samy_lo u 22:50
na temi RE: Porodilišta SARAJEVO iskustva
iz foruma Trudnoća
Zdrave žene se dobro nose s ovom kompleksnom adaptacijom, ali one s predispozicijom ili već otkrivenom kroničnom bolesti.
DIJABETES
Dijabetes nastaje kao posljedica nedostatka inzulina u organizmu, a pacijentice mogu imati probleme sa zatrudnjivanjem, bolest može značajno utjecati na tok trudnoće, da bude uzrok spontanih pobačaja, kao i mrtvorođenosti djece.
Šećerna bolest može i uzrokovati urođene anomalije djeteta, sa posebnim osvrtom na srčane mane. Zato je veoma važno da se primjenom striktnog higijensko - dijetetskog režima i odgovarajuće terapije, dijabetes regulira dva, tri mjeseca prije zatrudnjivanja.
Intezivni nadzor nad fetusom tokom trudnoće se podrazumjeva, naročito ultrazvuk, kako bi se vjerojatnost komplikacija dijabetesa svela na minimum. Taj rizik može značajno se smanjiti konstantnom kontrolom nivoa šećera u krvi tokom trudnoće, kao i striktnim laboratorijskim i kliničkim praćenjem. U suprotnom, dijabetes može biti opasan kako za majku, tako i za bebu. U cilju kompletne kontrole bolesti sprovodi se određivanje nivoa šećera u krvi nekoliko puta na dan, koje omogućava određivanje optimalne doze dnevnih potreba inzulina i kontrolu bolesti.
ASTMA
Oko jedan od sto trudnica pati od astme, i često nije moguće predvidjeti utjecaj trudnoće na ovu bolest. Polovica žena koje pate od astme ne primjećuje nikakve promjene tokom trudnoće, oko četvrtine iskusi lagano poboljšanje stanja, a četvrtina pogoršanje.
- Funkcija pluća treba biti praćena tokom trudnoće, mjerenjem uobičajenih parametara plućne funkcije ( spirometrija) – dodaje naša sugorovornica. - Neophodan je ultrazvučni pregled u prvom tromjesečju, kako bi se kasnije mogao predvidjeti eventualni zastoj u rastu ploda i rizik od prevremenog porođaja. Od 32. tjedna, u slučajevima loše kontroliranih, srednje teških i teških oblika astme, kao i nakon teškog napada astme, potrebni su češći ultrazvučni pregledi. Mnogim ženama sa astmom neophodni su ljekovi za održavanje normalne respiratorne funkcije.
- Trudnice s astmom trebaju nastaviti koristiti terapiju u najmanjoj mogućoj dozi koja omogućuje dobru kontrolu bolesti i prevenciju simptoma, kao i da izbjegavaju kontakt sa alegenima prije zatrudnjivanja i tokom trudnoće. Istraživanja pokazuju da žene sa dobro kontroliranom astmom mogu imati zdravu trudnoću sa odličnim ishodom kako za majku, tako i za dijete. Glavni cilj je kontrola astme tokom trudnoće, putem prevencije asmatičnih napada.
Tokom porođaja potrebno je koristiti antiasmatične ljekove, što će simptome držati pod kontrolom.Upotreba ovih ljekova može se nastaviti i poslije porođaja i tokom dojenja. Pacijenta treba savjetovati da započne urgentnu terapiju kod kuće, ukoliko osjete simptome napada astme, kao što su kašalj, stezanje u grudima, kratkoća daha, otežano disanje.
TIREOIDNA ŽLEZDA
Tireoidni poremećaji spadaju među veoma česte endokrine poremećaje u reproduktivnom periodu žena - To su najčešće povećana funkcija žljezde (hipertireoza), smanjena funkcija (hipotireoza), struma, zapaljenja i tumori. Poremećaje je najbolje utvrditi i liječiti prije trudnoće, a tokom „drugog stanja“ pratiti trudnicu i određivati nivoa hormona uz prilagođavanje terapije radi optimalnog razvoja ploda.
- Graves-Basedowa bolest je najčešći uzrok hipertireoze trudnica. Potpunu kontrolu bolesti treba postići prije trudnoće i nastaviti je primjenom adekvatne terapije, uz određivanje nivoa hormona na svakih 4-6 tjedana. Lječenje se nastavlja tokom trudnoće, jer postoje ljekovi koje trudnica može da uzima - kaže dr Kontić. - Komplikacije neliječene bolesti uključuju razvoj srčane insuficijencije, pojavu tireotoksikoze, kao i povećanu učestalost gestacijskog dijabetesa i hipertenzije.
Neophodno je nadzirati plod - tu spada određivanje metaboličkog statusa ploda, kao i mjesečni UZ pregledi da bi se otkrio eventualni zastoj u rastu, urođene anomalije, fetalna struma i tahikardija. Ukoliko se bolest ne liječi, povećan je rizik od prije vremenog porođaja i male težine djeteta.
Hipotireoza je obično autoimunog porijekla, dolazi do oštećenja tireoidne žljezde od strane antitjela koje proizvodi sam organizam. Ukoliko se ovo stanje ne liječi može uzrokovati sterilitet kao i ponavljanje gubitke trudnoće, razvoj hipertenzije i gestacionog dijabetesa u trudnoći. Tokom trudnoće očekuje se povećanje doze neophodnog lijeka, trudnici se redovno određuje hormonski status, a plodu mjesečnim ultrasonografskim pregledima i određivanjem metaboličkog stanja.
Trudnice razvoj svoje bebice u tibi mogu pratiti ako se prijave na Kalendar trudnoće
I još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći čitajte u rubrici TRUDNOĆA.
moje zlato
Autor: Jasnalajla
Moj smješko
Autor: Emydel
Moj smješko
Autor: Emydel
Najljepsi dani ..
Autor: Elvis
Uzivanje
Ovu zaista zanimljivu kratku animaciju koja prikazuje trudno
Katy Perry slavi žene u novoj pjesmi
Katy Perry slavi žene u novoj pjesmi \"What Makes A Woman\".
Nifty test: bez straha, bez boli
Nifty test je napravilo gotovo 4.000.000 trudnica diljem svi
Pogledajte i uživajte! Najljepši video o stvaranju i razvija
Porodilište po svjetskim standardima
Porodilište Plave poliklinike Tuzla koje je uređeno po svjet
Pitanje.
пеперутка16
Da li neko od vas drži krave? Ako jeste, šta radite s mlijekom? Ne zezam se, pitam ozbiljno, ne znam sta da radim sa mlekom?