|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Maškare, šta mogu maškare...

Adriana Kuči, 8.3.2012
Iako imaju i porijeklo u takozvanim paganskim običajima, te su posvuda različite, maškare se u Sloveniji organizuju kako bi kurenti, nacionalna maska, uz puno buke, protjerali zimu i najavili početak posta – izbjegavanja hrane životinjskog porijekla.
Ključne riječi:

image
/11


Zato se u danima maškarade ne štedi na krofnama.

Ovih dana u mnogo svjetskih država, a iz različitih  razloga, maškare okreću svijet na glavu. Tako i dječije pjesmice pjevaju o doktoricama koje plešu s medvjedima, ulicama šetaju Pepeljuge, Štrumpfovi, Gargamel je na svakom ćošku, a od slonića, maca, lavića, miševa i psića u koje se najradije maskiraju najmlađi, teško da se može proći ulicom. A tim ulicama, uz ostale beskrajno kreativne maske, voze mlinovi u koje se stavljaju starice koje se pretvore u ljepotice! Karneval u Riu je već desetljećima planetarno poznata parada maski i plesa. U karnevalskim danima sve je prepušteno mašti i kreativnosti ljudi, iako su određene etnološke maske iz godine u godinu iste i sa istim ciljem.

Bosna i Hercegovina nema tradiciju maškara koja je dobro znana u susjednoj Hrvatskoj i nešto udaljenijoj Sloveniji u kojoj se svake godine za vrijeme maškara gotovo u svakoj školi, vrtiću, svakom gradiću, ulicama šeću maskirane grupe ljudi, a centralna svečanost se redovno desi zadnji dan karnevalskih dana, obavezno u utorak, na Ptuju, najstarijem slovenskom gradu. Tada se predstavi na stotine skupnih i pojedinačnih maski. Često u goste dođu maskirane skupine i iz preko 40 država svijeta.

Bogata kulinarična ponuda,  ples i maškarada tako jednom godišnje svima daju priliku da kratkotrajno promijene identitet. Običaji i maske se razlikuju od grada do grada, čak i od  sela do sela. Uglavnom govore o istoriji kraja iz kojeg dolaze. Vrijeme maškara nije zavisno od općeg kalendara, već od Uskrsa. Za vrijeme maškara najvažnija su dva dana – nedjelja i utorak, kada se sve završava. Sam običaj seže daleko u vrijeme prije hrišćanskta na ovim prostorima. Ljudi su se maskirali i pravili buku kako bi otjerali zimu i najavili dolazak proljeća. Iako je crkva u svojim počecima bila veliki protivnik ovih parada, one su se održale i nastavile. A crkva je od desetog vijeka prihvatila stvari takvima kakve jesu i prestala da se buni zbog maskiranja. U srednjoj Evropi su se nakon 1300. godine počele odvijati u vrijeme pred četrdesetdnevnim postom i na taj način se je običaj istjerivanja zime povezao sa religijom.

Riječ karneval koja se najčešće koristi za parade maski zapravo je nastala iz italijanskog jezika i znači »bez mesa«, odnosno, obilježava vrijeme posta.

U Sloveniji su se oblici karnevala pojavili tek u 20. vijeku, kada je, od pojedinačnih proslava, više ili manje, spontano došlo do organizovanja zabava. Iako pričam o relativno maloj državi, običaja i legendih koje se veži za karnevale je jako puno. Nekada su, uprkos siromaštvu, u svakom domu pekli krofne ili miške – slatke uštipke, koji su se djelili maškarama kada pokucaju na vrata. Tokom tih posjeta maškare niti riječi ne bi smjele prozboriti, jedino, ako žele, mogu nešto otpjevati na vratima. I sada se krofne, pogotovo one punjene mareličnom marmeladom, nemilice jedu tih dana, ali kada vam maškare pozvone obično očekuju slatkiše, poput bombona i čokoladica, ponekad i kovani novac.

Kako to u materijalnom svijetu već odavno jeste, u vrijeme maškara u svim trgovinama se pojave različiti kompleti za djecu i odrasle, posvuda se prodaju boje za lice, a sada, u vrijeme kada je svaka informacija dostupna, nije potrebno biti posebno nadaren da maskirate svoje potomke ili sebe u najrazličnije životinje uz pomoć oslikavanja lica. Najveći zaljubljenici maškara planiraju puno ranije kako će se pojaviti u povorci i oni, obično, sami šivaju svoje komplete. Sami svoje grupne maske prave i mališani iz vrtića i školarci. Obično i takmičenja organizuju. Kako se najčešće radi na otvorenom i u hladno doba godine, tu se, uz krofne, popije i puno toplog čaja, pjeva, pleše, te se biraju i nagrađuju najuspješnije maske.

Najvažnija etnološka maska u Sloveniji su kurenti. Kurenti bi trebalo da su mladi, neoženjeni muškarci obučeni u pomalo zastrašujuće kostime od ovčijeg krzna, koji na glavi nose, u zavisnosti od kraja, perje ili rogove, a oko struka puno kravljih zvona. Oni, u povorci, plešu i skaču na takav način da zvona proizvode jaku buku i, kako legenda i običaji kažu – protjeraju Babu Zimu. Uz kurente su tipični i takozvani pokači koji uz određenu koreografiju i sa istim ciljem, bičevima udaraju u tla i proizvode neprijatne zvukove. Ove godine im je, izgleda, barem što se Slovenije tiče, i uspjelo.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Znate li šta sve možete praviti u aparatu ...
S ovim praktičnim uređajem nikada nećete morati ponavljati jela. U njemu možete napraviti zdrav smoothie, ukusnu kašu pa...
6
Žene, majke, kraljice, napokon vikend samo...
Još pet dana ostalo je do 1. Ženskog sajam koji se održava 30. i 31. 5. pod generalnim sponzorstvom nove Opel Corse i po...
3
Emocionalno vezivanje u djetinjstvu
Emocionalno vezivanje je primarna potreba, javlja se još na samom rođenju, već prvim kontaktom sa majkom, a ostvaruje sv...
2
Majčinstvo bez partnera!
Biti samohrana majka je izazov koji traži mnogo strpljenja, izdržljivosti, odricanja i hrabrosti.
2






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *