|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Prijevremeni porod i nedonesenost

Uredništvo Ringeraja.net, 4.5.2010
Prijevremeni porod je porod prije 37. tjedna trudnoće. Kod nedonesenosti postoji povećana učestalost komplikacija i smrtnosti djeteta. Što ranije se nedonošče rodi veći je rizik.
Ključne riječi:

image
/11


Normalna trudnoća traje  od 37 do 42 tjedna. U Hrvatskoj je učestalost prijevremenih poroda 5-7% .
Do prijevremenog poroda može doći spontano ili s indukcijom zbog ugroženosti majke ili djeteta. Nedonoščad rođena poslije 34. tjedna trudnoće obično nemaju poteškoća ako nemaju nekih drugih bolesti.

Najviše su ugrožena nedoščad do 30. odnosno 32. tjedna trudnoće. Važan čimbenik ugroženosti je i porođajna težina djeteta. Nedonoščad s iznimno malom porođajnom masom do 1,5 kg je puno ugroženija od nedonoščadi s težinom većom od 2,5 kg.

Razlog prijevremenog poroda je često nepoznat.

Veća učestalost prijevremenog poroda je kod majki s nižim socioekonomskim statusom, nedovoljnom kontrolom tijekom trudnoće ili niskim obrazovanjem. Prijevremeni porod prijeti i ženama s prijevremenim porodima ili kasnim pobačajima u prijašnjim trudnoćama i trudnicama s nekim infekcijama (npr. bakterijska infekcija rodnice).

Čimbenici rizika su i prijevremeno ljuštenje posteljice, trudnoća s povišenim krvnim tlakom, dijabetes, mnogostruka trudnoća ili nepravilnosti u obliku maternice. Veći rizik postoji kod starijih trudnica,  kod ploda sa sumnjom na nepravilnosti u razvoju ili kod trudnica s kroničnim oboljenjima.
U slučaju sumnje na početak prijevremenog poroda treba što prije  poduzeti odgovarajuće mjere. Trudnici se počnu davati kortikosteroidi da bi se suzbila pojava respiratornog distres sindroma (teško disanje).

Koža nedonoščadi je tanja i svijetlija, spontana aktivnost (motorika) i tonus muskulature su sniženi, udovi nisu u polusavijenom položaju kao kod novorođenčadi, refleksi značajni za novorođenčad su smanjeni ili nisu prisutni.

Mogu se pojaviti komplikacije u djelovanju organa. Često se pojavlja respiratorni distres zbog nedovoljno razvijenh pluća. Nedonoščad rođena prije 34. tjedna trudnoće još nemaju razviti refleks sisanja i ne mogu se hraniti dojenjem. Hraniti ih je potrebno sondom što zbog lošeg imunonosnog sustava povećava mogućnost infekcija. Veća je učestalost žutice, anemije i rahitisa.

Nedonesenost predstavlja veliki rizik za novorođenče, zbog toga je jako važna redovita kontrola trudnoće da se spriječi što više  čimbenika koji bi mogli dovesti do prijevremenog poroda.

***

 

Dragi Ringerajci još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći možete pročitati ovdje >>> KLIK <<<

Ne zaboravite da se prijavite da svakog ponedjeljka primate maling kalendara trudnoće

A možete i diskutovati na forumu sa drugim trudnicama i na prelijep način provedete te divne trudničke dane >>>TRUDNICE PIŠU<<<

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Menstruacija u trudnoći!!
Da li je moguća menstruacija u trudnoći?
5
Znakovi višeplodne trudnoće
Znači li višeplodna trudnoća i posebne znakove trudnoće? Da, .... i ne.
2
Začeće - 1. dio
Pogledajmo kako se odvija kompletan proces začeća.
2
Mučnina u trudnoći!
Mučninu u trudnoći? (video)
2






Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *