|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Mamina posla: "Imena luda…"

Adriana Kuči, 26.12.2011
Neke strožije, neke liberalnije, ali, mnoge države imaju određenu zakonsku regulativu koja im omogućava da se miješa roditeljima u posao imenovanja djeteta. Što, uz svu podršku ljudskim pravima i slobodama, I nije loše.
Ključne riječi:

image
/21


Neke strožije, neke liberalnije, ali, mnoge države imaju određenu zakonsku regulativu koja im omogućava da se miješa roditeljima u posao imenovanja djeteta. Što, uz svu podršku ljudskim pravim a i slobodama, i nije loše. Jer, mališanu kojem namjene ime, recimo, Anus, fakat treba pomoć.

Izabrati ime za svoje potomče ponekad za roditelje nije jednostavan zadatak. Osim onih romantika koji imena izaberu mnogo prije nego što su mališani na putu, ili onih koji o tome niti ne razmišljaju, jer se u njihovoj porodici zna da se imena prenose s koljena na koljeno, mnogi se budući ili novopečeni roditelji nađu pred pravim izazovom – pronaći ime koje će ispuniti sve ono što žele za svoje dijete. Znači, biti najljepše moguće i jednom i drugom roditelju. Najčešće, ne previše ekstravagantno, a opet, ne previše ni obično. Potom, neki žele da ime jasno opredijeli nacionalnost djeteta i roditelja, a neki i to, kao i religijske opredjeljenosti kroz davanje imena, žele na svaki mogući način izbjeći.

U osnovi, kada dajete svojem djetetu ime (a i prezime) možete izabrati bilo koje koje vam se dopada. Tako, u praksi, sina možete bez problema nazvati Bruce Lee, a kćerku Martina Navartilova. Možete, ali, uz čast pojedincima, ne radite to. No, određeni roditelji se ipak odlučuju za takve ekstreme da su I državni organi posredovali kako bi zaštitili dijete.

Tako su roditelje u Švedskoj koji su sinčića pokušali nazvati  Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 sudskom odlukom spriječili u namjeri. I novozelandski zakon zabranjuje da se djecu imenuje na način koji izgleda kao uvreda “raazumnim” osobama. Tako je odbijeno da se djetetu da ime Sex Fruit, ili da se blizanci nazovu Fish i Chips, po omiljenoj brzoj hrani. Jednom je japanskom paru zabranjeno da mališana nazove Đavo, a njemačkim roditeljima nisu dozvolili da sina nazovu Woodstock.

Sudeći prema tome, dosta država ima prilično striktna pravila što se tiče imanovanja djeteta.

Početkom prošle godine je Papa Benedikt XVI objavio rat davanju imena djeci po zvijezdama, voću ili popularnim sportovima. U skladu sa svojom ulogom, predložio je roditeljima da djeci daju imena koja se nalaze u krišćanskom kalendaru, kao siguran znak da neće pogriješiti, jer tamo nema prijedloga da se dijete nazove Apple, kako je kćeri dala me Gwineth Paltrow, ili Sunday Rose, kako se zove biološka prvorođenka Nicole Kidman. Da ne nabrajamo Suri, Honor, Violet, Brooklyn, Ferrari... No, Papa je, uprkos svom velikom utjecaju u svijetu, nemoćan pred širenjem takozvane culture selebritija.

No, kako Papa nije jedini koji se bori s “čudnim” imenima, tako I islam savjetuje roditeljima da daju djeci imena lijepa I sa lijepim značenjem, sve te upute nisu bile dovoljne, pa su određene države odlučile zakonom riješavati probleme.

Pogledajmo kratki pregled  država koje su se umiješale u imenovanje svojih tek rođenih građana.

Na Novom Zelandu je jedan par bezuspješno pokušavao sina nazvati “4Real”, ali nije im uspjelo. No, jedna djevojčica se je zvala Talula Does The Hula From Hawaii sve dok joj sudija u procesu bitke za skrbništvo nije promijenio ime. A njeno dotadašnje zabranio, uz objašnjenje da škodi djetetu. Uz gore pomenuta imena, na Novom Zelandu mališane ne možemo nazvati Yeah Detroit I Keenan Got Lucy. Čudna imana Number 16 Bus Shelter i Violence su dozvoljena.

Prije tri godine je sud u Italiji zabranio roditeljima da nazovu dijete Venerdi, što bi značilo petak. Sudije su zabranije ovo ime koje je roditeljima palo na pamet iz knjige Robinson Crusoe, a kod nas je prevođeno kao Petko, uz objašnjenje da će dječaka bez svake potrebe izlagati podsmjehu, što će onemogućavati njegov razvoj u zdravu odraslu osobu ispunjenu samopouzdanjem. No, roditelji su odlučili da svoje slijedeće dijete nazovu Mercoledi iliti srijeda, jer tog imena (još) nema na listi zabranjenih u Velikoj Čizmi. Tamošnji zakoni omogućavaju autoritetima da “uskoče” ka dime ugrožava dijete. U Turinu je odbijeno da se djevojčica nazove Andrea, pa joj je ime promijenjeno u Ema, jer je Andrea u Italiji muško ime. Ime Dalmata je takođe odbijeno. Inače, znači Dalmatinac/ka.

Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116, sklop slova i brojeva koji zaista izgleda kao da je neko zaspao na tastaturi, trebalo je biti ime jednog švedskog dečka rođenog 1996. dogine. Ovo ime, iako nije jasno kako, se navodno izgovara kao Albin, i roditelji su ga izabrali kao protest protiv švedskih veoma strogih zakona kada su u pitanju imenovanja. Tamo, naime, vlasti moraju dati blagoslov i za ime i za prezime prije nego što se njime nazove određena osoba. Tako su zabranili imena kao što su Metallica, IKEA, Veranda and Q. Zanimljivo je da su dopustili da se jedno dijete nazove Google.

Prije 13 godina jedna je žena u Norveškoj provela dva dana u zatvoru jer je odbila da plati kaznu što je svom djetetu dala nedozvoljeno ime. Ekcentrična Kristi Larsen objašnjavala je da je u snu dobila viziju da sina mora imenovati Gesher, što na hebrejskom znači most, ali sud nije Mario za njezine vizije i snove. To je bilo njeno 13. dijete pa joj je možda zafalilo ideja?! U Norveškoj su zabranjena imena koja sadržavaju psovke, seksualne izraze, te riječi za bolesti.

U Maleziji su 2006. godine objavili listu nezaželjenih imena, poput imena Chow Tow što doslovno znači smrdljiva glava. Zabranjena su i imena Ah Chwar (zmija), te Sor Chai (Lud), te Woti što znači seksualni čin.

U veoma brojnoj Kini je prilično teško pronaći unikatno ime. Između ostalog, zato je jedan par svoje dijete nazvao '@' – što u kineskim karakterima nalikuje onome sa značenjem “volim ga”, “blagoslov”, “lakoća” Ovo ime nije zabranjeno, ali objavjeno je i okarakterizirano kao primjer bizarnosti roditelja. Policija u Kini kontroliše sva data imena, ali podaci o odbačenim i zabranjenim imenima nisu znani.

Zemlja koja je znana po tome da ima mnogo regulative i narod koji ih slijepo slijedi – Njemačka – ima cijelo odjeljenje koje određuje koja imena su prihvatljiva, a koja ne. Ime Miatt je odbijeno jer iz njega nije jasno da li se radi o curici ili dječaku. Zabranjena imena, uz pomenuti Woodstock su i Stomie i Grammophon, a iz nekih prilično nejasnih razloga jednako čudna imena poput Speedy, Lafayette i Jazz su odobrena. .

Danska, je, izgleda, najstriktnija što se tiče zakona. Roditeljima je, naime, na volju lista od sedam hiljada imena kojima mogu nazvati djecu. A za svako ime koje nije na listi potrebno je uložiti zahtijev I dobiti posebno odobrenje. Na veliku sreću, tako je i ime Anus na sliti onih koja su odbijena. Isto tako i Pluto i Monkey.

A dati djetetu ime u Portugalu nije nikako lako. Postoji vladin document od 80 stranica u kojem je sve lijepo objašnjeno. Tako je ime Tomás poželjno, ali ime Tom nije. I čak i zvijezde mogu zaboraviti na imena kao što je Apple ili koja nisu čak ni na zabranjenoj listi. No, ime Mercedes je dozvoljeno. Jer, to je pno prije nego što je postao brend bilo, zapravo, žensko ime. Na njihovoj listi zabranjenih imena je oko dvije hiljade takvih.

Ime Akuma (Đavo) koje su htjeli japanski roditelji dati svom sinu ujedinilo bi sve vjerske vođe u neodobravanju. Vlasti su, sada već davne 1993. godine odlučile da bi imenovanje djeteta kao đavo bilo iskorištavanje i zloupotrijebljavanje roditeljskih prava. Na kraju su roditelji morali odustati i mališanu dati manje demonsko ime. Ime u Japanu mora sadržavati jedan od 2,232 'kanji imena', karaktera koje je odredila vlada.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Znate li šta sve možete praviti u aparatu ...
S ovim praktičnim uređajem nikada nećete morati ponavljati jela. U njemu možete napraviti zdrav smoothie, ukusnu kašu pa...
5
Za sve nas koje ne volimo da peglamo!
Mnogim ženama se želja ostvarila! Mašina za peglanje i slaganje veša. Ova čudo-mašina će se 2018. godine naći u prodaji
3
Emocionalno vezivanje u djetinjstvu
Emocionalno vezivanje je primarna potreba, javlja se još na samom rođenju, već prvim kontaktom sa majkom, a ostvaruje sv...
2
Majčinstvo bez partnera!
Biti samohrana majka je izazov koji traži mnogo strpljenja, izdržljivosti, odricanja i hrabrosti.
2






Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *