|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 13:24:18   
ziki
IZVORNA PORUKA: mama alma RR


Znači nije do religije, vremena, naroda, nego do onoga u kakvu si porodicu "upala". Takvih sumanutih razmišljanja ima i danas u 21 vijeku, kako živimo i odnosimo se jedni prema drugima, bit će toga još.


U potpunosti se slažem sa ovom. Ja sam Sandžaklijka, iz "planinske zabiti" koja se zove Sjenica. Nemam rođenog brata, niti imam rođenog daidže a nisam primjetila da je iko moju mamu gleda poprijeko a ne nešto drugo zato što nije rodila sina. Niti mi je ko biku smatro manje vrijednom već je bila poštovana u cijeloj porodici. Tetka, babina sestra je bolesna žena od 70 godina koja je spucala iz Sarajeva u Sjenicu da pravi društvo mojoj mami da nije sama sad kad se bliži dvije godine od kako mi je baba preselio. I još jedan konkretan primjer da nije ni vrijeme presudno jer kod nas imaju dvije stare džamije, obje nose ženska imana, jedna je džamija koju je Murat Paša Ćatović podigao svoj supruzi za ljubav, nekad 1850-tih. Bitno je biti insan i ko insan se prema drugom insanu donost, na žalost  ne insana je uvijek bilo i biće i takvi neinsani će malrtetirat ženu, djecu,  sve koji su u položaju da od njega/nje zavise.
A vezano za ove katove- dimije različiti ljudi imaju različite sisteme vrijednosti. Pa je nekom način da iskaže ponos na suprugu/ snahu time da joj u kontekstu mehreba kupi x katova/haljina sa sve nakitom koji uz to ide. (I tu sad ima svega ali nije tema ljutske mane i glupost)


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 13:31:17   
M kao Mama
IZVORNA PORUKA: ziki

IZVORNA PORUKA: mama alma RR


Znači nije do religije, vremena, naroda, nego do onoga u kakvu si porodicu "upala". Takvih sumanutih razmišljanja ima i danas u 21 vijeku, kako živimo i odnosimo se jedni prema drugima, bit će toga još.


U potpunosti se slažem sa ovom. Ja sam Sandžaklijka, iz "planinske zabiti" koja se zove Sjenica. Nemam rođenog brata, niti imam rođenog daidže a nisam primjetila da je iko moju mamu gleda poprijeko a ne nešto drugo zato što nije rodila sina. Niti mi je ko biku smatro manje vrijednom već je bila poštovana u cijeloj porodici. Tetka, babina sestra je bolesna žena od 70 godina koja je spucala iz Sarajeva u Sjenicu da pravi društvo mojoj mami da nije sama sad kad se bliži dvije godine od kako mi je baba preselio. I još jedan konkretan primjer da nije ni vrijeme presudno jer kod nas imaju dvije stare džamije, obje nose ženska imana, jedna je džamija koju je Murat Paša Ćatović podigao svoj supruzi za ljubav, nekad 1850-tih. Bitno je biti insan i ko insan se prema drugom insanu donost, na žalost  ne insana je uvijek bilo i biće i takvi neinsani će malrtetirat ženu, djecu,  sve koji su u položaju da od njega/nje zavise.
A vezano za ove katove- dimije različiti ljudi imaju različite sisteme vrijednosti. Pa je nekom način da iskaže ponos na suprugu/ snahu time da joj u kontekstu mehreba kupi x katova/haljina sa sve nakitom koji uz to ide. (I tu sad ima svega ali nije tema ljutske mane i glupost)



Joj, Ziki nisam mislila ništa loše, ja sam to napisala samo da bih napomenula da je to u tim krajevima tradicija, zadržana i dan danas, ali eto očigledno da se i to dalo u komercijalu, ko će više, ko će bolje.

Nedavno sam vidjela jednu fotografiju, na svadbi jedne djevojke, sve pozvane mlade žene koje su udate došle su u tim katovima, da li je to bilo djevojačko ili šta, ali prelijepe su bile. Meni su ti katovi nešto prelijepo.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 13:56:24   
ziki
Nismo se skontale, nisam mislila na tebe uopšte.
Ja sam na vjenčanju šerijatskom nosila kat. Nije bila moja želja već rezultat kompromisa. Ja nisam htjela svadbu već samo šerijatsko vjenčanje, večeru na kojoj su žene i muškarci odvojeni i da kod žena nema alkohola ni narodnjaka. Roditeljima mm je bila želja da obučem kat tih 30- 45 min dok smo se vjenčali. Ispoštovali oni mene, ispoštovala ja nih.


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 15:50:28   
vjestica
IZVORNA PORUKA: ziki

Nismo se skontale, nisam mislila na tebe uopšte.
Ja sam na vjenčanju šerijatskom nosila kat. Nije bila moja želja već rezultat kompromisa. Ja nisam htjela svadbu već samo šerijatsko vjenčanje, večeru na kojoj su žene i muškarci odvojeni i da kod žena nema alkohola ni narodnjaka. Roditeljima mm je bila želja da obučem kat tih 30- 45 min dok smo se vjenčali. Ispoštovali oni mene, ispoštovala ja nih.


meni je ovo dogovaranje za svadbu sa roditeljima mm zaostatak iz prošlih vremena koji je trebao izumrijeti
ja sam se udala za mm i kad smo dogovarali vjenčanje kompromis sam pravila sa mm, a ne sa njegovim roditeljima
nisam dala ni svojima ni njegovima da se mješaju, ni da me gnjave sa običajima



_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 23:44:24   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Vesela, ja ne znam šta je tebi to čudno za dimije, ja vjerujem da je to "dobri kat", ali da ta tavoja kolegica nije dobro shvatila ili ti nama nisi to dobro prenijela.

Za ostale koje ne znaju, u Sandžaku ili Crnoj Gori i danas postoji tradicija da se mlada pored vjenčanice presvači, pa i do sedam puta. Svako presvlačenje prati novi nakit, obuća i slično, za "dobri kat" koji se šije od svile izdvaja se od 2 hiljade eura pa nadalje, moj jedan rođak je svojoj snahi kupio u sklopu "dobrog kata" i fes sa dukatima, znači pravi pravcati dukati, a i majka moje nane je nosila isti takav kat u istom tom mjestu i bila je primjer žene koja je u to doba u Sanđaku rodila 8 kćeri, a muž ju je poštovao i pazio kao da je kraljica.

Znači nije do religije, vremena, naroda, nego do onoga u kakvu si porodicu "upala". Takvih sumanutih razmišljanja ima i danas u 21 vijeku, kako živimo i odnosimo se jedni prema drugima, bit će toga još.



ne, ne sve sam dobro shvatila, bila žena kod mene, ona je Bosanka a on Sandžaklija.... i kat nije kupljen, nego je pripadao svekrvi
Ona ne želi da ga nosi, kaže imam i ja svoju tradiciju i bosansku nošnju al neću eto ni moje ni njegove običaje, neka bude vjenčanica a oni zapeli
U pravu si da u nekim dijelovima Sandžaka ima ovakvih običaja, ja nisam iz tih dijelova pa ih kod mene u porodici ne praktikuju, hB jer mi je to pre*eravanje
Znam neke Sandžaklije koje se u crno zaviju da organiziraju ovakvu vrstu svadbe a sve da bi narod vidio i ibretio se, za ovako nešto treba para i mogućnosti
Bogme mnogi nisu u mogućnosti ni skromnu vjenčanicu kupiti nego je iznajme
Bit svega je ne miješati se u to šta će mlada obući, otkud nekom pravo??? svašta
Ako ja želim vjenčanicu ko je sveki da mi metne kat ili nešto slično pa da je i od suhog zlata
O tome ja govorim
E da u tim nekim mjestima u slučaju razvoda sve moraš da vratiš što si dobila od zlata, nek me neko ispravi ako griješim
Znam par brakova Sandžaklije su u pitanju kad su se razveli sve je zlato potraživano od mlade user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 23:47:31   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: vjestica

IZVORNA PORUKA: ziki

Nismo se skontale, nisam mislila na tebe uopšte.
Ja sam na vjenčanju šerijatskom nosila kat. Nije bila moja želja već rezultat kompromisa. Ja nisam htjela svadbu već samo šerijatsko vjenčanje, večeru na kojoj su žene i muškarci odvojeni i da kod žena nema alkohola ni narodnjaka. Roditeljima mm je bila želja da obučem kat tih 30- 45 min dok smo se vjenčali. Ispoštovali oni mene, ispoštovala ja nih.


meni je ovo dogovaranje za svadbu sa roditeljima mm zaostatak iz prošlih vremena koji je trebao izumrijeti
ja sam se udala za mm i kad smo dogovarali vjenčanje kompromis sam pravila sa mm, a ne sa njegovim roditeljima
nisam dala ni svojima ni njegovima da se mješaju, ni da me gnjave sa običajima




slažem se, valjda sama trebaš odlučiti šta da nosiš
Ziki ti si iz tih krajeva pa ti je ok a sad zamisli mene da mi neko donese kat za svadbu a meni se to ne dopada???? ma bježi bi ga katirala, hua user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 23:50:39   
Mirkica
a sta je kat ????

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 23:54:09   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Mirkica

a sta je kat ????


dimije i prsluče

vako nešto te mlade izgledaju


http://www.bihor-petnica.com/nosnja%20pestera.jpg

< Poruku je uredio veeseelaa -- 27.9.2010 23:56:23 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 23:58:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Mirkica

a sta je kat ????


dimije i prsluče

vako nešto te mlade izgledaju


http://www.bihor-petnica.com/nosnja%20pestera.jpg






veeseelaa ovo bi tebi dobro stajalouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
meni bas mocno izgledauser posted image

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Kako se nekada zivjelo
27.9.2010 23:59:48   
veeseelaa
hahahah da baš, još ovo maramče user posted image sve bi ih ovim okovima oko vrata po sred glave user posted image user posted image user posted image user posted image
da se razumijemo nemam ja ništa protiv dimija, ima zaista lijepih katova ono za poželjeti za obući al nisam za nametanje mladoj kako će izgledati za njen dan


< Poruku je uredio veeseelaa -- 28.9.2010 0:00:48 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:04:29   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

hahahah da baš, još ovo maramče user posted image sve bi ih ovim okovima oko vrata po sred glave user posted image user posted image user posted image user posted image
da se razumijemo nemam ja ništa protiv dimija, ima zaista lijepih katova ono za poželjeti za obući al nisam za nametanje mladoj kako će izgledati za njen dan






ja nisam opcenito za nikakva nametanja pa tako niti sta kome namecem niti meni iko smijeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
nije da nisu pokusavaliuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:09:24   
shejla
i ja se svaki dan iznenadjujem kakvih ljudi ima....
neki dan ja sa mamom u gradu i covjek neki prilazi, onako fin, kulturan na oko...  da nesto kao dobaci Lamiji (ona u kolicima budaljesa user posted image ) I tako covjek: masala, zdrav, ziv...bla bla.... kazem ja: curica je... A on, kao da sam ne znam ti sta (gluho bilo) rekla: aaaa, pa bice i musko, ako Bog da.... (kao da me utjesiuser posted image user posted image user posted image )
Pa kako stvarno ljudi mogu tako nesto izvaliti.... a uopce ne izgleda kao neki nepismeni, nekulturni papak....Bas fin gospodin user posted image

a slazem se sa veeselicom, za te obicaje svadbenske.... Postujem svacije, ali ne nameci mi nista

_____________________________

29.3.2009. rodila se ljubav najveca...mamina curica Lamija :)



(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:16:11   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Vesela, ja ne znam šta je tebi to čudno za dimije, ja vjerujem da je to "dobri kat", ali da ta tavoja kolegica nije dobro shvatila ili ti nama nisi to dobro prenijela.

Za ostale koje ne znaju, u Sandžaku ili Crnoj Gori i danas postoji tradicija da se mlada pored vjenčanice presvači, pa i do sedam puta. Svako presvlačenje prati novi nakit, obuća i slično, za "dobri kat" koji se šije od svile izdvaja se od 2 hiljade eura pa nadalje, moj jedan rođak je svojoj snahi kupio u sklopu "dobrog kata" i fes sa dukatima, znači pravi pravcati dukati, a i majka moje nane je nosila isti takav kat u istom tom mjestu i bila je primjer žene koja je u to doba u Sanđaku rodila 8 kćeri, a muž ju je poštovao i pazio kao da je kraljica.

Znači nije do religije, vremena, naroda, nego do onoga u kakvu si porodicu "upala". Takvih sumanutih razmišljanja ima i danas u 21 vijeku, kako živimo i odnosimo se jedni prema drugima, bit će toga još.


ovo za presvlacenje 7 puta prvi put cujem ovo svi vise znaju o Sandzaku neko i same Sandzaklijeuser posted image hajd nebitno mozda je ovo nekad bilo u nekim naseljima ili okolini Sandzaka ,Sandzak je sirok pojam obicaje donose svako iz svoje kuce ja svoje obicaje kreiram kako meni odgovara i dogovor sa mm inace cinimi se da je tema kako se nekad zivjelo a da se vise prica o obicajima koji su mozda tacni ili delimicno  neznma,a tema o obicajima vec postoji jer obicno je to neko reko ovom pa onaj onom i tako se prenosi i tako svi vise znaju o"tudjim obicajima i tradiciji nego svojim"da me pogresno neshvatite ne demantujem Almin post jer ja neznam jel ovo istina ili nije ja sam rodjena u drugoj sredini i nisam se presvlacila 7 puta nisu me kitili zlatom i dukatima mozda je trebalo neznam ali ja se ne udajem za "publiku"i nisam slika da bi me gledali tako da sam sve radila da bi meni bilo lijepo znaci govorim u svoje ime neznam kako je kod drugih,ali sam bez ljutnje primjetila da sve sto je kao lose dolazi iz Sandzaka mene ne vredja jer ja znam ko sam sta sam i odakle sam ponosim se tim ali ako vec pricamo nemora se govorit Sandzak ovo ili ono sad kad bi ja iznosilo pojedinosti sta mi se svidja ili ne svisdja u BiH vjerovatno bi me svi napali misleci da ima nesto protiv Bosanaca naravno sto nije tacno ali  da  nebi  bila  pogresno shvacena i opet ponavljam ne raspravljam se nebi da moj post pogresno bude shvacenuser posted image iznosim samo svoje misljenje ako imam pravo ne touser posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:16:34   
Hanady RR
šejla e taj gospodinuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
al nemoj da te to zamar...moš mislit šta sam ja sve čula sa dvije curiceuser posted image user posted image user posted image user posted image

Pita mene jedna komšinica kad sam stariju rodila šta sam rodila i nakon dgovora curica kaže '' hajd eto nek je živa i zdrava''. kako joj je ime i ja ponosna kažem hanadi...kaže ona meni..a jesi to dala muško ime da ti drugo muško bude...ja reko aha kako si pogdoila...a ona...ma znal asma ja pmetna si tiuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
zamisli šta mi kaže žena sa 3 odrasle kćeriuser posted image user posted image user posted image user posted image areko bi čovjek fina kona...more maršššššššš...

a ja bih voljela u katu da sam se udala...
da mi je ko ovakav sa slike navalio na kosti...nebi sigurno suze pustila za mamom i sekom i što se udajem...nego bi sam sebi padala od šegeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image sve slike bi nam bile sa golemim osmejhom mojimuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu shejla)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:17:20   
ziki
Ja sam vec rekla da kod tih katova i obicaja ima svega i da se to granici sa ljudkom gluposcu. Ni u mojoj porodici nije obicaj da se to oblaci ali kao sto rekoh kompromis. Necu da vam se pravdam, al  zar  sustina braka nije jedan veliki kompromis i dogovor? MM je htjeo da ispuni njihovu zelju, ako je on ispunio sve moje zelje i ja sam njemu tu jednu. Vezano za zlato kakvi su obicaji prilikom razvoda ne znam ali znam da po Serijatu zeni treba da se da mahreb u zlatu, odjeci i parama i da je to zenino te da se u slucaju razvoda dio u parama obavezno isplacuje zeni, ona to potrazuje a ne od nje. 

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:21:38   
shejla
IZVORNA PORUKA: ziki

Ja sam vec rekla da kod tih katova i obicaja ima svega i da se to granici sa ljudkom gluposcu. Ni u mojoj porodici nije obicaj da se to oblaci ali kao sto rekoh kompromis. Necu da vam se pravdam, al  zar  sustina braka nije jedan veliki kompromis i dogovor? MM je htjeo da ispuni njihovu zelju, ako je on ispunio sve moje zelje i ja sam njemu tu jednu. Vezano za zlato kakvi su obicaji prilikom razvoda ne znam ali znam da po Serijatu zeni treba da se da mahreb u zlatu, odjeci i parama i da je to zenino te da se u slucaju razvoda dio u parama obavezno isplacuje zeni, ona to potrazuje a ne od nje. 


e ako je on ispunio SVE tvoje zelje...neka si onda user posted image

_____________________________

29.3.2009. rodila se ljubav najveca...mamina curica Lamija :)



(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:29:24   
shejla
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

šejla e taj gospodinuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
al nemoj da te to zamar...moš mislit šta sam ja sve čula sa dvije curiceuser posted image user posted image user posted image user posted image





mogu misliti....a da vidis tek u komisluku komentara...ja sam u mahali,  pa ti je to aman za aman....
kaze komsija (tek se doselio iz PM....sa bradom i kratkim pantolama), nesto lupao pred kucom pa ja sisla da mu je*** familiju i kazem da mi dijete ne moze spavati od njih u svako doba dana lupaju... Kaze on: ooo izvini, ne bih ja djetetu, oprosti...zaboravio....nek ti bude dobar musliman user posted image  Kazem ja: muslimanka?! On me gleda u cudu.... pa, reko, curica je... A on kaze: aaa (ono kao aha..) i nista vise user posted image user posted image user posted image  

Ja ljude koji tako (i slicno, zatucano) razmisljaju gledam isto kao nepismene... potpuno mi se srozaju pred ocima poslije takvih komentara o muskoj/zenskoj djeci.... cak iako se, kao, shale...

< Poruku je uredio shejla -- 28.9.2010 0:33:32 >


_____________________________

29.3.2009. rodila se ljubav najveca...mamina curica Lamija :)



(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:31:08   
Anoniman
Bila sam na romskoj svadbi gdje je takodje obicaj, te dimije, dukati. sto vise to bolje, kana na ruke, na noge, mladoj se stavlja kad mladozenja dodje po nju crvena marama na glavu, pa onda ona kuka za ocem, majkom, bracom, sestrama i td..Otac njen dijeli pare, kumovima i sta ti ja znam ...onda idu kod njenog muza na svadbu bez njenih svatova, e tu se presvlaCi sto vise puta to bolje....Ova cura je na sebi imala pa sigurno jedno 30 kg zlata na sebi...I kace joj se pare na odjecu..Svadba je trajala 3 dana...Ona mora ponijeti miraza, ne moze se praznih ruku. a i kad dodju po nju, cjenkaju se za koliko ce je dati....
Takodje su joj stavljali hljeba u jednu ruku i soli u drugu....

(odgovor članu ziki)
  Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:31:45   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: shejla

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

šejla e taj gospodinuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
al nemoj da te to zamar...moš mislit šta sam ja sve čula sa dvije curiceuser posted image user posted image user posted image user posted image





mogu misliti....a da vidis tek u komisluku komentara...ja sam u mahali,  pa ti je to aman za aman....
kaze komsija (tek se doselio iz PM....sa bradom i kratkim pantolama), nesto lupao pred kucom pa ja sisla da mu je*** familiju i kazem da mi dijete ne moze spavati od njih u svako doba dana lupaju... Kaze on: ooo izvini, ne bih ja djetetu, oprosti...zaboravio....nek ti bude dobar musliman user posted image  Kazem ja: muslimanka?! On me gleda u cudu.... pa, reko, curica je... A on kaze: aaa (ono kao aha..) i nista vise user posted image user posted image user posted image  










user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu shejla)
  Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:35:15   
shejla
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

Bila sam na romskoj svadbi gdje je takodje obicaj, te dimije, dukati. sto vise to bolje, kana na ruke, na noge, mladoj se stavlja kad mladozenja dodje po nju crvena marama na glavu, pa onda ona kuka za ocem, majkom, bracom, sestrama i td..Otac njen dijeli pare, kumovima i sta ti ja znam ...onda idu kod njenog muza na svadbu bez njenih svatova, e tu se presvlaCi sto vise puta to bolje....Ova cura je na sebi imala pa sigurno jedno 30 kg zlata na sebi...I kace joj se pare na odjecu..Svadba je trajala 3 dana...Ona mora ponijeti miraza, ne moze se praznih ruku. a i kad dodju po nju, cjenkaju se za koliko ce je dati....
Takodje su joj stavljali hljeba u jednu ruku i soli u drugu....


joj svadbe...mora mlada na pripreme prije udaje ...visinske...user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

29.3.2009. rodila se ljubav najveca...mamina curica Lamija :)



(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:37:20   
Visnja RR
dio muske nosnje nekad... u planinskim selima user posted image

user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:40:22   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: shejla

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

Bila sam na romskoj svadbi gdje je takodje obicaj, te dimije, dukati. sto vise to bolje, kana na ruke, na noge, mladoj se stavlja kad mladozenja dodje po nju crvena marama na glavu, pa onda ona kuka za ocem, majkom, bracom, sestrama i td..Otac njen dijeli pare, kumovima i sta ti ja znam ...onda idu kod njenog muza na svadbu bez njenih svatova, e tu se presvlaCi sto vise puta to bolje....Ova cura je na sebi imala pa sigurno jedno 30 kg zlata na sebi...I kace joj se pare na odjecu..Svadba je trajala 3 dana...Ona mora ponijeti miraza, ne moze se praznih ruku. a i kad dodju po nju, cjenkaju se za koliko ce je dati....
Takodje su joj stavljali hljeba u jednu ruku i soli u drugu....


joj svadbe...mora mlada na pripreme prije udaje ...visinske...user posted image user posted image user posted image  

Lijepo je vidjeti kako to drugi rade, to sam ja samo ukratko napisala,ali u zivotu nisam vise para vidjela i zlata na jednoommjestu vec na toj svadbi...Lete pare na violinu, na kumove, Mlada je izgledala ko bozicno drvce...Imala je i krunu od zlata na glavi...Kad su se cjenkali njen otac trazio valjda puno vidim mladozenja mase rukom kao ne pristaje, pricali na romskom a ja ne divanim taj pa ako stako prevede  super...hahahha

(odgovor članu shejla)
  Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:40:31   
Anoniman
Visnja kakve su ovo slapiceuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Visnja RR)
  Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:40:58   
Hanady RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
kako ti ovaj čuvar jaja na um pade...a i ja se sjećam neke emisije kad su nam opisivali kako se pleteuser posted image user posted image user posted image user posted image i za šta služi...
A ovo za rome istina je...ja sam prije rata bila na jednoj svadbi Romskoj...naselje u kome sam dorsala je imalo tu čast da nam cribaša živi blizu...oni jako poštuju komšije i koga zovnu na svadbu to je čast...uh 3 dana nismo bili al onaj koji smo bili...ja šta je mlada pornosla na sebi, svile, kadife, zlata i love...čovječe da ti pamet stane...al što romkinje plešu po 3 dana i nikad ne staju e vala to vrijedi vdijeti. user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 0:48:13   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
oni jako poštuju komšije i koga zovnu na svadbu to je čast...uh 3 dana nismo bili al onaj koji smo bili...ja šta je mlada pornosla na sebi, svile, kadife, zlata i love...čovječe da ti pamet stane...al što romkinje plešu po 3 dana i nikad ne staju e vala to vrijedi vdijeti. user posted image


Upravo tako imala je ova i standardnu bijelu vjencanicu, ali kao sto rece presvlacila se x puta sve skupocjeni materijali....Imaju kumove, onda stare svatove, tako se zovu, to su bas pocasni gosti oni darivaju mladu ali i njen otac dariva njih...Muzike je bilo mislim citav jedan orkestar, ipak valja tamburati sve to vrijeme...

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *