|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 12 [13] 14   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Dojenje i povratak na posao
26.6.2013 15:06:23   
djoisa
mnoge majke uvode dohranu s navrsenih 4 mj...bebi je mlijeko i dalje osnovna hrana, a dohranom se privikava na okuse i vjezba..znaci to nisu obroci nego dohrana..

sto se tice ostavljanja male bebice, mozes li to ikako prolongirati, tipa da uzmes bolovanje mislim da ce ti svaki ljekar izaci u susret kad kazes da imas malui bebu..bar do 4 mj bebe..

inace ako na vrijeme krenes stvarati zalihe svog mijeka, malo po malo imat ces dovoljno mlijeka da beba moze piti tvoje mlijeko dok si odsutna..znaci kreni odmah sa stvaranjem zaliha..miljeko mozes zamrznuti i cuvati u zamrzivacu do upotrebe..ako ti trebaju informacije proslijedit cu ti par linkova..

sto se tice davanja neke tecnosti prvenstveno dojenim bebama, to se ne preporucuje iz razloga sto pod 1. u majcinim mlijeku ima sve sto beba treba i ako doji na zahtjev nije zedna sigurno ..pod 2. majcino mlijeko, pored ostalog, gradi dobru cijevnu floru, a svaka tecnost ispira crijeva i time im steti..dobra cijevan flora je vazna za zdrvlje i dobar imunitet bebe..

i nemoj toliko da se brines user posted image
ovdje ce ti se javiti zene sa razlicitim iskustvima, uzivaj sa svojom djecicom


(odgovor članu cipi)
Neposredna veza do poruke: 301
   RE: Dojenje i povratak na posao
26.6.2013 15:09:07   
Lulu_08
Evo i mene "opet" na ovu temu hehe. Sa starijom sam pocela raditi nakon 6 mj a dojila je do 12 mj tj do punih godinu dana, a sada evo hB godinica skoro...medjutim malena nema u planu jos prestati dojiti, bar meni se cini (i dalje doji mnogo, cesto, u toku dana sigurno 5-6 puta a navece kako kad...od 2 do xxx puta). Neko vrijeme joj ne dajem izmedju 7 i 3 da doji, osim kada bas cupa i trazi, zbog zubica najcesce. To ce biti "izazov" kod tete ali nadam se da ce se snaci aBd.

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu djoisa)
Neposredna veza do poruke: 302
   RE: Dojenje i povratak na posao
4.7.2013 7:23:45   
Lulu_08
Prijavljujemo, mama počela raditi od ponedjeljka, sve je OK, čim se sretnemo bilo gdje da se nalazimo ona se prikopča, i doji cca 4 puta do večeri i još jedno 2-3 puta u toku noći. Jedan dan mi je previše nadošlo mlijeko, posebno jer sam produžila sat na poslu...

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 303
   RE: Dojenje i povratak na posao
4.7.2013 7:28:30   
Lulu_08
I da - da li mogu mame koje su počele raditi sa bebinih godinu dana, a čije su bebe i dalje dojile, podijeliti iskustva vezano za ostatak prehrane?

Naime, moja beba odbija krutu hranu kod tete čuvalice ili kod taje (neki dan je bila sa tatom), hoće da ručki samo kiflice, keks, smoki, povrće-voće bilo šta "na kašiku" nema šanse. Ja je tu i tamo i uspijem malo nahraniti posljepodne kod kuće sa nekom kašicom (pretežno voće) ali bojim se pada imuniteta ako se ovako drastično smanji unos vitamina?

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 304
   RE: Dojenje i povratak na posao
4.7.2013 9:10:21   
Lulu_08
IKO? user posted image

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 305
   RE: Dojenje i povratak na posao
4.7.2013 9:25:12   
raja_ringe
Djana ja ti ne mogu puno pomoći jor moja malena fino papa svu hranu. Svaki dan ujutro dok s espremam na posao skuham joj neku mesno-povrtnu supu. Najčešće iskuham batak ili krilo, a kada imam manje vremena onda vodu od teleće koljenice sa povrćem i nekim pahuljicama. Ona popije 150 ml mlijeka iz tetrapaka, u početku je to bilo sa medom ili krašekspresom, sada ga piej bez ičega i čak se sama sjeti da traži i ima još jedan obrok koji je jaje ili pura ili pavlaka ili abc sir ili nešto tako i onda ja dolazim. Dojimo od mog dolaska do spavanja 3 puta, u toku noći najčešće 1 i ujutro 1, nekada i 2 puta. Meni su se često znale upaliti sike, ali evo sada mi se čini (nakon dva mjeseca) da je ponovo uspostavljena ponuda i potražnja). Moguće i da je do grudnjaka jer sam počela niositi ponovo sa žicom.

_____________________________

"Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!" (I. Andrić)

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 306
   RE: Dojenje i povratak na posao
4.7.2013 9:26:34   
raja_ringe
i da mnogo voli da papa voće, koje ja ne računam užinom :) stalno nešto žvače :) trešnje, višnje, jagode, maline...

_____________________________

"Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!" (I. Andrić)

(odgovor članu raja_ringe)
Neposredna veza do poruke: 307
   RE: Dojenje i povratak na posao
4.7.2013 12:29:33   
Lulu_08
Ooo raja_ringe super za veliku djevojcicu, blago vama, je li tako od prvog dana tvog povratka ruckila dobro?

Moja inace voli stvarno i povrtne i mesne i vocne kase, ali eto ovih dana nista...kod tete samo hoce kiflice, kroasanice, keksice i slicno, samo suho. Pa se pitam je li to faza protesta ili ce tako ostati?

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu djoisa)
Neposredna veza do poruke: 308
   RE: Dojenje i povratak na posao
4.7.2013 12:38:28   
raja_ringe
:) meni se čini da jeste. Kada kažeš kaše je li misliš na teglice i je li joj to ti blendaš? Moja odavno neće teglice niti blendano. Normalno pravim sve samo što njeno nije ništa slano ili stavim mrvicu soli. Zapršku rijetko kada i nama koristim, njoj nikada. Probaj na temi o ishrani, ova tema baš i nije čtana :)

_____________________________

"Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!" (I. Andrić)

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 309
   RE: Dojenje i povratak na posao
4.7.2013 12:48:41   
Lulu_08
Kasice mislim ono sto ja pravim, ja kuham za nas a njoj prije nekih jacih zacina ili zaprske odvojim i grubo blendam, nece jos velike komade da jede iz kasike. Vidim da nije bas citana ali provjerit' cu i na drugoj temi ehehe.

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu raja_ringe)
Neposredna veza do poruke: 310
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.12.2013 13:14:18   
ddiddi
Počela sam raditi pola radnog vremena kada je bebi bilo 6 mj. Podojim ga kad krenem i onda kad ja odem ima dva obroka- 1) žitarice i voće/jaja/sir/pavlaka i 2)mesno-povrtne čorbice ili samo povrtne. ČIm dodjem on doji još dva do tri puta i ima još jedan kašsti obrok.

Sada počinjem raditi puno radno vrijeme i bebi će puna godina. Namjeravam i želim da nastavim dojenje. Iz kuće izlazim u 6h 45min i vraćat ću se u 17h. Još nisam osmislila bebin meni.

Neke prijateljice mi savjetuju da bebu uvedem mliječni obrok u vidu kupovnog tetrapak mlijeka 3,2% i onda bi beba imala tri obroka prije mog dolaska (doručak, mlijeko, ručak) i onda bih opet dojio kad ja dodjem. BTW on mlijeko tetrapak hoće gutljaj dva ali da ga popije punu flašicu ne.

DRuge mi savjetuju da taj jedan obrok uvedem adaptirano mlijeko jer je ono kvalitetnije od običnog prokuhanog mlijeka. Meni je nekako žao uvoditi AD kad sam ovoliko istrajala sa dojenjem. Ne mogu izdajati mlijeko pa ostavljati jer na poslu nemam uslova za to a kući neću imati od čega izdojiti kad vjerujem da će se sisati non stop.

Kakvi su vaši savjeti i iskustva? Kako su išli meniji vaših bebica?

_____________________________

Duša duše moje <3 Vedad 10.01.2013.

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 311
   RE: Dojenje i povratak na posao
23.12.2013 9:18:44   
Lejla Ka
Nije istina da je AD kvalitenije od kravljeg mlijeka u izvornom obliku, ono je samo sastavom prilagođeno probavi djeteta mlađeg od godinu dana koja ne može svariti neke njegove sastojke u izvornom obliku, a fali određenih sastojaka koji djetetu u dobu do godine djetetu trebaju upravo iz mlijeka koje mu je i dalje glavna hrana.

Dijete koje uredno doji nikad u životu nema potrebu za AD-om!

Što se tiće vašeg uzrasta, kravlje mlijeko je za vas prehrambena namirnica kao i sve druge, povrće, voće, meso. Što je bliža izvornom obliku to je kvalitetnija, što je prerađenija manje je kvalitetna i tu nema nikakvog moranja da se kravlje mlijeko konzumira.
Fermentirani proizvodi od kravljeg mlijeka ulaze u pojam mliječni obrok, i nije nije nikakvo moranje da dijete mora uzimati kravlje mlijeko na flašicu.

Ako namjeravaš nastaviti dojiti kad ste zajedno, osmisli neki jelovnik tokom dana, a svo mlijeko koje djetetu bude potrebno dobit će od tebe i nema potrebe da se sekiraš.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu ddiddi)
Neposredna veza do poruke: 312
   RE: Dojenje i povratak na posao
23.12.2013 13:50:48   
ddiddi
Onda bi najbolje bilo da u toku dana ima tri obroka krute hrane a dojenje kad ja dodjem s posla.

Imaš li neki prijedlog najboljeg menija? Mi smo do sada kombinovali doručak voće + žitarice a ručak mesno povrtna čorba ili čorba bez mesa... PUno žena daje bebama lino ovaj lino onaj- pitam se koliko su ona kvalitetna?

_____________________________

Duša duše moje <3 Vedad 10.01.2013.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 313
   RE: Dojenje i povratak na posao
23.12.2013 14:02:05   
djoisa
ja sam izbegavala lino..

dorucak: npr. zobena kasa, palenta, jaja i sl
uzina: voce
rucak:povrtno- mesna corbica
uzina: jogurt, mladi sir i sl, ili opet neko voce




(odgovor članu ddiddi)
Neposredna veza do poruke: 314
   RE: Dojenje i povratak na posao
23.12.2013 14:02:18   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: ddiddi

Onda bi najbolje bilo da u toku dana ima tri obroka krute hrane a dojenje kad ja dodjem s posla.

Imaš li neki prijedlog najboljeg menija? Mi smo do sada kombinovali doručak voće + žitarice a ručak mesno povrtna čorba ili čorba bez mesa... PUno žena daje bebama lino ovaj lino onaj- pitam se koliko su ona kvalitetna?


Lina nisu kvalitetna u opće.

Ostani pri svojim kombinacijama, ubaciš još jedan obrok tipa palenta sa jogurtom, mladi sir sa voćem, makaroni sa pavlakom ...

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu ddiddi)
Neposredna veza do poruke: 315
   RE: Dojenje i povratak na posao
28.12.2013 23:31:16   
ddiddi
Super! Hvala vam puno. I ja mislim da mi je najbolje tako. Već smo uskladili tako jelovnik i super mu je.. NIje gladan a opet ni ne pretrpavam ga hranom.

Nadam se još samo da ću svoju psihu srediti do polaska na posao sa punim radnim vremenom. Malo mi je teško što neću vidjeti bebu cijeli dan i što ću ono malo vremena što provedem sa njim morati kratiti zbog kućnih obaveza. Preživjećemo! Svi drugi su uspjeli pa ćemo tako i mi! Šta ćemo kad je vrijeme takvo da žene moraju raditi i ostavljati bebe i da ih neko drugi mora paziti!



_____________________________

Duša duše moje <3 Vedad 10.01.2013.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 316
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.1.2014 0:07:20   
CombatKitten
Drage moje,
vraćam se na posao za 5 mjeseci (beba će imati 12 mjeseci), da li mi je rano da se počnem pripremati za kombinaciju dojenje+posao???
Beba sada ima 7 mjeseci i krutu hranu je lijepo prihvatila. Jede dva puta dnevno hapicu (povrtna, žitarice, voćna) naravno pojačat ću joj te obroke u narednih 5 mjeseci. Dojim je ujutro, poslije svakog obroka u toku dana i usput kad god trazi, pred spavanja obavezno i u toku noći.
Nažalost nemam mlijeka u izobilju, možda bi dnevno mogla 50-90 ml izpumapati. Jedno vrijeme sam ujutro izdajala, jer je bebe jedan period spavala cijelu noć, pa mi je mlijeko oslabilo tad.

Imam sreću da imam normlanog poslodavca i živim 5 minuta od posla, znači izlazak neće biti problem, ali sta da očekujem kako će to na bebu uticati? Jedna teta iz jaslica mi je rekla da ako cu je upisivati u jaslice da lagano počnem sa odvikavanjem, jer bi nastao haos kad bi dolazila u jaslice da je dojim, kaže mogu je onda komotno odmah povesti kući???? da tražim tetu čuvalicu ako je to istina???

Ili da vec sad počnem spremati zalihe mlijeka, po koliko toliko, (zrno po zrno pogača)?

ili da postepeno smanjujem dojenje na 2-3 puta dnevno i ne ukidam noćno???

Naravno ja sam za što duže dojenje, to je naš trenutak, naša sreća, naš majka-kćerka razgovor bez ijedne riječi.

(odgovor članu ddiddi)
Neposredna veza do poruke: 317
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.1.2014 11:14:21   
veeseelaa
ti si baš u dilemu
ja bi prestala dojiti i dijete upisala u jaslice, naravno da tamo ne možeš dolaziti svaki čas da dojiš



_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu CombatKitten)
Neposredna veza do poruke: 318
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.1.2014 11:21:47   
ladyblue RR
ne znam gdje radiš ali po zakonu imaš pravo na izlazak sa posla da bi dojila dijete. nesto kao duža pauza. kod mene je nekoliko kolegica koristilo tu mogućnost.

_____________________________

Just because it's a bad idea, doesn't mean it's not going to be a good time!

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 319
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.1.2014 11:29:23   
MicoTico
Ja sam dojila 15 i 16 mj djecu, s tim da sam se na posao vratila kad im je bilo 11 mj.
I nisam imala mogućnost da izlazim s posla.
Dojila bi ih ujutro prije posla i čim dođem kući. I naravno,  poslije u toku večeri/noći.
Nisam se izdajala i pripremala flašice.
Tvoje dijete će imati godinu dana, veće će svašta jesti mimo tvog mlijeka. Ja ne bih trčala s posla i da sam imala mogućnost, ali eto, to sam ja.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu ladyblue RR)
Neposredna veza do poruke: 320
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.1.2014 11:31:29   
palachinken
CombattKitten, vjerujem da je tebi masa pitanja u glavi, ali u principu, to se sve bezbolno riješi.
Ja sam počela raditi kad je malom bilo 6mj, a dojio je 2 god.
Mogu ti reći kako bih ja u toj situaciji - dojenje ne bih prekidala. Sam polazak u jaslice je dovoljna promjena za bebu tako da će joj dojenje pomoći pri adaptaciji u smilu utjehe i maženja poslije podne. Ne bih se brinula oko tih 2-3 podoja koje će preksočiti dok si ti na poslu, jer će nadoknaditi sve poslije podne i navečer (spremi se na malo češća buđenja dok prođe period adaptacije)
Ako budes imala problema sa hiperlaktacijom, a ti fino pumpicu i izdoji višak na poslu.
Ovo postepeno smanjivanje broja dnevnih podoja mi se čini kao najbolja opcija.
Bit će to ok user posted image


_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu ladyblue RR)
Neposredna veza do poruke: 321
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.1.2014 11:34:15   
MicoTico
IZVORNA PORUKA: palachinken

Ako budes imala problema sa hiperlaktacijom, a ti fino pumpicu i izdoji višak na poslu. 


I ja sam to tako radila, čisto da me malo popusti dok ne dođem kući.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 322
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.1.2014 11:38:06   
palachinken

IZVORNA PORUKA: MicoTico

IZVORNA PORUKA: palachinken

Ako budes imala problema sa hiperlaktacijom, a ti fino pumpicu i izdoji višak na poslu. 


I ja sam to tako radila, čisto da me malo popusti dok ne dođem kući.

Ma da. Ja sam morala doduše njemu ostavljati zalihe, pa, ko muzara, izdojim po 200-300ml svaki dan, ali to se postepeno smanjilo. Nakon 2 mj. nisam više izdajala.

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 323
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.1.2014 11:40:53   
djoisa
Ti nemas potrebe za izdanjem, jer beba od godinu dana moze fino da papa..dojiti moze kad god ste skupa..

Ako bebu upises u jaslice,onda nemas potrebe da je obilazis i tu se slazem sa misljenjem tete iz vrtica..ako budes imala tetu koja ce je kuci cuvati, tu ces vec vidjeti kako ce beba reagovati na tvoje dolaske odnosno odlaske..

nema potrebe da smanjujes podoje iti da ukidas dojenje posebno ne sada, do godinu ce beba svakako prorijediti hranjenja na siki..

ja sam pocela raditi kad je djecak imao 6 mj, do njegovih 10 mj sam izlazila s posla da bi ga dojila poslije nije bilo potrebe, dojila sam do njegovih 22 mj, nocni podoj smo zadnji ukinuli..

sretno,

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 324
   RE: Dojenje i povratak na posao
22.1.2014 11:45:41   
Neca xxx
CombatKitten, na pauzu za dojenje imas pravo do djetetove prve godine zivota. Mislim da beba od godinu dana moze komotno bez podoja u toku tvog radnog vremena. Dakle, podoji je ujutro prije posla, dok si ti na poslu beba ce normalno jesti svoje obroke, tada se vec moze uvesti i kravlje mlijeko, pije jogurt i slicno i kada se vratis sa posla neka doji po svojoj zelji i potrebi. Ja bih ti savjetovala da vec mjesec-dva prije povratka na posao pokusas polako uvoditi taj ritam. Nema potrebe da izdajas svoje mlijeko. Vec ce beba biti velika. user posted image Ja sam se prvi put vratila na posao kada je starija kcerka imala 6,5 mjeseci i do godine dana sam dolazila na pauzu da je dojim. Nakon njenog rodjendana, nisam vise dolazila, a nastavili smo dojiti do njene druge godine.

Sretno! user posted image

_____________________________

“Samo sam htjela da imam nešto tvoje… Zauvijek…”
“Želiš nešto moje? Zauvijek? Da li bi prezime moglo da posluži?”

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 325
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  10 11 12 [13] 14   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 12 [13] 14   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *