|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Djeci do 2.godine ne poklanjajte digitalne igračke

Uredništvo Ringeraja.ba, 8.3.2019
Roditelji često smatraju da djetetu moraju nabaviti najnoviju digitalnu igračku koja će učiniti maksimalno za njegovu edukaciju, no to je nepotrebno...

image
/11


INTERAKTIVNE digitalne igre i mobilne aplikacije namijenjene djeci do druge godine života vrsta su poklona koje bi roditelji odlučno trebali ukloniti s blagdanske šoping-liste, poručuju članovi Američke udruge pedijatara (AAP).

 

Kada dijete smjestite ispred televizora i u ruke mu date tablet, pametni telefon s igricama ili digitalne igračke smanjujete ili gotovo u potpunosti sprečavate svaku mogućnost za njegov kreativni razvoj, stoji u kliničkom izvješću koji je u ponedjeljak objavio američki AAP.

 

"Klasične edukativne igračke i knjige potiču verbalno bogatu interakciju te utječu na kvalitetno provedeno vrijeme s djetetom", ističe suautor izvješća dr. Alan Mendelsohn sa Sveučilišta New York i liječnik u njujorškome bolničkom centru Bellevue Hospital Center.

 

"To ne vrijedi za digitalne igračke koje ometaju takvu interakciju. Malo je dokaza ili nema nikakvih dokaza da dijete mlađe od dvije godine ima ikakvu korist od vremena provedenog pred ekranom tableta, pametnog telefona ili televizora", kaže dr. Mendelsohn.

 

Djeca mlađa od dvije godine ne bi uopće smjela provoditi vrijeme pred ekranom, bez obzira na to radi li se o televiziji ili digitalnim igrama i igračkama, upozorava AAP.

 

"Roditelji nemaju loše namjere kada djeci daju digitalne igračke, jer vjeruju da je to edukativno", kažu Mendelsohn i kolege u izvješću objavljenom u stručnome časopisu Pediatrics.

 

Objasnili su da u ranoj dječjoj dobi, onoj do dvije godine života, svrha nije naučiti dijete slovima i brojkama, nego potaknuti interakciju punu topline i potpore između roditelja, odnosno njegovatelja, i djeteta. Pritom treba raditi na ranom razvoju socijalnih, emocionalnih i psiholoških djetetovih vještina, smatraju američki liječnici.

 

Digitalne aplikacije i igračke mogu pridonijeti razvoju djeteta na optimalan način, no to se obično događa kada ih koriste s roditeljem ili njegovateljem. Ako se dijete igra samo nema nikakva jasnog pokazatelja da od toga ima razvojnu korist.

 

Idealno bi bilo da se roditelji pri kupnji igračaka odluče za one koje djecu ne stimuliraju pretjerano, nego za one koje potiču dječju maštu.

 

Društvene, emocionalne i psihološke vještine kod sasvim male djece se razvijaju kada ona kroz igru rješavaju stvarne probleme, smatraju američki pedijatri te ističu da djeca do dvije godine života pred TV-om ili kompjutorom ne bi smjela provesti više od sat vremena dnevno.

 

 

Kada je riječ o djeci do pet godina, ona bi kompjutore, video i digitalne igrice smjela koristiti samo ako su prikladne za njihov razvoj, a pritom bi uz njih trebala biti starija osoba, roditelj, staratelj, njegovatelj...

 

Liječnici imaju različita stajališta i savjete za roditelje djece s posebnim potrebama. A to je zbog toga što djeca s određenim intelektualnim ili fizičkim ograničenjima na određenoj razini mogu imati koristi od tehnologije jer im je uz njihovu upotrebu igra olakšana.

 

Čak i kada je tehnologija potrebna da bi se pomoglo da dijete prevlada neke poteškoće, roditelji i njegovatelji moraju biti prisutni i igrati se s djetetom. Ni u kojem slučaju djecu ne bi trebalo ostaviti samu s digitalnim igračkama ili aplikacijama.

 

"Psiholozi već dugo upozoravaju roditelje da nije dobro jednostavno posjesti malo dijete ispred televizije i ostaviti ga da samo bulji u ekran. Savjetuju zajedničko gledanje emisije, komentiranje njezina sadržaja, kao i pojašnjavanje određenih sadržaja koji djetetu mogu biti nejasni", kaže Larry Rosen s kalifornijskog državnog Sveučilišta Dominguez Hills.

 

"Ne želim kazati da su digitalne igračke u potpunosti nekorisne", kaže Rosen, koji  nije sudjelovao u istraživanju. "Baš suprotno, smatram ih odličnom dopunom koja će roditeljima pružiti mogućnost da djeci pruže uvid u neke druge vještine i informacije."

 

Podsjeća na staru poslovicu koja kaže da je djetetova najdraža igračka najčešće kutija u koju je igračka bila zapakirana.

 

"Roditelji često smatraju da djetetu moraju nabaviti najnoviju digitalnu igračku koja će učiniti maksimalno za njegovu edukaciju, no to je nepotrebno", smatra Jennifer Emond s Medicinskog fakulteta Darmouth u Hanoveru.

 

"Igračke možete napraviti i od nekih odbačenih predmeta. Ne morate uvijek potrošiti puno novca na igračku da biste pridonijeli intelektualnom i fizičkom razvoju vlastita djeteta. Ponekad jednostavnije znači - bolje", smatra Emond.

 

 

 

Izvor: HINA

**** Na Ringeraji ****

  • Još mnogo zanimljivih tekstova o vašoj dječici pročitajte ovdje >>>KLIK<<<
  • Da bi ste pratili razvoj vašeg djeteta možete ako se prijavite i svakog ponedjeljka primate mailing kalendara razvoja djeteta
  • Ako želite diskutovati sa mamama dječice možete na našem RR forumu

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Razvoj govora
S govorom dijete razvija intelektualne sposobnosti – kad nešto kaže, ono pokušava riječima izraziti misli. Tako misli po...
2
Volim kretanje uz ritam
Vaši mališani vole da vas imitiraju! "Kad si sretan" je svima draga I poznata pjesmica.
2
Najlakši način učenja je kroz igru
Beba pokazuje prve prirodne reakcije na ritam kroz gibanje I pokrete tijela.
2
Dijete i bajka
Neobična i izmišljena stvorenja, vile i vilenjaci, čarobnjaci, patuljci, vještice i mnogi drugi likovi sastavni su dio b...
2






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *