|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Prvacici
28.11.2011 11:32:42   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR


U Hrasnici djeca počinju da uče pjesmice (?) u prvom polugodištu, naravno sa roditeljima jer djeca ne znaju da beknu ni slova ... i to iz bosanskog i muzičkog.

Debiluk.



Ovo je i kod nas bio slučaj. Budući da moja H. nije znala dobro čitati u prvom polugodištu ja sam je slala bez naučene pjesmice u školu, uz pismo učiteljici:
" Po planu i programu koji je usvojen od strane Min. obrazovanja, djeca ne moraju znati čitati niti trebaju znati poznavati slova pri upisu u prvi razred. S tim u vezi moje dijete nije u mogućnosti da uradi zadaću koja joj je zadana, budući da nije još učila slova, a bez tog znanja teško može naučiti pjesmicu napamet. "
S poštovanjem,
_____________




eh pošto si to fino sročila ja ga odmah copy past da imama iduće godineuser posted image
šta znam ja koja će me zalačiti učiteljica...da ja spremim za svaki slučaj...

user posted image user posted image user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Prvacici
28.11.2011 11:39:46   
ElmaB
I Tea je imala do sada dvije pjesmice da nauči, ali kako su uz knjigu muzičkog dobili i cd, onda na osnovu slušanja treba nauči određenu pjesmicu. Za sada to ide bez problema, jer je većinu tih pjesmica već učila u vrtiću.

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Prvacici
28.11.2011 11:41:20   
taurus
uh vi mene isprepadasteuser posted image

znači sve zavisi od škole i učiteljice, pa zar ne bi svi trebali imati isti plan i programuser posted image

hanady iste brige i pitanja imamo, ja se toliko brinem kako ćemo se organizovatiuser posted image

hanabanana kakav si odgovor dobila od učiteljice na ovo pismo
u pravu si da im ne treba šutiti i pustit da rade šta hoće, ali opet ja se boljim da kod djeteta ne postignem kontra efekat tj. da ne pomisli da ga mama uvijek može "spasiti" od zadaće

ovo što je elma pisala da rade iz matematike i likovnog već radi u vrtiću
slova skoro sva raspoznaje (ponekad pobrkauser posted image ) a o čitanju nema govora
a najgore mi je što on i nije baš zainteresovan za pisanje, njemu je to mrskouser posted image
pričala sam i sa učiteljicom u vrtiću i rekla mi je da ih ne treba forsirati, da ima dovoljno vremena do škole da se promijeni

ne znam trebam li ga "tjerati" da piše slova i da uči čitatiuser posted image
bojim se da mu ne zgadim školu, prije nego i krene

(odgovor članu bananica)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Prvacici
28.11.2011 11:48:39   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: taurus

hanabanana kakav si odgovor dobila od učiteljice na ovo pismo
u pravu si da im ne treba šutiti i pustit da rade šta hoće, ali opet ja se boljim da kod djeteta ne postignem kontra efekat tj. da ne pomisli da ga mama uvijek može "spasiti" od zadaće


Moje dijete nije znalo šta sam ja napisala učiteljici. user posted image
Sada kad pišem komentar pišem na čirilici, jer je H. ne poznaje.
Učiteljica je reagovala vrlo pozitivno.
Ja sam poslije svoje reakcije uredno otišla na prve informacije i objasnila svoj stav. Ona se uglavnom složila sa mnom, moj komentar nije bio upućen lično njoj nego onim koji se igraju Min. obrazovanja.
Ja sam H. dva puta poslala bez zadaće i kad je bila matematika u pitanju, a jednom kad je bila pitanju Okolina.
Iz matematike sam odbila da joj dam nož da delja drvo, jer mislim da je opasno dati nož dijetetu od 6 godina, što sam i napisala. A iz Okoline sam odbila izaći i trgati grane drveća, jer smatram da su stabla pluća grada.  

IZVORNA PORUKA: taurus

ne znam trebam li ga "tjerati" da piše slova i da uči čitatiuser posted image
bojim se da mu ne zgadim školu, prije nego i krene


Moje mladje dijete ne zna ni jedno jedino slovo.
Meni ne pada napamet da je tjeram.
H. je slova znala sam dvije godine, slovakala je sa pet, a citati je naučila sama, ne znam ni kada, bila je prvi razred, možda u septembru te godine.

< Poruku je uredio hanabanana -- 28.11.2011 11:50:52 >

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Prvacici
28.11.2011 11:53:36   
Hanady RR
ženo hvala što postojiš...komentare pisati na ćiriliciuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Prvacici
28.11.2011 11:53:44   
taurus
dobro je da si naišla na razumijevanje od strane učiteljice
a gdje se sjeti ćiriliceuser posted image user posted image user posted image
moram i ja ponoviti pisana slova na ćirilici, nisam ih godinama koristilauser posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Prvacici
28.11.2011 11:56:58   
hanabanana
H. učiteljica na svakom roditeljskom koji smo imali do sada ( znači u prvom i drugom razredu ) skreće pažnju roditeljima:
NE RADITE ZADAĆU UMJESTO DJECE. JA TO VIDIM. NE OCJENJUJEM VAS, NEGO NJIH.

Znači, nikada nije reagovala na konstruktivan prijedlog ili reakciju, ali na to što drugi roditelji rade zadaću za svoje prvačiće i sada učenike drugog razreda, uvijek reaguje.

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Prvacici
28.11.2011 12:01:22   
Blue rose RR
Pohvale za "sročeno" obrazloženje Hanabanana.
Osjećam kod sebe izuzetnu ljutnju i agresivnost kada neko pokušava da me uvjeri da je devetogodišenje obrazovanje i rani polazak u školu izuzetno povoljno za dijete i da je prvi razred "samo igra"  - smajlikojipovraćaiudarasebeuglavu :(

Frapirana sam ostala nekad u augustu ove godine, kada mi je dijete zatražilo novi "Bosanski jezik" jer je stari ispisala, i dok smo se vozili u autu muž i ja, a prethodno kupili novu knjigu Bosanskog jezika, u kojoj poslije 10 -te stranice naravno pjesmica i slova koja kreću od slova "LJ", zatekla tekst ispod neke pjesmice u smislu: "ukoliko želite da naučite više o npr. snijegu, suncu, posjetite sa vašim roditeljima ili enciklopediju ili wikipediju ..." ili su bile prezentovane knjige određenih autora.

Fuj.

Ogorčena sam i ljuta. Pas im .... zar ne shvataju da su hem ukrali djeci djetinjstvo, hem ih kljukaju ionako nebitnim stvarima.
Shvatam ja da postoji različitih učitelja/učiteljica, i različitih metoda prezentovanja gradiva, ali kada vidim šta u svom sastavu imaju knjige za osnovno obrazovanje - šta drugo da očekujem od učitelja kada mu je servirana nebuloza.
Mada - čast izuzecima - većina nastavnog kadra je svjesna da će roditelji raditi sa malim brojem učenika, i samim time će ti učenici popravljati prosjek razredu, i moći će se pravdati za onaj dio učenika koji nemaju tu privilegiju da ili imaju roditelje koji su posvećeni, ili imaju neke druge predispozicije kada je škola u pitanju.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Prvacici
28.11.2011 13:17:50   
dinaa
IZVORNA PORUKA: hatepsut

Kad su nama predstvaljali devetogodisnje skolovanje..ja sam bila odusevljena!Medjutim kad su djeca posla u skolu...druga prica..kakva igra kakvo li sta...


Ja o ovome pricam evo cetiri godine,kakva igra,gdje se to igraju mozda na tjelesnom??
Moje dijete je cetvrti razred,gradivo je preobimno,ali treci je gori nego cetvrti u trecem uce i teblicu mnozenja i dijeljenja,a u cetvrtom uce cirilicu i prosiruju vec steceno znanje.
Ja sa svojim djetetom nikad nisam ni ucila ni zadacu radila,tu sam bila ako nesto zapne ali nisam sjedila s njim za stolom i pisala s njim,zadacu obavezno i dan danas pregledam kad uradi a isto tako ga ispitam kad nauci lekciju.
Prvi razred je sve samo nije igra,slova se uce bez nekog reda npr.uci se slovo A i Suser posted image
I opet ponavljam moj savjet roditeljima ne dajite djecu u skolu ranije bez obzira sto vi mislite dijete je spremno itd...njemu ce faliti ta godina igre i slobode od skolskih obaveza!!!


_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Prvacici
28.11.2011 13:37:23   
hatepsut
Moj djecak kad je krenuo u skolu imao je 6,5godina.a ja kad sam krenula u skolu imala sam 7,5godina !
Ja sam sa mojim  radila zadacu..ali ne u smislu da ja radim,nego ja nadgledam...usput ponovimo gradivo koje su radili i to je to..
Dina kako vasi odgovaraju M.Okolinu ? Odogvaraju na pitanja ili ? Nasi moraju pricati lekciju user posted image po meni to nigdje veze,ali takav plan i program.
Neka sve i ucenje i mnogo zadace..sve to na stranu..ali meni su gori odnosi izmedju djece...dodje mi da ga prebacim u drugu skolu...uz sve to roditelji se mnogo mjesaju u njihove odnose..meni je normalno da se ponekad i posvadjaju...ali mi nije normalno da mame nadugo i na siroko o tome diskutuju,i imam osjecaj da djecu "guraju" da odmah budu "veliki".Mislim idu iz krajnosti u krajnost,nikako ne dopustaju djeci da budu djeca !
Zbog gore navedenih razloga prestala sam ici na informacije u datom terminu,nego sam zamolila uciteljicu da dodjem drugim danom...


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Prvacici
28.11.2011 13:40:41   
dinaa
Hajmo draga ti i ja na temu "Nasi skolarci"da ovu ne zatrpavamo,ti copy svoj post i nastavljamo tamo,moze???user posted image
Sigurna sam da je ova tema bila a sada je nema,dobro neka nas onda moderator uputi gdje da pisemo o vecim skolarcima!

< Poruku je uredio dinaa -- 28.11.2011 13:46:07 >


_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Prvacici
28.11.2011 19:21:53   
hatepsut
Hajde ti otvori,pa da diskutujemo,ima ovdje jos mama koje imaju skolarce :)

_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Prvacici
28.11.2011 19:58:37   
mama75
IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Sreća mi smo ove godine zaobišli školu jer je kikica rođena u oktobru.
Ali iz nekoliko izvora sam zaključila da je u svakoj školi različito. imam koleginicu čiji mali ide u Hrasnicu u prvi razred i koji stalno ima neku zadaću, dok koleginica ima rodicu čija kći ide na Grbavici u prvi razred i ova nikako nema zadaćeuser posted image

U Hrasnici djeca počinju da uče pjesmice (?) u prvom polugodištu, naravno sa roditeljima jer djeca ne znaju da beknu ni slova ... i to iz bosanskog i muzičkog.

Debiluk.

Iskreno mi je žao što ne mogu djetetu naći guvernantu to 4. razreda user posted image

Voljela bih da se jave mame prvačića pa da nam prenesu svoja iskustva.


Da nisam ja a rodica? user posted image Moja kcerka jos nema zadace u skoli. Do sada je trebala nauciti 2 pjesmice iz muzickog i 2 iz bosanskog. Sve sto treba za sada zavrse u skoli. A da, pravili smo kavdar i kocku po shemi iz knjige user posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Prvacici
28.11.2011 20:01:50   
mama75
IZVORNA PORUKA: dinaa

IZVORNA PORUKA: hatepsut

Kad su nama predstvaljali devetogodisnje skolovanje..ja sam bila odusevljena!Medjutim kad su djeca posla u skolu...druga prica..kakva igra kakvo li sta...


Ja o ovome pricam evo cetiri godine,kakva igra,gdje se to igraju mozda na tjelesnom??
Moje dijete je cetvrti razred,gradivo je preobimno,ali treci je gori nego cetvrti u trecem uce i teblicu mnozenja i dijeljenja,a u cetvrtom uce cirilicu i prosiruju vec steceno znanje.
Ja sa svojim djetetom nikad nisam ni ucila ni zadacu radila,tu sam bila ako nesto zapne ali nisam sjedila s njim za stolom i pisala s njim,zadacu obavezno i dan danas pregledam kad uradi a isto tako ga ispitam kad nauci lekciju.
Prvi razred je sve samo nije igra,slova se uce bez nekog reda npr.uci se slovo A i Suser posted image
I opet ponavljam moj savjet roditeljima ne dajite djecu u skolu ranije bez obzira sto vi mislite dijete je spremno itd...njemu ce faliti ta godina igre i slobode od skolskih obaveza!!!


Moram malo reagovati: pa i mi smo u 2. razredu ucili tablicu mnozenje i dijeljenja. I cirilicu tj latinicu  smo ucili u 2. razredu.

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Prvacici
28.11.2011 20:06:17   
dinaa
Ma nisam mislila da im je to previse,znam da smo i mi tada ucili nego eto samo napisah sta radeuser posted image

hatepsut imas pp


< Poruku je uredio dinaa -- 28.11.2011 20:07:40 >


_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Prvacici
28.11.2011 21:45:43   
taurus
a šta uče iz tog predmeta okolina, je li to kao u našem dobu poznavanje prirode i društvauser posted image
i da li od prvog razreda imaju strani jezik

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 166
   [Obrisana poruka]
28.11.2011 21:57:28   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu taurus)
  Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Prvacici
28.11.2011 21:59:11   
klemzi
Prvi strani od 3., drugi od 6. razreda!
U TK prvi strani jezik od prvoguser posted image , a drugi isto kao kod vas

_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 168
   [Obrisana poruka]
28.11.2011 22:07:41   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu klemzi)
  Neposredna veza do poruke: 169
   RE: Prvacici
28.11.2011 22:10:01   
klemzi
Al prvi, ne znam...prerano brate

Ma jašta nego je rano, ispatiše se i djeca i kolege user posted image


_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Prvacici
28.11.2011 22:11:54   
Blue rose RR
Neka na  je Bog na pomoći. Ja već sebe vidim kako histerišem na gradivo koje se zadaje djeci.
Iskreno - drago mi je što nije krenula ranije u školu, drago mi je što će znati i čitati i pisati, i mislim da  će lakše podnijeti teret škole makar u prvom razredu.


A zar u prvom razredu ima strani jezik? Ja prvi put čujem za to. Ili sam nešto pogrešno razumjela.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Prvacici
28.11.2011 22:42:14   
Amam
Evo jedne mame,koja je malo je reci ljuta na 9-ogodisnju skolu a o cikama iz Min necu ni da pricam user posted image .
Prvacic od ove godine Tk.
Imamo strani jezik,znaci od prvog razreda,koji se uci kao kroz igru,tj svodi se na boje i brojeve.
Okolina je predmet slican PiD.
A iz bosanskog su vec poceli uciti slova,tj vec njih 4-5 do sada.
Iz matematike uce geometrijske oblike user posted image .
Do sad su ucili 4 pjesmice,tj njih 3 su bile iz okoline,kojih nema u knjizi nego uciteljica "skine" s neta i zalijepi im u svesku.
Zadace ima previse rekla bih.Svaki dan se iz skolske sveske prepise u domacu i jos uz uvijek bude stranica ili dvije iz udzbenika/r.sveske.
CD koji je dosao uz udzbenik muzicke kulture vrti redovno,ali te pjesmice ne uce na pamet.
Iz likovnog su do sad pravili jeza,stonogu,vocnu salatu(pravu),a sta su sve crtali,to je prica za sebe,samo cu reci da je odnijela vec 3.blok
Svaki dan ima 3 casa.
Moja A kad je krenula imala gotovo 6,5 god.Znala je sva slova pisati,samo stampana velika,jednostavnije rijeci je i citala.Znala je i brojeve.Sad zna i mala stampana i cita,doduse jos na slogove ili slova pojedinacno ali zna sta je procitala.Ja je nisam ucila,kad je pohvatala,nemam pojma.

_____________________________

Cvjetak<3curetak A-2005.
Mamina maza E-2011

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 172
   RE: Prvacici
28.11.2011 22:47:28   
madam x
Zavisi mnogo i od učitelja, ne mora se zadavati toliko zadaće, zašto iz školske prepisivati u domaću. Moja kćerka je treći razred i još se nije napatila a ni ja.
A što se tiče likovnog, pa to je pohvalno, moja kćerka isto troši već treći blok,a čini mi se još više kod kuće, za svoje neke švrljarije.

(odgovor članu Amam)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: Prvacici
28.11.2011 22:49:17   
klemzi
A zar u prvom razredu ima strani jezik? Ja prvi put čujem za to. Ili sam nešto pogrešno razumjela.
Da, u prvom razredu osnovne škole ima prvi strani jezik...prestrašno, meni bar.
Uče green, red, white...i sl. user posted image Moja kolegica kaže da se smori s njima, a njima jadnima ništa nije jasno user posted image user posted image

_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu Amam)
Neposredna veza do poruke: 174
   RE: Prvacici
28.11.2011 22:50:27   
taurus
blue rose ja koliko sam shvatila u TK strani jezik je od 1. razreda a kod nas od 3.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *