|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 17:33:41   
chuci
ni moja isto nije hopsala nikad  kad smo je stavljali, iako smo je mi pokušavali hopsati, ali ona ukoči nogice i neće. Kako je u svemu drugom mašAllah napredna što se tiče motorike odustali smo od toga da je tjeramo da hopsa. ni sada ne hopsa kad stoji.

ostalo je pravo napredna, prebacuje se, vrti, posjeda se sama, ima bočnu zaštitu od prevaljivanja kad sjedi, puzala je donedavno kao vojnik (što se ustvari ne broji kao puzanje nego kao priprema za puzanje), jučer je puzala četveronoške tako da koristi jedno koljeno i jedno stopalo, a danas već puže na koljenima, diže se uz namještaj pravilno (diže se nogicama, rukicama se samo pridržava za stvari a ne vuče se) i hoda pridržavajući se uz namještaj.


kad budem kod seke skeniraću ti članak pa poslati na pp.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 17:35:43   
chuci
jah što se tiče naših pedijatara, nekad imam osjećaj da im je posao pravo mrzak. samo kad je nešto baš kritično šalju te dalje. Kod moje zaove dijete nije govorilo do 4,5 godine. išao je redovno pedijatru, i nikada joj nisu skrenuli pažnju da bi ga trebala odvesti logopedu. 

_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 17:52:38   
teacher75
nama je bas pedijatrica rekla da je beba vjerovatno lijena a da je motoriski razvoj ok, jer da je nesto problematicno vidjelo bi se bas u pocetku a ti rece da fizijatri kazu da nema lijenih beba

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 17:54:17   
teacher75
sto se tice govora, moja rodica nije progovorila do 4. godine, roditelji se pravo brinuli, vodili je logopedu i na kraju sve ok, kad je propricala nije stala user posted image

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 18:24:02   
Anoniman
teacher najbolje da se obratiš fizijatru, ako imaš sumnju i neka ti on odredi vježbe ako bude bilo potrebe...
Evo ja ću ti postaviti nekoliko pitanja ako ti je odgovor DA bar na jedno od ovih pitanja obavezno se javi:
- Jesil imala komplikovanu trudnoću i porod
- Je li apgar bio ispod prosjeka (optimalno je 10)
- Je li dijete rođeno u asfiksiji (nedostatku kisika) je li bila potrebna reanimacija
- Je li težina bila ispod normalne (2.5)
- Je li imala odsustvo refleksa
- Je li bio pojačan tonus
- Da li je beba imala poteškoće kod dojenja
- Da li je gubila ne težini
- Da li je padala (sa ležaja i sl)...





< Poruku je uredio Hanady RR -- 1.6.2010 22:54:40 >

(odgovor članu chuci)
  Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 18:27:14   
bebacha
B"eskva izvini sto se mjesam al za" nije tezina ispod normal ako je manja od2,5 kg'' malko si se vje"ovatno zeznula u pisanju

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 18:29:43   
teacher75
IZVORNA PORUKA: Breskva

teacher najbolje da se obratiš fizijatru, ako imaš sumnju i neka ti on odredi vježbe ako bude bilo potrebe...
Evo ja ću ti postaviti nekoliko pitanja ako ti je odgovor DA bar na jedno od ovih pitanja obavezno se javi:
- Jesil imala komplikovanu trudnoću i porod
- Je li apgar bio ispod prosjeka (optimalno je 10)
- Je li dijete rođeno u asfiksiji (nedostatku kisika) je li bila potrebna reanimacija
- Je li težina bila ispod normalne (2.5)
- Je li imala odsustvo refleksa
- Je li bio pojačan tonus
- Da li je beba imala poteškoće kod dojenja
- Da li je gubila ne težini
- Da li je padala (sa ležaja i sl)...






odgovor je DA samo na jedno pitanje, a to je tezina koja je bila 3.2kg, sto mislim da nije ispod prosjeka sve ostalo je bilo bez ikakvih problema, trudnoca, dojenje, mjere, nije nikad pala, itd...


< Poruku je uredio Hanady RR -- 1.6.2010 22:54:56 >


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 18:32:39   
bebacha
ma ni to nije DAuser posted image user posted image jer je svaka tezina iznad 2,5kg normalna

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 18:35:01   
teacher75
ma po nekoj mojoj intuiciji, ne treba da se brinem, ali kad je uporedjujem sa drugim bebama, onda vidim da nije dovoljno aktivna i ziva, al ona je inace jako mirna beba od samog pocetka, mislim da je u pitanju temperament i genetika a ne nesto ozbiljnije

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 18:42:35   
Anoniman
jest napravila sam lapsususer posted image , bilo bi dobro da se ispravi... ovaj moj mi ne da mira...
Nemoj da brineš teacher, a da otkloniš sumnju idi fizijatru i završi to...
Ti nju i dalje stimuliši, igrajte se, uživajte i to će doći na svoje...

(odgovor članu teacher75)
  Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 22:19:53   
chuci
e čuj pedijatrica rekla da je beba lijena. po mom mišljenju lijena beba bi bila ona koja može a neće, a ne ona koja još uvijek ne može nešto da uradi.

kažeš rekla ti pedijatrica da bi se da nešto nije u redu vidjelo u početku. u početku se gledaju refleksi, što ne znači da kasnije u motoričkom razvoju ne može doći do popravljivog kašnjenja. i ja sam primjetila da je ne pregledaju tako detaljno kao na prvom pregledu, tada su sve gledali, i motoriku uključeno, a kad smo išli npr sa 7 mjeseci na vakcinu nisu ništa ni gledali, ni pitali na pregledu. a po meni bi bilo logično da me pita npr jel hvata predmete rukom, ili nešto bar. nego

našim pedijatrima je bitno ono na početku oni pregledi refleksa, a kasnije sve pripisuju lijenosti bebe, što nije u redu. možda beba treba pomoć u obliku vježbi ili nešto. ali lahko je reći ma nemojte se brinuti, ona je samo lijena. nekad im mrsko odgovoriti na pitanje lijepo, a kamo li da ti nešto sami kažu.

ti sama procijeni jel trebaš ići doktoru, možda se ona ponekad okrene, ali ne često jer je to još ne interesuje. da li provodi dovoljno vremena na tvrdoj ravnoj podlozi, dovoljno velikoj da se može okretati.
kad je Ajša tek propuzala ono vojnički ja sam joj stavljala igračke ali nije htjela da dođe do njih, ali bi do daljinskog ili laptopa uvijek dolazila. možeš probati da je motivišeš daljinski ili telefonom ako to voli dirati (ja još nisam vidjela bebu koju ne zanima to).

< Poruku je uredio chuci -- 1.6.2010 22:23:41 >


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 22:35:01   
teacher75
IZVORNA PORUKA: chuci

e čuj pedijatrica rekla da je beba lijena. po mom mišljenju lijena beba bi bila ona koja može a neće, a ne ona koja još uvijek ne može nešto da uradi.

kažeš rekla ti pedijatrica da bi se da nešto nije u redu vidjelo u početku. u početku se gledaju refleksi, što ne znači da kasnije u motoričkom razvoju ne može doći do popravljivog kašnjenja. i ja sam primjetila da je ne pregledaju tako detaljno kao na prvom pregledu, tada su sve gledali, i motoriku uključeno, a kad smo išli npr sa 7 mjeseci na vakcinu nisu ništa ni gledali, ni pitali na pregledu. a po meni bi bilo logično da me pita npr jel hvata predmete rukom, ili nešto bar. nego

našim pedijatrima je bitno ono na početku oni pregledi refleksa, a kasnije sve pripisuju lijenosti bebe, što nije u redu. možda beba treba pomoć u obliku vježbi ili nešto. ali lahko je reći ma nemojte se brinuti, ona je samo lijena. nekad im mrsko odgovoriti na pitanje lijepo, a kamo li da ti nešto sami kažu.

ti sama procijeni jel trebaš ići doktoru, možda se ona ponekad okrene, ali ne često jer je to još ne interesuje. da li provodi dovoljno vremena na tvrdoj ravnoj podlozi, dovoljno velikoj da se može okretati.
kad je Ajša tek propuzala ono vojnički ja sam joj stavljala igračke ali nije htjela da dođe do njih, ali bi do daljinskog ili laptopa uvijek dolazila. možeš probati da je motivišeš daljinski ili telefonom ako to voli dirati (ja još nisam vidjela bebu koju ne zanima to).

ja nisam rekla da ona ne moze to da uradi nego da nece. ona se nekolčiko puta uspjela okrenuti na stomak- znaci da moze ali nece. stavljala sam joj mobitel da je motivisem, ali ona podje rukom da ga dohvati, okrene se na bok i kad vidi da ne moze da ga dohvati buni se i odustane. inace je od pocetka mirna , i ja i mm smo bili takvi, mirno lezi, lijepo spava, kad izadjemo mogu je drzati 5 sat u kolicima i fino piti kafu, nece da je puno nosamo. ona se najvise voli sama igrati sa svojim igrackama. a pedijatrica je nassa kucna prijateljica i sigurno je ne bi bas tako bezveze pregledala i lupala napamet. ona je svaki put fino pregledala i reflexe i ostalo. lana se fino igra sa predmetima, prebacuje ih iz ruke u ruku, nogicama lupka i dize ih skoro do usta. jedino sto se ne okrece i ne sjedi jos samostalno ,al citala sma da neke bebe tek u 9.mj pocnu pravo sjediti. ona jos nema 8, mozda se za par dana sve promijeni user posted image


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 22:53:38   
Medić*
IZVORNA PORUKA: teacher75

lani ce skoro punih 8 mjeseci a ona bi samo da lezi na ledjima i da dize nogice i rukicama dira igracke koje moze dohvatiti. samo se par puta okrenula na stomak sama i plakala je jer ne voli nikako da lezi potrbuske. ja je stavljam pomalo, izdrzi minutu najvise i odmah se buni, tako da nista ni od puzanja. dok lezi na ledjima nekad se malo okrene na stranu i to je to, nista od nekog aktivnog prevrtanja kao sto vidim da druge bebe rade. pokusaval sam je stimulisati igrackama ali ona dohvati samo one koje moze bez nekog napora uzeti, uopce se ne trudi da dohvati neke vam njenog domasaja, pokusa pa odustane kad vidi da ne moze i malo se buni. ne zna jos ni sjediti sama, gubi ravnotezu, mada u krilu sjedi i kad joj postavim jastuke okolo. ima li jos neko (ili je imao) ovako "lijenu" bebu ovog uzrasta?


Mila, citam tvoje postove i potpuno te razumijem, kao da opisujes moje dijete kad je imao 8 mj, potpuno identicno, sve ovo sto si pisala takav je i moj Fatih bio sve do 10 mj, apsolutno nista nije htio samo bi lezao i igrao se onim sto moze dohvatiti, kad bih ga stavila na stomak vristao bi kao lud a nebi htio sam da se okrene na ledja, znao je da cu ga ja okrenuti, animirala ga na puzanje svim i svacim, nema sanse on radi sta njemu odgovara, vjerovatno i tvoja cura tjera taj fazon. Stavim ga pomalo na noge on ne pomjera samo ide glavom naprijed. Tek sa 10 mj poceo se okretati, ja se iznenadila, od srece sve poznanike zvala, a sa 11 poceo vrlo malkice puzati i prohodao, pa sad zamisli dijete koje 10 mj nece nista samo lezi a mjesec dana kasnije pocinje da hoda. ma ja ludila vise sta da mu radim,kako da ga naucim da puze, kako da se okrece, dok mi jedna stara pedijatrica nije rekla da se ne opterecujem tim da dijete jednostavno samo krene kad osjeti da moze da lezim sa njim na pod da se igramo i smijemo i da ni na sta ne forsiram. Sutra akobogda puni 20 mj, mogu veoma lako i sa sigurnoscu reci da  se motoricki i intelektualno moze porediti sa mnogo starijom djecom, on je jednostavno bio lijencuga u to vrijeme. eto naseg iskustva, a ti se ne brini puno je takve djece user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:00:11   
Hanady RR
teacher...
evo ja ti napišem svoje sikustvo sa starijom bebom.

moja starija djevojčica nikada nije sama se prevratala na stomak, na pamet joj nije padalo da izdrži minutu potrbuške...samo je jela i spaval i igrala se legeći...nije propuzala nikada...tek sa 12 mjeseci počela unazad da puše da bi sa 13 porhodla i to joj bilo mrsko pravo pa smo je ko budale vodali za ruke...ama nikada se nije uspela uz namještaj. Danas je sasvim normalna djevojčica. na naša pitanja kod pedijatra o itom dobili smo odgovor da je beba lijena i da je to normalno, njen motorički razvoj bio je ok. Pošto je moj muž fiziotarapeut otišli smo kod njegovih kolega kada je imala 7 mjeseci jer je bila mirna ko bubica...suze i histerija kad je staviš potrbuške a ne okreće se sama na leđa...i otklonili smo sumnju...sve je bilo OK.
Mislim da perijatri kad kažu lijena beba ne govore to kao dijagnozu već nama roditeljima tako daju do znanja na nama prihvatljivom jeziku da je beba ok a da nešto hoće ili neće.

elem...to je moje iskustvo...vidim slično je kao kod vas...ti sama ocjeni...ali mislim da nema mjesta panici uopšte.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:12:52   
Anoniman
Moja curuca za tri dana puni 13 mjeseci a još ne hoda, znam da je to normalno, ali ona ne pokazuje uopšte interes da napravi ni jedan korak, i ni jedan do sad nije ni napravila. Hoda uz namještaj, samostalno ustane sa poda bez ikakve pomoći, ili nečega da se pridrži,stoji jedno vrijeme i onda sjedne. Nije mirna da bih mogla reći da je spora ili lijena, puže ko luda i kad je lijepo vrijeme jedina aktivnost koju ona želi izvoditi jeste puzanje po travi.
Čak se pokušava popeti uz tobogan odozdouser posted image , na naš krevet se popne sama, penje se na stolice, večeras se pokušala popeti na stepenicu da uđe u kadu, pokušava se popeti u krevetić iz vana, i sve to ona uspješno radi, da je pustimo, vjerovatno bi nešto i uspjela, ali još ne hoda.
Moja svekrva ima objašnjenje za to: Sigurno je nisi stavljala u hodalicu. Rekoh- biće da je touser posted image .

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:17:06   
teacher75
IZVORNA PORUKA: medic slatki

IZVORNA PORUKA: teacher75

lani ce skoro punih 8 mjeseci a ona bi samo da lezi na ledjima i da dize nogice i rukicama dira igracke koje moze dohvatiti. samo se par puta okrenula na stomak sama i plakala je jer ne voli nikako da lezi potrbuske. ja je stavljam pomalo, izdrzi minutu najvise i odmah se buni, tako da nista ni od puzanja. dok lezi na ledjima nekad se malo okrene na stranu i to je to, nista od nekog aktivnog prevrtanja kao sto vidim da druge bebe rade. pokusaval sam je stimulisati igrackama ali ona dohvati samo one koje moze bez nekog napora uzeti, uopce se ne trudi da dohvati neke vam njenog domasaja, pokusa pa odustane kad vidi da ne moze i malo se buni. ne zna jos ni sjediti sama, gubi ravnotezu, mada u krilu sjedi i kad joj postavim jastuke okolo. ima li jos neko (ili je imao) ovako "lijenu" bebu ovog uzrasta?


Mila, citam tvoje postove i potpuno te razumijem, kao da opisujes moje dijete kad je imao 8 mj, potpuno identicno, sve ovo sto si pisala takav je i moj Fatih bio sve do 10 mj, apsolutno nista nije htio samo bi lezao i igrao se onim sto moze dohvatiti, kad bih ga stavila na stomak vristao bi kao lud a nebi htio sam da se okrene na ledja, znao je da cu ga ja okrenuti, animirala ga na puzanje svim i svacim, nema sanse on radi sta njemu odgovara, vjerovatno i tvoja cura tjera taj fazon. Stavim ga pomalo na noge on ne pomjera samo ide glavom naprijed. Tek sa 10 mj poceo se okretati, ja se iznenadila, od srece sve poznanike zvala, a sa 11 poceo vrlo malkice puzati i prohodao, pa sad zamisli dijete koje 10 mj nece nista samo lezi a mjesec dana kasnije pocinje da hoda. ma ja ludila vise sta da mu radim,kako da ga naucim da puze, kako da se okrece, dok mi jedna stara pedijatrica nije rekla da se ne opterecujem tim da dijete jednostavno samo krene kad osjeti da moze da lezim sa njim na pod da se igramo i smijemo i da ni na sta ne forsiram. Sutra akobogda puni 20 mj, mogu veoma lako i sa sigurnoscu reci da  se motoricki i intelektualno moze porediti sa mnogo starijom djecom, on je jednostavno bio lijencuga u to vrijeme. eto naseg iskustva, a ti se ne brini puno je takve djece user posted image

hvala draga moja, ovakav odgovor mi je bas trebao. ljubim te user posted image


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:21:39   
Sonja
jao sveki ti je mrakuser posted image
mozda se boji???
adin se na pocetku bojao,jest da je on prohodao sa 11mj ali se tad bojao
ne znam sto
sto vise je vodaj za rukicu pa se mozda oslobodi

ja sam neki dan bila kod dok. i u cekaonici je bila beba od 15mj. koja ne hoda..nece i nece..a dok. joj rekli da ne sili dijete..kad bude htio prohodat ce
no sikirikiuser posted image

_____________________________

Adin- 1.5. 2009
07:30h 3500g 55cm
pile moje pametno

Arian- 8.12.2011 - 29.03.2012 :(((
17:00h 4000g 55 cm
Smjesko moj uvijek ces biti moj ponos,moj borac i moja najveca ljubav

Darian 27.05.2013
16:40h 4150g 56cm
Nase sunce

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:21:46   
teacher75
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

teacher...
evo ja ti napišem svoje sikustvo sa starijom bebom.

moja starija djevojčica nikada nije sama se prevratala na stomak, na pamet joj nije padalo da izdrži minutu potrbuške...samo je jela i spaval i igrala se legeći...nije propuzala nikada...tek sa 12 mjeseci počela unazad da puše da bi sa 13 porhodla i to joj bilo mrsko pravo pa smo je ko budale vodali za ruke...ama nikada se nije uspela uz namještaj. Danas je sasvim normalna djevojčica. na naša pitanja kod pedijatra o itom dobili smo odgovor da je beba lijena i da je to normalno, njen motorički razvoj bio je ok. Pošto je moj muž fiziotarapeut otišli smo kod njegovih kolega kada je imala 7 mjeseci jer je bila mirna ko bubica...suze i histerija kad je staviš potrbuške a ne okreće se sama na leđa...i otklonili smo sumnju...sve je bilo OK.
Mislim da perijatri kad kažu lijena beba ne govore to kao dijagnozu već nama roditeljima tako daju do znanja na nama prihvatljivom jeziku da je beba ok a da nešto hoće ili neće.

elem...to je moje iskustvo...vidim slično je kao kod vas...ti sama ocjeni...ali mislim da nema mjesta panici uopšte.


hvala, hanady  i ja mislim da je ok, ljubim i tebe puno, nego me danas spucala neka depresija i pms, pa sve negativno pocela razmisljati. vidim svacije se user posted image prevrcu a moja lenjivica nista


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:27:18   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Sonja

jao sveki ti je mrak
mozda se boji???
adin se na pocetku bojao,jest da je on prohodao sa 11mj ali se tad bojao
ne znam sto
sto vise je vodaj za rukicu pa se mozda oslobodi

ja sam neki dan bila kod dok. i u cekaonici je bila beba od 15mj. koja ne hoda..nece i nece..a dok. joj rekli da ne sili dijete..kad bude htio prohodat ce
no sikirikiuser posted image


Ne brinem se ja puno, ali eto počinjem razmišljati o tome, starija je isto prohodala tek sa 13, ali se prije toga trudila i vidjelo se da to ide svojim tokom, da sazrijeva za hodanja, a ona neće da se vodi za rukicu, odmah sjeda i u kući i vani.A sveki jeuser posted image

(odgovor članu Sonja)
  Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:31:03   
Hanady RR
zinina ja nisma smjela ni da pišem o farah...bilo me sramota a nakon nekog vremena i strah.
Ona je rano ustala na svoje noge...uz namještaj...na jednom mjestu mi je ugao zgulila tojeći kraj njega...al da mredne jok...sa 15. mjeseci je porhodala...i samo da ti kažem kaži svekrvi da je moja bila u hodalici nekih 10 dana po 15 minuta...nije htje u hodalicu već da kraj nje stoji i da je gura...sa 8 mjeseciuser posted image ...ja vidim odnio vrag šalu i hodalicu u podrum....ona stajala stajala...i jedan dan krenu ja se skamenila...reko kad ljihne sa onim svojim kilama...jok hoda ona ko velika...zato sad ne stoji...eno mama mi pravo u liniju došlauser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:33:29   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: teacher75

lani ce skoro punih 8 mjeseci a ona bi samo da lezi na ledjima i da dize nogice i rukicama dira igracke koje moze dohvatiti.
Ista stvar bila i kod nas.

samo se par puta okrenula na stomak sama i plakala je jer ne voli nikako da lezi potrbuske

Isto,  nisam je mogla smiriti od placa.

. ja je stavljam pomalo, izdrzi minutu najvise i odmah se buni, tako da nista ni od puzanja. dok lezi na ledjima nekad se malo okrene na stranu i to je to, nista od nekog aktivnog prevrtanja kao sto vidim da druge bebe rade. pokusaval sam je stimulisati igrackama ali ona dohvati samo one koje moze bez nekog napora uzeti, uopce se ne trudi da dohvati neke vam njenog domasaja, pokusa pa odustane kad vidi da ne moze i malo se buni.
Ista stvar...
Tek se pocela okretati negdje izmedju 8-9 mjeseca i to tako sto je stavim na pod, ona lezi, ja legnem pored nje...Onda joj dodam jednog zeku sa velikim usima ona ga uhvati rukicom, a je je naglo povucem prema sebi, zajedno sa igrackom..i to tako da ako sam ja pored nje da uhvati igracku drugom rukom a ne onom koja je pored mene (nadam se da sam jasna) I onda tup na stomak, plac, koprcala se, ja je pustim i onda poslije 2 dana, uspjela sa vracati sama sa stomaka na ledja...Tj. cim je savladala da onu drugu ruku izvuce ispod sebe, jer kada se prevrne uvijek ostane nekako zaglavljena...Poslije 4 dana je pocela duze da bude na stomaku bez placa, tako da sam joj igracke stavljala ispred nje da ih gleda kada je na stomaku (ranije je to nije ni zanimalo)..Ukupno 7 dana nakom mog intenzivnog forsiranja (negdje 10X dnevno po 5 minuta) pocela je da se prevrce hop hop i dohvaca i sa strane i vraca se iz jednog polozaja u drugi..Nakon 4 dana od toga, znaci 11 dana nakon pocetka "mojih" vjezbica pocela je puzati...Puzanjem je stigla u hodnik iz sobe nakon ravno 18 dana.
Ovo je sve odprilike copy-past iz mojih poruka MM-u jer je taj mjesec bio na putevima.
 
 
ima li jos neko (ili je imao) ovako "lijenu" bebu ovog uzrasta?

Da li ovaj dio trebam komentarisati?user posted image


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:40:57   
teacher75
Skvo, hvala ti puno, ovo je bas bilo korisno. od sutra krecem i ja s tim fazonima, javicu vam za par dana ima li promjena user posted image

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:42:54   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: teacher75

ma po nekoj mojoj intuiciji, ne treba da se brinem, ali kad je uporedjujem sa drugim bebama, onda vidim da nije dovoljno aktivna i ziva, al ona je inace jako mirna beba od samog pocetka, mislim da je u pitanju temperament i genetika a ne nesto ozbiljnije
Znam da je jace od tebe, ali NIKAD nemoj porediti svoju bebu sa drugim bebama, u bilo cemu!
Ovo je zaista prijateljski savjet!




_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:43:43   
teacher75
Tj. cim je savladala da onu drugu ruku izvuce ispod sebe, jer kada se prevrne uvijek ostane nekako zaglavljena

i lana isto ovako, ja se igram s njom, vrtim je i prebacim potrbuske a ruka joj ostane ispod nje, pa joj je ja izvucem da bude malo duze potrbuske i onda je isto kotrljam na ledja- kao da joj ja pokazem kako ce user posted image


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.6.2010 23:43:56   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: teacher75

Skvo, hvala ti puno, ovo je bas bilo korisno. od sutra krecem i ja s tim fazonima, javicu vam za par dana ima li promjena user posted image


Super, pisi nam kako napredujes, ako ti ne bude neki dio "postupka" jasan. Tu sam da objasnim!
Sretno vam!user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *