|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 15:04:32   
M kao Mama
user posted image


Vrijedi pročitati ovaj tekst, kada ste Vi ušle u pubertet, ja sam 11. godina.

http://www.weekend.ba/novost/24880/djevojcice-sve-ranije-ulaze-u-pubertet

< Poruku je uredio Visnja RR -- 28.2.2016 13:21:20 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 16:28:49   
tajcika
nazalost sto se moram javiti na ovu temu,imam curicu kojoj ce u novembru biti 10 godina ako Bog da,kada je imala 5,5 god. na kokici sam joj primjetila par crnih dlacica kad sam to pomenula pedijatrici dala nam je uputnicu za endokrinu,bile smo u bolnici 2x po 5 dana vadili nalaze,radili UZ maternice,jajnika,rendgen ruku (ovo mi je bilo cudno al su mi objasnili da se na kostima sake vidi starost i njoj je vec tada bilo kao u desetogodisnje djevojcice),kako god dijagnoza je bila rani pubertet i dr. Snjezana mi je objasnila da se granica puberteta pomakla za djevojcice na 8 god,djecake 10 i da moram pratiti rast dlaka ispod pazuha i da mogu ocekivati i da vrlo rano dobije menstruaciju,bila sam jako zabrinuta,al evo hvala Bogu nije jos dobila,dlaka ispod pazuha nema,"dole" da,visoka je oko 1,5m,bucka...
ipak sve u svemu zdrava je hvala Bogu al treba obratiti paznju recimo na te detalje i naravno ova brza hrana,coca cola,majoneze,salame,hrenovke...unistavaju djecu

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 16:41:34   
Hanady RR
uh i to me čeka...i to dva putauser posted image

zar tako rano...


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 16:41:54   
amela2208
i ja sam citala na par mjesta u vezi puberteta sadasnje djece i jako me je iznenadilouser posted image user posted image user posted image  Nedje sam procitala cak da je to vezano i sa globalnim zagrijavanjemuser posted image user posted image  Ja se ne sjecam tacno kad sam usla u pubertet ali mi se cini nedje sa 12-13 goduser posted image user posted image user posted image user posted image ako ne kao ovi iz 19tog stoljecauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Ovo bi nam trebala biti opomena na to kako trebamo hraniti i navikavati djecu da jedu sve sto je zdravo...
Tajkica je pomeula coca coluuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ja je vec par godnina ne pijem i ne unosim je u kuci... Bojkotujem coca colu. Molim sve vas da uradite jedan mali eksperiment da stavite parce kosti ili zub ako imate u novootvorenoj koli i da je zatvorite. Nakon 10 dana cete vidjeti sta se desilo sa kostom ili zubom. STRAVA!!!


_____________________________

Sara&Mohammad

(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 16:44:05   
Hanady RR
ja sa 16...

mislim prva menga i to...
a dlačice i ljubavni porblemi sa 13 čini mi seuser posted image user posted image user posted image
sad mi smjesno al sa dvije surice u kući neće mi bit do smijeha garant...jedna neće ni izać iz puberteta druga će uletit u njega.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu amela2208)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 19:08:23   
koka i po
Snjezana mi je objasnila da se granica puberteta pomakla za djevojcice na 8 god,djecake 10 i da moram pratiti rast dlaka ispod pazuha i da mogu ocekivati i da vrlo rano dobije menstruaciju,bila sam jako zabrinuta,al evo hvala Bogu nije jos dobila,dlaka ispod pazuha nema,"dole" da,visoka je oko 1,5m,bucka



Čitam ovaj post i vidim sebe prije nekih ihihi godina.Naime,prvu menstruaciju sam dobila baš sa 8 g.Začuđujuće ali istinito.Što znači da se granica puberteta pomakla davno ili ja nisam kako trebauser posted image .Ako djevojčica i dobije mengu tako rano,nemoj da se brineš nije jedina.Mislim,da je to možda i genetski nasljedno jer se i moj sin već sa 11g formirao maltene u odraslog čovjeka.
E šta je još moguće.Kao dijete dugo su me liječili od astmatičnog bronhitisa na alergijskoj bazi.Liječenje se sastojalo od upotrebe hormonskih lijekova tj.kortikosteroida,koje je i moj sin dugo trošio.Tako da i svoj i njegov rani pubertet vežem sa upotrebom istih.
Na kraju,ako su kod tvoje djevojčice svi nalazi u redu nemaš potrebe da se brineš.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 21:11:23   
*pcelica*
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

ja sa 1'...

mislim prva menga i to...
a dlačice i ljubavni porblemi sa 13 čini mi seuser posted image user posted image user posted image
sad mi smjesno al sa dvije surice u kući neće mi bit do smijeha garant...jedna neće ni izać iz puberteta druga će uletit u njega.



Ti me podsjeti na moju mamu. Taman jednu prosao pubertet uhvatio drugu, A kad je trecu onda mamu klimaks. Kako nam je veselo bilo user posted image user posted image Starija sestra i ja ko dva unproforca izmedju njih dvije nezna se koja je gora user posted image user posted image


_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 21:17:25   
M kao Mama
Ja sam dobila sa 10,5 godina., i danas se sjećam tog momenta kada sam na gaćicama ugledala "to". Mama mi je lijepo objasnila, možda sam imala još dvije men. i onda je poečo rat, a uložaka nigdje, a iz mene lije.  Koliko puta sam se samo  zacrvenila moleći tetu Salihu da i mene računa za uloške jer i ja dobijam. Baš sam nekekve deverli glave, pih 

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 21:24:30   
*pcelica*
Ja sam prvu mjesecnicu dobila sa 15 god, nakon terapije hormonima. Imala sam nerazvijenu maternicu i dr mi rekao da postoji velika vjerovatnoca da necu moci imati djece (ali nisu racunali na mm)ostali simptomi su me poceli hvatati sa 12-13 neznam sad tacno.

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 21:38:14   
selina
ja sma prvu menstrucaiju dobila sa 14 godina ali rano su mi pocele rasti stidne dlacice i grudi i to sa 9 godina i sjecam se da je me mama odvela doktoru da vidi jel sve ok samnom i tad je doktor reko da je me uhvatio pubertet i da je to normalno da krece od 9 godina pa nadalje......jao kad se sjetim kako mi je to bilo neprijatno!

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 23:11:55   
neki
Ja sam prvu menstruaciju dobila sa 13g.
Sto se tice grudi,ne znam kad su tacno pocele rasti,ali su tek narasle posle porodauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Uvijek sam imala kompleks malih grudi,sreca sve dodje u normaluuser posted image user posted image

(odgovor članu selina)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 23:25:12   
selina

IZVORNA PORUKA: neki

Ja sam prvu menstruaciju dobila sa 13g.
Sto se tice grudi,ne znam kad su tacno pocele rasti,ali su tek narasle posle porodauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Uvijek sam imala kompleks malih grudi,sreca sve dodje u normaluuser posted image user posted image


hahahhaa dobra si poslije poroda....evo ti malo od mene ako bas imas komplex zamisli kad moje rastu od 9 godine hehehehehhe

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 23:45:55   
Honey3
moja kcerka je dobila u februaru sa 12 god. ja nisam bila kuci kad me je nazvala i rekla meni su automatski suze na ociuser posted image ona je maltene zena nije vise djevojcica,hvala Bogu sto je zdrava i sto je sve ok.ali nema vise onog rahatluka,vec pocinju zenski problemiuser posted image

_____________________________

Moj muž je pametniji od mene. Bolje se on oženio, nego što sam se ja udala. :))))

(odgovor članu selina)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 23:51:03   
vjestica
ja sam dobila sa 12 godina
a zašto plakati zbog toga?
moje drugarice, čije su mame plakale i panično doživile njihovu prvu menstruaciju, nikad je nisu prihvatile kao nešto prirodno, nego kao ženske probleme i prokleto žensko
ja se sjećam kad sam mami rekla, ona je sva bila sretna, kupila mi uloške i valjda sam zato normalnije doživjela i prihvatila svoju menstruaciju i nikad je nisam doživljala kao nešto grozno, nego normalnu prirodnu pojavu


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Honey3)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 23:57:17   
Honey3
ma joj vjestice jednostavno same suze krenule,a ja sam nju super pripremila na to i otvoreno razgovaramo o tome ali eto jednostavno nekako mi se ucinilo rano i brzo doslo,ona je za mene jos mala curicauser posted image  

_____________________________

Moj muž je pametniji od mene. Bolje se on oženio, nego što sam se ja udala. :))))

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
21.6.2010 23:58:12   
Hanady RR
vjestice...
zaista i za mene i za moju mamu to je bio vrlo emtivan trenutka...
rekla sam joj mamam veo je...pogledala me , suznih očiju dohvatila uložak...ali nikada ama bas nikada radi tih njenih suza nisma se stidila niti sam prirodnu pojavu neprirodno doživjela...

ja zamisljam moja curica dođe i kaže mi...tada ću znati da vrjieme bas leti...da nemam malih beba i da me novi problemi čekaju...nekad nismo ni svjesni koliko jedna obična menstuacija moze cijeloj obitelji izmjeniti život u tremutku.



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
22.6.2010 0:04:55   
sarayka
IZVORNA PORUKA: Hanady RR



ja zamisljam moja curica dođe i kaže mi...tada ću znati da vrjieme bas leti...da nemam malih beba i da me novi problemi čekaju...nekad nismo ni svjesni koliko jedna obična menstuacija moze cijeloj obitelji izmjeniti život u tremutku.




Zbog toga i ne razmisljam o tome user posted image
Zasada...


_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
22.6.2010 0:56:48   
neki
IZVORNA PORUKA: selina


IZVORNA PORUKA: neki

Ja sam prvu menstruaciju dobila sa 13g.
Sto se tice grudi,ne znam kad su tacno pocele rasti,ali su tek narasle posle porodauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Uvijek sam imala kompleks malih grudi,sreca sve dodje u normaluuser posted image user posted image


hahahhaa dobra si poslije poroda....evo ti malo od mene ako bas imas komplex zamisli kad moje rastu od 9 godine hehehehehhe


Ma sad su sasvim ok,ni premale,ni prevelike,TAMAMuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu selina)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
22.6.2010 15:48:43   
sporty mamaa
Ja sam prvu menstruaciju dobila sa 13 - 14 ne znam tacno, ali tako nekakouser posted image user posted image user posted image Meni smijesno kad kupim uloske, pa moja malena ( nema jos ni dvije godine) donese meni i kaze MAMINE PELENEuser posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
22.6.2010 15:51:42   
nikita
ja sa 11 god a malo prije toga su mi mama i tata objasnjavali sta me ceka uskoro user posted image

_____________________________

Boze hvala ti na ovom najljepsem daru...
EI 16.11.2009.

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
22.6.2010 21:55:25   
M kao Mama
IZVORNA PORUKA: nikita

ja sa 11 god a malo prije toga su mi mama i tata objasnjavali sta me ceka uskoro user posted image



Svaka čast tati, nikita

(odgovor članu nikita)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
22.6.2010 22:01:48   
Mona Mohamed
Prvu mjesecnicu sam dobila sa 12 godina..Moja najbolja prijateljica i ja u isto vrijeme. Zaista je tako bilo. Problem je bio sto ranije nismo vidjele kako se stavlja ulozak pa smo mi to uradile na svoj nacin..Ljepljiva strana uloska prema kozi..Auch! Vjerujem da se granica puberteta pomjera i u neku ruku mogla bi biti sasvim normalna..Sam tempo zivota roditelja, kasnije i djece, nauceno ponasanje, geni, ishrana..Sve dok nema nekih popratnih promjena stvarnog divljanja hormona, nema potrebe dizati prasinu. Neka su djevojcice i djecaci zivi i zdravi..I da..sve u svoje vrijeme..
Slatko su mi opisale neke forumasice kako su njihove majke dozivjele prvu mjesecnicu..Vjerujem da je to nesto posebno..Ona vise nije djevojcica..sada je na tragu da postane zena..
user posted image  za suze u ocima. Mene se je bas dojmilo.

_____________________________

Čovjeka kojeg se naopako vodi, postaje duševno i duhovno sve bolesniji… Odstupi li previše od svojih osnovnih pretpostavki, od uslova za vlastiti razvoj, od plana po kojem je skiciran, naći ce se u nevolji i doživjeće slom.
Aisha..30.7.2010.

(odgovor članu nikita)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
22.6.2010 22:04:08   
R&T@
Ja sam imala 11 godina, ali sam bila sokirana jer mi moja mama, koja je dobila u 15 godini, nije NISTA objasnila.
Vjerujte to joj veoma zamijeram...
I zato vec svojoj curici pricam o tome, i to svaki mjesec...
Ne znam koliko me shvata, ali barem se nece iznenaditi...

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
23.6.2010 1:06:04   
iv@ncica
ja  sa 12 ,5 god.  predobro  se  sjecam , ratno  stanje, ja  zavrsila u bolnici,   jos  sama...i u međuvremenu  dobila...probudila  se sa krvavom  plahtom  ispod  sebe...premrla sam  od  straha..iako sam  znala  za  sve  to..imala  sam stariju  sestru....uhvatilo  me  u  nezgodno  vrijeme  staraha ,  izgubljenosti  i samoce...i  nikog  pored  mene...uzas..vecina  tih bitnih  trenutaka  mi  se  tako nekako  odigrala  u  zivotuuser posted image ..uhhh..

_____________________________

Andrej-06.04.2009 ♥❤♥❤♥

Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Djevojčice sve ranije ulaze u pubertet
23.6.2010 1:18:47   
Anoniman
Nisam sigurna s koliko god sam dobila,čiiini mi se 13 ili 12 user posted image ali se dobro sjećam tog dana...ujutru krenula piškiti i ugledam nešto crveno...hm iako mama nikad sa mnom o tome nije razgovarala,bar se ne sjećam,ja sam znala (ne znam ni otkud)šta je i šta mi je činiti...uzela mamin uložak i pravilno zaljepila user posted image haha
Onda mami ispričala,znam da sam bila sva sretna i ponosna,osjećala se odraslom,jedva čekala da neko dođe pa da se pohvalim,naravno neko ženskog roda.
A sjećam se da sam jedno vrijeme redovno na ogledalu promatrala grudi(kojih još nije bilo) i sama sebe tješila "ma biće to ako Bog da" user posted image user posted image   a kada su počele rasti nosila najšire majice koje sam imala i sva pogrbljena hodala da sakrijem jer me ipak bilo sramota...!           -ovo je za teme "bila sam mala"

(odgovor članu R&T@)
  Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *