mene strefi tromboza desne noge. Naravno da nisam radila nalaze na trombofiliju..niko mi nije nista ni pominjao. Sada pitam doktoricu kaze nema kod nas da se uradi...da li je to tacno?


Lorus ja sam pod terapijom jos i morala sam prekinuti dojenje. Ja pijem sintrom. Doktor mi je odmah donjeo tablete danprekinem mlijeko. Meni je uzasno bilo..i raspitivala sam se uokolo i svi su mi rekli da prekinem. U teoriji mozes nastaviti dojiti ali onda moras bebi davati vitamin K da bi sprijecila razrjedjivanje krvi kod nje. Ja to nisam htjlela..kako god sam ako tala vise stete nego koristi. Nisam se smjela igrati sa njenim zdravljem.

Iskreno meni su rekli da ni slucajno ne planiram trudnocu iduce 2-3 godine...i ne planiram. Sa ovom pameti ne planiram je vise nikako..al nikad ne reci nikad.
A kad vec pricate o doktorima, ja sam sa bolovima u desnoj preponi dosla u hitnu i oni odmah da je slijepo crijevo. Otvore me 20 dana nakon poroda i operisu. Niko nogu nije ni pogledao, dva dana od op ja govorim soktorima da me boli noga oni kao to je od lezanja. Tek kad sam pala u nesvjest u kupatilu bolnice i kad je muz vidjeo da mi je joga plava skontaju da je sve vrijeme bilo to...jer kad su izvadili alijepo nije hilo upaljeno.
Eto nasih doktora.

(odgovor članu lorus)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.5.2014 14:22:25   
malen@89

IZVORNA PORUKA: lorus

Dobar dan drage zenice,

evo kod mene je potvrdjena nasljedna trombofilija (imam sina od 3 god.,a nakon te uredne trudnoce 2 spontana), i planiram opet trudnocu, koristim aspirin 100, i kada dodje do trudnoce i clexan.

Imam nekoliko pitanja, pa ako iskusne mamice mogu da odgovore:

1. da li se clexan placa i koliko?
2. da li je tacno da se trudnice mogu bockati same (cula sam da se bockaju oko pupka) ili u DZ?
3. da li nakon poroda,a ako je mama pod terapijom beba moze dojiti (cula sam da su neke mame zbog heparina prekidale dojenje)?

Hvala svim mamama sto svoja iskustva dijela sa drugim zenicama, puno ohrabruju ove zive i zdrave, i mame i bebice rodjene uz terapiju.
Zelim nam puno zdravih bebica...

Ja nisam iskusna mamica ali sam trudnica na aspirinu 100 i clexanu 0,2 user posted image koje primam od pozitivnog testa.Ja dajem sama sebi,u stomak vec 7 mjeseci i stvarno mi nije tesko.probala sam u nogu ali boli puno vise i stvaraju mi se modrice.
Kupuje se i ova moja doza od 0,2 je oko 6KM.
Za dojenje sam upravo procitala u uputstvu da nije kontaindicirano,ali opet cu pitati svoga doktora na slj.kontroli.

(odgovor članu lorus)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.5.2014 14:36:31   
mimi_2in1
Malena na osnovu kojeg testa si radila i dobila terapiju?

(odgovor članu malen@89)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.5.2014 18:11:10   
malen@89

IZVORNA PORUKA: mimi_2in1

Malena na osnovu kojeg testa si radila i dobila terapiju?

Ja sam radila test na trombofiliju poslije dva uzastopna pobacaja u B.L lab.Konzilijum i nadjene su mi heterozigotne mutacije na MTHFR I PAI genu,i na osnovu tog nalaza ginekolog mi ukljucuje clexane 0.2 i aspirin 100,a i hematolog je potvrdio terapiju.

(odgovor članu mimi_2in1)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
15.5.2014 9:12:21   
mimi_2in1
Hvala na info :) sad sam isceprkala da ima ovdje u Sa privatno..pa ako ne bude na klinici ici cu tako...

(odgovor članu malen@89)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
15.5.2014 17:37:29   
lorus
Pozdrav drage moje,

Hvala na odgovorima. Ja sam danas bila u ZZO i predala molbu za refundiranje troskova za nalaze molekleranaularnog ispitivanja gena na trombofiliju. Pitala sam u apoteci i za cijenu clexana, 0,6 je oko 10 KM (Sarajevo). U ZZO sam pitala da li se moze i za clexan traziti refundiranje, pa su mi rekli da zavisi od slucaja do slucaja, da je to jednokratna pomoc, i zavisi od stanja budzeta za taj mjesec.
Za bebaca ce se sve izgurati aBd, ali nije da nisam zabrinuta i za taj dodatni trosak mjesecno (znaci ako je jedna ampula 10 KM/dan to je 300KM/mjesec).
Npr. prije 2 god. clexan se mogao dobiti na recept.

Znam da druge zenice sve to kosta puno vise, pa mozda zvucim i nezahvalno, ali jednostavno sam "malo" ljuta na drzavu, zdravstvo...itd.

(odgovor članu mimi_2in1)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
15.5.2014 19:30:29   
malen@89

IZVORNA PORUKA: mimi_2in1

Hvala na info :) sad sam isceprkala da ima ovdje u Sa privatno..pa ako ne bude na klinici ici cu tako...

Raspitaj se samo na koje gene se rade analize,ja sam za 4 gena platila oko 300km al mi je moj ginekog rekao da je jako bitno analizirati te gene,i nasli su mi mutacije na 2 od 4.
A radila sam i u Sa neke faktore i koagulograme al to je islo preko zdravstvenog.

(odgovor članu mimi_2in1)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
15.5.2014 19:38:02   
malen@89
Lorus jesu li tebi rekli da treba biti bas clexane 0.6 i koji dr. ti ga je ukljucio?
A da je skupo jeste,al sve za bebice,iskreno ja prosto sumnjam da ce biti para i jedan mjesec,svakim danom je sve gore.
Na kojim genima ti imas mutacije?

(odgovor članu malen@89)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
15.5.2014 22:35:20   
lorus

IZVORNA PORUKA: malen@89

Lorus jesu li tebi rekli da treba biti bas clexane 0.6 i koji dr. ti ga je ukljucio?
A da je skupo jeste,al sve za bebice,iskreno ja prosto sumnjam da ce biti para i jedan mjesec,svakim danom je sve gore.
Na kojim genima ti imas mutacije?


Ja sam isla kod hematologa na DIP-u, a uputio me moj ginekolog.Kada sam uradila sve nalaze dr. ih je poslala na Konzilij klinike za hematologiju i zakljucak je: aspirin 100 i po zacecu niskomolekularni heparin, dr. kaze clexan.

Dozu mi nije odredila jer u tom momentu nisam bila trudna, i jos nisam, radimo na tome user posted image , sada trebam jos kod svog ginekologa da i on da misljenje.

Mutacije su na: MTHFR- 667TT; ACE- DD homozigot; PAI-1-4G/4G

F2 i F5 su ok.

Ja sam se raspitivala u apoteci za doze i cijene, cisto da znam kako se krecu, i ako je moguce budem koliko-tolikospremna na ono sto me aBd ceka.

(odgovor članu malen@89)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
15.5.2014 22:41:38   
lorus
Treba mi malo vremena ( cujem-citam razlicite informacije), da mi se stvari u glavi posloze. Neko kaze da je tesko nabaviti clexan, pa se uzima neka zamjena, neko da je problem naci doze manje od 0,6 itd. Cak i u apotekama nisu sigurni.

(odgovor članu lorus)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
25.8.2014 23:01:14   
pihtija
17. sam sedmica
Rezultati velikog koagulograma su mi loši
Ne sve, ali neke vrijednosti su mnogo veće od referentnih
Ginekolog me šalje hematologu
Zanima me gdje je najbolje otići u Sarajevu, koga preporučujete, treba li se naručiti, sta da pitam, na sta da obratim pažnju..


< Poruku je uredio pihtija -- 25.8.2014 23:02:14 >

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *