|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Starije dijete ne treba da bude dadilja mlađoj djeci

Uredništvo Ringeraja, 22.3.2024
Ruski psiholog Vladimir Petrov je objavio studiju o tome zašto bi roditelji trebalo da izbjegavaju prebacivanje odgovornosti na starije dijete, kada je briga o mlađoj djeci u pitanju.

image
starije dijete ne treba biti dadilja mlađem - >Image by freepik
/11


Često počinje sa nekim malim zaduženjima. “Pripazi na brata/sestru dok ne završim nešto.” Kad se roditelj vrati, starije dijete uredno podnosi izvještaj o aktivnostima mlađeg djeteta, imitirajući roditeljski glas. Pri tom se u njegovim očima vidi nevjerovatni ponos zbog dobro obavljenog posla.

Ova priča nas vodi do sljedećeg scenarija. Roditelj je sa djecom u parku. “Pripazi na brata/sestru dok ne trknem do toaleta.” To može da ispadne dobro prvi put. I drugi, i treći. Ali, zamislite scenu gdje se roditelj vraća iz toaleta i vidi situaciju u kojoj mlađe dijete pada sa penjalice i udara glavom o zemlju. Starije dijete je u šoku i ne zna kako da smiri mlađeg brata ili sestru. Od tog momenta, starije dijete kategorički odbija da ide u park.

Prvi nedostatak maloljetne dadilje je nemogućnost da se fizički i emotivno izbori sa zahtjevima mlađeg djeteta. Čuvanje djece (makar i na kratko) podrazumjeva ne samo fizičku brigu o njima. Već emotivnu sigurnost koju im osoba koja ih čuva pruža. To znači da se dijete osjeća sigurno u svakom segmentu svog postojanja, dok je pod nečijim nadzorom. Sasvim je u redu zamoliti starije dijete da pripazi na mlađe dok mama sprema večeru ili je u toaletu (u kući). Ali, obaveza koju starije dijete dobije na otvorenom, je jednostavno, nemoguća misija.

Postoji određeni broj roditelja koji se neće složiti sa ovim. “Šta će mu faliti? Mi smo se čuvali sami dok smo bili mali. Kao da su tad postojale bebisiterke.”Ili, onaj drugi scenario.  “Na taj način starije dijete trenira odgovornost.”

Ne, čuvanje mlađeg brata ili sestre ne treba da bude trening. Naročito ne trening odgovornosti. Kako li će se osjećati roditelj ukoliko starije dijete nije doraslo zadatku? A tek dijete?

Najvažnija stvar koju roditelji moraju da zapamte je da starije dijete ne snosi nikakve posljedice odluke da se ima više od jednog djeteta. Takođe, od njih ne smiju da očekuju konstantno razumjevanje da ste stalno umorni i da sad nemate više snage niti vremena da se posvetite i njima.

Briga o djeci je isključivo roditeljska obaveza.

Starije dijete može i treba da pomogne. Ali, odgovornost je i u tom momentu roditeljska. Jer je realna procjena kapaciteta sopstvenog djeteta samo i isključivo roditeljski zadatak. Ukoliko preopteretite vaše dijete, možete proizvesti kontraefekat. I pri tom trajno uticati na psihički i emotivni razvoj starijeg djeteta.

Da biste izbjegli situacije u kojima je starije dijete kritikovano jer je mlađe uradilo nešto loše pod njegovim nadzorom, dozvolite djeci da budu djeca. A sebi omogućite da budete sjajan roditelj tako što ćete vi brinuti o njima. Dok potreba za tim postoji. I naučite ih najvećoj vrijednosti.

Brini sam o sebi. Kad naučiš to, siguran sam da ćeš umjeti da brineš i o drugima.


Izvor: Pasarella.rs

 

 

 

**** Na Ringeraji ****

  • Još mnogo zanimljivih tekstova o vašoj dječici pročitajte ovdje >>>KLIK<<<
  • Da bi ste pratili razvoj vaše bebice možete ako se prijavite i svakog ponedjeljka primate mailing kalendara razvoja djeteta
  • Ako želite diskutovati sa mamama dječice možete ovdje >>>KLIK<<<

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Razvoj govora
S govorom dijete razvija intelektualne sposobnosti – kad nešto kaže, ono pokušava riječima izraziti misli. Tako misli po...
2
Volim kretanje uz ritam
Vaši mališani vole da vas imitiraju! "Kad si sretan" je svima draga I poznata pjesmica.
2
Najlakši način učenja je kroz igru
Beba pokazuje prve prirodne reakcije na ritam kroz gibanje I pokrete tijela.
2
Dijete i bajka
Neobična i izmišljena stvorenja, vile i vilenjaci, čarobnjaci, patuljci, vještice i mnogi drugi likovi sastavni su dio b...
2






Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *