|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?

Rast ploda po sedmicama, 1. trimestar

Uredništvo Ringeraja.ba, 10.2.2025
Znate da ste trudni, ali u suštini ne znate šta se dešava u vašem tijelu? Ovaj tekst će pokušati da vam objasni šta se odigrava u vama i kako se vaš plod razvija u prvom trimestru.

image
U 12. sedmici trudnoće, dužina djeteta je oko 5,5 cm, a težina oko 15 grama. Foto: Freepik
/11


Od začeća do 4. sedmice
Ukoliko imate redovne menstrualne cikluse, 14-og dana vašeg ciklusa se iz jednog od vaših jajnika odvaja zrela jajna ćelija. Ukoliko ne dođe do oplodnje jajne ćelije u narednih 24 sata koliko ona živi, ona zajedno sa krvlju i sluzokožom izlazi sa sledećom menstruacijom. Međutim, ukoliko spermatozoid uspe da uđe u jajnu ćeliju, dolazi do oplodnje, i oplođena jajna ćelija kreće niz jajovod u matericu. U odebljanu sluzokožu materice se jajašce usađuje oko treće sedmice.
 

 

Od 5. do 6. sedmice

U ovom periodu plod je dužine oko 6 mm, veličine koštice jabuke.
Embrionu se razvijaju mozak, kičma i centralni nervni sistem. Uočava se početak probavnog sistema, usta i vilice, razvijaju se želudac i grudni koš. Vidi se srce, koje krajem 5. sedmice počinje da kuca. Formira se krvotok i udubljenja na glavi za oči i uši.


7. sedmica

Embrion je dužine oko 1,3 cm, veličine manjeg zrna grožđa.
Glava je velika i naginje se na grudi, dolazi do oblikovanja lica, oči su još uvek sklopljene, smještene sa strane, ali se vidi crni pigment ispod kože koja prekriva oči. Ruke i noge su jasno prepoznatljive, sa vrhovima od kojih će se razviti prsti. Srce počinje da pumpa krv po tijelu embriona, pojavljuju se konture nervnog sistema i razvijaju se koštane ćelije. Embrion za sada ima pluća, crijeva, jetru, bubrege i unutrašnje polne organe koji još nisu potpuno formirani.


8. sedmica
Embrion se sada može nazvati fetusom (što znači „mališan“). On je sada dugačak 2 cm, težak 1 gram, veličine je jagode. Svi unutrašnji organi su razvijeni, u jednostavnom obliku. Lice može da se raspoznaje (vrh nosa, nozdrve, vilice su spojene da oblikuju usta, jezik). Stvaraju se unutrašnji dijelovi uha (odgovorni za ravnotežu i sluh), prsti ruku i nogu se mogu bolje raspoznati, kao i ramena, laktovi, kukovi i kolena.


12. sedmica
Dužina djeteta je oko 5,5 cm, a težina oko 15 grama.
Svi unutrašnji organi su formirani i većina njih funkcioniše, očni kapci su oblikovani i prekrivaju oči, dijete ima ušne resice, formirani su udovi sa prstima, mišići se i dalje razvijaju pa se dijete mnogo više mrda. Otvara i zatvara usta, guta tečnost oko sebe. Može da mokri.


 
 Starost ploda
 Ocjenjena dužina* Ocjenjena težina*
 5 - 6
 6 mm
 
7 1,3 cm
 
8 2 cm
 1 g
12 5,5 cm
 15 g
 * podaci se razlikuju od izvora do izvora zbog različitih metoda merenja
 
 
Interesuje vas kako se razvija i raste dijete, šta se dešava sa trudnicom i o čemu razmišlja budući tata? Ringerajin kalendar trudnoće vodi vas iz sedmice u sedmicu kroz trudnoću.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Nifty nagradna igra za najljepše priče je ...
Nagradna igra Nifty, u kojoj smo prikupili najljepše priče o trudnoći i zatrudnjivanju, je završena. Ovo je 20 najljepši...
3
Koliko je potrebno tijelu da se oporavi na...
Trudnoća iscrpljuje organizam nutrijentima koji su apsolutno neophodni za normalan razvoj djeteta. Istovremeno, majka je...
3
Moja porođajna priča: Medi_87
Dugo je trajala borba mog muža i mene da dobijemo našu malenu mrvicu, sunce moje malo.
3
Izvršena primopredaja stočića za porode!
Danas je u 12:00h kako je to i ranije bilo najavljeno, izvršena primopredaja stočića za porode Općoj Bolnici Abdulah Nak...
3






Anketa

Odvikavanje od pelene
lepetetka

U kojoj dobi je Vaše dijete počelo ići na tutu/WC školjku?

18-24 mjeseci (54%)

24-30 mjeseci (39%)

30-36 mjeseci (3%)

preko tri godine (4%)


Broj svih glasova: 74

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *