samera u 20:06
na temi تنظيف المنازل بعد البناء
iz foruma Dijete
U želji da ispune visoka očekivanja svojih ambicioznih roditelja, neka djeca ulagaće veliki napor. Uz puno odricanja, potisnutih konflikata i straha od razočaranja, ona će na kraju “očvrsnuti”. Ipak, bolja priprema za život, u kontekstu mentalnog zdravlja, bilo bi znanje o tome kako brinuti o sebi i drugim ljudima, te kako primiti i pružiti podršku…
Kako na djecu djeluju prevelika očekivanja roditelja u vezi sa njihovim školskim uspjehom?
Želja i motivacija za uspjehom mogu se spontano razvijati kada dijete ima dosta prostora i podrške da upoznaje sebe i svijet oko sebe. Pretjerana ambicioznost nije jedini, a posebno ne najbolji način da dijete “uspije u životu”.
Kad je riječ o školskom uspjehu djeteta, roditelji često nisu svjesni svojih previsokih očekivanja, a pritisak je, nažalost, jako lako prebaciti na djecu.
Kod visokih očekivanja izgubimo iz vida dijete kao ljudsko biće gledajući u daljinu za rezultatima.
“Problem” je u tome što će mnoga djeca pokušati da daju sve od sebe da usreće svoje roditelje, odnosno da urade upravo ono što su roditelji htjeli. Neka će u tome uspeti – više ili manje.
Ali cijena ambicioznosti i perfekcionizma je previsoka, a nju čine potisnuti djelovi sebe s kojima dijete nikada nije stupilo u kontakt, jer se nisu potrudili ni roditelji.
To su oni djelovi koji se pitaju: Kako je meni? Šta JA želim? Šta MENI ima smisla? Treba mi vremena da prebolim razvod roditelja i shvatim što se sa mnom dešava… i tako dalje.
Ocjene, pohvale i kritike nemaju veze s djetetovim bićem
Ambiciozni roditelji ne bi smjeli da zaborave da je za većinu djece postizanje izuzetnog uspjeha veliki napor i teret, uz puno ličnog odricanja, potisnutih konflikata i straha od razočaranja.
I ne – nije pametna logika da je to nužno dobro zato što će ih jak dril i slična iskustva sigurno očvrsnuti i pripremiti dalje za život.
Nešto će naučiti, istreniraće se, to je sigurno. Razviti istrajnost i potisnuti cijeli svoj unutrašnji život da postignu cilj.
Ali bolja priprema za život od toga je kontakt i podrška roditelja ili drugih važnih osoba u životu kada je djeci teško, kada su osamljena u školskom i životnom lavirintu i kada se suočavaju s činjenicom da se sve što oni jesu u školi često svodi na 1,2,3,4 i 5, pohvalu i kritiku.
Za dječiju osamljenost, tugu, bespomoćnost, bol, strah, povrijeđenost i mnoge nedoumice, koje življenje u današnjem svijetu donosi, nažalost ponekad nedostaje vremena, volje, razumijevanja i živaca.
Mada je poruka uvijek “Tu sam za tebe”, teško je npr. biti pored djeteta dok ono tuguje i proživljava gubitak. Biti tu za njega bez požurivanja, potiskivanja osjećanja, uljepšavanja situacije i pokušaja da ga razveselite. Pomoći mu da proživi manje prijatna životna iskustva.
Koliko to može biti teško zavisiće s jedne strane od toga kako se roditelji nose sa svojim manje prijatnim životnim iskustvima, a s druge strane i od toga kakvu ideju roditeljstva imaju.
Pri tome, misli se na to da li roditelji mogu dozvoliti da njihovo dijete bude tužno i nesrećno ili su to zabranjene emocije.
Lakše, ali ne i pametnije je imati visoka očekivanja i natovariti dijete dodatnim aktivnostima.
Roditelji, naučite dijete da se pita: “Šta je meni važno i šta ja želim?”
Srećem mnoge osobe koje su kao djeca i mladi dugo vremena neupitno ispunjavali roditeljska očekivanja, nikad ne pokazavši otpor.
Na kraju oni zaista i “očvrsnu”, a onda se najčešće u zreloj životnoj dobi dogodi krah. Tek tada se zapitaju ŠTA JE MENI VAŽNO I ŠTA JA ŽELIM?
Sjeme dobrog i srećnog života – što svi roditelji žele svojoj djeci (i mnogi vjeruju da je zagarantovan ako osiguraju školovanje i dodatne aktivnosti) – počinje upravo bavljenjem ovim pitanjem od ranog uzrasta.
To ne znači da će djeci biti ispunjene sve želje – jako je važno moći reći NE djetetu, kada tako osjećamo i mislimo.
To samo znači da dijete razvija osjećaj za sebe – da sam ja – ja, da je bitno, da ima mišljenje koje može izraziti i ne boji se toga, da ga ljudi koji su mu važni vide, čuju, razumiju, doživljavaju i saosjećaju s njim, šta god da mu se događa u životu.
Kada na ovaj način brinemo o djetetu, ono tako počinje brinuti o sebi i prirodno uzvraća onim što je dobilo – razvija razumijevanje za druge.
Tako se gradi integritet i saosjećanje, nešto što nam je važno (barem tako na sve strane pričamo), nešto što je zapostavljeno u lovu na ocjene, upise, uspjehe i postignuća, pri čemu vjerujemo da gradimo “društvo znanja”.
Prije “društvo odsječenih od svojih unutrašnjih iskustava”, pa se utapamo u tabletama, alkoholu, beskrajnom svijetu zabave ili ko šta već voli...
Autor: Dušanka Kosanović, psihologinja
Izvor: Miss7mama.24sata.hr
Još na Ringeraji
moje zlato
Autor: Jasnalajla
Moj smješko
Autor: Emydel
Moj smješko
Autor: Emydel
Najljepsi dani ..
Autor: Elvis
Uzivanje
Najemotivnija i najljepša pjesma i spot za mame, za roditelj
4 zabavne obiteljske igre za dosadne zimske dane
Predlažemo vam četiri superzabavne obiteljske igre koje će n
Upravo sam tužio obrazovni sustav!
Možda učenici čine tek 20% naše populacije, ali čine 100% na
Koja je tajna uspješnog skolovanja?
Video koji bi trebao vidjeti svaki roditelj!
Plavi telefon, savjetodavna, anonimna i besplatna linija za
Težina tokom trudnoće.
пеперутка16
Da li ste se ugojili tokom porođaja? Koliko?